Şimdi Ara

Laik eğitim boykotu: 'Din öğretmiyorlar, mezhep öğretiyorlar' (Editlenmiştir)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
10 Misafir - 10 Masaüstü
5 sn
165
Cevap
1
Favori
2.558
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri
 • Son Yorum 7 yıl
 • Cevaplayan Üyeler 51
 • Konu Sahibinin Yazdıkları 39
 • Ortalama Mesaj Aralığı 21 dakika
 • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
 • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 15
 • Favoriye Eklediklerim 1
 • Konuya En Çok Yazanlar
 • Daimon88 (39 mesaj) kemal1414 (32 mesaj) milesbroke (11 mesaj) The Mandalorian (7 mesaj) Guest423423443 (7 mesaj)
 • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
 • Masaüstü (115 mesaj) Mobil (29 mesaj) Tablet (2 mesaj) Mini (6 mesaj)
 • @
16 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Ülke ve Dünya Gündemi >> Laik eğitim boykotu: 'Din öğretmiyorlar, mezhep öğretiyorlar' (Editlenmiştir)
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
 • Binbaşı
  1026 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  Laik eğitim boykotu: 'Din öğretmiyorlar, mezhep öğretiyorlar'

  Alevi örgütleri, Eğitim-Sen ve Birleşik Haziran Hareketi'nin çağrısıyla Türkiye’nin bazı okullarında bugün dersler boykot ediliyor.

  "Laik ve bilimsel eğitim" talebiyle yapılan boykota Halkların Demokratik Partisi de destek veriyor.

  Peki çocuğunu okula göndermeyerek boykota katılacak veliler ne istiyor, neye tepki gösteriyorlar?

  Kemal Özdeş ve Birsen Özdeş çocuklarını okula göndermemeye karar verenlerden. Boykota katılma sebeplerini sorduğumda, eğitim sisteminin genel sorunlarından bahsediyor ve din eğitiminin ön planda olmasını eleştiriyor Kemal Özdeş.

  Uzun sohbetimize, "Çocuğumun din dersi görmesini istemiyorum. 15 yaşına geldiğinde öğrenmek istiyorsa öğrensin. Bilmekten zarar gelmez ki. Ben eski hafız gibi bir adamım. Kuran'ı hatmetmiş bir adamım. Şimdi din öğretmiyorlar, mezhep öğretiyorlar" diyerek başlıyor.

  'Evinizdeki dini semboller nedir?'

  Birsen Özdeş geçen sene çocuklarına din dersi için verilen performans ödevinden bahsediyor.

  "Sorulardan bir tanesi şu idi: Evinizdeki dini semboller nelerdir? 'Evimizde dini sembol yok' diye yanıt verdik" diyor. Bunun notunu etkileyip etkilemediğini sorduğumda, "Not kırmadılar. Ama soru rahatsız edici" diyor.

  Bazı öğretmenlerin din dersindeki bazı konularda anlayışlı olduğunu ancak genel durumun kaygı verici olduğunu söylüyor ve geçen seneden bir örnek anlatıyor: "Başka bir din öğretmeni vardı oğlumun. Bir veli, bir toplantıda kalkıp 'Ben çocuğumun dua ezberlemesini istemiyorum' dediğinde, 'Tamam siz istemiyorsanız, çocuğunuza başka bir soru sorup değerlendiririm' deyip kabul etti. Ancak bütün din öğretmenleri böyle değil."

  Kendi ailesinde eğitim müfettişleri olduğunu söyleyen ve bu alanı çocukları okula başlamadan da takip ettiğini söyleyen Kemal Özdeş, "Önceden hiçbir okul müdürü İmam Hatip'li değildi. 2010’da üç müdür geldi çocuklarımın okuluna. Hepsi ilahiyat mezunu. Bunlar önceden de vardı. Ama artık sistematik hale geldiğini düşünüyorum" diyerek muhafazakarlaşma kaygısını dile getiriyor.

  'Eskiden mezhepler anlatılırdı, şimdi bir mezhep'

  Eğitim sisteminde yıllardır farklı sorunların dile getirildiğini, din eğitiminin yıllardır okullarda zorunlu olarak okutulduğunu hatırlattığımda ise kendi eğitim gördüğü yıllarda din derslerinde sıra üzerinde namaz kıldıklarını anlatıyor ve ekliyor: "Ama o zaman bile mezhepler anlatılırdı. Şimdi sadece tek mezhep anlatılıyor."  Çocuğunu bugün okula göndermeyecek velilerden bir diğeri ise Mete Yalçın. Boykota neden destek verdiğini sorduğumda, "Eğitim sisteminde uzun zamandır yaşadığımız sıkıntılar nedeniyle, bir şekilde dikkat çeker miyiz diye düşünüyoruz. Bilimsel eğitim tamamen ortadan kaldırılıyor. 12 yıldan önce, bu hükümetten önce de kötüydü, ezbere dayalı ve bilimsel olmaktan çok uzak bir sistemdi. Ama şimdi daha farklı. Bugün yaşamda karşılığı olmayan pek çok ders var zaten. Örneğin akademik derslerin haftalık saat sayısı azaltılıyor. Her sene sistemin değişmesi de sorun. Boykotun gerekçesi bunların hepsi." diyor.

