Şimdi Ara

««« Kyk Yurtları hakkında merak edilenler »»» (7. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
1.676
Cevap
48
Favori
328.108
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Janti

quote:

Orijinalden alıntı: Mentalist Zihinbaz

beyler ilköğretimde liseye kadar aldığımız burs yada yurtta kalanlara öncelik var mı ? biyerde okumuştum sanki

Öncelik gerekleri;

- Şehit veya gazi çocuğu ile 5510 Sayılı Kanun hükümleri gereğince; malullük, vazife malullüğü veya harp malullüğü aylığı alanların çocukları ile vazife malullüğü aylığı bağlanması gerekirken ölenlerin çocukları (Yurt kaydı ve burs için Sosyal Güvenlik Kurumundan alınacak belge)
    - Özür durumuna göre tüm vücut fonksiyon kaybı oranı %40’ın üzerinde olduğu tespit edilen özürlü öğrenciler (Yurt kaydı ve burs için tam teşekküllü devlet hastanesinden alınacak rapor)
    - Lise ve dengi öğrenimlerini yetiştirme yurtlarında tamamlayanlar (Yurt Kaydı ve burs için T.C. Başbakanlık Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumundan alınacak belge)
    - Darüşşafaka Lisesinden mezun olanlar, (Yurt kaydı ve burs için Darüşşafaka Lisesinden alınacak belge)
    - Anne ve/veya babası Yurtkur’ da çalışanlar, emekli olanlar (Yurt kaydı için YURTKUR'dan alacakları onaylı belge)
    - 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunun 21 nci Maddesi kapsamında ki terörle mücadeleden dolayı köyleri boşaltılan üniversite çağındaki öğrenciler ve ölenlerin çocukları (Burs için Valilikten alınacak belge)
    - Milli olmuş Amatör sporcular (Yurt kaydı ve burs için , T.C Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünden alınacak belge/yazı)
    - Anne ve babası vefat edenler, (Yurt kaydı için bağlı bulunduğunuz Nüfus Müdürlüğünden alınacak Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Belgesi)
    - Anne ve babası kanunen ayrı olanlar, (Yurt kaydı için bağlı bulunduğunuz Nüfus Müdürlüğünden alınacak Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Belgesi)

Öğrencilerin; yukarıdaki söz konusu belgeleri ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından alarak, belirlenen süre içerisinde bulundukları yerlerdeki Kurumun Bölge ve/veya Yurt Müdürlüklerine, Bölge ve Yurt Müdürlüğü bulunmayan yerlerde ise Kurumun "Cemal Gürsel Cad. No:61 06590 Cebeci/ANKARA " adresindeki Kredi Dairesi Başkanlığına posta ile göndermeleri veya elden teslim etmeleri gerekmektedir.

Belgeleri ile beyanları arasında farklılık bulunan öğrencilerin burs, kredi tahsis işlemleri vermiş oldukları belgeleri esas alınarak yapılacaktır. Tahsis yapılamayan öğrencilere ayrıca bilgi verilmeyecektir.

Bu durumda öncelikli sayılırsın ve şayet yurt kaydı için başvuran kontenjanın tamamı öncelikli değilse (ki bu imkansız) kesinlikle asil şekilde girersin yurda.

yalnız yurtta kalmadım. burs u tercih etmiştim

• quote:

Orijinalden alıntı: Boztas03

quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: takoz90

Bende bursa uludağ kyk da kaldım 2,5 sene soruları olan arkadaslar banada sorabilirler

Hocam benimde Bursa çıkması yüksek ihtimal. Yurtlar hakkında bilgi verebilir misiniz. Bursa'nın Kyk yurtları nasıldır, imkanları şartları falan? Memnun musunuz?

Bir de benim için en önemli sorun şu. Ben genelde her sabah başımı yıkarım ılık suyla. Yıllardır buna alıştım, bunu yapabilir miyim yurt ortamında?

Normal yurtlarda tuvalet banyo koridorlarda bulunur ve o katın tamamı orayı kullanır. Bu durumda sıkıntı olur yalnız yüksek yurtta kalırsan odanda tuvalet banyo olacağı için 7/24 sıcak su imkanına sahip olursun ve dilediğin zaman/saatte kullanabilirsin.

