Şimdi Ara

#Lagunacılar Buraya# 100+Üye (802. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27.133
Cevap
137
Favori
1.872.551
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 800801802803804
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • tşk ederim arkadaş.3,5 yıldır flashımla daha yag filitre haticinde allaha şükür sanayi yüzü görmedim.umarım lagunalarda böyle bir araçtır
  • quote:

Orijinalden alıntı: PamirSAROS

quote:

Orijinalden alıntı: mmrtb

carbon clean ile ilgili bişi sormuştum ama araya kaynamış galiba, bunu yaptıranınız var mı arkadaşlar? faydası olur mu dersiniz?

Kardeşim ben kaynatmıyorum ve cevap veriyorum yaptırmadim.Şu arabadan gelen sesleri bulduk diyen her ustaya para yedirdiğim için henüz oyle ekstralara para veremedim.

saol üstadım... yaptırmayı düşünüyorum ama merak ediyorum gerçekten faydalı mı diye, anlaşılan burda carbon clean yaptıran yok....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mmrtb -- 13 Nisan 2012; 11:20:30 >

• quote:

Ankara bilenler panora kavşaktan dönüp turan güneşten konya yolu sapağına kadar rahat 180 oldum gece saat 22:30 da denedim fırsatı olan deneyip haber versin aynı yolda allahtan bu yazılanları ailem okumuyo arabasız kalırım hep yapıyorum sanarlar valla

Hm ben bi denerim, benim araba konya yoluna dönmeden önce max 160'a ulaşır gibime geliyo.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ardatun

quote:

Ankara bilenler panora kavşaktan dönüp turan güneşten konya yolu sapağına kadar rahat 180 oldum gece saat 22:30 da denedim fırsatı olan deneyip haber versin aynı yolda allahtan bu yazılanları ailem okumuyo arabasız kalırım hep yapıyorum sanarlar valla

Hm ben bi denerim, benim araba konya yoluna dönmeden önce max 160'a ulaşır gibime geliyo.

Vallahi ben gelmeden bi 100 metre önce frene bastım artık dönecektim dönüş kalabalıktı kafa işte inceğe devam etsene hafiften 190-200 ü bi dene neyse onada bakarız bi ara artık ha bu arada sabah 7:20 de konya yolu iniş yine 180 yol boştu ama sonra arabalar çoğaldı çünkü kamyon devrilmiş

• Bugün sabah aracı auto king e tekrar bıraktım yarın sabah alcam inşallah.Yan çizmeye kalktılar bende onları çizdim randevu alırken cuma sabah bırakın akşam alın diyo bu sabah başkası çıkmış ben yarın sabah gelirim diyorum abi sen gelme biz arayalım diyo yook öyle dedim ben yola gidicem söledim hatta cuma akşamı gel dediler ben cuamrtesi sabah gelebiliirm dedim tamam erken gelmeyin diyo 9 da burdayım dedim 10 da gelin ustalar 9 da geliyo diyo

neyse eleman arabayı tamir kısmına götürüyordu bende otobüs durağına yürüyodum arkasından baktım frene bastı sol ile sağ fren lambasının tonu farklı yani biri çok güçlü diğeri güşsüz gibiydi ben takarım kafaya napmak gerek bu gibi bir durumda

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PamirSAROS -- 13 Nisan 2012; 12:56:24 >

• Arkadaşlar benim lagunanın şoför kapı kilidi yolda giderken birinci kademe kendiliğinden açılıyor. Kapıyı çok hafif kapatmayınca kapı tam kapanmıyor. Geçen gün sanayiye gittim. Adam söktü temizledi o an oldu ama aradan 15 gün geçti şimdi daha beter. daha önce de bu konu ile ilgili sitede konu geçmiş. bilgisi olan arkadaşlar tavsiye edebileceğiniz kilit var mı varsa hangi markayı ne kadara nereden alabilirim. tavsiyelerinizi bekliyorum.
  • quote:

quote:

quote:

Vallahi ben gelmeden bi 100 metre önce frene bastım artık dönecektim dönüş kalabalıktı kafa işte inceğe devam etsene hafiften 190-200 ü bi dene neyse onada bakarız bi ara artık ha bu arada sabah 7:20 de konya yolu iniş yine 180 yol boştu ama sonra arabalar çoğaldı çünkü kamyon devrilmiş

Orda 200 zor olur ya. 180-190hp falan gerek :)
    napıcan zaten orda 200 görüp :)

Ölçtün mü hiç gps ile senin arabada kadranda sapma var mı?
    100km civarındaki hızlarda baktım benimki birebir aynı gösteriyo.
    Lastikler 185/70R14

• quote:

Orijinalden alıntı: tddemir

Arkadaşlar benim lagunanın şoför kapı kilidi yolda giderken birinci kademe kendiliğinden açılıyor. Kapıyı çok hafif kapatmayınca kapı tam kapanmıyor. Geçen gün sanayiye gittim. Adam söktü temizledi o an oldu ama aradan 15 gün geçti şimdi daha beter. daha önce de bu konu ile ilgili sitede konu geçmiş. bilgisi olan arkadaşlar tavsiye edebileceğiniz kilit var mı varsa hangi markayı ne kadara nereden alabilirim. tavsiyelerinizi bekliyorum.

