Şimdi Ara

Laptop pil içi değişimi (Lion pil hücreleri) (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
108
Cevap
9
Favori
75.722
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • pilin özelliklerini ileten uçları vardır muhakkak ama dediğim gibi adaptör giriş yerine bağlantıyla bu sınamaların hepsi atlanmış oluyor
  • banada lazımdı teşekkür ettim
  • Merhabalar bu konuda deneme yapan ve sonuçta başarı elde eden arkadaşlar var mı? ben de bu konuda bir çalışma yapmak istiyorum ancak pil değişimi çok zor gibi görünmemekte sadece bu emprom denilen olay bana biraz engel gibi geldi, şimdi toner dolumu yapanlar bile chip kullanarak marjinal gibi göstermekteler bunun da bir yolu vardır diye düşünüyorum, bu konuda bilgisi olan arkadaşlar paylaşırsa seviniriz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: reflection_91

bataryayı açın yeni pilleri seri bağlayın daha sonra laptopun kasasını açın bataryanın takıldığı soketten 2 kabloyu adaptör girişine bağlayın (diğer bağlantısını kesin o iki soketin. bataryanın içindeki epprom devresini sökün atın ve yerine basit bir pil şarj devresi yerleştirin. pillerin + ve - kutuplarını laptobun kasasındaki soketin 2 ucuna karşılıklı gelcek uçlarına bağlayın diğer uçları iptal edin. yeni piliniz hayırlı olsun. bundan sonra laptounuz yaptığınız bataryayı pil olarak tanımıycak bilgisayarınızı fişteymiş gibi çalıştıracak bilgisayarı adaptöre bağlayınca yine bataryanız şarj olacak. tek sorun pilin kalan ömrünü bilgisayar üzerinden göremiyceksiniz. (%10 %25 gibi) bataryası tamamiyle ölmüş laptoplarda yapılması daha mantıklı olur.

selam bu işlemi bir şema gibi bir çizim ile anlatmanız mümkünmü pilde laptopa güç verecek uçları nasıl belirleyebiliriz

• quote:

Orijinalden alıntı: erosxman

Merhabalar bu konuda deneme yapan ve sonuçta başarı elde eden arkadaşlar var mı? ben de bu konuda bir çalışma yapmak istiyorum ancak pil değişimi çok zor gibi görünmemekte sadece bu emprom denilen olay bana biraz engel gibi geldi, şimdi toner dolumu yapanlar bile chip kullanarak marjinal gibi göstermekteler bunun da bir yolu vardır diye düşünüyorum, bu konuda bilgisi olan arkadaşlar paylaşırsa seviniriz.

ben yaptım. çalışıyor. ortalama 1.saat 15 dk gidiyor. zaten ilk aldığımda 1.30 saat falan gidiyordu.
    daha sakin kullanırsanız daha çok kullanım süresi ile karşılaşıyorum. ana en az 1 saat gidiyor.
  • epromlar üzerindeki bilgileri çok uzun yıllar tutabilen elektronik devre elemanlarıdır yani ; pilden ayırsanızda üzerindeki bilgiler kodlar silinmz bundan emin olun ayrıca resetleme diye anlatılan olayda anca eprom programlama devresiyle yapılır başka türlü silinmez ...!
  • valla bende eskilaptopun pilini söktüm eeporm mu nedir bilsem sökmezdim pil alıp deneyecem sonucu buraya yazarım
  • değerli arkadaşlar elimde bir acer 5738g bilgisayar var. Bios sorunu yüzünden malesef pili yedi.Bilgisayarın bios güncellemesini yaptım ama bilgisayar halen pilin değiştirilmesi uyarısını vermeye başladı ve pili bitik olarak gösteriyordu. everest ile pilin genel bir durumuna baktım pili %80 olarak ömrünü tamamladığını belirtiyordu.pili açtım ve bilgisayarın pillerini ölçtüğümde pillerde herhangi bir sorun yoktu. yani pillerin hepsi sağlam ve dolu. biraz araştırma sonucunda sorunun bios kaynaklı olduğunu ve pilin empromunu etkilediğini ve yeni olan pili bitik gösterdiğini kanantine vardım. Emprom resetleme içinde smart battry worksop deneyerek empromu resetledim pil şimdi çalışıyor
  • Arkadaşlar ben Çin de yasıyorum kendi notebookum orjınal batarya ıle ılk aldıgımda 2 saat 15 dakılar kadar gıdıyordu aradan 1 yıl gectıkten sora 10 dk zor gıtmeye basladı bende ıcındekı pıllerı degıstırdm 2 ay kadar oluyor suan 2 saat 58 dakıkar gıdıyor uzun sure sarj gıtme olayı tamamen pıllerle alakalı olan bırı yanı pılın kalıtesı,her laptopta pıller degısır dıye kural yok ama bazı bataryalarda pıllerı tamamen ayırmamak gerek borddan cunkı fabrıkanın kurnazlıgı yuzune makına bataryayı tanımayabılır yardımcı olabılecegım bısı olursa mesaj atabılırsınız
  • Bağlantıyı kesmeden yeni pilleri eskileriyle paralel bağlayıp şarja takın, sonra o şekilde deneyin. Şarj tutma süresi iyiyse eski pilleri sökebilirsiniz, ama bir yerde okuduğuma göre bazı firmalar sayaç devresi gibi bir şey koyuyorlarmış. Mesela 1000 şarjdan sonra otomatik olarak şarj tutmasını engelliyormuş, sebebi de lityum pillerin uzun kullanım sonunda patlama tehlikesi olduğundan dolayı imiş miş miş yani :) Ben eski pilleri kazara sökünce, devrede akım kesildi ve kendini kilitledi, bir daha da açılmadı.
  • ben bu işi powerbook titanyum notbookuma yapmıştım, ve eskisinden güzel olmuştu ve uzun yıllar hiç bir performans kaybı yaşamamıştım. pilleri aldığım yere çıkardığım şemaya göre puntolattım, fakat ben eski hücreleri devreden tamamen söküp yeni pili yerleştirmiştim, yani eepromun elektiriksiz kaldığı bir zaman dilimi oldu. problem yaşamadım ancak pil dolup boşalma sayacının sıfırlanmadığını gördüm eskisinden devam etti, ama pilin maksimum kapasite değeri yeni pil ayarına geldi. belkide eeprom devre üzerindeki kondansatörler aracılığıyla canlı kaldı bilmiyorum.
  • Pil cikislarindan bazilari kisa devre yapilarak eeprom resetlenebiliyormus deneyen var mi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ilginc bir konu...gelismeleri ilgiyle takip ediyorum...