  Mete Yalçın, din ve değerler kapsamındaki derslerin saatlerinin arttırılarak, matematik ve fen bilgisi gibi derslerin saatlerinin azaltıldığını söylüyor.

  Birsen Hanım bu sırada seçmeli dersler için bugün okuldan verilen bir listeyi gösteriyor.

  Listenin en üst sıralarında "Kur'an-ı Kerim ve Hz. Muhammed'in hayatı" dersleri var.

  Bunun yanı sıra Türkiye'de konuşulan farklı lehçelerin öğretileceği dersler de söz konusu.

  'Din insanın inancına kalmış bir şey'

  Konuştuğum veliler, 20 kişi bir dersi seçtiği zaman bir sınıf açılabildiğini söylüyor ve rağbet görmeyen derslerin açılmadığından yakınıyor.

  Bunun yanında 20 kişilik sınırı dolduran bazı dersler için de öğretmen atanmadığını söylüyorlar.

  Mete Yalçın sohbetimiz biterken ekliyor: "Çocuğumun din eğitimi görmesine karşıyım. Din insanın kendi inancına kalmış bir şey. Dinin eğitim sistemine bu kadar dahil edilmesine de karşıyım."

  Alevi örgütleri ve Birleşik Haziran Hareketi, sendikaların ve partilerin de desteğiyle geçen hafta sonu Kadıköy’de bir miting düzenlemiş ve aynı talepleri tekrarlamışlardı.

  Kadıköy’deki eylemin kalabalık geçmesine rağmen bugünkü boykot için velilerin beklentileri farklı.

  Kemal Özdeş, kendi okulundan bazı velilerin boykotu desteklemediğini, bazılarının ise farklı kaygılar nedeniyle boykota katılmaktan çekindiğini söylüyor.

  Bir başka tepkileri ise bazı okulların İmam Hatip liselerine dönüştürülmesi. Bazılarında ise İmam Hatip sınıflarının açılması.

  Yüzde 73 artış

  Eğitim sisteminde bundan iki yıl önce yapılan sistem değişikliğinin ardından bazı okullar dönüşüme tabii tutulmuştu.

  Dönüşümün bir bölümü normal okulların İmam Hatip okullarına dönüştürülmesi şeklinde gerçekleşti.

  Sabancı Üniversitesi Eğitim Reformu girişiminin geçen yılın Ağustos ayında açıkladığı rapora göre 2010-2011 eğitim yılı ile 2014 yılı arasında İmam Hatip ve Anadolu İmam Hatip lisesi sayısı yüzde 73 oranında arttı.

  Aynı dönemde mesleki ve teknik lise sayısı yüzde 23, anadolu lisesi sayısı yüzde 57 arttı.

  İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü'nün aynı dönemde aktardığı bilgiye göre ise 2014 yılı içerisinde 'genel liseden din öğretimine dönüşen okul sayısı 13'.

  İzmir Valiliği ise bundan bir hafta önce İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne gönderdiği yazıda, boykota katılacak eğitim personeli ve öğrenciler için disiplin işlemi yapılacağını belirtmişti.  KAYNAK:

  Laik eğitim boykotu: 'Din öğretmiyorlar, mezhep öğretiyorlar'  EDİT!:  Laik eğitim boykotu: Ankara'da alternatif ders programı  Birleşik Haziran Hareketi'nin (BHH) çağrısıyla bir araya gelen Eğitim-Sen'e üye öğretmenler ve Alevi örgütleri, Türkiye'nin bazı okullarında dersleri boykot etti.

  Türkiye'deki birçok ilde ve semtte olduğu gibi Ankara'da da 'laik ve bilimsel eğitim' talebiyle birlikte semtlerde 'alternatif ders programları' belirlenip, boykota katılan öğrencilere ders verildi.

  BBC Türkçe, Dikmen semtinde hem boykot eylemlerini hem de Nazım Kültür Merkezi'ndeki alternatif dersleri izledi.

  Dersleri boykot eden öğretmenler, veliler ve aileler TSİ 08:00'de burada toplanmaya başladı.

  Sabah merkeze ilk gelenler anaokulu ve ilköğretim okulu öğrencileriydi.

  Bilimsel eğitim ne demek?

  Dikmen'deki alternatif ders programını hazırlayan eğitimci ekibinde yer alan Yrd. Doç. Dr. Ebru Aylar, ailelerin çalıştığını, boykota katılmak istediklerini ama çocuklarını nereye bırakacakları kaygısı yaşadıklarını söyledi.

  Bunun sorun olacağını anladıkları için de sabahki programı biraz kreş gibi düşünüp, çocukları mekana kabul ettiklerini belirtti.  Aslında ders programı da çok yoğun görünüyordu. Çocuklar tüm gün bu kadar yoğun derslere nasıl katılacaktı?