çıkma alıcan kardesim
  • quote:

Bugün sabah aracı auto king e tekrar bıraktım yarın sabah alcam inşallah.Yan çizmeye kalktılar bende onları çizdim randevu alırken cuma sabah bırakın akşam alın diyo bu sabah başkası çıkmış ben yarın sabah gelirim diyorum abi sen gelme biz arayalım diyo yook öyle dedim ben yola gidicem söledim hatta cuma akşamı gel dediler ben cuamrtesi sabah gelebiliirm dedim tamam erken gelmeyin diyo 9 da burdayım dedim 10 da gelin ustalar 9 da geliyo diyo

neyse eleman arabayı tamir kısmına götürüyordu bende otobüs durağına yürüyodum arkasından baktım frene bastı sol ile sağ fren lambasının tonu farklı yani biri çok güçlü diğeri güşsüz gibiydi ben takarım kafaya napmak gerek bu gibi bir durumda

ampullerini silicen...olmadı stop'u sökücen sonra stop camını sökücen içini silicen..

• quote:

Arkadaşlar benim lagunanın şoför kapı kilidi yolda giderken birinci kademe kendiliğinden açılıyor. Kapıyı çok hafif kapatmayınca kapı tam kapanmıyor. Geçen gün sanayiye gittim. Adam söktü temizledi o an oldu ama aradan 15 gün geçti şimdi daha beter. daha önce de bu konu ile ilgili sitede konu geçmiş. bilgisi olan arkadaşlar tavsiye edebileceğiniz kilit var mı varsa hangi markayı ne kadara nereden alabilirim. tavsiyelerinizi bekliyorum.

Sayın tddemir aynı sorunu ben de yaşıyordum hatta kapı ayarından olduğunu zannediyordum fakat sorun bu değilmiş dün oto kilitçiye gittim ve klasik laguna sorunu dedi ve sol ön kapının iç kısmını söktü.5-6 vida var zaten.Daha sonra hoparlörü tutan vidaları da sökerek kilit mekanizmasına ulaştı.Yine lagunaya has bir kilit olduğunu söyleyerek tüm kilit mekanizmasıyla birlikte(ne var ne yok çıkardı kapının içinde komple oluyormuş) kilidin önce puntolarını matkapla deldi ve onun altında bulunan sacıda spral makinesi ile keserek tabancalardaki horoza benzeyen parçaya ulaştı.Bu parça horoz ya da dil diyelim ona; ucu aşınmış ve takıldığı yerden kolayca kurtulmasına neden oluyormuş.Bu parçanın ucunu biraz daha derinleştirerek sorunu halletti.Tekrar üst sacı kaynak makinesiyle kaynakladı ve son olarak da söktüğü puntoları punto tabancası ile attıktan sonra kilidi yerine taktı.Ancak takarken dikkat et hoparlör kabloları ve diğer yerler de eksik kalmasın cam asansörün yağsız ise yağlat kabloları da elektik bandı ile bantlat.Aşağıda parçanın robot resmi var ve yapılan işlemin basit bir çizimi. Alınan ücret 30 tl kilidin yenisi 315 tl yan sanayi fiyatını bilmiyorum.Çıkması da 100 tl civarı.

• quote:

Orijinalden alıntı: g_o_k_h_a_n

quote:

Bugün sabah aracı auto king e tekrar bıraktım yarın sabah alcam inşallah.Yan çizmeye kalktılar bende onları çizdim randevu alırken cuma sabah bırakın akşam alın diyo bu sabah başkası çıkmış ben yarın sabah gelirim diyorum abi sen gelme biz arayalım diyo yook öyle dedim ben yola gidicem söledim hatta cuma akşamı gel dediler ben cuamrtesi sabah gelebiliirm dedim tamam erken gelmeyin diyo 9 da burdayım dedim 10 da gelin ustalar 9 da geliyo diyo

ampullerini silicen...olmadı stop'u sökücen sonra stop camını sökücen içini silicen..

Ampul sökmeyle stop silmeyle olur mu bilmem ama aklıma ilk gelen ampulun bozulmuş olması ve arka stop lambalarının arka tarafında bulunan şase vidalarını gevşemiş olması ancak çok büyük ihtimalle ampulün ömrü tamamlanmıştır.Oraya o kadar toz girmesi çok zor.