Bursa'da yüksek yurt yok malesef hocam. Sıkıntı derken nasıl olabilir acaba? Su mu olmaz, yoksa sıra mı gelmez. Ben her sabah biraz erken kalkarım sıkıntı değil o yönden benim için. Ayrıca haftasonuda herkes istediği saatte kalkarsa(kalkıyor mu onuda bilmiyorum da) yine sıkıntı olur mu?

Yüksek yurt yok mu? Çok şaşırtıcı, olmaması zor, bilgi kesin mi?

Genel yurtta o katın tamamı o tuvalet banyoyu kullandığı için gittiğin her an boş olmayabilir. Erken kalkarsan tabii boş yakalarsın. Zaten neredeyse her kattan gün içersinde 10-15 kişinin ders saati aynı zamana denk geliyor.

Cumartesi-pazar isteyen istediği saatte kalkar. İsterse kalkmaz. Çok rahat bir ortamı vardır yurtların, kendinizi baskı altında hissetmeyin. İster duş al, ister git gelme, ister ye ister yeme. Paranı öde, ne yaparsan yap.

• quote:

quote:

quote:

beyler ilköğretimde liseye kadar aldığımız burs yada yurtta kalanlara öncelik var mı ? biyerde okumuştum sanki

Öncelik gerekleri;

- Şehit veya gazi çocuğu ile 5510 Sayılı Kanun hükümleri gereğince; malullük, vazife malullüğü veya harp malullüğü aylığı alanların çocukları ile vazife malullüğü aylığı bağlanması gerekirken ölenlerin çocukları (Yurt kaydı ve burs için Sosyal Güvenlik Kurumundan alınacak belge)
    - Özür durumuna göre tüm vücut fonksiyon kaybı oranı %40’ın üzerinde olduğu tespit edilen özürlü öğrenciler (Yurt kaydı ve burs için tam teşekküllü devlet hastanesinden alınacak rapor)
    - Lise ve dengi öğrenimlerini yetiştirme yurtlarında tamamlayanlar (Yurt Kaydı ve burs için T.C. Başbakanlık Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumundan alınacak belge)
    - Darüşşafaka Lisesinden mezun olanlar, (Yurt kaydı ve burs için Darüşşafaka Lisesinden alınacak belge)
    - Anne ve/veya babası Yurtkur’ da çalışanlar, emekli olanlar (Yurt kaydı için YURTKUR'dan alacakları onaylı belge)
    - 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunun 21 nci Maddesi kapsamında ki terörle mücadeleden dolayı köyleri boşaltılan üniversite çağındaki öğrenciler ve ölenlerin çocukları (Burs için Valilikten alınacak belge)
    - Milli olmuş Amatör sporcular (Yurt kaydı ve burs için , T.C Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünden alınacak belge/yazı)
    - Anne ve babası vefat edenler, (Yurt kaydı için bağlı bulunduğunuz Nüfus Müdürlüğünden alınacak Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Belgesi)
    - Anne ve babası kanunen ayrı olanlar, (Yurt kaydı için bağlı bulunduğunuz Nüfus Müdürlüğünden alınacak Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Belgesi)

Öğrencilerin; yukarıdaki söz konusu belgeleri ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından alarak, belirlenen süre içerisinde bulundukları yerlerdeki Kurumun Bölge ve/veya Yurt Müdürlüklerine, Bölge ve Yurt Müdürlüğü bulunmayan yerlerde ise Kurumun "Cemal Gürsel Cad. No:61 06590 Cebeci/ANKARA " adresindeki Kredi Dairesi Başkanlığına posta ile göndermeleri veya elden teslim etmeleri gerekmektedir.

Belgeleri ile beyanları arasında farklılık bulunan öğrencilerin burs, kredi tahsis işlemleri vermiş oldukları belgeleri esas alınarak yapılacaktır. Tahsis yapılamayan öğrencilere ayrıca bilgi verilmeyecektir.

