Şimdi Ara

Laptop Kullanma Şekliniz

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
1
Favori
649
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • HP Pavilion Gaming 15 CX-0032NT modeli dizüstü bilgisayarım var. Bu kullandığım ilk dizüstü bilgisayar fakat aklımı karıştıran bir konu var:

Parlaklık & Yüksek Güç modu.

Bugüne kadar hep %20 parlaklıkta ve güç modu (pildeyken): Daha iyi pil seçeneğiyle kullandım. Şarjı 5 saat gidiyor. Şuana kadar bir oyun oynamadım aslında. Siz nasıl kullanıyorsunuz bilgisayarınızı ?

Güç modu (pildeyken): En yüksek performans'a getirsem ne farkı oluyor gözle görünür bir fark göremedim. Zaten hızlı bilgisayar.

• Selam ; "Yüksek güç modu" derken "DENGELİ" mod seçili iken , Laptopun sağ alt tarafındaki pil simgesine sol tıklayıp sürgüyü en sağ tarafa getirmekten bahsediyorsanız, Sistem ;işlemci yönünden pilde %5 den %100 kadar hız ve stateleri(cpu park,cpu hangi kademe hızda ne kadar duracak vs) ile oynayarak işlemci verimliliğini pilde en iyi halde tutmaya çalışır. Diğer enerji harcayan durumları ya kapatır ya da minumum seviyeye çeker, mesela 2. ekran kartınızı kapatmak, entegre grafik kartını frenlemek, cpu da sıcaklıktan dolayı fan kademe devrine gelmeden hızını düşürmek vs.

"Yüksek güç modu" derken " "YÜKSEK PERFORMANS" mod seçili iken (Laptopun sağ alt tarafındaki pil simgesine sağ tıklayıp, Windows Mobility Center den yüksek performans seçilir) bahsediyorsanız ; Sistem işlemci verimliliğini pilde iken ; pil tüketimine rağmen en iyi halden ziyade en üstte tutma eğiliminde olur. Diğer enerji harcayan durumları açar, mesela 2. ekran kartının güç yönetimi açar ve en yüksek seviyeye getirir keza entegre olanı da, fan ilkesini edilgenden etkine alır vs.

Sizin asıl merak ettiğiniz şeye örnek vereyim , mesela CPU için , benim işlemcim 8265u 3.9ghz;

*Pilde iken, DENGELİ mod da, sürgüyü en yükseğe (en iyi performans) çekip boşta hızına baktığımızda 800mhz dir gerektiğinde kademeli olarak en yükseğe kadar çıkar.

*Pilde iken, YÜKSEK PERFORMANS mod da boşta hızına baktığımızda en yüksektedir, gerektiğinde kademeli 800mhz ye indirir.

Asıl bilinmesi gereken özellikle yüksek profilli mesela 8265u tarzı "u" takılı işlemcilerde en yüksek işlemci hızını koruyabilme durumu aslında çok kısa dır, işlemci full yüke bindiğinde en yüksek hız durumu fan etkin ilkesinde bile çok kısa sürede düşer ( Cpu Throttling), aslında bu bir eksiklik değil kullanım şekli seçimidir, en taşınabilir, en sessiz halde iken ve en uzun pil süresinde en verimli kullanabilme şeklinde özetleyelim. Cpu Throttling olup olmadığını mesela aida64 programının "sistem kararlılık testine" sokarsanız 2-3dk içinde olup olmadığını anlayabilirsiniz (Prime tarzı test programları daha sıkı işkence testine sokar uzun sürer). Hatta bir windows10 iso dosyasını (4gb civarı) Winrar programı ile sıkıştırmayı deneyin (rar uzantılı dosya haline getirme) o arada görev yöneticisinden Cpu nun hızını gözleyin.

Her nekadar "u" takılı ve özellikle yüksek profilli işlemciler için durumun bu olduğunu bilerek alıyor olsak da, yine de İşlemcinin en yüksek hız konumunu koruyabilmek için (Fişe takılı halde en yüksek hız kademesi) yapabileceğimiz bir iki küçük şey var ve durumu büyük ölçüde kotarıyor. Bilmeyen arkadaşlar için ThrottleStop diye bir program var açıyorsunuz, "FIVR" ye basıp aşağıda resmini verdiğim şekilde düzenleyebilirsiniz (aynısını cpu Cache içinde yapın). Bu programı diğer işlemcilerde de kullanabilirsiniz, zaten bilenler kullanıyor. Mümkünse programı iyice öğrenmeden başka bir şeye dokunmayın. Ben kullanıyorum ve çok yararını gördüm.