  Aylar buna da "Sabahki program çocuklar için. 12:00'den sonra ise liselilere yönelik derslerimiz var. Bu kadar yoğun bir program olmasının nedeni, eleştiriyoruz ama bilimsel alternatifi nedir diye anlatmaktı. Liseliler bu derslere aktif katılacak ve tartışarak ders yapacağız." diye yanıtladı.

  'Zorunlu din dersine karşıyım'

  Yusuf Güneş ise dersleri boykot eden velilerden biri. Sabah erkenden elinden tuttuğu kız çocuğuyla Dikmen'deki Nazım Kültür Merkezi'nin kapısından girdi.

  Güneş'e "Çocuğunuz mu" diye sordum. Dedesi olduğunu söyledi.

  'Aleviyim, din derslerine karşıyım' diye söze başladı. Güneş "Ortaokulda, lisede bizim de din derslerimiz vardı ama seçmeliydi. Zorunlu değil yine seçmeli olsun." talebini dile getirdi.

  Torununun öğretmenlerine, yarın dersleri boykot edeceklerini söylediğini ve herhangi bir olumsuz tepki almadığını aktardı.

  Din derslerinin Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) iktidarıyla zorunlu olmadığını anımsattığımız Güneş, "Evet, biliyorum ama yılların birikimi artık bu noktaya getirdi. AKP iktidarıyla bu mesele daha da yoğunlaştı." diye konuştu.  Çocukların talepleri: Tenefüs boykotu

  Veli Yusuf Güneş'le konuşurken torunu, kendisi gibi "dersleri boykot eden" çocuklarla oyuna başlamıştı bile.

  Velilerin yanından ayrılıp, çocukların yanına gittim bu kez. Kimi çocuklar boyama yaparken Umut, kitap okuyordu.

  Bugün niye burada olduğunu sordum. Hem 9 yaşındaki Umut hem de 11 yaşındaki Aslı, aynı anda "Din dersleri zorunlu olmasın" diye yanıt verdi.

  İkisine "Boykot yapılacağını ne zaman öğrendiniz ve siz mi okula gitmek istemediniz?" diye sordum.

  Birkaç gün önce anne babalarının söylediğini, sabah da okula göndermediklerini ifade ettiler.

  Umut gülerek "Aslında teneffüsler de 20 dakika olsa ya da okul hiç olmasa daha iyi olur. Bunun için de boykot yapılsa" diye ekledi.

  'Beklentimizin üzerinde'

  TSİ 11:30'u gösterirken çocuklar ve gözetmenleri dışında alternatif dersin verildiği yerden Sokullu'daki Ahmed Arif Parkı'na geçildi.

  Okullardan gelen ve boykota katılan öğretmenler ve öğrencilerle birlikte veliler, yaklaşık 250 metre aşağıdaki Sokullu Mehmet Paşa Anadolu Lisesi önüne yürüdü.

  "Karanlığa, faşizme, yobazlığa geçit yok", "Gerici, mezhepçi kadrolara hayır", "Boyun eğme, AKP'den hesap sor", Dikmen ayakta, öğrenciler boykotta" sloganları atan grup, lisenin önünde basın açıklaması yaptıktan sonra tekrar alternatif derslerin verileceği merkeze döndü.  Kendisi de Dikmen'de ikamet eden BHH Türkiye Yürütme Kurulu Üyesi Ulaş Karakul, boykota katılımın kendi semtlerinde yüzde 50 civarında olduğunu aktardı ve beklentilerinin üzerinde gerçekleştiğini söyledi.

  Katılımın daha yoğun olmamasını ise BHH'nin ilk kez kitlesel bir boykot deneyiminin olduğunu söyleyerek açıkladı. BHH ve destek veren örgütlerle koordinasyon konusunda eksik kaldıklarını belirten Karakul, hükümetten de baskı gördüklerini aktardı.

  "Dikmen civarındaki tüm okulların önünde polis bekliyor. Sabahtan bildiri dağıtan arkadaşlarımız gözaltına alındı." diye konuştu.

  Dersimiz, 'Galileo neden yargılandı?'

  Bu soru, Dikmen'de olduğu gibi Türkiye'nin her yerindeki boykotlar sonrası semtlerde yapılan alternatif derslerin ana konusuydu.

  BHH Yürütme Kurulu Üyesi Ulaş Karakul'a neden bu dersin seçildiğini sorduk.  Karakul, "Galileo'nun hayatı, bilim ile dinin tarih boyunca nasıl karşı karşıya geldiğini ve bilimin mücadelesini en iyi şekilde anlatır. Bilimi savunanlara tarih boyunca nasıl davranıldığını göstermek istedik derslere katılanlara." diye yanıt verdi.

  Birçok eğitim eyleminde "laik eğitim" talebinin yanı sıra "anadilde, parasız eğitim" taleplerinin de öne çıktığı biliniyor.

  Bugün yapılan boykotta bu talepler daha geri planda kaldı.

