Şimdi Ara

LAGUNA II GRUBU *** Gelin; Konuşalım, Tartışalım, Paylaşalım *** (126. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
24.182
Cevap
249
Favori
1.642.933
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
10 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 124125126127128
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: davut1972

Arkadaşlar sormuş olduğum konuda bilgisi olan arkadaş yokmu

kardeş
    emailinize cevap yazdım
  • bugün sağ kapının camını ve tüm camlarının mekanizmasını wd40 la yağladım sağ kapıdan pas aktı yanlız döşemeleri sökemedim bende hopörlörü söktüm oluşan delikten sıktım güzelce ses kesildi tüm camlaraın mekanizmalarına uyguladım
  • Klima ile ilgili sorunum devam ediyor. Gazını doldurttum ve tavsiyeleriniz üzerine 72amper Mutlu akü bağlattım.

Fakat halen klima belli bir mesafe katedildiğinde (5-10km) çok iyi soğutur duruma gelmesine rağmen ne zamanki bir ışıkta durduğumda ya da yavaşladığımda bir anda sanki klimayı kapatmışım gibi biraz daha sıcak bir hava üfelemeye başlıyor. Tekrar gaza basmamla birlikte sıcaklık yine düşüyor, soğuk ve güzel üflemeye başlıyor.

Bu arada iç sıcaklık sensorunun doğru çalışmama ihtimalini göz önüne alarak otomatikten çıkarıyorum.

En son bir deneme yaptım. Işıkta durduğumda yine ılık üflemeye başladı. Kapattım kimayı ve otomatikten tekrar 16 derecede başlattım bu sefer soğuk üflemeye başladı.

Nasıl bir sorundur anlamadım gitti.
  • arkadaşlar merhaba
  • merhaba arkadaşım

nevzat
    termostat arızası olduğunda otomatikten çıkarsanız bile belli bir dereceye göre ayaryaptığınızda benzer sorunlar devam edecektir.
  • Termostat derken iç sıcaklık sensörünü kastediyorsunuz zanndersem değil mi hocam? (Dikiz aynasının bağlı olduğu kutunun içinde yer alan)

Bu sensörün arızalı olup olmadığını anlamanın yolu nedir? Bir renault servisine gidip, çalışanların işin içinden çıkamayıp sensordendir diyip aslında sensörden olmayan bir arızadan dolayı cebimden bir sürü para çıkmasını istemiyorum inanın.

Zaten bu sensörün de pahalı olduğunu tahmin ediyorum.

Yurtdışında satılan şu sensör zanndersem değil mi?

http://cgi.ebay.co.uk/RENAULT-LAGUNA-II-MK2-CLIMATE-CONTROL-SENSOR-01-07-/260624571112?cmd=ViewItem&pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item3cae6f5ae8
  • quote:

Orijinalden alıntı: dionysos-59

herkeze merhaba;

abimde benden özenerek bundan 2-3 ay kadar önce bir laguna almıştı. yalnız arabada bir kaç sorun var bunlardan birtanesi ön sağ cam açılmıyor. düğmeye bastığınızda cam 1-2 mm kadar aşağıy arkaya doğru iniyor o şekilde kalıyor bunun sebebi ne olabilir. diğer bir sorunda otomatik klimayla ilgili. klima şoför tarafına çok iyi soğutma yapıyor ancak ön yolcu tarafına soğutma apmıyor derecesi 26 da takılı kalmış sanırım o tarafı hep kızdırıyor bunun sebebi ne olabilir. tahmini olarak ne kadar patlar acaba

saygılarla.

Klima ile ilgili baktığım forumlardan birinde klima kontrol panelinin bağlantısını 30snliğine söküp takıp sistemi resetlediklerinde, bu "bir taraf sıcak bir taraf soğuk" hadisesini çözenler olduğunu gördüm.
  • kntrol paneli dediğin ayar yaptığımız yermi benmde sağ tara sol taraftan daha fazla soğuk üflüyor nedendir
  • Evet klima kontrol paneli dediğim ayar yaptığımız kutu.

Sökülmesi ile ilgili çeşitli forumlarda bilgiler mevcut. Önce kül tablasını sökmek gerekiyor ardındna klima kontrol panelini çıkarıyorsunuz. Ben denemedim ama anlatıldığına ve deneyenlere göre çok zor gözükmüyor.

İki tarafa eşit üflememesi (soğukluk olarak değil hız olarak) belki havayı sürücü ve yolcu tarafına ayıran kulakçıklarının birinin çalışamaz durumda olduğunu gösteriyor olabilir. Böyle yorumlarda okumuştum. Ama forumdaki özellikle bu konuya yazan daha bilgili arkadaşlarımız var. Onlar sağlıklı yorum yapacaklardır.
  • önce kül tablası
    sonra kart okuyucu
    sonra klima paneli

evet sensörden bahsediyorum. arızalı ise tamiri denenebilir.

klimanın nasıl resetlendiğini de söylüyor mu site?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nickozy -- 29 Temmuz 2010; 13:59:05 >
  • arkadaşlar bi taraf bitarftan neden daha sıcak üfler
  • Klima kontrol ünitesini resetlemek için arkasındaki soketleri çıkarın ve 30 sn sonra tekrar takın diyorlar.

