DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Yeni DH Mobil Uygulama herkese açık beta sürümü kullanıma açıldı. Gizle Şimdi Dene
LAGUNA II GRUBU *** Gelin; Konuşalım, Tartışalım, Paylaşalım ***
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: , cashuva Daha Az
2 Kayıtlı Üye, 2 Mobil Kullanıcı  ( 2 Mobil Cihaz  )
22.559
Cevap
205
Favori
1.273.518
Tıklama
Konudaki Resimler
Mesaj Tarihine Göre En Beğenilen Son Ekleneneler
Seçimimi Hatırla
Tüm Forumlar >> Motorlu Araçlar Dünyası >> Markalar >> Renault >> LAGUNA II GRUBU *** Gelin; Konuşalım, Tartışalım, Paylaşalım ***
Giriş
      54 Mesaj
      10 Ocak 2016 19:54:33
      Teşekkür arklar lahim aklıma gelmedi . Denerim olmadı öyle kalsın usta 20 lira el emeği ile iki taraf soğuk ya da iki tAraf sıcak yapıyor :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |

• Er
      5 Mesaj
      11 Ocak 2016 16:31:13
      Arkadaşlar Merhaba,

Tam 1 senedir 2004 Laguna 2.0 Privilege OTM LPG kullanıyorum araç ben aldığımda 128.000 km de idi şimdi 145.000 km oldu. Yaşadığım ve çözdüğüm bazı sıkıntıları hem bu araçtan almayı düşünenler hemde halihazırda kullananların başına gelmesi durumunda soruna nasıl yaklaşmalılar sizlerle paylaşmak istiyorum.

Öncelikle araç fazla elektronik olduğu için çoğu usta bu araca çamur atmayı sever çok vakit kaybetmemek içinse şöyle bir bakıp komple sistem yenilemeyi önerir öncelikle bu ustalardan şahinimiz varsa bile uzak duruyoruz.

Benim şansıma gerçekten temiz bir araç almışım araç ile ilgili pek bir sıkıntı yaşamadım tek çözemediğim sıkıntısı ön konsol çünkü benden önceki sahibi bir kaplama yaptırmış ve çıkarttırmış onuda çıkartırken ortadaki büyük kapağın yay mekanizmasını bulmuş. Çıkma parça satan arkadaşları biliyoruz çok enteresan fiyatlar telafuz ediyorlar.

Araçta yaşadığım ve çözdüğüm sıkıntılara gelince...

O gıcık sesli ablamız bana bir kaç kere bu arızayı verdi ilk başıma geldiğinde çok panikledim tamamdedim şanzıman gitti sonra aracı Ankara şaşmazdaki ustama götürdüm stop etmeden aracı stop ettik çalıştırdık hata gitti ne olur ne olmaz diye aracı cihaza bağladık herhangi bir hata kodu gözükmedi ve şanzıman yağının otomatik araçlarda önemli olduğun bildiğimden ne olur ne olmaz tarihini markasını ben bileyim diye şanzuman yağını değiştirdim. Bu araçlarda normalden farklı bir tip şanzuman yağı kullanılıyor ve bu arızayı uzunca bir süre bir daha duymadım.Ta ki....