• quote:

Orijinalden alıntı: turkce06

quote:

quote:

Ampul sökmeyle stop silmeyle olur mu bilmem ama aklıma ilk gelen ampulun bozulmuş olması ve arka stop lambalarının arka tarafında bulunan şase vidalarını gevşemiş olması ancak çok büyük ihtimalle ampulün ömrü tamamlanmıştır.Oraya o kadar toz girmesi çok zor.

ampulun ömrü bittiyse hic yanmaz..buyuk ihtimal stop'un ici tozdan dolayi sonuk gosteriyor..tabi iki tarafin ampullerinide söküp bakmak lazim cansiz mi tozdandami

• quote:

iyi bir kilit tamircisi arkadaşın anlattıgı işlemi kilidi sökmeden yapabilir.
    benim rahmetli laguna da da aynı problem vardı kilitci kilidi sökmeden kilidin dilini spiral makinası ile açmıştı sorun hallolmuştu..
  • 98 model 115hp (8v) için yakıt tüketim değerleri:

Sabah-akşam trafiğinde işe gidiş-geliş.
    Mesafe 5.5km.
    Ağırlıklı olarak sokak araları.
    Herşeye dikkat edilerek son derece ekonomik sürüş.
    Gösterge 10.0lt ortalamada.(9.9dan 10.0 a yeni geçmiş durumda)
    Gerçek tüketim 11.5lt lpg.
    Yani göstergemle gerçek yakıt tüketimim arasında tam %15 fark var.
    (Aynı pompa'dan dibine kadar basınçla fullettim)
    TL hesabı yaparsak 100km'de 27TL ediyor.

Şu sıra sabah akşam trafiğinde biraz daha uzun güzergahta kullanılan yaris 1.0 7.0lt/100km (benzin)
    O da oldukça sakin kullanım ile.
    Onun da gerçek tüketimi aslında 7.5lt kadar, göstergede çok az miktarda olduğundan az gösteriyor.
    O da TL hesabına göre 100km'de 35TL ye geliyor.
    Laguna ile aynı parkurda kullansam tahminen 8lt ortalamayı bulur, o da 37TL ediyor.
    Yani en az benzin yakan arabalardan biri olan 1.0lt hacimli benzinli yaris'e göre aslında fazla tüketen arabamızla dahi avantajlıyız lpg kullandığımız için.

Ama yine de yoğun trafikte gösterge değil, gerçek ölçüm 11.5lt/100km tüketim ortalaması hiç te az değil.
    Ve ne yaparsam yapayım daha altına indirmem mümkün görünmüyor laguna ile.

Bu arada egzos muayenesi yaptırdım, hava/yakıt karışımı 1.03'te
    Yani düşük devirlerde çok çok az fakir karışımda.
    Fazla yakıt tüketmememe rağmen böyle..

Aynı güzergahta 50-100cc lik bir motosikletle 14TL harcanabilir 100km de. Yani TL olarak lpgli Lagunanın yarısı kadar bir ekonomi sağlanabiliyor. Şehir içi en ekonomik motorlu taşıt 50-100cc civarındaki bi motosiklet olur, dahası da yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi arda-tt -- 13 Nisan 2012; 22:47:06 >

• quote:

98 model 115hp (8v) için yakıt tüketim değerleri:

Sabah-akşam trafiğinde işe gidiş-geliş.
    Mesafe 5.5km.
    Ağırlıklı olarak sokak araları.
    Herşeye dikkat edilerek son derece ekonomik sürüş.
    Gösterge 10.0lt ortalamada.(9.9dan 10.0 a yeni geçmiş durumda)
    Gerçek tüketim 11.5lt lpg.
    Yani göstergemle gerçek yakıt tüketimim arasında tam %15 fark var.
    (Aynı pompa'dan dibine kadar basınçla fullettim)
    TL hesabı yaparsak 100km'de 27TL ediyor.

Şu sıra sabah akşam trafiğinde biraz daha uzun güzergahta kullanılan yaris 1.0 7.0lt/100km (benzin)
    O da oldukça sakin kullanım ile.
    Onun da gerçek tüketimi aslında 7.5lt kadar, göstergede çok az miktarda olduğundan az gösteriyor.
    O da TL hesabına göre 100km'de 35TL ye geliyor.
    Laguna ile aynı parkurda kullansam tahminen 8lt ortalamayı bulur, o da 37TL ediyor.
    Yani en az benzin yakan arabalardan biri olan 1.0lt hacimli benzinli yaris'e göre aslında fazla tüketen arabamızla dahi avantajlıyız lpg kullandığımız için.

Ama yine de yoğun trafikte gösterge değil, gerçek ölçüm 11.5lt/100km tüketim ortalaması hiç te az değil.
    Ve ne yaparsam yapayım daha altına indirmem mümkün görünmüyor laguna ile.