Bana çok mantıklı gelmedi ama sonuç alanlar olmuş. Bu sıcak soğuk sorunu yaşanması bir kaç başlık halinde var renault'un ingiltere forumunda.

Klimadaki problemler için ilk bakılacak olanlara genelde

1- dış sıcaklık sensörü (yan aynanın altında)
    2- iç sıcaklık sensörü (dikiz aynasının orada)
    3- içerde dışardan gelen havayla içerde soğuttuğu havanın karışımını dengeleyen kulakçıklar
    4- klima kontrol panelinin daha önce ışığının gitmesi sebebiyle sökülüp takılması sırasında bazı pinlerin eğilmiş olabileceği.
    5- son olarak da klima kontrol panelinin arızalı olması.

Ebay'de klima kontrol panellerinin çıkmaları mevcut ama çoğunlukla 2001-2005 yazılmış. Her ne kadar dış aksamı (ön tasarım) klimalarda farklı olsa da 2006 sonrası makyajlanmış kasada da aynı klima kontrol ünitesinin kullanıldığını tahmin ediyorum bilmiyorum yanılıyor muyum?

Yedek parça listesini bulabielceğimiz bir yer var mıdır? Örneğin klima kontrol ünitesinin 2006 1.6 privelege da parça numarası nedir? İlla söküp bakmam mı gerekir.?
  • quote:

Orijinalden alıntı: nevz@t

Klima kontrol ünitesini resetlemek için arkasındaki soketleri çıkarın ve 30 sn sonra tekrar takın diyorlar.

Bana çok mantıklı gelmedi ama sonuç alanlar olmuş. Bu sıcak soğuk sorunu yaşanması bir kaç başlık halinde var renault'un ingiltere forumunda.

Klimadaki problemler için ilk bakılacak olanlara genelde

1- dış sıcaklık sensörü (yan aynanın altında)
    2- iç sıcaklık sensörü (dikiz aynasının orada)
    3- içerde dışardan gelen havayla içerde soğuttuğu havanın karışımını dengeleyen kulakçıklar
    4- klima kontrol panelinin daha önce ışığının gitmesi sebebiyle sökülüp takılması sırasında bazı pinlerin eğilmiş olabileceği.
    5- son olarak da klima kontrol panelinin arızalı olması.

Ebay'de klima kontrol panellerinin çıkmaları mevcut ama çoğunlukla 2001-2005 yazılmış. Her ne kadar dış aksamı (ön tasarım) klimalarda farklı olsa da 2006 sonrası makyajlanmış kasada da aynı klima kontrol ünitesinin kullanıldığını tahmin ediyorum bilmiyorum yanılıyor muyum?

Yedek parça listesini bulabielceğimiz bir yer var mıdır? Örneğin klima kontrol ünitesinin 2006 1.6 privelege da parça numarası nedir? İlla söküp bakmam mı gerekir.?

Sag kapi diregindeki OVAL plakanin resmini koyabilirsen yada oradaki yazi ve rakamlari yazabilirsen istedigin parca numarani verebilirim )))
    yada google dan renault dialogys diye aratirsaniz ilgili programi kurup kendinizde bakabilirsiniz
  • quote:

Orijinalden alıntı: nevz@t

Klima ile ilgili sorunum devam ediyor. Gazını doldurttum ve tavsiyeleriniz üzerine 72amper Mutlu akü bağlattım.

Fakat halen klima belli bir mesafe katedildiğinde (5-10km) çok iyi soğutur duruma gelmesine rağmen ne zamanki bir ışıkta durduğumda ya da yavaşladığımda bir anda sanki klimayı kapatmışım gibi biraz daha sıcak bir hava üfelemeye başlıyor. Tekrar gaza basmamla birlikte sıcaklık yine düşüyor, soğuk ve güzel üflemeye başlıyor.

Bu arada iç sıcaklık sensorunun doğru çalışmama ihtimalini göz önüne alarak otomatikten çıkarıyorum.

En son bir deneme yaptım. Işıkta durduğumda yine ılık üflemeye başladı. Kapattım kimayı ve otomatikten tekrar 16 derecede başlattım bu sefer soğuk üflemeye başladı.

Nasıl bir sorundur anlamadım gitti.