Bu durumda öncelikli sayılırsın ve şayet yurt kaydı için başvuran kontenjanın tamamı öncelikli değilse (ki bu imkansız) kesinlikle asil şekilde girersin yurda.

yalnız yurtta kalmadım. burs u tercih etmiştim

Madde de sadece yurtta kalanın öncelikli olduğu yazıyor. Mantıken burs için de aynı şey geçerli olmalı ama değil demek ki. Yine de KYK 'yı arayarak net cevap alabilirsin.

• Yıllık izin süresiyle ilgili kesin bilgi sahibi olan var mı yani 60 gün diyenler var bu süreyi geçersek kesin atılır mıyız?
  • quote:

Orijinalden alıntı: :NeFeS:

Babam serbest olarak çalıştığı için sabit bi maaş almıyor ben form doldururken maaş miktarını ne yazmalıyım? Ve bu durumun +sı olur mu yüksek ücretli çıkma ihtimalinde.

Yedek olarak çıktığında biraz beklemek gerekiyormuş o sürede nerde kalıcaz?

Maaş belli değilse ortalama bir değer yaz. Zaten serbest meslekte çalışıyorsa, aldığı ücreti devletin anlayabilmesi pek mümkün değil. Yüksek veya genel yurdun bunlarla pek alakası olduğunu düşünmüyorum. Eğer 30 lira sizin içn sıkıntı değilse Yüksek yurt öncelikli şeklinde başvuru yapın. Olurda asil giremezseniz, size sıra gelene kadar yine yurtta kalıyorsunuz yalnız aylık ücret verip, yemek ücreti "almadan". Yani 130 verip, yemeğini suyunu da kendi paranla alıyorsun.

Eğer imkanınız varsa mutlaka yüksek yurda geçin dostlar. Hatta birçok şehirde "daha" yüksek yurtlar var ki fiyatları 150-192 arası bir şey. O odalar çok daha rahat ve insancıl.

• quote:

Orijinalden alıntı: GuNTiS

Yıllık izin süresiyle ilgili kesin bilgi sahibi olan var mı yani 60 gün diyenler var bu süreyi geçersek kesin atılır mıyız?

İzinden kasıt, -izinli yurttan gitmek-.

Blok sorumlusunun odasında izin defteri vardır. Sen gidip oraya yurda gelmeyeceğin tarihleri yazarsan, o tarihler arasında izinli sayılırsın. Bu da 60 günden düşer. Bunun faydası yurda döndüğünde yemek paranı kullanabilmendir. Resmi tatiller bu 60 güne dahil değildir, onlar etkilemez bu gün sayısını.

Keza resmi tatilleri çıkardığınızda da zaten 60 gün kadar izin kullanmanız demek hiç yurda veya okula gitmediğinizi gösterir. O nedenle sıkıntı olacak bir şey değil. Bunlardan öte o 60 günü veya izin alıp almadığınızı da pek önemseyen yok, rahatsınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Janti -- 8 Ağustos 2012; 14:02:05 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Bende bursa uludağ kyk da kaldım 2,5 sene soruları olan arkadaslar banada sorabilirler

Hocam benimde Bursa çıkması yüksek ihtimal. Yurtlar hakkında bilgi verebilir misiniz. Bursa'nın Kyk yurtları nasıldır, imkanları şartları falan? Memnun musunuz?

Bir de benim için en önemli sorun şu. Ben genelde her sabah başımı yıkarım ılık suyla. Yıllardır buna alıştım, bunu yapabilir miyim yurt ortamında?

Normal yurtlarda tuvalet banyo koridorlarda bulunur ve o katın tamamı orayı kullanır. Bu durumda sıkıntı olur yalnız yüksek yurtta kalırsan odanda tuvalet banyo olacağı için 7/24 sıcak su imkanına sahip olursun ve dilediğin zaman/saatte kullanabilirsin.

Bursa'da yüksek yurt yok malesef hocam. Sıkıntı derken nasıl olabilir acaba? Su mu olmaz, yoksa sıra mı gelmez. Ben her sabah biraz erken kalkarım sıkıntı değil o yönden benim için. Ayrıca haftasonuda herkes istediği saatte kalkarsa(kalkıyor mu onuda bilmiyorum da) yine sıkıntı olur mu?

