Şimdi Ara

Lastik Ebatları ile ilgili ufak bir soru

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
157
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar aracım 2004 honda jazz cvt ve üzerindeki lastik ebatları 185-60-15 olarak geçiyor. Ama kitapçıkta bu ebat yok. Kitapçıkta bulunan ebatlar bunlar:

175/65R14 82T
    185/55R15 82V
    185/60R14 82H
    175/65R14 82H
    165/80R13 83S

Jantı değiştirmek istemediğim için 185-55-15 ebat lastik alayım diyorum. Bu seçimin benim yakı performansıma etkisi ne olur sizce? Eğer fark olmayacaksa değişimin de bir anlamı yok. Genelde şehir içi kullandığım için yakıt biraz fazla gibi.

• Hocam aynı orjinal ölçülere sahip Clio 3 sahibiyim. Benim aracım da orjinal ölçü yerine 195 60 15 lastik var. Lastik taban genişliği nedeniyle yol tutuşu ve fren mesafesi iyi olmasına rağmen yakıtı az da olsa artıyor, ama benim aracım DCİ olduğu için yakıt zaten düşük. Bunun dışın da 185 55 15 de lastik ebatı yaptığınız zaman -%3 lük bir küçülme sağlayacaksınız, bu yakıt tüketimini olumlu olarak yansısa da yol tutuşuna olumsuz olarak yansıyacaktır diye düşünüyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tefennili

Hocam aynı orjinal ölçülere sahip Clio 3 sahibiyim. Benim aracım da orjinal ölçü yerine 195 60 15 lastik var. Lastik taban genişliği nedeniyle yol tutuşu ve fren mesafesi iyi olmasına rağmen yakıtı az da olsa artıyor, ama benim aracım DCİ olduğu için yakıt zaten düşük. Bunun dışın da 185 55 15 de lastik ebatı yaptığınız zaman -%3 lük bir küçülme sağlayacaksınız, bu yakıt tüketimini olumlu olarak yansısa da yol tutuşuna olumsuz olarak yansıyacaktır diye düşünüyorum.

Eyvallah hocam. O zaman çokta macera aramaya gerek yokmuş. Yol tutuş kötü olacağına yakıt artsın daha iyi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ALBAY

quote:

Orijinalden alıntı: tefennili

Hocam aynı orjinal ölçülere sahip Clio 3 sahibiyim. Benim aracım da orjinal ölçü yerine 195 60 15 lastik var. Lastik taban genişliği nedeniyle yol tutuşu ve fren mesafesi iyi olmasına rağmen yakıtı az da olsa artıyor, ama benim aracım DCİ olduğu için yakıt zaten düşük. Bunun dışın da 185 55 15 de lastik ebatı yaptığınız zaman -%3 lük bir küçülme sağlayacaksınız, bu yakıt tüketimini olumlu olarak yansısa da yol tutuşuna olumsuz olarak yansıyacaktır diye düşünüyorum.

Eyvallah hocam. O zaman çokta macera aramaya gerek yokmuş. Yol tutuş kötü olacağına yakıt artsın daha iyi.

Aynen Hocam, hiç bir şey sizin, ailenizin veya değer verdiklerinizin hayatından daha önemli değildir.

• Benim aracımda da orjinal olmayan ebatta bir lastik takılıydı. Yazlık lastikleri kitapçığına göre aldım.

Sonuçta bu aracı yapanlar belli testlere göre bu ölçüleri referans vermişlerdir dedim, içim daha rahat.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.