Şimdi Ara

LAGUNA II GRUBU *** Gelin; Konuşalım, Tartışalım, Paylaşalım *** (812. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
24.184
Cevap
249
Favori
1.644.850
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
10 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 810811812813814
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar bi kaç ay önce viraj demir lastiğini değiştirmiştim. Ses vardı bozuk yolda giderken. Ama özel servisde viraj demir lastiğini söküp şase nosu ile renoult yedek parçacısından sipariş verilen parça farklı idi, gelen lastik yarı oranda daha ufak bir şey idi. Şimdi gine ses yapıyor. Aynı yere götürdüm orjinal lastiği ne ise onu takalım dedi 50 lirada işçilik. Yan sanayisi 11 lira orjinali 41 lira teki. Bu para o lastiğe verilirmi yoksa yan sanayi parça işimi görürmü? Birde arkadaşlar arabanın teybi açıkken camı sileceği açtığımda çıt diye bi ses geliyor nadirde olsa hoperlörden, normalmi?
  • valek2006 kullanıcısına yanıt
    Maalesef benim daha tamponu söküp bakacak fırsatım olmadi. Sorunum daha devam ediyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • SA30_303 kullanıcısına yanıt
    Yarin inşallah tamirhanede tamponu söküp hatayı bulucam bencede sensorde bi ariza yok kablo gibi görünüyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: fuk_18

yani simdi hepsi disarda ise bak ya halbuki kapagi cikarmak kolaydi kapagin yanlarda bulunan damaklardan kurtarcaktin bardakligin orda oldugu tirnaklar var sag sollu ondan sonra kapagi cekcektin kendine dogru kitlencekti ,sonra asagiya eyilip tirnaklarini cikaracaktin sürgüden,

neyse onu komple sökmek zor diyebilirim nerde hangi vidasi var bilmiyorum bi arada bende denemistim ama sökemedim trserkan var o 2din takmisti mecbur cikartmisti orayi komple o bilir belki nasil sökülecegini

Malesef zembelek elimde kaldıktan sonra tecrübe ettim ama iş işten geçti :)
    Yabancı bir forumda arka tarafta 4 vida olduğundan bahsediyor. Vatandaşın 2 saatini almış sökmek.

Sökünce tecrübemi paylaşırım :)
    Sökebilirsem tabii
  • arkadaşlar laguna 2 faz 2 kapı hoparlörlerinin ölçüsü nedir bileniniz var mı acaba,birde orjinal hoparlörler 2 yollu sanırım yine 2 yollumu alayım yoksa 3 yollumu?arkaları değiştireceğim cızırtı yapıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: constantine41

arkadaşlar laguna 2 faz 2 kapı hoparlörlerinin ölçüsü nedir bileniniz var mı acaba,birde orjinal hoparlörler 2 yollu sanırım yine 2 yollumu alayım yoksa 3 yollumu?arkaları değiştireceğim cızırtı yapıyor.

Ses sistemi en çok keyif aldığım konulardan ama 10 yaşına gelmiş ve arızaları ya giderilmeden ya da olmayacak şekillerde geçiştirildiğinden araçlarımızın sorunlarıyla boğuşuyoruz ve maalesef bu tarz keyifli şeylere bakacak vakit kalmıyor. Şimdi eğer dikkatli bir kulağınız varsa hoparlör seçimini siz yapamazsınız o kriterleri amplifikatör belirler ve sadece hoparlör çapı ile karar verilemez. 4 ohm direncinde 20w hoparlör ya da 6 ohm direncinde 40w hoparlör şeklinde bir katalog olmalı. Siz de bu katalog değerlerinde kendi zevkinize kulağınıza uygun olan hoparlörü seçersiniz. Şahsi fikrim desteklenen yüksek dirençli (ohm) hoparlörü uygulamanız. Bu şekilde yeterli genişlikteki aracınızda daha doygun bir ses alabilirsiniz. Ama mutlaka katalog verilerine ulaşın bulabilirseniz bizimle de paylaşın.