  Karakul bunun gerekçesini "Bu boykotun amacı, genel bir eğitim ya da dinlere özgürlük meselesi değil. İslamcı dayatmaya karşı laiklik direnişi ve mücadelesi." diye açıkladı.  KAYNAK:

  Laik eğitim boykotu: Ankara'da alternatif ders programı  EDİT!  Bilimsel ve laik eğitim boykotunda onlarca gözaltı  Birleşik Haziran Hareketi, Alevi örgütleri, Eğitim-sen’in çağrısıyla bugün okullarda yapılan boykot ile ilgili birçok kentte düzenlenen basın açıklamalarında onlarca kişi gözaltına alındı.

  Çağrıcı kurumlar, "laik ve bilimsel eğitim" talebiyle yapılan boykota katılım ile ilgili henüz kesin bir bilgi vermiyor ancak bazı okullarda boykota katılımın yüzde 100 oranına vardığını söylüyorlar.

  Eğitim-sen’den Halil Selimoğlu şu ana kadar İstanbul'da Kartal, Kadıköy, Şişli, Küçükçekmece, Maltepe ilçelerinden 15 okul ile irtibat kurduğunu ve buralarda katılımın beklentilerinin üzerinde olduğunu söylüyor.

  İzmir'de en az '40 gözaltı'

  BBC Türkçe'ye bilgi veren Birleşik Haziran Hareketi'nden avukat Özgür Urfa ise İzmir’de aralarında Eğitim-sen yöneticileri ile avukatların da bulunduğu en az 40 kişinin gözaltına alındığını söyledi.

  Basın açıklamasına polis biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti.

  Urfa'nın verdiği bilgiye göre Antalya'da da basın açıklaması yapan 9 kişi gözaltına alındı.  Avukat Urfa ayrıca, boykotla ilgili etkinliklerin düzenlendiği Maltepe Nazım Hikmet Kültür Merkezi'ne terörle mücadele polislerinin gelerek genel bilgi tarama (GBT) kontrolü yaptığını söyledi.

  Urfa polisin GBT yapmasını gerektirecek somut bir şüphe durumunun olmadığını söylüyor.

  Sosyal medyada ise farklı şehirlerde yapılan eylem ve basın açıklamalarından fotoğraflar paylaşıldı.

  Sosyal medya kullanıcıları Twitter'da #boykotvar ve‪#13SubattaBoykottayız‪ etiketlerini kullanıyor.  KAYNAK:

  Bilimsel ve laik eğitim boykotunda onlarca gözaltı  EDİT!:  CHP'li Belediye Başkanı polislere böyle direndi  Dün tüm Türkiye genelinde laik ve bilimsel eğitim talebi için yapılan boykot eylemlerinde çok çarpıcı bir görüntü yaşandı. Polisin hemen her yerde gerçekleştirdiği saldırılardan birinin adresi de İzmir oldu.
  Polisin biber gazından ve tomadan sıkılan kimyasal sudan kaçan bir çok vatandaş Konak Belediyesi’ne sığındı. Konak Belediyesi’ne sığınan vatandaşları gözaltına almak isteyen polisler binaya girmeye çalıştı.

  ELLERİNİ AÇIP KAPININ ÖNÜNDE TEK KİŞİLİK BARİKAT KURDU

  Ege’nin Sesi’nden Ulaş Üstündağ’ın haberine göre Konak’ın CHP’li Belediye Başkanı Sema Pekdaş Belediye önünde kollarına açarak polislere burayı boşaltın diyerek tepki gösterdi. Pekdaş’ın kararlı duruşundan sonra polisler geri çekildi. Vatandaşlar da polise sert tepki gösterdi.  KAYNAK:

  Bravo başkan.. Polislere direndi, vatandaşı teslim etmedi !  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Daimon88 -- 14 Şubat 2015; 16:16:58 > • Binbaşı
  1883 Mesaj
  Yav he he başlatmasınlar boykota

  O zaman eylem yapın biz bilimsel araştırma merkezleri istiyoruz bilimle alakalı dersler istiyoruz diye. Din duşmanlığı insana neler yaptırıyor

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Binbaşı
  1026 Mesaj
  Konu Sahibine Özel

  İstanbul'daki mitingte ve daha öncesinde pekçok defa söylendi ve söyleniyor zaten. Ayrıca haberde de okuduğun gibi, ders talebi 20'yi aşsa bile birçok ders açılmıyormuş. Yasaya göre talep 20 olunca açılmak zorunda.
  |
  |
  Lily Allen kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
 • Yüzbaşı
  845 Mesaj
  okullarda din dersi verilmesine karşıyım, okullar sadece ilim, bilim, teknoloji,spor, sanat ve kültür yeri olmalı!

  düzeltme2:teknoloji ve sporu da unutmuşuz  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi star scream -- 13 Şubat 2015; 14:29:09 >
 • Binbaşı
  1026 Mesaj
  Konu Sahibine Özel