DİKKAT : ThrottleStop programının yanlış kullanımı ciddi sonuçlar doğurabilir.

Laptop Kullanma Şekliniz Laptop Kullanma Şekliniz

• quote:

Orijinalden alıntı: mustafa goksel

Selam ; "Yüksek güç modu" derken "DENGELİ" mod seçili iken , Laptopun sağ alt tarafındaki pil simgesine sol tıklayıp sürgüyü en sağ tarafa getirmekten bahsediyorsanız, Sistem ;işlemci yönünden pilde %5 den %100 kadar hız ve stateleri(cpu park,cpu hangi kademe hızda ne kadar duracak vs) ile oynayarak işlemci verimliliğini pilde en iyi halde tutmaya çalışır. Diğer enerji harcayan durumları ya kapatır ya da minumum seviyeye çeker, mesela 2. ekran kartınızı kapatmak, entegre grafik kartını frenlemek, cpu da sıcaklıktan dolayı fan kademe devrine gelmeden hızını düşürmek vs.

"Yüksek güç modu" derken " "YÜKSEK PERFORMANS" mod seçili iken (Laptopun sağ alt tarafındaki pil simgesine sağ tıklayıp, Windows Mobility Center den yüksek performans seçilir) bahsediyorsanız ; Sistem işlemci verimliliğini pilde iken ; pil tüketimine rağmen en iyi halden ziyade en üstte tutma eğiliminde olur. Diğer enerji harcayan durumları açar, mesela 2. ekran kartının güç yönetimi açar ve en yüksek seviyeye getirir keza entegre olanı da, fan ilkesini edilgenden etkine alır vs.

Sizin asıl merak ettiğiniz şeye örnek vereyim , mesela CPU için , benim işlemcim 8265u 3.9ghz;

*Pilde iken, DENGELİ mod da, sürgüyü en yükseğe (en iyi performans) çekip boşta hızına baktığımızda 800mhz dir gerektiğinde kademeli olarak en yükseğe kadar çıkar.

*Pilde iken, YÜKSEK PERFORMANS mod da boşta hızına baktığımızda en yüksektedir, gerektiğinde kademeli 800mhz ye indirir.

Asıl bilinmesi gereken özellikle yüksek profilli mesela 8265u tarzı "u" takılı işlemcilerde en yüksek işlemci hızını koruyabilme durumu aslında çok kısa dır, işlemci full yüke bindiğinde en yüksek hız durumu fan etkin ilkesinde bile çok kısa sürede düşer ( Cpu Throttling), aslında bu bir eksiklik değil kullanım şekli seçimidir, en taşınabilir, en sessiz halde iken ve en uzun pil süresinde en verimli kullanabilme şeklinde özetleyelim. Cpu Throttling olup olmadığını mesela aida64 programının "sistem kararlılık testine" sokarsanız 2-3dk içinde olup olmadığını anlayabilirsiniz (Prime tarzı test programları daha sıkı işkence testine sokar uzun sürer). Hatta bir windows10 iso dosyasını (4gb civarı) Winrar programı ile sıkıştırmayı deneyin (rar uzantılı dosya haline getirme) o arada görev yöneticisinden Cpu nun hızını gözleyin.

Her nekadar "u" takılı ve özellikle yüksek profilli işlemciler için durumun bu olduğunu bilerek alıyor olsak da, yine de İşlemcinin en yüksek hız konumunu koruyabilmek için (Fişe takılı halde en yüksek hız kademesi) yapabileceğimiz bir iki küçük şey var ve durumu büyük ölçüde kotarıyor. Bilmeyen arkadaşlar için ThrottleStop diye bir program var açıyorsunuz, "FIVR" ye basıp aşağıda resmini verdiğim şekilde düzenleyebilirsiniz (aynısını cpu Cache içinde yapın). Bu programı diğer işlemcilerde de kullanabilirsiniz, zaten bilenler kullanıyor. Mümkünse programı iyice öğrenmeden başka bir şeye dokunmayın. Ben kullanıyorum ve çok yararını gördüm.