• Arkadaşlar benim a350 22z laptobum var

Servis orjinal pil için 175 tl dedi.Ben ebayden aynı orjinal bataryayı 62 tl ye getittirdim.Böyle bir durumda pil değişimi zaten şaçmalıktan başka bir şey değil.Getirdiğim pilde yesyeni ve ambalajıyla geldi ayrıca %100 orjinal olduğunu da doğruladım.

Kısacası pil değişimi vs bunlar çok şaçma şeyler tamam belli bir teknik bilgi eşliğinde yapılabilir.Ama imkanınız varsa orjinal yeni bir batarya almak en doğrusu.Benim için dediğim gibi 62 tl ye geldi.Sizde önce bu yolu deneyin diyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: *ExtraTechx*

Arkadaşlar benim a350 22z laptobum var

Servis orjinal pil için 175 tl dedi.Ben ebayden aynı orjinal bataryayı 62 tl ye getittirdim.Böyle bir durumda pil değişimi zaten şaçmalıktan başka bir şey değil.Getirdiğim pilde yesyeni ve ambalajıyla geldi ayrıca %100 orjinal olduğunu da doğruladım.

Kısacası pil değişimi vs bunlar çok şaçma şeyler tamam belli bir teknik bilgi eşliğinde yapılabilir.Ama imkanınız varsa orjinal yeni bir batarya almak en doğrusu.Benim için dediğim gibi 62 tl ye geldi.Sizde önce bu yolu deneyin diyorum

Onu biz de biliyoruz da o pillerin hepsi çin malı ve içindeki piller kalitesiz. Biz de aldık daha önce 1 senede şarj tutma süresi 15 dakikaya düştü. Buradaki amaç kaliteli pillerle değişim yapmak. Ayrıca her modelin bataryası kolay bulunamayabiliyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: bountr

quote:

Orijinalden alıntı: *ExtraTechx*

Arkadaşlar benim a350 22z laptobum var

Onu biz de biliyoruz da o pillerin hepsi çin malı ve içindeki piller kalitesiz. Biz de aldık daha önce 1 senede şarj tutma süresi 15 dakikaya düştü. Buradaki amaç kaliteli pillerle değişim yapmak. Ayrıca her modelin bataryası kolay bulunamayabiliyor.

Zaten imkanınız varsa diyerek açık kapı bıraktım.Her modelin bulunamayacağı yüzünden.

Gelelim çin malı demenize aldığım batarya toshibanın orjinal bataryası laptobu 3 sene önce aldığımda ne kadar gidiyorsa bu bataryadada o kadar gidiyor.Ayrıca zaten %100 orjinal ürün aldım 40-50 tl ye dandik çin mallarıda vardı.Fakat genuine li ilanlara baktım.

Ayrıca kaliteli pil koyucam diye bu riske girmenin , bu işi yapacak adamı bulmaya çalışmanın,bu kaliteli pilleri temin etmenin mantıklı sebeplerini güzelce öğrenmek istiyorum açıklarsanız sevinirim.

Not:Aldığım batarya dandik çin malı değildir.62 tl ye orjinal toshiba olanlardan aldım.Senin dediği çin malı bataryalar 40-50 tl arası fiyatlarda idi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi *ExtraTechx* -- 20 Kasım 2012; 20:49:17 >

• İnşallah orijinaldir, zira replika olarak satılan bir sürü pil var. O fiyata zannetmiyorum ki orijinal olsun. Üzerinde Toshiba yazması orijinal yapmaz.
  • Adam orjinal aldım diyor. İnternetten alışveriş yapabiliyor buraya gelip yazı yazabiliyor ki az çok orjinal ürünü eline aldığında anlar yani. Bu kadar uzatmaya ne gerek varki

• quote:

Orijinalden alıntı: sfr+10

Adam orjinal aldım diyor. İnternetten alışveriş yapabiliyor buraya gelip yazı yazabiliyor ki az çok orjinal ürünü eline aldığında anlar yani. Bu kadar uzatmaya ne gerek varki

Güle güle kullansın ona bir şey diyen yok zaten. Yalnız biz de zamanında çok araştırdık bu işleri merak etme, orijinal ürünü o paralara pek satmiyorlar. Her orijinal diyenin lafina da inansak ohoo, herkes sanki orijinalden anlıyor da. Orijinal parfüm aldım diye 5 liralık parfüme 100 lira verenleri çok gördüm ben. Onlar da iddia ediyordu orijinal diye :). Arkadaş orijinal de almış olabilir ama pek sanmıyorum. Ayrıca konuyu dagitmaniza da gerek yok. Burada batarya içi pil değişimini tartışıyoruz. Bazen tek bir pil yüzünden bütün batarya şarj tutmayabiliyor, ya da pil değişiminden ziyade içindeki eprom devresini resetlemenin yollarını ariyoruz. Konuyu okursaniz anlarsınız.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.