  "İlim" ile "Bilim" kelimesinin arasındaki farklar nedir?
  |
  |
  star scream kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
 • Yarbay
  7272 Mesaj
  Okullarda din dersi olmamalı onun yerine güzel ahlak dersi olabilir mesela... Ders sayısı azaltılmalı , kaliteli ve verimli bir müfredat ile çocuklara matematiği ve bilimi sevdirmeliyiz.Ayrıca yine devlet desteği ile isteyen din dersini camilerde yine devletin kendi müfredatınca görebilmeli bu özgürlüğü vermeliyiz , çocuklara spor yapmaları içinde ücretsiz kurslar sağlanmalı ama kaliteli
 • Teğmen
  244 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: Lily Allen

  Yav he he başlatmasınlar boykota

  O zaman eylem yapın biz bilimsel araştırma merkezleri istiyoruz bilimle alakalı dersler istiyoruz diye. Din duşmanlığı insana neler yaptırıyor

  Hep aynı laflar din düşmanlığı, din düşmanlığı bu din düşmanlığı değil din dayatma düşmanlığıdır. Başlatmayın dini zorla empoze ettirmenize.
 • Yüzbaşı
  845 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: Mises

  "İlim" ile "Bilim" kelimesinin arasındaki farklar nedir?

  hocam ben anlatmıyım google'a bakıp bulabilirsiniz istediğiniz bilgiyi
 • Binbaşı
  1026 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  quote:

  Orijinalden alıntı: Maggese

  Okullarda din dersi olmamalı onun yerine güzel ahlak dersi olabilir mesela... Ders sayısı azaltılmalı , kaliteli ve verimli bir müfredat ile çocuklara matematiği ve bilimi sevdirmeliyiz.Ayrıca yine devlet desteği ile isteyen din dersini camilerde yine devletin kendi müfredatınca görebilmeli bu özgürlüğü vermeliyiz , çocuklara spor yapmaları içinde ücretsiz kurslar sağlanmalı ama kaliteli

  Olabilir. Yanlız ayrıldığım çok önemli bir nokta var: Bu dediklerini devlet değil de özel sektör yapsa çok daha iyi olur. Ücretsiz denilen uygulamaların kaynağı zaten vergiler, yani hiçbir şey ücretsiz değil. Bence bütün devlet okulları özelleştirilsin, MEB de kaldırılsın. Ayrıca bütün camiler ve diğer ibadethaneler özelleştirilsin, Diyanet de kaldırılsın. Böylece denetim ve vergi toplama ortadan kalksın. İsteyen istediği eğitimi versin veya dini uygulamalara yer versin. İsteyen veli, çocuğunu dini eğitim veren okula gönderir, isteyen veli de seküler eğitim veren okula gönderir. İşte bireysel özgürlük öyle bir durumda var olabilir.
 • Binbaşı
  1026 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  quote:

  Orijinalden alıntı: star scream

  quote:

  Orijinalden alıntı: Mises

  "İlim" ile "Bilim" kelimesinin arasındaki farklar nedir?

  hocam ben anlatmıyım google'a bakıp bulabilirsiniz istediğiniz bilgiyi

  Sormadan önce bakmıştım zaten Normalde iki kelime eş anlamlı ama pratikte; ilim=islama ters düşmeyen bilim
  |
  |
 • Binbaşı
  1883 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: torres_35

  quote:

  Orijinalden alıntı: Lily Allen

  Yav he he başlatmasınlar boykota

  O zaman eylem yapın biz bilimsel araştırma merkezleri istiyoruz bilimle alakalı dersler istiyoruz diye. Din duşmanlığı insana neler yaptırıyor

  Hep aynı laflar din düşmanlığı, din düşmanlığı bu din düşmanlığı değil din dayatma düşmanlığıdır. Başlatmayın dini zorla empoze ettirmenize.

  Başlasanız ne olur isteseniz de istemesenizde din dersi olacak !

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Yarbay
  7272 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: Mises

  quote:

  Orijinalden alıntı: Maggese

  Okullarda din dersi olmamalı onun yerine güzel ahlak dersi olabilir mesela... Ders sayısı azaltılmalı , kaliteli ve verimli bir müfredat ile çocuklara matematiği ve bilimi sevdirmeliyiz.Ayrıca yine devlet desteği ile isteyen din dersini camilerde yine devletin kendi müfredatınca görebilmeli bu özgürlüğü vermeliyiz , çocuklara spor yapmaları içinde ücretsiz kurslar sağlanmalı ama kaliteli

  Olabilir. Yanlız ayrıldığım çok önemli bir nokta var: Bu dediklerini devlet değil de özel sektör yapsa çok daha iyi olur. Ücretsiz denilen uygulamaların kaynağı zaten vergiler, yani hiçbir şey ücretsiz değil. Bence bütün devlet okulları özelleştirilsin, MEB de kaldırılsın. Ayrıca bütün camiler ve diğer ibadethaneler özelleştirilsin, Diyanet de kaldırılsın. Böylece denetim ve vergi toplama ortadan kalksın. İsteyen istediği eğitimi versin veya dini uygulamalara yer versin. İsteyen veli, çocuğunu dini eğitim veren okula gönderir, isteyen veli de seküler eğitim veren okula gönderir. İşte bireysel özgürlük öyle bir durumda var olabilir.

