Şimdi Ara

Laptop Pilinden Anlayan Gelsin Bi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
454
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • forum üzerinden asus marka 4gb ram li 2ghz işlemcili 500gb hddli 1 gb da harici ekran kartlı laptop u aldım 1-2 gün içince elimde olur ama pilinin nasıl kullanılcağını bilmiyorum şebekeye bağlı olarak kullanmak zarar verirmi yoksa ilk doldurup ondan sonra açmalımıyım bi yardımcı olun

• bataryayı asla % 15 % 10 un altına düşürme bende Q9000 işlemcili notebook vardı 2 yıl boyunca hiç çıkartmadan kullandım ama dediğim gibi yeni nesit lion pillerin en büyük düşmanı bataryayı tamamen bitirmektir. şimdi yeni i7 işlemcili notebook aldım 8 gb ramlı aynı şekilde hiç çıkartmıyorum şarjdan hiç bir sounda yaşamadım eski piller gibi değil lion piller takılı olduğunda ömrü kısalmıyor

ama dediğim gibi en büyük düşmanı şarjını tamamen bitirmek
  • quote:

Orijinalden alıntı: GitarxtanbuL

bataryayı asla % 15 % 10 un altına düşürme bende Q9000 işlemcili notebook vardı 2 yıl boyunca hiç çıkartmadan kullandım ama dediğim gibi yeni nesit lion pillerin en büyük düşmanı bataryayı tamamen bitirmektir. şimdi yeni i7 işlemcili notebook aldım 8 gb ramlı aynı şekilde hiç çıkartmıyorum şarjdan hiç bir sounda yaşamadım eski piller gibi değil lion piller takılı olduğunda ömrü kısalmıyor

çok sağolun o zaman %10-%15 altına inmem mesela şöyle kullansam kullanmadan önce full şarj etsem şarjdan çıkarsam %20 olduğunda tekrar şarja tkaıp işimi bitirene kadar kullansam bir sorun olurmu

birde laptop u 890 tl ye aldım iyi almışmıyım durumu 0

• o şekilde kullanırsanız tabi tamamen bitmeden çok çok daha iyi gidecektir ama tabi bu batarya devamlı bitir doldur bitir doldurda yapmamakta fayda var

notebook özelliklerini tam yazarsanız 2.0 ne ama 4 çekirdek 2.0 mı 2 çekirdekmi ram ddr 3 mu hdd haç gb 7200 rpm mi 5400 mü ?
    ekran kartı 1gb 64 bitmi 128 bitmi ne ? yani ucuz demekle olmuyor kalanını bilmek gerek
  • batarya üzerinde takılı fişte kullanabillirsin.makine sağlığı açısından işinin yarıda kalmaması açısından iyi olur.%10 altına düşürmemeye çalış zaten genelde fabrika çıkışlı %7 lerde uyarı verir fişi takmanız konusunda,bunun altına izerseniz yıpranma sebebidir.haftada 2-3 kez doldur boşalt yapın.pil üzerinde takılıyken dolduğunda otomatik güç keser fişten beslenir bu durumda pilin takılı olup olmaması aynı şeydir.
  • quote:

o şekilde kullanırsanız tabi tamamen bitmeden çok çok daha iyi gidecektir ama tabi bu batarya devamlı bitir doldur bitir doldurda yapmamakta fayda var

notebook özelliklerini tam yazarsanız 2.0 ne ama 4 çekirdek 2.0 mı 2 çekirdekmi ram ddr 3 mu hdd haç gb 7200 rpm mi 5400 mü ?
    ekran kartı 1gb 64 bitmi 128 bitmi ne ? yani ucuz demekle olmuyor kalanını bilmek gerek

2 çekirdek 2.0ghz işlemci /ddr3 1333mhz 4gb ram 1gb ATİ radeon 6470 128 bit/ hdd 500 gb 5400rpm(rpm i düşük biliyorum ama kendim için en ideal olarak bunu buldum)
  • quote:

Orijinalden alıntı: vercenik53

batarya üzerinde takılı fişte kullanabillirsin.makine sağlığı açısından işinin yarıda kalmaması açısından iyi olur.%10 altına düşürmemeye çalış zaten genelde fabrika çıkışlı %7 lerde uyarı verir fişi takmanız konusunda,bunun altına izerseniz yıpranma sebebidir.haftada 2-3 kez doldur boşalt yapın.pil üzerinde takılıyken dolduğunda otomatik güç keser fişten beslenir bu durumda pilin takılı olup olmaması aynı şeydir.

o zaman ben bu yolu izliyorum kullanmadan önce full şarj ediyorum veya akşamdan şarj edip sabah kullancam %20 ye gelene kadar kullanıyorum %20ye gelince fişi takıyorum diyelim mesela işim uzun sürdü 4-5 saat fişte bu süre içerisinde fişte takılı kalıcak bu yol herhangi bir sorun oluşturmaz dimi babama bir şart karşılığında aldırdım laptop u eğer ki ilk aydan bataryayı yersem çok kızar

