Şimdi Ara

Laptop Aşırı ısınıp kapanıyor :(

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
52
Cevap
0
Favori
127.072
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar Acer marka, amd işlemcili, 1 gb rami olan bir düzüstü bilgisayarım var. 2 gün önce akşam aşrı derecede ısınde ve birden sanki elektrik kesilir gibi pat diye kapandı. Kapandıı an açma düğmesine bastım fakat açılmadı. 2 saat kadar bekledim ve iyice soğudu fanları sonra tekrar açtım ve en fazla yarım saat kadar çalıştı tekrar pat diye birden kapandı. 2 gündür bu olay bu şekilde devam ediyor. Çıkış gücünde olsa de bataryadan da çalışsa yinede kısa zamanda çok aşırı ısınıp kapanıyor. Neden bu kadar aşırı ısınıyor kısa sürede anlayamadım. Bir kaç tane büyük programı bilgisayardan kaldırdım ama yine hiçbir şey değişmedi. Bazı virüsler duymuştum işlemcinin aşırı çalışmasını ve anakartın yanmasına sebeb olan. Fakat işin ilginç yanı tarama yapacağım ama taramada bitmeden kapanıyor. Format atmayı düşündüm ama büyük ihtimal format atacak zamanıda vermeden kapanacak. Bunun yanında sık sık donmalarda oluyor.

Bilen ve anlayan arkadaşlar yardımcı olursanız çok sevinirim.

• aşırı ısınmalar için üretilen bilgisayar altlarına konulan fanlı soğutucu cihazlar var. işlemci veya bilgisayarın arıza vermesindense 20-30 lira verip soğutucu alın derim.

eğer ki işinizi görmezse servisine gönderin. bilgisayarın soğutucu radyatörlerinde tozlanmadan dolayı hava akışı azalacağından iyi soğutma olmayabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cihanakdemir

aşırı ısınmalar için üretilen bilgisayar altlarına konulan fanlı soğutucu cihazlar var. işlemci veya bilgisayarın arıza vermesindense 20-30 lira verip soğutucu alın derim.

eğer ki işinizi görmezse servisine gönderin. bilgisayarın soğutucu radyatörlerinde tozlanmadan dolayı hava akışı azalacağından iyi soğutma olmayabilir.
    öncelikle fanın çalıştığından emin ol.elini fan çıkışına koy ve her yerinden hava çıktığına emin ol.büyük olasılık tozlanmıştır orası.saç kurutma makinasını daya oraya ve 1dk falan her yerine güzelce tut.sonra sorun çözülür heralde.
  • quote:

Orijinalden alıntı: CCaaNN

öncelikle fanın çalıştığından emin ol.elini fan çıkışına koy ve her yerinden hava çıktığına emin ol.büyük olasılık tozlanmıştır orası.saç kurutma makinasını daya oraya ve 1dk falan her yerine güzelce tut.sonra sorun çözülür heralde.

Alıntıları Göster
    mümkünse saç kurutma değil kompresör tut tabi münkünse bendede aynı sorun var cihaz suan serviste
  • quote:

Orijinalden alıntı: *GameOver*

mümkünse saç kurutma değil kompresör tut tabi münkünse bendede aynı sorun var cihaz suan serviste

Alıntıları Göster
    ısınma probleminde kompresör tutulmaz !!! o tozlar nereye gidecek içeri , sonra ne olacak orda ? bir de bunu düşünün

muhtemelen tozlar havalandırma kanalını tıkattı, alıcan eline bi süpürge (2000wattlık bir alet) fan deliklerine tutacan oraları bir güzel temizler, içinde de toz falan bırakmaz. böyle bir imkanın yoksa açarsın içini silersin.

• quote:

Orijinalden alıntı: c4n

ısınma probleminde kompresör tutulmaz !!! o tozlar nereye gidecek içeri , sonra ne olacak orda ? bir de bunu düşünün

muhtemelen tozlar havalandırma kanalını tıkattı, alıcan eline bi süpürge (2000wattlık bir alet) fan deliklerine tutacan oraları bir güzel temizler, içinde de toz falan bırakmaz. böyle bir imkanın yoksa açarsın içini silersin.

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: c4n

fanı çalıştırdğın anda sökülen tüm tozlar puff dışarı çıkıyo

eğer fanı dayanabildiği devirden daha hızlı döndürürsen bozabilirsin.sorun çıkarır.en azından ayarlı bi süpürgeyle yavaş hızda çek.

• quote:

Orijinalden alıntı: CCaaNN

quote:

Orjinalden alıntı: c4n

fanı çalıştırdğın anda sökülen tüm tozlar puff dışarı çıkıyo

eğer fanı dayanabildiği devirden daha hızlı döndürürsen bozabilirsin.sorun çıkarır.en azından ayarlı bi süpürgeyle yavaş hızda çek.