Araçla gaza biraz sert basarak park yerinden çıktım yola devam ediyordum gıcık sesli ablamız sırası tam net olmamakla beraber enjeksiyon sisteminde sorun var vites kutusunda sorun var esp sisteminde sorun var diye uyarılar vermeye başladı araç gaz yemiyordu ben elektronik bir arıza olduğunu düşündüm aracı stop ettim tekrar çalıştırdım ve tekrar aynı arızayı verdi. Aracı ustama götürdüm bi elektrikçiye gittik adam makinaya bağladı bir sürü hata kodu listelendi bu hata kodlarıyla aracın hareket edememesi lazım ama araç yürüyordu elektrikçi beyin gitmiş dedi ustayla araca bakıyoruz bu arada bende internetten forumlara daldım bakıyorum kimisi ufak bir sigorta değiştirdim geçti diyor kimisi tüm hataların sensörlerini değiştirdim geçti diyor ateşleme bobinleri zayıf akü vs. Ustamla konuştuk hatayı nası verdi diye sordu dedim gaza yüklendim biraz da sert bastım bedala dedim o sırada dükkanda bir başka elektrikçi arkadaşı vardı o zaman komple gaz pedalını değiştirelm dedi deniyelim bakalım dedi. Bizde bi çok masrafa girmeyelim önce bi söküp temizleyelim dedik gaz pedalının her iki taraftanda soketlerini çıkarttık söktük temizledik taktık. Aracı tekrar çalıştırdık ablamız hiçbir hata kodunu vermiyor. Devamında bilgisayara bağladık yine hiçbir hata kodu yok ve o günden beri bu hata kodu tekrarlanmadı.

Antalya'da Tatilde iken aracın klimasını çalıştırdığımda araçtan benzin kokusu gelmeye başlamıştı orda bi ustaya götürdüm aracı benzin dönüş hortumunun delindiğini gördük delik noktayı izole edelim orjinalide ankaraya gelsin orda degistiririz diye düşündük çünkü parçayı kime sorduysak 3-4 güne gelir dedi ancak benim asıl hoşuma gitmeyen parçanın kaltesi idi. Ben Ankaradaki ustamı aradım böyleyken böyle durumu anlattım usta direk malzemeleri söyledi alttan geçen hortumu yukradan geçireceğimz şekilde orjinal jakları kesip kullanarak farklı bir benzin hortumu yaptık çok daha kaliteli bir malzemeden oldu bence o günden beride benzin hortumu ile alakalı hiçbir sıkıntı yok.

Uzun lafın kısası aracı biraz tanıyan birazda müşterisine çok para harcatma derdinde olmayan bir ustayla konforlu bir araca çok rahat bir şekilde binebilirsiniz. Bu tarz araçlarda ufak ayrıntılarla çok masraf açmadan problemlerinizi çözebilirsiniz hatta bazı iyileştirmeler bile yapabilirsiniz.

LPG'li olarak kullanılan araçların kronik ve düzeltilmesi ile ilgili bir bilgiye sahip olmadığım tek bir konu var oda yakıt göstergesi ile alakalı. Araç LPG 'de giderkende Benzin göstergesini eksiltiyor. Bunun sebebi yakıtı depodaki benzin seviyesinden değilde yol bilgisayarından hesaplayarak göstermesi her 6-7 çalıştırmada bir yada her benzin alımında kendini düzenliyor ve depodaki seviyeyi yakıt göstergesine iletiyor.

Aracın 100 kilometredeki yakıt tüketiminide sizinle paylaşmak isterim

Şehir içi LPG: 9,4 lt / 10,8 lt (Normal Kullanım)
      Şehir içi LPG: 11,0 lt / 12,4 lt (Agresif Devirli Kullanım)

Şehirler Arası LPG : 6,8 lt / 7,6 lt (Normal Kullanım Klima zaman zaman açık 100-110 km/saat)
      Şehirler Arası LPG : 8,0 lt / 9,0 lt (Normal Kullanım Klima zaman zaman açık 130-170 km/saat)

Umarım Faydalı bazı bilgiler payaşmışımdır herkese mutlu güzel sağlıklı günler dilerim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi velikadushni -- 11 Ocak 2016; 16:41:08 >

• Teğmen
      220 Mesaj
      11 Ocak 2016 18:04:51

LPG gösterge prbleminin çözümü kolay. PSA modülü monte ediliyor LPG sistemini takarken, bu aracı her stop edip çalıştırdığınızda deponun göstergeyi resetleyip yeniden ölçüm yapmasını sağlıyor.
      |
      |
      velikadushni kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