Klima gazı basılırken gramına baktınız mı. Bağlanan makina BOSCH marka ise bizim araçlar için direk 650 gr gaz ayarlıyor. Ve bu fazla geliyor. Bizi araca doldurulması gereken gaz miktarı 600-605 gr dır. Tekrar makinaya bağlatın o zaten gazı çekip tekrar gazı pompalıyor. Bu kez söyleyin 600-605 gr arası gaz doldursunlar.
    % 100 demiyorum ama %99 işe yarar. Tecrübeyle sabittir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gkhncnk -- 29 Temmuz 2010; 23:20:09 >
  • Arkadaşlar İstanbul'dan merhaba...
    Listeye beni de eklerseniz sevinirim...
    2006 1.6 16V 115 HP Laguna II Privilege (Lpg'li)

Aranıza kabul ederseniz artık ben de varım
  • arkadaşlar bi taraf bitarftan neden daha sıcak üfler
  • Takara
    hoş geldiniz kardeşim ekledim memnuniyetle
  • quote:

Orijinalden alıntı: nickozy

Takara
    hoş geldiniz kardeşim ekledim memnuniyetle

Teşekkürler, Hoşbuldum,
    Çok yararlı bir konu, inşallah ben de çok faydalanacağım ve faydalı olmaya çalışacağım elimden geldiğince

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Takara -- 30 Temmuz 2010; 1:11:07 >
  • Merhaba arkadaşlar,

Arabamı bu nisan ayında,muayaneye götürmeden önce genel bakım + muayene öncesi yetkili serviste kontrola soktum. Aracımı teslim aldığımda far ayarı yaptıklarını da söylediler bende zaten farlarım ayarlıydı gerek varmıydı diye sordum abi muayenede sorun çıkmasın diye biz gene ayarladık cevabını aldım.Arabamda orijinal xenon far sistemi var.

Neyse bu olaydan sonra ilk defa geçen gün gece araba kullandığımda farkettim ki farın bir tanesi inanılmaz derece dışarı ve aşağıyı aydınlatıyor , ayrıca arabayı ilk çalıştırdığımda farlar yukarı aşağı oynar ve yükseklik ayarını otomatik yapardı ama farkettim ki farlarda öyle bir hareket yok, büyük bir kasisin üzerine arabanın önünü yukarı da bıraktım sonra aşağıya doğru indirdim ama nafile far yükseklik ayarı hiç bir hareket yapmıyor.
    Bunun üzerine servise tekrar götürdüm hem otomatik far yükseklik ayarından hemde farlardan birinin ne kadar ayarsız olduğunundan bahsettim. Tamam dediler arabayı bıraktım. Sonra almaya gittiğimde ayarsız olan farı ayarladıklarını ama arabamda otomatik far yükseklik ayarı özelliği olmadığını söylediler. Bende tabi ki itiraz ettim hayır arabamda bu özellik var diye ama adamlar biz bilmiyoruz dediler ve bir sonuca ulaşamadım.
    Arabamda bu özellik olduğunu biliyorum ama bunun tam olarak devredemi yada bir şekilde bozuldu mu bilgisine nasıl ulaşabilirim ? Ne öneririrsiniz.?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi karagozgilh -- 30 Temmuz 2010; 8:37:21 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: karagozgilh

Merhaba arkadaşlar,

Arabamı bu nisan ayında,muayaneye götürmeden önce genel bakım + muayene öncesi yetkili serviste kontrola soktum. Aracımı teslim aldığımda far ayarı yaptıklarını da söylediler bende zaten farlarım ayarlıydı gerek varmıydı diye sordum abi muayenede sorun çıkmasın diye biz gene ayarladık cevabını aldım.Arabamda orijinal xenon far sistemi var.

Neyse bu olaydan sonra ilk defa geçen gün gece araba kullandığımda farkettim ki farın bir tanesi inanılmaz derece dışarı ve aşağıyı aydınlatıyor , ayrıca arabayı ilk çalıştırdığımda farlar yukarı aşağı oynar ve yükseklik ayarını otomatik yapardı ama farkettim ki farlarda öyle bir hareket yok, büyük bir kasisin üzerine arabanın önünü yukarı da bıraktım sonra aşağıya doğru indirdim ama nafile far yükseklik ayarı hiç bir hareket yapmıyor.
    Bunun üzerine servise tekrar götürdüm hem otomatik far yükseklik ayarından hemde farlardan birinin ne kadar ayarsız olduğunundan bahsettim. Tamam dediler arabayı bıraktım. Sonra almaya gittiğimde ayarsız olan farı ayarladıklarını ama arabamda otomatik far yükseklik ayarı özelliği olmadığını söylediler. Bende tabi ki itiraz ettim hayır arabamda bu özellik var diye ama adamlar biz bilmiyoruz dediler ve bir sonuca ulaşamadım.
    Arabamda bu özellik olduğunu biliyorum ama bunun tam olarak devredemi yada bir şekilde bozuldu mu bilgisine nasıl ulaşabilirim ? Ne öneririrsiniz.?

Eğer aracınızda otomatik far yükseklik ayarının oldugundan eminseniz, bence aracınızın far ayarını ayarlayan demiyorum tamamen bozan servisin peşini bırakmayın. Üstüne gidin düzeltsinler, hem sizin talep etmediğiniz bir işlemi gerçekleştirmişler hemde ellerine yüzlerine bulaştırmışlar, olucak iş değil. Kanıt olarak aracınızın donanım seviyesi ve varsa eğer ek paketlerini servisin masasına koyun, açsınlar baksınlar varmıymış yokmuymuş otomatik far yükseklik ayarı
  • 
Sayfa: önceki 124125126127128
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.