Alıntıları Göster
    merhaba benzer bir konu buradan inceleyebilirsin
    http://forum.donanimhaber.com/m_17992673/mpage_133/tm.htm

• quote:

Orijinalden alıntı: ada44mavi

merhaba benzer bir konu buradan inceleyebilirsin
    http://forum.donanimhaber.com/m_17992673/mpage_133/tm.htm

Alıntıları Göster
    CCaaNN sırf sana tşk etmek için üyelik aldım yani muhakkakk mükemmel bi sitedir amma velakin forum canavarı sayılmam velhasıl kelamm saç kurutma makinesi işe yarıyorrrr

• quote:

Orijinalden alıntı: d_e_n_i_z___

CCaaNN sırf sana tşk etmek için üyelik aldım yani muhakkakk mükemmel bi sitedir amma velakin forum canavarı sayılmam velhasıl kelamm saç kurutma makinesi işe yarıyorrrr

Alıntıları Göster
    muhtemelen işlemci üstündeki fan temas etmiyor. yazın bi laptop geldi aynı sorunla açtım vidaları çıkmış fan temas etmiyordu oda senin gibi ısınınca direk kapanıyordu. açabiliyorsan bak kontrol et muhtemelen soğutucu temas etmiyor işlemciye.!!
  • quote:

Orijinalden alıntı: rockdays5

kompresör tutmak sakıncalı olabilir yüksek basınçlı hava cihaza zarar verebilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: has-san

quote:

Orijinalden alıntı: rockdays5

kompresör tutmak sakıncalı olabilir yüksek basınçlı hava cihaza zarar verebilir.

Alıntıları Göster
    Aç kendin temizle.
    Abiminki de çok ısınıyordu,açtıkifanında Isparta Halısı çıktı resmen
    quote:

aşırı ısınmalar için üretilen bilgisayar altlarına konulan fanlı soğutucu cihazlar var. işlemci veya bilgisayarın arıza vermesindense 20-30 lira verip soğutucu alın derim.

O normal kullanım için,çok ısınıyorsa anormal bi durum sözkonusu

• quote:

Orijinalden alıntı: EdaisY

Aç kendin temizle.
    Abiminki de çok ısınıyordu,açtıkifanında Isparta Halısı çıktı resmen
    quote:

O normal kullanım için,çok ısınıyorsa anormal bi durum sözkonusu

Alıntıları Göster
    merhaba ben de aynı sorunu yaşıyorum dediğiniz gibi yaptım hava tutup tozunu çektim biraz toz çıktı fakat laptobu açıp bir test yapıyım dedim baktım fanlar bu sefer hiç çalışmıyor.. fanlardan ufaktan cızır cızır sesler geliyor ve defalarca reset atmama rağmen düzelmedi.. fanların hiçbiri çalışmıyor şu an.. laptobun arkasını hiç açmadım tekrar toplayamam diye korktuğum için açmadım arkasını.. ama bir bilgisayar tamircisine götürsem büyük bir fiyat biçeceğini düşünüyrum ve kendim nasıl halledebilirim bu durumu? bir yardım ederseniz çok sevinirim..

• quote:

Orijinalden alıntı: oommeerr89

merhaba ben de aynı sorunu yaşıyorum dediğiniz gibi yaptım hava tutup tozunu çektim biraz toz çıktı fakat laptobu açıp bir test yapıyım dedim baktım fanlar bu sefer hiç çalışmıyor.. fanlardan ufaktan cızır cızır sesler geliyor ve defalarca reset atmama rağmen düzelmedi.. fanların hiçbiri çalışmıyor şu an.. laptobun arkasını hiç açmadım tekrar toplayamam diye korktuğum için açmadım arkasını.. ama bir bilgisayar tamircisine götürsem büyük bir fiyat biçeceğini düşünüyrum ve kendim nasıl halledebilirim bu durumu? bir yardım ederseniz çok sevinirim..

Alıntıları Göster
    laptopun içini aç fanı çıkart muhtemelen toz dolmuştur temizle fanını sök bak bi sorun neden kaynaklanıyor olabilir olmazsa servise gönder yaptırcam diye sorunu öğren ona göre kendin evde hallet çok teknik bi sorun yoksa.

• quote:

Orijinalden alıntı: byKuRSuN

laptopun içini aç fanı çıkart muhtemelen toz dolmuştur temizle fanını sök bak bi sorun neden kaynaklanıyor olabilir olmazsa servise gönder yaptırcam diye sorunu öğren ona göre kendin evde hallet çok teknik bi sorun yoksa.

Alıntıları Göster
    içini açıp temizleyeyim diyorum ben de ama daha önce bi laptopla hiç uğraşmadım tekrar toparlamak veya temizlerken daha büyük bir sorun çıkmasından korkuyorum çünkü hiç içini açmadım ve hassas aletler.. garantisi dolmak üzere ve şu an gönderme gibi bir seçeneğim yok.. bir bilgisayar tamircisine versem büyük fiyat biçebilir ve durumum fazla yok.. büyük ihtimal içini açıp fanları kontrol edicem ama bakıcaz artık.. inş daha büyük bir sorun çıkmaz..