2012 Renault Latitude 1.5 Executive
    • Binbaşı
      1008 Mesaj
      11 Ocak 2016 19:05:31
      laguna 1 kullandım şimdi laguna 2 kullanıyorum bizim araçlarımız kontak açılınca sistem kendini çek eder, yakıt miktarına kadar. ilk çalışmada okuduğu benzin miktarına göre azami gidilecek yolu hesaplar ve şamandıranın görevi biter, siz lpg de giderken araç benzine göre hesaplama yapar bu normal bir durum çünkü araç benzinle kullanılmak üzere dizayn edilmiş. azami menzile ulaşınca uyarı verir sürekli uyarı modunda gitmenin sakıncalı olduğunu duydum ama aracı stop edip tekrar çalıştırdığımda tekrar depodaki benzin miktarını hesaplıyor sorun yok yani... ama genelde arkadaşların bildiği ama benim hatırlatmak istediğim bir durum var asla ve asla uzun süreli kullanımlarda depo seviyeniz son çeyreğin altında olmasın penzin pompası depo içerisinde çalıştığı ve benzin tarafından soğutulduğundan aşırı ısınma sonucu çabuk bozulur. önceki aracıma kendim röle takmıştım bunada yapacağım ancak otomatik röle koymayın aracın gögsüne bir anahtar yerleştirin ve röleyi bu anahtarla kendiniz açın kapatın. şehir içinde bu röleye ihtiyacınız olmaz ama uzun yolda zaten lpg de gidiyorsunuz benzin pompasını neden çalışsın ayrıca araçla giderken benzin hortumu delinirse aracı durdurmak zorundasınız, röle takılı araçta araçta buna gerek yok pompayı kapat lpg bitene kadar yola devam.... saygılarımla.

2006 LAGUMA II 2.0 T Dynamique OV--Elektronik Teknisyeni-Otomotiv Elektromanikcisi
    • Binbaşı
      1105 Mesaj
      11 Ocak 2016 20:12:48

Yakit hortumu delinirse ve benzin basinci düşerse araci calistiramazsiniz.yaşadığım için yazdim.aklinizda olsun.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |
      anatamirci kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

LAGUNA 2 2006 1.6 16V privilege+brc lpg+yeşil
      proton 416 glxi otm.1.6 16v 1999 gasitaly lpg yeşil
    • 11 Ocak 2016 21:22:33
      Alayim diyorum buraya bakciktada korkuyorum

|
      |

10' Renault Megane III 1.5 dCi Dynamique
    • Çavuş
      42 Mesaj
      11 Ocak 2016 22:13:34
      Arabayı stop edince anahtarı çıkarmadan kapıyı açınca uyarı çıkıyorya mesela anahtarı çıkarın diye yada far açıksa ötüyor. Bu tarz uyarılar çalışmamaya başladı ayrıca şöför kapısını açınca diğer kapı kilitleride açılmıyor. Problem sanırım şöför kapısında ama bi tavsiyeniz yorumunuz var mıdır?

• Er
      8 Mesaj
      11 Ocak 2016 22:19:40
      kapı kilidinin içindeki siviç çalışmıyor

• Çavuş
      42 Mesaj
      11 Ocak 2016 22:32:47

Kendim müdahale edebilir miyim? Destek istiyorum :)

|
      |
      ndplt kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Çavuş
      42 Mesaj
      11 Ocak 2016 22:33:33
      Merhaba dostlar ben de 30 ekimden bu yana Laguna 2 2005 model Faz 1 / 1.9 dCi ile aranızdayım. Bir ricam olacak sizlerden Faz 1 kullanım kılavuzu ve tamir el kitabına ihtiyacım var. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Eski paylaşımdakilerin linkleri ölmüş. Şimdiden teşekkürler.....
      Birkaç sorum var sizlere. Cam açma swicthlerinin lambalarının tamamını kendi işçiliğimle yeniledim hepsi yanıyor ancak gece gündüz yanıyor far sensörüne bağlı değil sizde de öyle mi?
      Far yıkama tertibatı çalışmıyor farlar açık şekilde denedim arızayı nerede aramalıyım? Ön tampon nasıl sökülür? Silecek sensörü silecek kolu sensör devresindeyken arabayı ilk çalıştırmada çalışmıyor mutlaka bir kere manuel sildirme yaptıktan sonra kendi silmeye başlıyor sizlerde de böyle mi?

