Şimdi Ara

LAMBALI AMFiLER VACUUM TUBE AMPLIFIER LAMBALI AMFİ (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
125
Cevap
8
Favori
26.053
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Elimde 2 adet çalışır durumda Lumofon 807 çıkış lambalı mono ampli mevcut.

Bir tanesi iyi durumda sayılır, digerinde hem sabit hem de sesi açtıkça artan bir dip gürültü mevcut.

Elimdeki çeşitli lambalarla (eşlenik çıkış lambaları dahil) denememe rağmen dip gürültüyü bir türlü gideremedim.

Istanbul Anadolu yakasında tamir ve bakım için önerebileceğiniz bir yer var mı acaba?
    Teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi biscana -- 11 Kasım 2015; 11:41:03 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • elektrükçü nickli forumdaş belki yardımcı olabilir.

• enerji78 kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim arkadaşım . ve biscana arkadaşım
    Lumofon yerli üretim eskiden sinemalarda seslendirme amplisi olarak kullanılırdı , 70 lerde sokağımızda yazlık sinema vardı , Makinist odasına gider çekirdek çıtlar :) abim ben sohbet ederdik .

Bu amplifikatörden harikalar beklemek hayal olur . hep üzerine basa basa yazarım ,empedans trafosu bu tip lambalı ampliler için çok ama çok önemlidir.
    ses kalitesini Hi-Fi derecesinde almak hayal .
    dip gürültüsü bir ölçüde bastırılabilir . toprakama zayıflığı blendajlı kablonun kalitesiziliği , devre elemanlarının tolere değerlerinden sapması,kondansatörlerin durumu vs .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi elektürükçü -- 11 Kasım 2015; 22:29:49 >
  • @biscana,
    benim önerim bu iki elektron lambalı ampliyi dağıtıp tek kasada toplamanızdır.

yok tamir ettirip tertemiz çalışsın, ikisini kullanmak istiyorum derseniz bir değerli dostumdan ilgilenmesi için rica edeceğim .
    yalnız bu şu sıralar yoğun aceleniz yoksa öğrendiğimde; haberleşmenizi sağlarım.
  • @elektrükçü

Bilgilendirmeniz için teşekkürler.

Belirttiğiniz gibi bu ampliden alınabilecekler belirli bir seviyenin üzerine çıkmayabilir ancak elimdeki amplilerin bir tanesinin mevcut haliyle bile kendi yaptığım 3 yollu open baffle sistemde elde ettiğim sonuçtan gayet mutluyum :)
    Diğerini de aynı seviyeye  getirmek şu aşamada beni tatmin edecektir. Ha sonrasında ne olur, hi fi dünyasında son olmadığını hepimiz biliyoruz :)

@the_cantain
    En baştan beri iki ampliyi tek kasada toplayıp mikrofon girişleri ve ton katlarından kurtulmak bana da çok cazip geliyor ancak bunu yapabilecek tecrübem ve imkanım yok maalesef. Yardımcı olabilecek arkadaşınıza yönlendirmenize minnettar olurum. Acelem yok, kanımca böyle özel bir iş de aceleye gelmemeli zaten :)
    Peşinen teşekkür ederim.

• quote:

Orijinalden alıntı: 7r7

herkese kolay gelsin. Benim elimde geloso 227a lumofon var ürün çok temiz çalışıyor fakat dip gürültüsü var bunu neyden yapar neresi kontrol edilmelidir? Sadece power katını da kullansam olur gitar bağlayacağım için. birde arka çıkışlarından 1-5 i kullanıyorum 8 ohm için bazı fogtoğraflarda 2 ve üçüde seri bağlamışlar bunların sebebi nelerdir? fotograf veya video atabilirim. yardımcı olursanız çok sevinirim

son durum nedir bilmiyorum ama bu eski cihazlarda, emaye sacına tam irtibatlanmamış şase (topraklama), şase döngüsü ve soğuk lehim hataları oluyor. görmeden bir şey demek zor.
    Dr. eline alıp muayene edecek varsa lazım yerlerine pansuman yapacak.

edit:

sn. biscana, not alıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi the_cantan -- 12 Kasım 2015; 15:04:22 >

• Selamlar. Elimde fazla sayıda electrontube,mullard,gold lion,vacuum tube,tıung sol marka tup ve değişik kablolar mevcut . satmak istiyorum. 0 505 808 13 13
  • çok değerli bir dostumun şirketinden,
    845 tube SE Amplifier 6SL7, 6BX7 son olarak 845 tube...
    https://www.youtube.com/watch?v=iT1D9PQQJpc&feature=youtu.be

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi the_cantan -- 18 Nisan 2016; 11:06:35 >
  • Detaylar harika. Alt frekanslarda tadı nasıl onu merak ettim?
  • S.Togay kullanıcısına yanıt
    Serden hocam nerelerdeydin;

alt bas başarımı övgü alıyor. zaten üretim aşamasında C-Core trafosunun 55 Henry civarında ve kapasitansının çok düşük olduğunu öğrendi idim. yüksek henry ve düşük kapasitans çıkış
    trafosunda aranan şey.
    yeni kullanıcılardan biri çok memnun. ist.la yolum düşerse uğrarım inşallah.
    1.73 cm., 87db Dynaudio Confidence C2 hoparlöre Darkcloud SET 845 amplifier bağlı. 87db. rağmen sahibi çok iyi diyor.
    izinle resimleri paylaşayım.