• Bu hafta kiralık latude kullandım . Arkadaş kronik arızalar aynı mı olur. Sağ ön koltuğu eşim arkaya çektiğinde Laguna daki gibi airbag arıza lambası yandı. Ses yalıtımı ve yol tutuşu iyi yönleri ama soyulan vites topuzu derisi v.s.ler aynı. Renault geçmişteki sorunlarını dert etmiyor anlaşılan.
  • arkadaşlar imzamdaki aracımın motorundaki fazla yağlanma durumundan dolayı motoru yıkattım, yıkama sonrasında ateşleme bobinlerinden birisi yanmış. gaz yememeye başladı, lagunadan anlayan usta arızalı bobini değiştirdi ve sıkıntı çözüldü ama motoru çalıştırdığımda rölanti 1000 devirin altına düştüğünde hissedilir şekilde anlık titreme yapıyor. sebebini anlamış değilim. herhangi bir fikriniz varsa bekliyorum cevaplarınızı...
  • deserteagle7 D kullanıcısına yanıt
    bobini değiştirdi derken ne ile değişti bobin, başka marka,muadil bir ürünle mi değişti, sıfır orijinali ile mi değişti, sonuçta bunlar voltaj emiyorlar ve değişimleri takım halinde öneriliyor düşük devirlerde bu düzensiz akım sebep olabilir.
  • bobinle ilgili bi sorun kalmadı. sıkıntıyı bu öğlen arası fark ettim. tam olarak tüpe geçtiği zaman tekleme yapıyor. galiba bi tüp ayarı istiyor. ya da bir fikriniz varsa merakla bekliyorum.
  • fthculha F kullanıcısına yanıt
    renaultun sifir aracinda bile yuksek süratte kapilardan ses geliyor ruzgar sesi renault artik cok dusurdu konforunu kalitesini
  • quote:

Orijinalden alıntı: fuk_18

renaultun sifir aracinda bile yuksek süratte kapilardan ses geliyor ruzgar sesi renault artik cok dusurdu konforunu kalitesini

Eski aracım 2006 model Privilege MeganeII HB de inanın hiç bu tarz şeyler yaşamadım, kapılar açılıp kapanırken o patlak ses, yolda rüzgar sesi, asfalt sesi performans sorunu, fazla yakıt sorunu vs. tek bir şikayetim yoktu çok da pişmanım dizel almak için sattım. Şimdi lagunayla bile kıyasladığımda özellikle şehiriçinde daha compact bir araçtı. Ben kalitenin aşağı gittiğine pek inanmıyorum B, C segmentinde tabi.
  • ben scenic 2012 kullandim ondada ayni sorun vardi artik sanmiyorum eski arabalar gibi cok izendiklerine yeni araclarda masrafdan kacmak icin hep bir taraflardan aliyorlar calisiyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: lordplanett

quote:

Orijinalden alıntı: constantine41

arkadaşlar laguna 2 faz 2 kapı hoparlörlerinin ölçüsü nedir bileniniz var mı acaba,birde orjinal hoparlörler 2 yollu sanırım yine 2 yollumu alayım yoksa 3 yollumu?arkaları değiştireceğim cızırtı yapıyor.

Ses sistemi en çok keyif aldığım konulardan ama 10 yaşına gelmiş ve arızaları ya giderilmeden ya da olmayacak şekillerde geçiştirildiğinden araçlarımızın sorunlarıyla boğuşuyoruz ve maalesef bu tarz keyifli şeylere bakacak vakit kalmıyor. Şimdi eğer dikkatli bir kulağınız varsa hoparlör seçimini siz yapamazsınız o kriterleri amplifikatör belirler ve sadece hoparlör çapı ile karar verilemez. 4 ohm direncinde 20w hoparlör ya da 6 ohm direncinde 40w hoparlör şeklinde bir katalog olmalı. Siz de bu katalog değerlerinde kendi zevkinize kulağınıza uygun olan hoparlörü seçersiniz. Şahsi fikrim desteklenen yüksek dirençli (ohm) hoparlörü uygulamanız. Bu şekilde yeterli genişlikteki aracınızda daha doygun bir ses alabilirsiniz. Ama mutlaka katalog verilerine ulaşın bulabilirseniz bizimle de paylaşın.

ses sistemi benim pek anlayamadığım bir konu arka sol hoparlör cızırdamaya başladı bu yüzden değiştirmem gerekiyor ve nasıl bir hoparlör almam gerektiğini bile bilmiyorum sanırım ölçüsü 13 cm ama tek yollumu almam gerekir 2 yollumu yoksa 3 yollumu bilemiyorum :( gördüğüm kadarıyla kapı hoparlörleri ayrıca tweeterlar ile desteklenmiş ön hoparlörler torpido üzerindekilerle arka kapıdakilerin zaten hemen yanlarında tweeterlar ayrı olduğu için alınacak hoparlörün 3 yollu olmaması gerekiyor sanırım ama tek yollumu yoksa 2 yollumu almalıyım onuda bilemiyorum watt ve ohm değerine hiç giremiyorum :)

• mave-rick kullanıcısına yanıt
    Kesinlikle fark var.ben 4. deneme de şasi no ile anca bulabildim.çifti 80 tl. sendeki lastikler şu an küçük lastiklerse stabilezede araçtan soğutmuyo, nefret ettiriyor olması gerek.yurt dışında da benzer fiyat farkı var diye hatırlıyorum.

