Şimdi Ara

Lamba el34, kt88 veya kt120 arasındaki ses farkları

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
1
Favori
1.138
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Lambalı amfilerin diğer solid amfilere göre daha sıcak çaldığı bilinen bir gerçek ama bunun yanında farklı lamba türleri de sesin değişmesine etki ediyor, şimdi bilmek istediğim hangi lambanın ses karekteri nasıl veya digerinden üstün yönü nedir ? Bazı forumlarda kt 88 baslarda güçlü caldigi yazılıyor bazılarında ise el34 lerin daha zarif caldigi yazıyor, ayrıca hangi lamba türünü tavsiye edersiniz ?

• Lambanın turu degil sadece bu ise etken üretildiği materyal ve firma

El34 var tanesi 500 usd el 34 var tanesi 100 usd el34 var tanesi 5 usd hepsi baska çalma sekli en ufak benzerlik Yok

Bu olay diğer kt 88 de kt120 dede kt 66 dada her lambada var

Ses olayı marka model üretim yılı ve fabrikaya göre çok segisken

Öyle sizin bahsettiğiniz gibi genelleme yok

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • eraycelik80 E kullanıcısına yanıt
    Slm Eray söylediklerine sonuna kadar katılıyorum ama sen kendin hangisini kullanıyorsun ve digerlerine göre kıyaslarsan artısı ne ?

• İŞ tube de bitmiş olsaydı ,30 -40 bin dolarlık Tube amplifikatörün vacuum tubelerinin aynı marka modelinden 2-3 bin dolara al sana en baba cihaz .
    Vacuum tube amplifikatörlerde en önemli bileşen çıkış empedans trafosu dur ,sonra tube gelir devamı kondansatörler ve dirençlerdir . Tabiki en önemlisi mühendislik tasarım . bunların tümü bir araya gelince işte o uçuk fiyatlı amplifikatörler ortaya çıkıyor , tube kalitesi elbette gözardı edilemez ama herşey değil .
  • Peki aynı amfide aynı marka EL34 ile KT88 kıyaslarsak hangisini seçerdiniz.
  • ogen kullanıcısına yanıt
    Hangi hoparlör

Nasıl bir mekan

Hangi müzik türleri

• Klipsch RF60
    30M2 oturma odası duvarlar kısmen dolu yer halıfleks
    Jazz ve blues türü müzikler

Amfi primaluna one ve two
    Klipsch RF 62 olduğunu varsaydım. RF60 hatırlamıyorum. RP 260 var yeni o mu yoksa ama pek de önemli değil.

Öncelikle primaluna çok naif kalabilir bu hoparlörler için. İlle de kullanılacak ise 6550 veya KT88 lambalar daha uygun olacaktır keza klipsch hoparlörler yüksek sensitivity leri ile düşük Watt amfi ler ile yüksek volumlere çıkabilse de gerçek performansı kalite anlamında göstermeyebilir. Birçok kez RF7 test ettik evet 23watt el34 ile de ortalığı yıkıyor ama frekans bandının uç noktalarında bozulmalar oluşuyor derin basslar uzuyor tiz sesler saçaklanıyor. En son bir RF 7 yi EKCO kt88 ile dinledim kesinlikle daha iyi sonuçlar aldık.

• KT88 ile EL34B aynı anda dinleme fırsatı buldum. KT88 baslarda iyi ama mid baslarda gövdeli ses alamadım, EL34B o konuda biraz daha iyi gibi geldi.
    Orta seslerde KT88 biraz daha açık çalıyordu. Yüksek frekanslarda pek fark göremedim.
    Fakat mid baslarda hakikaten Yaqin olağanüstü bir performans veriyordu.

KT88 Primaluna two
    EL34B YAQIN
    Hoparlörler Klipsch r28f
    Farklı lambaları aynı amfide dinleme fırsatı oluşmamış sanırım. Burada genelleme yapacak kadar adil bir test olmamış gibi. Keza farklı amfilerde aynı lambaların oldukça farklı sound ürettiğine şahit olmuştum.

• Anfilerin topolojileri birbirinden farklı olduğu için hepsinin kendine özgü ses renkleri oluyor. Fakat Lambalı amfilerin elektronik yapısı diğer anfilere göre çok daha sade ve basit oluyor. Sanırım burada en büyük etken trafo olabilir.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.