LAMBALI AMFiLER VACUUM TUBE AMPLIFIER  LAMBALI AMFİ

• Üstadım eline sağlık.
    Buralardayım uzun zamandır merak ettiğim bir aracı küllerinden yeniden yaratmak gibi bir hevesle
    3 kapı Land Rover freelander 1.8i satın aldım. Komple motor yaptık, alt takım,iç döşeme,müziksistemi vs... derken son bir ay
    bu kadar yoğun akademik temponun üzerine bu işler girince oldukça yoruldum. Durum böyle olunca
    yurt dışı siparişlerimin bile şekli şemali değişti. Yorumları okuyan bu aracı almaz ama asıl mesele bu araçtan anlayan
    iyi bir ustaya rast gelmekmiş.
    Komple rektefiye sonrası ilk çalışma anı...
    https://www.youtube.com/watch?v=fX071ltKj00
    Evdeki sisteme bu sene tek aldığım şey, van den hul cs122 kablo oldu (metresi 15 Euro) fiyatına göre sonucu tatminkar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi S.Togay -- 14 Mayıs 2016; 9:47:11 >

• Land Rover freelander hayırlı olsun. iş bittiyse kazasız belasız zevkli kullanımlar nasip olsun. freelander seviyorum ben yav.
    Haşim ağa el34 restorasyona gittiydi geldi mi gelmedi mi kullanılıyor mu? son durum ne bilinmezlerde.
  • Teknik olarak en iyisi pentode dedik ama en sevilen ve ses kalitesi en iyi olan ise Triode vakum tüpler.
    Odyo aleminde kullanılan ve yaygın olan tüpler
    2A3, 300B, 6SN7, 12AX7, 12AU7, 12AT7, 5687, ECC99, E182CC, 6840, ECC88, 6AN8, 6CG7, TB3-1000 gibi büyük ve küçük Triode sinyal lambaları,
    6L6, 5881, 6550, KT88, 7027, KT66, KT77, KT90, 4-400A Beam Power Tetrodes,
    EL34, EL84, SV83, EF86, 6AU6, LS50 Pentodes audio aleminde sıkca bilinen lambalar. bir lamba içinde melez yapıda olan tüpler vardır. ecl84, 6BM8. (içinde bir adet 12AX7 ve bir adet El84 olan olan bir adet tüp.)
    Mercury Vapor gibi civalı yarım ve tam dalga DC üreten diode tüpler. şimdilik bunlar bizim için kafi.
    sadece unutmayacağımız bu lambaların Amerikan, Avrupa, Rus ve Çin kodlu birbirine eş ya da muadil lambalarının bulunduğu.
    mesela 12AX7 Amerikan kodlu lambanın Avrupa karşılığı ECC83 dür. Avrupa kodlu EL34'ün Amerikan karşılığı 6CA7 olması gibi.
    Tüplü yükselteçlerin önemli parçalarından bir diğeri çıkış trafolarıdır. unutmamalıyız ki lambada ki yüksek voltaj ve yüksek empedanslı ses sinyalini; voltaj düşürücü, akım yükseltici ve empedans uygunlaştırıcısı yapan çıkış trafosu (Output Transformer- OPT) vasıtası ile duyarız.
    Trafolarda devrenin topolojisine göre SE, PP, Linear, Ultralinear yapıda olur.
    ve bunlar için de ses gücü en az ama aynı zamanda ses kalitesi e yüksek olanı SE Single Ended amplidir.

• Son 4-5 yıldır favorim KT150 lamba.
    mercury pool diode lamba alasım var bu aralar.
  • http://www.musiciansfriend.com/preamp-tubes/tung-sol-12ax7-tube

bu tüpler Nobsound MS-10D MKII ile uyumlumudur?
  • lewye L kullanıcısına yanıt
    veya sizdeki nob. ampli tüplerin kodu nedir? zahmet olacak ama lambaların üzerindeki kodu yazarsanız ve/veya
    tüp resimlerini atarsanız Çin mallarındaki sürpriz malzeme değişikliği karşısında da tedbirli ve güvenli olmuş oluruz.
    Nobsound üzerindeki 6N1 kodlu tüp için yazıyorum.
    6N1 yerine 6DJ8/6922-ECC88 kullanabilirsiniz. elinizde şayet 12AX7 varsa 6D8J-6N1P,E88CC yerine takabilirsiniz çalışır ama 12AX7 için yapılmış bir devre değildir. elinizde varsa deneyin
    yoksa 12AX7-ECC83 için masraf etmeyin. direktmen 6DJ8/6922-ECC88 almanız gerekir.
  • şimdi bunları kullanıyorum stok lambaların yerine yükseltme olsun diye aldım ama pek bi fark göremedim . siz fark yaratıcak bi lamba tavsiye edebilirmisiniz 15,20 dolar cıvarında nobsound la uyumlu
    http://tubes-store.com/product_info.php?products_id=99

sol taraftaki stok lamba sağdaki bide yukarıdaki linktekini aldım hepsi sorunsuz çalışıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lewye -- 21 Haziran 2016; 22:05:29 >

• bence fazla masraf yapilmamalı.

• Arkadaşlar merhaba. Sanırım konuyu hortlatıyor um kusura bakmayın artık . Elimde bir amfi var ve üzerinde sadece z. er yazıyor. Lambalı falan. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz? İnternet'te herhangi bir bil bulamadım. Şimdiden teşekkür ederim. LAMBALI AMFiLER VACUUM TUBE AMPLIFIER  LAMBALI AMFİ

• yarışçıkry Y kullanıcısına yanıt
    Türk malı vakumlu tüp ampli. fazla şaşıracak bir şey yok. 80w gücünde, mono çıkış katı. gördüğüm kadarıyla sağ baştan 5u4 diyot tüp yaninda iki adet Trigon 807 pentode güç tüpleri. yanlarinda kucuk tupler ecc83 triyotlar. iclerinden birinin faz çevirici 12at7 cıkması muhtemel. kim bilir hangi sahneleri şenlendirip üzmüştür.

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.