• quote:

içini açıp temizleyeyim diyorum ben de ama daha önce bi laptopla hiç uğraşmadım tekrar toparlamak veya temizlerken daha büyük bir sorun çıkmasından korkuyorum çünkü hiç içini açmadım ve hassas aletler.. garantisi dolmak üzere ve şu an gönderme gibi bir seçeneğim yok.. bir bilgisayar tamircisine versem büyük fiyat biçebilir ve durumum fazla yok.. büyük ihtimal içini açıp fanları kontrol edicem ama bakıcaz artık.. inş daha büyük bir sorun çıkmaz..

bilgisayarcıya götür fiyat iste bakalım ne diycekler ? laptopun içinde bişey yok zaten açar açmaz fan karşına çıkıyor yani çok aşağılarda bi yerde değil toplaman sorun olmaz.
  • quote:

quote:

bilgisayarcıya götür fiyat iste bakalım ne diycekler ? laptopun içinde bişey yok zaten açar açmaz fan karşına çıkıyor yani çok aşağılarda bi yerde değil toplaman sorun olmaz.

Alıntıları Göster
    tekrar merhaba.. mesaj atmıştım yaklaşık 1 sene olmuş laptobu teknik servise götürmüştüm. fanların aşağıda olduğunu ve toplaması uzun süreceğinden yüksek bir fiyat biçmişti. ben gene de verdim ve sorun ortadan kalktı.. bu arada işlemci soğutması için termal macunun yenilenmesi gerekiyormuş. bunu yenilediğinden de emin değilim.. neyse şu an gene aynı sorunla karşı karşıyayım.. 1 saatten fazla oyun oynayamıyorum.. eskiden de böyleydi ve git gide bu süre daralıyordu. yani bir süre sonra internetten film izlerken bile dayanamıyor kapanıyordu. tekrar bu duruma gelmesinden korkuyorum.. en kısa sürede tekrar temizletmem lazım. fakat benim aklıma takılan gerçekten fanları temizletmem için laptobun baştan aşağı sökülmesi gerekir mi? (laptobun markası HP Compaq) anlayan biri varsa yardımcı olabilir mi..

laptobun diğer özellikleri ise şunlar:
    Pentium Dual Core T4200 @ 2.00 Ghz İŞLEMCİ
    2gb RAM
    nvdia g103m EKRAN KARTI
    250gb HDD

ısınma haricinde laptop gayet güzel ve bir sorunu yok. yeni oyunları oynayamazsınız ama performanstan yana bir şikayetim de olmadı.
    yaptırması ve olmadı satmaya kalksam ne kadara gider acaba ortalama?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oommeerr89 -- 16 Haziran 2012; 21:05:49 >

• quote:

quote:

Aynı sorun bende de var ya.Laptop'um aşırı ısınır oldu.1 1.5 yıldır fan temizliği yapmıyorum ve çok kötü fan sesleri geliyor.

Soğutucu aldıgım halde Cpu Isım 60 derecenin 63 derecenin altına düşmüyor.

Oyuna felan girersem pc kapanıyor sanırım ısıdan oluyor.

Benim laptop'un fan arka tarafda olduğu için arka kapagı tamamen sökmek gerekiyor ama vidaları çok sıkı yapmışlar sökemiyorum :S

• quote:

Orijinalden alıntı: Rashta

quote:

quote:

Aynı sorun bende de var ya.Laptop'um aşırı ısınır oldu.1 1.5 yıldır fan temizliği yapmıyorum ve çok kötü fan sesleri geliyor.

Soğutucu aldıgım halde Cpu Isım 60 derecenin 63 derecenin altına düşmüyor.

Oyuna felan girersem pc kapanıyor sanırım ısıdan oluyor.

Benim laptop'un fan arka tarafda olduğu için arka kapagı tamamen sökmek gerekiyor ama vidaları çok sıkı yapmışlar sökemiyorum :S

Alıntıları Göster
    dediğim gibi benimkisi çok aşırı duruma geliyor. yani bir süre sonra sistemi fazla zorlamasam bile tak gidiyor. 110 dereceleri buluyordu şu an 90lara çıkıyor ama o da yakındır yani. benim sorum şu: bahsettiğim termal macun meselesi ve temizlik sonrası sorun tamamen ortadan kalkar mı? olmazsa ortalama bir fiyat biçecek biri var mı laptoba? önceki mesajımda özellikleri yazdım. masaüstü alacaktım, zaten satmayı düşünüyordum ama sorun tamamen çözülürse düşünebilirim yani..

• Ben asus kullanıyorum saatlerce oynayabiliyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: The Time Lord

Ben asus kullanıyorum saatlerce oynayabiliyorum.
    arkadaşım bu gibi durumlarda en işe yarayan çözüm laptopu dizde kullanmamak masada kullanmak ve laptopun aldtına bir soğutucu alıp koymak merak etme ucuz şeyler 15-30 tl arası yardımcı olduysam ne mutlu bana
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.