  ondan sonra acayip acayip insanlar çıkar ben söyleyeyim
 • Yarbay
  2439 Mesaj
  Islam dini disinda Hristiyanlik,Musevilik,Budizm,Hinduizm,Sihizm,Taoizm,Sinto inanci;kisacasi islam disinda hicbir dinin karsilastirilmasinin yapilmadigi,ogretilmedigi din dersini kim ne yapsin.Ilkokulda da,Ortaokulda da isimize yaramadi.Simdi nasil bilmiyorum ama 15-16 sene once 3 kulhu,1 elham,1 de subhaneke ogrendin mi isin bitiyordu.Ogrenilen dualarin-surelerin anlamlarini kimse bilmiyordu tabi ama ne yapacaksin ? derslerde bol bol samata yapar,yazililarda da kopya cekerek geciyorduk iste.

  Bizim okulda okuyan birkac tane de Hristiyan arkadasimiz vardi.Biz din dersindeyken bunlar disarida,bahcedeki banklarda oturup dersin bitmesini beklerlerdi.Dalga konusu yapardik o zaman hatta..Simdi dusunuyorum da kim bilir ne kadar uzuluyorlardi.Dislanmis,ezilmis hissediyorlardi kendilerini..

  Su zorunlu din dersi garabetini bu ulkenin basina musallat edenlerin yatacak yerleri yok.

  Gormek isteyen ver gitsin kardesim.Sen nasil zorla verirsin bu dersi ?

  Kenan Evren ve diger fasist darbecilere buradan saygi ve selamlarimi gonderiyorum.Kulaklari cinlamistir umarim.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi VirgilSollozzo -- 14 Şubat 2015; 2:22:41 >
 • Yarbay
  7272 Mesaj

  Sikhizmi sen uydurdun galiba ? Çabuk admin gelmeden sil ban yersin
  |
  |
  VirgilSollozzo kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
 • Yarbay
  7272 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: VirgilSollozzo


  quote:

  Orijinalden alıntı: Maggese

  Sikhizmi sen uydurdun galiba ? Çabuk admin gelmeden sil ban yersin

  Turban takan hintli erkeklerin inancidir o.TV'de filan gormussundur kesin.Iste onlara sikh deniyor

  Gerci bizim bolume bakan admin arkadasin sagi solu belli olmaz,linki atayim da profil yalan olmasin

  http://en.m.wikipedia.org/wiki/Sikhism

  Çok hint filmi izledim biliyorum da hepsini Türkçe yazmışsın bunu niye İngilizce adıyla yazdım bunun Türkçesi Sihizmdir ? İngilizle yazınca bir art niyet aradım ama karar adminlerin
 • Binbaşı
  1026 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  Laik eğitim boykotu: Ankara'da alternatif ders programı  Birleşik Haziran Hareketi'nin (BHH) çağrısıyla bir araya gelen Eğitim-Sen'e üye öğretmenler ve Alevi örgütleri, Türkiye'nin bazı okullarında dersleri boykot etti.

  Türkiye'deki birçok ilde ve semtte olduğu gibi Ankara'da da 'laik ve bilimsel eğitim' talebiyle birlikte semtlerde 'alternatif ders programları' belirlenip, boykota katılan öğrencilere ders verildi.

  BBC Türkçe, Dikmen semtinde hem boykot eylemlerini hem de Nazım Kültür Merkezi'ndeki alternatif dersleri izledi.

  Dersleri boykot eden öğretmenler, veliler ve aileler TSİ 08:00'de burada toplanmaya başladı.

  Sabah merkeze ilk gelenler anaokulu ve ilköğretim okulu öğrencileriydi.

  Bilimsel eğitim ne demek?

  Dikmen'deki alternatif ders programını hazırlayan eğitimci ekibinde yer alan Yrd. Doç. Dr. Ebru Aylar, ailelerin çalıştığını, boykota katılmak istediklerini ama çocuklarını nereye bırakacakları kaygısı yaşadıklarını söyledi.

  Bunun sorun olacağını anladıkları için de sabahki programı biraz kreş gibi düşünüp, çocukları mekana kabul ettiklerini belirtti.  Aslında ders programı da çok yoğun görünüyordu. Çocuklar tüm gün bu kadar yoğun derslere nasıl katılacaktı?

  Aylar buna da "Sabahki program çocuklar için. 12:00'den sonra ise liselilere yönelik derslerimiz var. Bu kadar yoğun bir program olmasının nedeni, eleştiriyoruz ama bilimsel alternatifi nedir diye anlatmaktı. Liseliler bu derslere aktif katılacak ve tartışarak ders yapacağız." diye yanıtladı.

  'Zorunlu din dersine karşıyım'

  Yusuf Güneş ise dersleri boykot eden velilerden biri. Sabah erkenden elinden tuttuğu kız çocuğuyla Dikmen'deki Nazım Kültür Merkezi'nin kapısından girdi.