Düşünme değiştir derim. Bu arada bendekinin no.sunu hatırlamasam da taban kısmı yekpare olan 2 ayak üzerinde olan değil di. daha kalın olan
  • SA30_303 kullanıcısına yanıt
    Bir kaç sayfa önce tampon sökülmeden değişebildiği yazılmıştı. tampon üzerindeki (sensörlerin de bağlı göründüğü çıtayı sökerek)çıtadan ulaşılabilidği yazıyordu. Yan sensörleri sökmek kolay arka lambaları çıkartın eliniz ulaşabilecek yerde. Bende orta park sensöründe sıkıntı var.Bi ara çıtayı zorlucam. Türkiye de 490 TL; 32$ ebay da kargo dahil 7701 062 074 idi sanırım no.su

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi duranaki -- 15 Temmuz 2014; 21:54:13 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: lordplanett

quote:

Orijinalden alıntı: basartenk

Herkese hayırlı Ramazanlar.

Çözemediğim ve bir kaç servisin de teşhis koyamadığı sorunlarım konusunda tecrübelerinizi bekliyorum. (Araç imzamda)

1. Çekiş çok düşük. Bujiler, bobinler, motor yağı, filtreler hepsi değişti, olmadı. Durum benzinde de aynı. Aracın altından çıkırtılar da geliyor. Katalizördendir dediler. Bir eksozcu açmadan bilemem dedi. Bir eksozcu katalizörde bişey yok dedi. Bir servis şanzımandan da olabilir dedi. Kafam karıştı. Katalizörü söktürerek başlayacağım. Ne dersiniz?

2. Sol taraftan rüzgar sesine benzer bir uğultu geliyor. Kaç kişi baktı bulamadı. Teker rulmanları sağlam. Bu rüzgar sesine benze inişli çıkışlı bir uğultu. Birşeyin dönme sesi olduğu belli. Sanıyorum önlerden geliyor. Ne dersiniz?

3. Şu araç altından gelen çıkırtılar. Her bakan aksozun etrafındaki saçtandır diyor vida sıkıyor. Bence değil çünkü frene tıklayınca ve bırakınca da geliyor o çıkırtı. Sanıyorum arkalardan geliyor. Ne dersiniz?

4. Döşemeciye vites topuzu için gittim, sökemedi. Bu otomatik topuz nasıl sökülür, fikri olan?

5. Arka park sensörleri nasıl sökülür, fikri olan var mı?

Şimdiden teşekkürler ve hayırlı ramazanlar...

Bahsettiğiniz çekiş+yakıt sarfiyatı+fazla ısınma problemini aracı aldığımdan beri ben de yaşıyorum. Çekiş sorununu önemli ölçüde çözdük ısınma ve yakıt için de sizin de yapacağınız gibi egsoz/katalizörle ilgili işlemler yapacağım.
    1. Aynı şekilde ateşleme sistemini gözden geçirdim hiç birşey değişmedi sonra aracın hava emiş hortumunun heryerinden yırtık olduğunu ve filtreden önceki susturucu kutunun da hava kaçırdığını tespit ettim. Bunları onarınca bir de boğaz kelebeğini temizletince %25 iyileşme elde ettim. Bilginize. Şanzımanla çok oynamamanızı tavsiye ediyorum, şanzıman yağı değişimini bile defalarca sordum, değiştir diyen kadar elleme diyen oldu sonuçta değiştirdik 100-120 km üzerinde bariz şanzıman sesi duyulabiliyor. Egsoz konusunda benden önce işlem yaptırırsanız bana da bilgi vermenizi rica ediyorum, katalizörü filan açarsanız fotoğraf çekmeniz forum için faydalı olur.
    2.Şanzıman sesi duyabileceğiniz yer yine sol taraf, giderken duyduğunuz ses şanzımandan gelebilir. Sesin duyulduğu en düşük hızda birkaç saniye boşa atmanızda sorun olacağını sanmıyorum deneyin isterseniz sonra en kısa mesafede tamamen durun aracı Parkta değil boşta çalıştırın, belki tespit için işe yarar.
    3.Egsoz sacından çıkırtı filan gelmez, gelse bile o kadar sesi giderken duyabileceğinizi sanmıyorum. Katalizör söküldüğünde yerine aynen takılabiliyor bunu kendim de yapacağım zaten, bu ihtimali ortadan kaldırmak için sökmek gerekli.
    4.Fikrim yok ben sökmeden kendim gayet güzel birşekilde deriyle kapladım süs dikişi de attım çok güzel oldu.
    5.Arka park sensörleri tampon değil de üzerindeki plastik çıtaları sökünce onlarla beraber çıkıyor tecrübeyle sabittir. Biraz zor oluyor çünkü sensörler L şeklinde ama eli yatkın birisi kolaylıkla halleder. Oto elektrikçi çıraklarının bu konudaki yetenekleri inanılmaz, (megane da xenon ampül tampon sökülüp değişiyor ama bu çıraklar davlumbazın üstünden ona ulaşabiliyorlar) onlarla beraber deneyin.
    Size de hayırlı ramazanlar.