Laguna Faz 1 2005 1.9 dCi Manuel 6 ileri Privilege Sunroof Xenon
    • Er
      8 Mesaj
      11 Ocak 2016 22:38:28

kapı kilidinin içinde siviç var o arızalıdır
      |
      |
      ysr86 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Teğmen
      216 Mesaj
      12 Ocak 2016 00:20:43

Silecek fasilali yani bir tik asagi indir sonra kendi ayarlar

|
      |
      buyukedes kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Laguna 2 2005 prilivege 1.6 Atiker 41 LT Simit Depo LPG
      Renault 2013 Fluence 1.5 dCi Dynamique
      Hyundai 2010 i30 1.6 CRDi Mode Plus
      2009 Megane 2 Dci DYNAMİQUE
    • Onbaşı
      29 Mesaj
      12 Ocak 2016 08:33:03

Bende de silecek sensörü aynı her çalıştırmada sensörden çıkartıp, tekrar bir tık aşağı sensörü devreye almak gerekiyor.
      |
      |
      buyukedes kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

şimdiki : Laguna 2 1.6 16v Privilage 2004
      önceki : Laguna 1 2.0 RXE Otm. 1998 Amasya - Merzifon
    • Onbaşı
      24 Mesaj
      12 Ocak 2016 09:18:22
      Arkadaşlar aracımın su devirdaim hotumlarından biri patladı. Patlayan hortumu yenileyeceğiz fakat araç bayağı su ve antifiriz kaybetti. Suyu ve antifirizi ekledikten sonra radyatörün havasını nasıl alacağız. Ayrıca sudaki antifiriz oranını nasıl tespit edebiliriz. Ona göre su ya da antifiriz ilavesi yapalım. Hava alma işlemi görsel olarak anlatılırsa daha iyi olur. Teşekkür ederim.

• Binbaşı
      1105 Mesaj
      12 Ocak 2016 09:59:13

Kalorifere giden hortumu takip edin,şoför tarafindan kabine girdiği yerde hortumun üstünde hava almak için vidasi var.araç calisirken vidayi gevsetin,kabarciklar bitip su akittiktan sonra tekrar vidayi sikin.ilave için de 1 litre kırmızı organik antifiriz ve gerisinide kireç olmamasi için pet suyla tamamlayin.ustaniza ugradiginizda oranini olcturedebilirsiniz.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |
      ab___ab kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Onbaşı
      24 Mesaj
      12 Ocak 2016 15:28:08

Merhaba. Aşağıdaki resimde görünen boru direk aracın içine giriyor. Havasını almak için kırmızı daireye aldığım vidayı çevirecem değil mi?

Birde patlak olan yerde vide gibi bir şey var. Aşağıdaki resimde kırmızı faireye aldım. O nedir ?

Birde ben suyu doldurunca max ve min aynı anda doluyor. Nereye kadar doldurmam gerekiyor?

Son olarak aşağıdaki kırmızı antifirizi yıllar önce almıştım. Kullanılabili mi hala?

Teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ab___ab -- 12 Ocak 2016; 15:41:40 >
      |
      |
      Bahsedilenler: drfx77

• Yüzbaşı
      270 Mesaj
      12 Ocak 2016 17:03:40
      Değerli arkadaşlar ve ustalar;
      Herkese iyi forumlar.

İmzamdaki (faz 1) aracın torpidosunu komple sökmeyi bilen var mı acaba? Kısaca tarif edebilir mi?

Kafayı kırdım ve gıcırtılar yüzünden torpidoyu komple söküp aralara ve birleşim yerlerine yapışkanlı plastik tatbik edeceğim.