DİKKAT : ThrottleStop programının yanlış kullanımı ciddi sonuçlar doğurabilir.

Sizin kullanım şekliniz nedir hocam ? Dengeli mi Yüksek Performans mı ? Parlaklık ayarınız nasıl ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Aynı sizin gibi DENGELİ mod kullanıyorum, Fişte sürgü en sağda , Pilde Daha iyi pilde , tabii ThrottleStop mutlak açık Fişte iken. Sizde ekran kartı 1050ti olduğu için fişte iken YÜKSEK PERFORMANS mod a almanız daha mantıklı, ekran kartınız gücünü açacağı için (bendeki mx100 açsanda çok bir şey farketmiyor). Ekran parlaklığı Fişte 80, Pilde 60. CPU açısından "DENGELİ mod(sürgü en sağda) ve fişe takılı" ile "YÜKSEK PERFORMANS mod ve fişe takılı" çok bir şey farketmiyor, Ekran Kartınıda tamamıyla devreye almak istediğinizde YÜKSEK PERFORMANS mod geçersiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mustafa goksel -- 3 Eylül 2019; 15:12:41 >
  • mustafa goksel M kullanıcısına yanıt
    Kaç saat kullanım görüyorsunuz pildeyken ?
  • BurakTirpanli kullanıcısına yanıt
    Fişten çektikten sonra %96-97 ye kadar sadece yüzde gösteriyor (yani 8-10dk) sonra ilk gösterdiği rakamlar 6:30 saat ile 7:30 saat civarlarında değişiyor ama gerçekte 5 saatin hemen üstünde pil bitiyor, tabii bu arada laptobu neredeyse aralıksız kullanıyorum.

Laptop Kullanma Şekliniz
  • Benim de hemen hemen aynı o zaman birde o üstteki saat dakikayı göstermiyor yanlışlıkla bir yerden kapattım herhalde bulamadım daha sonra.
    Ben de bios tan açılıp kapanıyor, siz de oradan yanlışlıkla kapatmış olabilir misiniz acaba ?
    Her işlemci senin işlemcinin stabil çalıştığı voltajda stabil çalışmaz arkadaşım burda fikir vereyim derken kaza yapmışsın. yanlış kullanım tam da buna deniyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gen2 -- 3 Eylül 2019; 23:54:23 >
  • gen2 G kullanıcısına yanıt
    Kendi işlemcim üzerinden anlatım yaptım ve sadece bu bölümün uygulanması diğer işlemciler üzerinde stabil çalışmaz ise resetlersiniz biter , zaten dikkat ederseniz diğer işlemciler benimkinin voltajında çalışsın demiyorum kendi işlemcisinin kendi voltajından offsetten -125mv civarında eksiltin diyorum (bunu sadece ben de demiyorum kullanan bir çok insan var), programdan(offset i kademeli eksiltin diye ekliyebilirmişim ama mv zaten çok küçük olduğu için bir fark yaratabilmesi için -100mv civarı oynama gerekecek zaten ) , asıl eksiltmek değil artırmak sorun yaratır . Tecrübe eden arkadaşlarımın içinden de şimdiye kadar sorun olan olmadı, ama sizin kendi tecrübeniz varsa yazınki bizimde tecrübemize eklensin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mustafa goksel -- 4 Eylül 2019; 0:47:27 >
    Evet tecrübem var 10 Yıldır bilgisayarlarıma undervolt yapıyorum. Bazı u serisi işlemciler -80 mv un altına düşmüyor madem orda bir voltaj örneği verdiniz uygun gelmemesi durumunda karşılaşılabilecek negatif durumları da açıklasaydınız insanlar karşılaştığı negatif olgularla nasıl başa çıkacak.
  • 10 yıldır undervolt yapabilen büyük bir kabiliyetiniz olduğuna göre bizden daha tecrübelisiniz demektir, siz de kendi tecrübelerinizi burada bizimle örnekleriyle paylaşırsanız biz de faydalanmış ve öğrenmiş oluruz.
    Olabilir bir bakayım sağolun.
    Rica ederim, hayırlı günler dilerim.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.