Üstad dan Park sensörü ile ilgili alıntı

• quote:

Orijinalden alıntı: cashuva

arkadaşlar merhaba bugün itibariyle 2005 model laguna 2.0 16v prilivege sahibi oldum manuel vites aracım önceki aracım 1.2 clio idi şehir içinde hemen 5.vitesi görürdü bu araçla bugün yolculuk yaparken hiç devirli kullanamadım eskiden kalan alışkanlıkla nasıl kullanmamı önerirsiniz şehir içinde 3.vitesi geçmez sanırım.

Hayırlı olsun keyifli surusler...

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • constantine41 C kullanıcısına yanıt
    daha önce de açıkladığım gibi pek ilgilenme fırsatım olmadı ama şu kadarını söyleyebilirim cabasse öyle pionerr, kenwood diye takımı 60 TL ye satılan hoparlörlerle aynı kefeye konamaz bu markaların o ayardaki ürünlerini 250 TL den aşağı alamazsınız. Bunları da çift olarak değiştirmeniz gerekir, tek yöne yapacağınız işlem bütün düzeni bozacaktır. Ya yüksek kalitede çift olarak iki yollu bir hoparlör seçmeniz ya da arızalı olanı söküp 50 TL bile ödemeyeceğiniz onarım işine girmeniz tavsiyemdir. Bobini bile yanmış olsa çok güzel tamir ediliyor.
  • Arkadaşlar, bizim araçların şanzıman yapısını hiç bilmiyorum. Hatırlarsanız yağını değiştir dediniz ben de değiştirdim, tofaşlardaki ağlama sesi gibi olmasa da şu an şanzımanım biraz uğultu yapıyor (100 km/h üzeri) sayenizde ama ömrü için gerekliyse katlanacağız. Değişimi yapan yetkili servis mutlaka bir sonraki bakım km'si (max.15,000 km)gelince bu yağı tekrar değiştirelim dediler çünkü fazlasını almak için işlem bittikten sonra boşalttıkları yağ umdukları gibi çıkmamış hatta ben de gördüm yağ demeye şahit lazımdı. Şimdi gelelim merak ettiğim konuya; bu mekanizma nasıl çalışır, yağ hariç değişmesi bakılması gereken bir aksamı var mıdır? Manuel araçlardaki tarzda debriyaj balatasına gerek duymayan ama devamlı yüke maruz kalan mekanik parçalar illa arıza yapınca mı değişir? Bir de çok merak ettiğim birşey her vitesin hareketini sağlayan aksam ayrı mı? Ben aracımın motoruna yaptığım bakımlar itibariyle 1. vitesiyle ilgili pek bir sorunum kalmadı. 0-100 değerlerini 11.3-11.5 sn. gibi(benzinle) alabiliyorum şu an. Ama sorun rampada yüke binince başlıyor. Araçta 4 kişi varken kalkışı 1800-2000 devirle yaptık, sonra 40-50 km sürate çıkmak isteyince devirle beraber bir ses başlıyor araç ağlıyor resmen gaza basarken üzülüyorum. Aynı hareketi çok daha yavaş şekilde yapınca yine 40-50 km sürati buluyorum hiç devir sesi olmuyor, ama bu seferde 0-30 km arası at arabası gibi gitmek gerekiyor. Bu laguna için bir hastalık mı? Benim arabam arızalı mı? (Şanzımandan başka açıklaması yok zaten varsa şanzıman arızalı, eğer öyleyse neresi arızalı oluyor? Yoksa ben mi arızalıyım? Bunu çözmeme yardım edin. Aracı yerinden kaldıran mekanik parçalar hakkında şanzıman içerisinde olmayabilir de mesela benim pek bilgim yok bu konuda. Bu arada egsoza hala baktıramadım eğer bu sorun egsozdan çıkarsa kafayı yerim heralde 2,000 liradan fazla para harcadım bu konuda hiç bir iyileşme olmadı.

• 
Sayfa: önceki 810811812813814
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.