  Güneş'e "Çocuğunuz mu" diye sordum. Dedesi olduğunu söyledi.

  'Aleviyim, din derslerine karşıyım' diye söze başladı. Güneş "Ortaokulda, lisede bizim de din derslerimiz vardı ama seçmeliydi. Zorunlu değil yine seçmeli olsun." talebini dile getirdi.

  Torununun öğretmenlerine, yarın dersleri boykot edeceklerini söylediğini ve herhangi bir olumsuz tepki almadığını aktardı.

  Din derslerinin Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) iktidarıyla zorunlu olmadığını anımsattığımız Güneş, "Evet, biliyorum ama yılların birikimi artık bu noktaya getirdi. AKP iktidarıyla bu mesele daha da yoğunlaştı." diye konuştu.  Çocukların talepleri: Tenefüs boykotu

  Veli Yusuf Güneş'le konuşurken torunu, kendisi gibi "dersleri boykot eden" çocuklarla oyuna başlamıştı bile.

  Velilerin yanından ayrılıp, çocukların yanına gittim bu kez. Kimi çocuklar boyama yaparken Umut, kitap okuyordu.

  Bugün niye burada olduğunu sordum. Hem 9 yaşındaki Umut hem de 11 yaşındaki Aslı, aynı anda "Din dersleri zorunlu olmasın" diye yanıt verdi.

  İkisine "Boykot yapılacağını ne zaman öğrendiniz ve siz mi okula gitmek istemediniz?" diye sordum.

  Birkaç gün önce anne babalarının söylediğini, sabah da okula göndermediklerini ifade ettiler.

  Umut gülerek "Aslında teneffüsler de 20 dakika olsa ya da okul hiç olmasa daha iyi olur. Bunun için de boykot yapılsa" diye ekledi.

  'Beklentimizin üzerinde'

  TSİ 11:30'u gösterirken çocuklar ve gözetmenleri dışında alternatif dersin verildiği yerden Sokullu'daki Ahmed Arif Parkı'na geçildi.

  Okullardan gelen ve boykota katılan öğretmenler ve öğrencilerle birlikte veliler, yaklaşık 250 metre aşağıdaki Sokullu Mehmet Paşa Anadolu Lisesi önüne yürüdü.

  "Karanlığa, faşizme, yobazlığa geçit yok", "Gerici, mezhepçi kadrolara hayır", "Boyun eğme, AKP'den hesap sor", Dikmen ayakta, öğrenciler boykotta" sloganları atan grup, lisenin önünde basın açıklaması yaptıktan sonra tekrar alternatif derslerin verileceği merkeze döndü.  Kendisi de Dikmen'de ikamet eden BHH Türkiye Yürütme Kurulu Üyesi Ulaş Karakul, boykota katılımın kendi semtlerinde yüzde 50 civarında olduğunu aktardı ve beklentilerinin üzerinde gerçekleştiğini söyledi.

  Katılımın daha yoğun olmamasını ise BHH'nin ilk kez kitlesel bir boykot deneyiminin olduğunu söyleyerek açıkladı. BHH ve destek veren örgütlerle koordinasyon konusunda eksik kaldıklarını belirten Karakul, hükümetten de baskı gördüklerini aktardı.

  "Dikmen civarındaki tüm okulların önünde polis bekliyor. Sabahtan bildiri dağıtan arkadaşlarımız gözaltına alındı." diye konuştu.

  Dersimiz, 'Galileo neden yargılandı?'

  Bu soru, Dikmen'de olduğu gibi Türkiye'nin her yerindeki boykotlar sonrası semtlerde yapılan alternatif derslerin ana konusuydu.

  BHH Yürütme Kurulu Üyesi Ulaş Karakul'a neden bu dersin seçildiğini sorduk.  Karakul, "Galileo'nun hayatı, bilim ile dinin tarih boyunca nasıl karşı karşıya geldiğini ve bilimin mücadelesini en iyi şekilde anlatır. Bilimi savunanlara tarih boyunca nasıl davranıldığını göstermek istedik derslere katılanlara." diye yanıt verdi.

  Birçok eğitim eyleminde "laik eğitim" talebinin yanı sıra "anadilde, parasız eğitim" taleplerinin de öne çıktığı biliniyor.

  Bugün yapılan boykotta bu talepler daha geri planda kaldı.

  Karakul bunun gerekçesini "Bu boykotun amacı, genel bir eğitim ya da dinlere özgürlük meselesi değil. İslamcı dayatmaya karşı laiklik direnişi ve mücadelesi." diye açıkladı.