Genel yurtta o katın tamamı o tuvalet banyoyu kullandığı için gittiğin her an boş olmayabilir. Erken kalkarsan tabii boş yakalarsın. Zaten neredeyse her kattan gün içersinde 10-15 kişinin ders saati aynı zamana denk geliyor.

Cumartesi-pazar isteyen istediği saatte kalkar. İsterse kalkmaz. Çok rahat bir ortamı vardır yurtların, kendinizi baskı altında hissetmeyin. İster duş al, ister git gelme, ister ye ister yeme. Paranı öde, ne yaparsan yap.

Tamam hocam teşekkür ederim. Bu banyo olayında elbise durumu nasıl oluyor, elbiselerimizi dışarıya mı koyuyoruz yoksa kabin içinde bi yer falan var mı asabileceğimiz?

Bursa da yok malesef ben araştırdım ve Bursa gibi bir yerde olmamasına çok şaşırdım doğrusu..

• Yüksek ücretli yazmayı düşünüyorum asil çıkma şansı az mı?
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Tamam hocam teşekkür ederim. Bu banyo olayında elbise durumu nasıl oluyor, elbiselerimizi dışarıya mı koyuyoruz yoksa kabin içinde bi yer falan var mı asabileceğimiz?

Bursa da yok malesef ben araştırdım ve Bursa gibi bir yerde olmamasına çok şaşırdım doğrusu..

Açıkçası genel yurtta hiç kalmadım ama bu kadar detayı düşünmeniz gereken yerler değil buralar. Elbet vardır elbiseyi koyacak bir yer. Zaten her yer askı oluyor. Askerlik gibi düşünmeyin, otel gibi düşünün yurtları. Gelirsin, işini görürsün, uyursun, yersin, gidersin.

Bursa 'da birkaç arkadaşım var, hepsi evde kalıyor. Duyduğum kadarıyla ev fiyatları çok uygunmuş. Zaten gelir durumun ortalardaysa ve bursta çıkarsa elbet çıkarsın eve.

• Yurtlarda sıra yedeklere nasıl geliyor arkadaşlar? Verilen sürelere bakıyorum da bir hafta, iki hafta gibi kısa sürelerden bahsediliyor sıra gelme konusunda? Sebebi nedir bunun?
  • quote:

Orijinalden alıntı: :NeFeS:

Yüksek ücretli yazmayı düşünüyorum asil çıkma şansı az mı?

Genel ile yüksek arasında öyle bir kıstas olduğunu düşünmüyorum. Bende öncelikliydim, madem öyle "sadece yüksek yurt" yazayım dedim ve yazdım. Direk asil geldi. Genel yurt yazsam o da direk gelecekti. Yani bu adamın durumu yok neden yüksek yazmış, buna yurt vermeyelim gibi bir şey söz konusu değil.

Ayrıca size kayıt olacağınız blok bile belirtilirken KYK tarafından, bu kayıt sırasında değişiyor. Kayıt yapan kişi kafasına göre blok veya oda veriyor(Bölümlere göre). Biraz ısrar etsen genel yurttan yüksek yurda bile geçersin ki keza bunu sene içersinde de boş yer olduğu takdirde yapman mümkün.

Velhasıl yüksek yurt öncelikli yapmanda sıkıntı olmaz.

• quote:

Orijinalden alıntı: ilkernazionale

Yurtlarda sıra yedeklere nasıl geliyor arkadaşlar? Verilen sürelere bakıyorum da bir hafta, iki hafta gibi kısa sürelerden bahsediliyor sıra gelme konusunda? Sebebi nedir bunun?

Kontenjan dolduğunda, geri kalanlar yedek sayılır ve çıkma sırasında göre listelenir. Yurt kontenjanında ilk haftalar sürekli belli sayılarda azalma olur. Yurt idaresi buna göre zaman verir. Mesela ilk 50, 1 hafta. İlk 100, 2 hafta gibi. Yurttan çıkanlar olduka yedekler sırayla kayıt edilir.