2005 Laguna II Privilege 2.0 16V BVA (Faz 1) Atiker Gold
    • Binbaşı
      1008 Mesaj
      12 Ocak 2016 20:23:50

araç stop edilirse çalışmaz zaten ben onu yazmayı unutmuşum ama benim kastim şundan dolayı laguna1 aracımın benzin hortumu delindi tam giriş boğazından kesip yerine taktım ama hortum çürümüş yolda gene kaçırdı. uyduruk bir hortumla aracı çalıştırdıktan sonra benzin pompasını kapatıp lpg ile yola devam şansınız olur. buda sizi istediğiniz mesafeye ulaştırır.

bu gün çocuğumu hastaneye götürecektim aracın altına baktım garip bir leke var neyse hastane işini gördük eve gelince tekrar baktım leke artmış yağ kaçağı olduğu kesin, aklıma yılbaşında şanzıman tamiri yaptırdığım takılıyor ama emin olmak lazım ustama gittim lifte aldılar abi bu yağ kırmızı biz ellemeyelim şanzımancıya git dediler gittim gayet lakayit bir yer genç genç bebeler müşteri kimin umurunda neyse işimiz var yaa ses çıkarmadık akşam vakti başka kimi bulacaksın karter muhafazası söküldü bende hemen yağ kanalına girdim telefonun feneriyle her yere baktım aklımdaki şanzıman karteri oradan kaçırıyorsa yandık bir sürü işçilik falan derken baktımki damlacıklar şanzıman tapasında alyen anahtarla bir yokladılar ki tapa gevşek. yağ seviyesi kontrol edildi oradan ayrıldım. aracınız yeni bakımdan bile çıksa belli aralıklarla aracın altını kontrol edin. saygılarımla.
      |
      |
      drfx77 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

2006 LAGUMA II 2.0 T Dynamique OV--Elektronik Teknisyeni-Otomotiv Elektromanikcisi
    • Teğmen
      158 Mesaj
      12 Ocak 2016 23:02:35
      quote:

Orijinalden alıntı: buyukedes

Merhaba dostlar ben de 30 ekimden bu yana Laguna 2 2005 model Faz 1 / 1.9 dCi ile aranızdayım. Bir ricam olacak sizlerden Faz 1 kullanım kılavuzu ve tamir el kitabına ihtiyacım var. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Eski paylaşımdakilerin linkleri ölmüş. Şimdiden teşekkürler.....
      Birkaç sorum var sizlere. Cam açma swicthlerinin lambalarının tamamını kendi işçiliğimle yeniledim hepsi yanıyor ancak gece gündüz yanıyor far sensörüne bağlı değil sizde de öyle mi?
      Far yıkama tertibatı çalışmıyor farlar açık şekilde denedim arızayı nerede aramalıyım? Ön tampon nasıl sökülür? Silecek sensörü silecek kolu sensör devresindeyken arabayı ilk çalıştırmada çalışmıyor mutlaka bir kere manuel sildirme yaptıktan sonra kendi silmeye başlıyor sizlerde de böyle mi?

Merhaba, aracınız hayırlı olsun.
      Acaba yakıt değerlerini paylaşmanız mümkün mü? Birde aracın çekişinden memnun musunuz. 1,9 dizel hakkında biraz bilgi verirseniz çok sevinirim.

Saygılar.

I've missed more than 9000 shots in my career. I've lost almost 300 games.
      26 times, I've been trusted to take the game winning shot and missed.
      I've failed over and over and over again in my life.
      And that is why I succeed.
    • Binbaşı
      1105 Mesaj
      12 Ocak 2016 23:52:24

ilk resimdeki ,göğüse giren hortumdan havayı alacağız.genleşme kabının doldurulan boğaz kısmının alt biten yerine kadar dolduracağız.antifirizin son kullanım tarihi varmıdır bakmak lazım.dibinde tortu falan yoksa genelde sıkıntı çıkarmaz.
      |
      |
      ab___ab kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Reklamlar
modasor
izmir havalimanı transfer
SEO
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

BR4
1,080
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.