  Kaynak:

  Laik eğitim boykotu: Ankara'da alternatif ders programı  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Daimon88 -- 13 Şubat 2015; 19:03:06 >
  |
  |
 • Teğmen
  244 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: Lily Allen


  quote:

  Orijinalden alıntı: torres_35

  quote:

  Orijinalden alıntı: Lily Allen


  quote:

  Orijinalden alıntı: torres_35

  quote:

  Orijinalden alıntı: Lily Allen

  Yav he he başlatmasınlar boykota

  O zaman eylem yapın biz bilimsel araştırma merkezleri istiyoruz bilimle alakalı dersler istiyoruz diye. Din duşmanlığı insana neler yaptırıyor

  Hep aynı laflar din düşmanlığı, din düşmanlığı bu din düşmanlığı değil din dayatma düşmanlığıdır. Başlatmayın dini zorla empoze ettirmenize.

  Başlasanız ne olur isteseniz de istemesenizde din dersi olacak !

  Aferin sana küçük tayyipçik, birde özgür ülkeyiz diye konuşuyorlar.

  Tayipçik ha önceki yorumlara bak neyi desteklediğimi oğrenirsin

  Laik bilimsel eğitimse istediğiniz din ne alaka din duşmanlığı insana neler yaptırıyor ahh ah

  İnsanların musluman olması zorunuza mı gidiyor

  Zaten plaka yorum uyumu yapmışsın daha yorum duşmez bana .d

  İnsanların dinsiz olmaları ve din dersi görmemek istemeleri zorunuza mı gidiyor ? Dinsiz, ateist, deist, agnostik vs düşmanlığı neler yaptırıyor size. Din dersini istememek için illa bilimle alakalı dersler görmek istiyoruz diye eylem mi yapmamız gerekiyor ?
 • Yarbay
  5398 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: star scream

  okullarda din dersi verilmesine karşıyım, okullar sadece ilim, bilim, teknoloji,spor, sanat ve kültür yeri olmalı!

  düzeltme2:teknoloji ve sporu da unutmuşuz


  gururla Islam sancagi her okulda dalgalaniyorsa o okulda din kulturu ve ahlak bilgisi verilecek

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Binbaşı
  1026 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  quote:

  Orijinalden alıntı: Lily Allen


  quote:

  Orijinalden alıntı: torres_35

  quote:

  Orijinalden alıntı: Lily Allen

  Yav he he başlatmasınlar boykota

  O zaman eylem yapın biz bilimsel araştırma merkezleri istiyoruz bilimle alakalı dersler istiyoruz diye. Din duşmanlığı insana neler yaptırıyor

  Hep aynı laflar din düşmanlığı, din düşmanlığı bu din düşmanlığı değil din dayatma düşmanlığıdır. Başlatmayın dini zorla empoze ettirmenize.

  Başlasanız ne olur isteseniz de istemesenizde din dersi olacak !

  Farkındasındır herhalde; MEB'na ayrılan bütçenin kaynağı olan vergilerde müslüman olmayanların, müslüman olsa da seküler olanların ve dindar müslüman olsa da "yaradan ile yaradılanın arasındaki ilişkinin arasına başka birşeyin karışmasına karşı olan" insanların da katkısı var. Onların paralarıyla onlara zorla din dersi dayatılması mı taraftarısın? Komünizm ülkelerindeki kültür devriminde vardı buna benzer otokratik davranışlar. Şimdi aklıma libertarian olan Geert Wilders'in makalelerini getirdin; kendisine göre, islam ve komünizm bireysel özgürlük karşıtı olan ideolojiler. İkisi de otokratik ideolojiler. Adam haklı mı ne.
  |
  |
 • Binbaşı
  1026 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  quote:

  Orijinalden alıntı: Maggese

  quote:

  Orijinalden alıntı: Mises

  quote:

  Orijinalden alıntı: Maggese

  Okullarda din dersi olmamalı onun yerine güzel ahlak dersi olabilir mesela... Ders sayısı azaltılmalı , kaliteli ve verimli bir müfredat ile çocuklara matematiği ve bilimi sevdirmeliyiz.Ayrıca yine devlet desteği ile isteyen din dersini camilerde yine devletin kendi müfredatınca görebilmeli bu özgürlüğü vermeliyiz , çocuklara spor yapmaları içinde ücretsiz kurslar sağlanmalı ama kaliteli

  Olabilir. Yanlız ayrıldığım çok önemli bir nokta var: Bu dediklerini devlet değil de özel sektör yapsa çok daha iyi olur. Ücretsiz denilen uygulamaların kaynağı zaten vergiler, yani hiçbir şey ücretsiz değil. Bence bütün devlet okulları özelleştirilsin, MEB de kaldırılsın. Ayrıca bütün camiler ve diğer ibadethaneler özelleştirilsin, Diyanet de kaldırılsın. Böylece denetim ve vergi toplama ortadan kalksın. İsteyen istediği eğitimi versin veya dini uygulamalara yer versin. İsteyen veli, çocuğunu dini eğitim veren okula gönderir, isteyen veli de seküler eğitim veren okula gönderir. İşte bireysel özgürlük öyle bir durumda var olabilir.

  ondan sonra acayip acayip insanlar çıkar ben söyleyeyim

  Nasıl yani? Acayip acayip derken?
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
pubg mobile uc
pubg mobile uc
Webtures SEO;SEO Nedir?
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR2
0,719
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.