• fişte kullanma sıkıntı oluşturmaz.elektrik kesintilerinde bir düşün yarıda kaldığını yaptığın işin batarya üzerinde olursa sorun olmaz üzerinde olmazsa anakarta ve diğer bileşenlerede zarar verebilir.hücrelerin tam beslenmesi açısından desarj et yani %10 lara kadar çekebilirsin kolladıktan sonra sorun olmaz ben 1 sene oldu nerdeyse ilk aldığım günkü gibi kullanmaya devam ediyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: UmTßrkY

quote:

o şekilde kullanırsanız tabi tamamen bitmeden çok çok daha iyi gidecektir ama tabi bu batarya devamlı bitir doldur bitir doldurda yapmamakta fayda var

2 çekirdek 2.0ghz işlemci /ddr3 1333mhz 4gb ram 1gb ATİ radeon 6470 128 bit/ hdd 500 gb 5400rpm(rpm i düşük biliyorum ama kendim için en ideal olarak bunu buldum)

l2 bellek 3mb ise çok iyi almışsınız hocam güle güle virüssüz trojensiz kullanın inşallah

• quote:

quote:

quote:

l2 bellek 3mb ise çok iyi almışsınız hocam güle güle virüssüz trojensiz kullanın inşallah

çok teşekkürler evet önbelleği 3mb ilk laptop um olucak sizinde yararlı tavsiyeleriniz sayesinde sorunsuz kullanmayı umut ediyorum

• güç ayarlarından ayarlayabilirsiniz batarya olayınız %15 de uyarı ver %10 da cihazı kapat diye
  • quote:

güç ayarlarından ayarlayabilirsiniz batarya olayınız %15 de uyarı ver %10 da cihazı kapat diye

evet dediğiniz gibi yapayım haftada 1 de full boşaltayımmı tam deşarj olsun yanlış bir davranışmı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

güç ayarlarından ayarlayabilirsiniz batarya olayınız %15 de uyarı ver %10 da cihazı kapat diye

evet dediğiniz gibi yapayım haftada 1 de full boşaltayımmı tam deşarj olsun yanlış bir davranışmı

tak fişini kullan arada bir pil ile kullan %10-15 kaldımı tekrar tak fişi.
  • eyvallah sağol
  • Sürekli batarya takılı kullanmayın sıcaklık bataryaya zarar verecek belli süre sonra hücrelerde sorun oluşacak,başıma geldi ordan biliyorum.Elektrik kesintileri fazla olmuyorsa %50 şarj edip bataryayı çıkarın.
  • quote:

bataryayı asla % 15 % 10 un altına düşürme bende Q9000 işlemcili notebook vardı 2 yıl boyunca hiç çıkartmadan kullandım ama dediğim gibi yeni nesit lion pillerin en büyük düşmanı bataryayı tamamen bitirmektir. şimdi yeni i7 işlemcili notebook aldım 8 gb ramlı aynı şekilde hiç çıkartmıyorum şarjdan hiç bir sounda yaşamadım eski piller gibi değil lion piller takılı olduğunda ömrü kısalmıyor

Tamamen yanlış kullanım tarzı haftada en az bir defa bataryasız kullanılmalı notebooklar evde kullandıgın zamanlarda bataryadan enerjiye ihtiyaç duymayacağın için bataryayı çıkarabilirsin.Takılı olduğunda bariz bir biçimde ömrü kısalır tamamen yanlış bilgidir.En büyük düşman vs. diye bir şey de yoktur.Batarya dinlendirilmelidir.Yeterince açık anlattım.Konuyla ilgili tartışmaya gerek yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: Lucky1920

quote:

Tamamen yanlış kullanım tarzı haftada en az bir defa bataryasız kullanılmalı notebooklar evde kullandıgın zamanlarda bataryadan enerjiye ihtiyaç duymayacağın için bataryayı çıkarabilirsin.Takılı olduğunda bariz bir biçimde ömrü kısalır tamamen yanlış bilgidir.En büyük düşman vs. diye bir şey de yoktur.Batarya dinlendirilmelidir.Yeterince açık anlattım.Konuyla ilgili tartışmaya gerek yok.

kafam karıştı

• Pil takılı olsun üzerinde ve fişte kullan bunun pile zararı olmaz çünkü laptoplar da pil koruyucu devre var. Bu devrenin görevi şarj dolduğu anda pile giden enerjiyi kesmek. Böylece pil sürekli şarj durumunda kalmıyor ve zarar görmüyor. Pilin enerjisi azaldığında şarj görevini devreye sokuyor. Bilip bilmeden atıp tutmuş herkes. Eğer pili takmazsan herhangi bir voltaj dalgalanmasında bilgisayarın zarar görür.
  • Umtbrky@batarya konusu kafa karıştıran bir konudur herkes sıkar sana gerekli açıklamayı yaptım ben kafamdan uydurmuyorum çeşitli sitelerden toplayıp oluşturduğum bilgilerdir bunu bizzat bende denedim.sen sormaya devam edersen element uyduranda çok olur.forumda da üst başlıklar var onlarada bakabilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cengaver53 -- 17 Ocak 2012; 14:39:27 >
  • Kafan karıştıysa git bir bilgisayarcıya gir içeri ne önerirsiniz diye sor sorun falan kalmaz.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.