Bu arada egzos muayenesi yaptırdım, hava/yakıt karışımı 1.03'te
    Yani düşük devirlerde çok çok az fakir karışımda.
    Fazla yakıt tüketmememe rağmen böyle..

Aynı güzergahta 50-100cc lik bir motosikletle 14TL harcanabilir 100km de. Yani TL olarak lpgli Lagunanın yarısı kadar bir ekonomi sağlanabiliyor. Şehir içi en ekonomik motorlu taşıt 50-100cc civarındaki bi motosiklet olur, dahası da yok.

lagunami 2000 devir altinda vites degistirip 1000-2000 devir arasi devirlerde kullandigim zaman tup dayanmiyodu meret depodaki tupu obez insanlar gibi yiyodu..2000-2500-3000 devir araliginda kullaniyorum..kimi zaman lpg dugmesi ötmeyince bozuldumu acaba diyorum..

• En verimsiz şartlarda ekonomik sürüş ile biz 27TL yakıyosak lpgli 1.0 yaris te 21TL yakar lpg ile.
    Uzun yolda ise laguna aynı hızlarda 18TL yaksa yaris 15TL yakar makul süratlerde.

Senede 2-3 kere uzun yol yapılıyorsa 10bin km'de 400TL falan fark eder yakıtta. Bence bu konfor ve performans için önemsenmeyecek bir miktar.

Bu en az yakan arabanın lpgli versiyonu ile laguna karşılaştırması oldu :)

Ama yaris şehir içinde çok pratik olsa da düz yolda 155'i geçemeyen, çok sert süspansiyona sahip ve bagajı çok küçük olan bi araba. Laguna'dan sonra iskemlede oturuyo gibi oluyorum :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi arda-tt -- 14 Nisan 2012; 7:32:11 >
  • quote:

En verimsiz şartlarda ekonomik sürüş ile biz 27TL yakıyosak lpgli 1.0 yaris te 21TL yakar lpg ile.
    Uzun yolda ise laguna aynı hızlarda 18TL yaksa yaris 15TL yakar makul süratlerde.

Senede 2-3 kere uzun yol yapılıyorsa 10bin km'de 400TL falan fark eder yakıtta. Bence bu konfor ve performans için önemsenmeyecek bir miktar.

Bu en az yakan arabanın lpgli versiyonu ile laguna karşılaştırması oldu :)

Ama yaris şehir içinde çok pratik olsa da düz yolda 155'i geçemeyen, çok sert süspansiyona sahip ve bagajı çok küçük olan bi araba. Laguna'dan sonra iskemlede oturuyo gibi oluyorum :)

Tabi bunların şehir içi kullanımında bi önemi de yok aslında. "Sadece şehir içi kullanırım uzun yola çok nadir çıkarım" diyenler için uygun ve yaris 1.0 tüm dizellerden bile ekonomik şehir içi/dışı :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi arda-tt -- 14 Nisan 2012; 7:32:32 >

• quote:

lagunami 2000 devir altinda vites degistirip 1000-2000 devir arasi devirlerde kullandigim zaman tup dayanmiyodu meret depodaki tupu obez insanlar gibi yiyodu..2000-2500-3000 devir araliginda kullaniyorum..

Aslında tam tersi olması gerekmez mi?
    Devir ile tüketim doğru orantılı. Devir arttıkça tüketim artar normalde.
    Senin arabanın 1000-2000 devir arası lpg haritası fazla zengin karışıma göre ayarlanmış olmasın?
  • quote:

quote:

lagunami 2000 devir altinda vites degistirip 1000-2000 devir arasi devirlerde kullandigim zaman tup dayanmiyodu meret depodaki tupu obez insanlar gibi yiyodu..2000-2500-3000 devir araliginda kullaniyorum..

Aslında tam tersi olması gerekmez mi?
    Devir ile tüketim doğru orantılı. Devir arttıkça tüketim artar normalde.
    Senin arabanın 1000-2000 devir arası lpg haritası fazla zengin karışıma göre ayarlanmış olmasın?

dusuk devir motoru yoruyor..hafif bir araba olsaydi laguna daha az yakardi dusuk devirde..ama devrini alinca yakit tuketimi dusuk devire göre daha az..dusuk devirde kullanarak yakittan tasarruf edilmiyor..aksine yol bilgisayarinda anlik tuketimi bi muddet takip edince 100 km yaktiqin yakit artiyor buda cok yaktiginin basit bi göstergesi..bide dedigim gibi 2000-3000 devir araliginda kullanin bakalim sizde nasil bir etki yaraticak

• Sizce 5. vites ile 70le gitmek mi yoksa 3. vitesle 70le gitmek mi ekonomik?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 800801802803804
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.