200 lere kadar yedek olanlar bir şekilde kayıt olur, 1 ay sonra olsa bile. Ama daha fazla sıra varsa ya misafir öğrenci olarak kalır ya da ev aramaya başlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: racikral11

hocam ben ramazanda namaza başladım inşallah bırakmayacam.cemaatle falan alakam yok yani kykya gitmek istiyorum.namaz kılarken sıkıntı olurmu özellikle yurt yönetimiyle

Cevap kısmen verilmiş ama net bir şekilde bende belirteyim. 1 oda mescit için ayrılmıştır yurtlarda ve içeride 4-5 tane seccade bulunur. Her vakit sıkıntısız namaz kılabilirsin, karışan eden yok ki olması da mümkün değil.
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Açıkçası genel yurtta hiç kalmadım ama bu kadar detayı düşünmeniz gereken yerler değil buralar. Elbet vardır elbiseyi koyacak bir yer. Zaten her yer askı oluyor. Askerlik gibi düşünmeyin, otel gibi düşünün yurtları. Gelirsin, işini görürsün, uyursun, yersin, gidersin.

Bursa 'da birkaç arkadaşım var, hepsi evde kalıyor. Duyduğum kadarıyla ev fiyatları çok uygunmuş. Zaten gelir durumun ortalardaysa ve bursta çıkarsa elbet çıkarsın eve.

Tamam hocam teşekkür ederim..

• quote:

Orijinalden alıntı: zamancokzor

KYK öğrencileri yurtlara atarken okulun yakınlığını baz alıyo diyolar doğruluk payı nedir hocam sizce ? Ben bu sene ÖNCELİKLE YÜKSEK ÜCRETLİ YURTLAR diye başvurdum ve okulum X semtinde, bu X semtine komşu semt olan Y semtinde bir yüksek ücretli yurt var ,arkadaşlarım asilden yerleşirsin sen dediler ama bilemedim...

En yakın olana atanırsın ki o da mutlak bir şekilde aynı semtte olan yurttur. Şayet kontenjan dolar vs. olursa diğer semtin yurduna girme ihtimalin olur diye düşünüyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: AudreyTautou

ucretli yurtlar herkese cikmiyormus galiba. benim babam gazi oldugu icin avantajim var ve para odemiyomusum. kura sistemi falan var mi ki bu yuksek ucretlilerde

Kura sistemi falan yok. Yüksek ücreti tercih edenler sıralanıyor, ve genel yurda kayıt olur gibi öceliği olandan olmayana doğru dolduruluyor. 30 lira için sanmıyorum ki farklı bir muamele yapılsın da "önceliğin var(durumun yok) ne işin var yüksek yurtta" tarzı bir bakış olsun. Bende öncelikle girdim, "sadece yüksek yurt" seçtim, sıkıntı yok.
  • büyük ihtimal konyada okuyacağım.. fakat yüksek ücretli yurtlar listesine baktığımda Konya Bölge Müdürlüğünde sadece 1 yurt gözüküyor ve o da burası "Aksaray Cemaleddin Aksaray-İ Öğrenci Yurdu(Karma)-AKSARAY"..

peki madem konyada niye AKSARAY yazmışlar?

bir de konyada Atatürk yurdu varmış yarı özel (yüksek ücretli anlamına geliyor sanırsam).. fakat o listede gözükmüyor.. niçin?
  • quote:

Orijinalden alıntı: zamancokzor

KYK öğrencileri yurtlara atarken okulun yakınlığını baz alıyo diyolar doğruluk payı nedir hocam sizce ? Ben bu sene ÖNCELİKLE YÜKSEK ÜCRETLİ YURTLAR diye başvurdum ve okulum X semtinde, bu X semtine komşu semt olan Y semtinde bir yüksek ücretli yurt var ,arkadaşlarım asilden yerleşirsin sen dediler ama bilemedim...

Basvurular basladi mi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • izmirde nasıl yurtlar.babam memur çıkarmı ki?
  • Hocam kyk'nın sitesinde burs fiyatları yazıyor tek tek de bunların yüksek ücretli yurt olup olmadığını nasıl anlayacağız ?
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.