Şimdi Ara

Kyk Kredi Borcunu Toplu Olarak Ödeme (ATM ve İnternet Üzerinden) (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
106
Cevap
8
Favori
207.281
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Sizin yorumunuzu görmemişim.
    Çok bir fark olmadığını söylemiştim, sadece üfe üzerinden indirim yapıyor.
    quote:

38- ERKEN ÖDEMELERDE NASIL BİR İNDİRİM SÖZ KONUSU?

Kurumumuzdan, normal öğrenim sürenizce almış olduğunuz öğrenim ve/veya katkı kredisinden doğan borçlarınızın tamamını, normal öğrenim sürelerinin bitim tarihinden itibaren birinci yıl içinde öderseniz anaparadan değil sadece Türkiye İstatistik Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki (Yİ-ÜFE) artışlardan doğan borçlarınızdan % 30; ikinci yıl içinde öderseniz % 20 erken ödeme indiriminden yararlanabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cokomoko -- 22 Ekim 2015; 0:28:07 >
  • cokomoko kullanıcısına yanıt
    katkı kredisi almadım ama . Bir ara 20 TL zam gelmişti acaba onun farkını mı yansıttılar. Yoksa TÜFE veya ÜFE farkından dolayı mı ? Bu ekim başlıyor kredi geri ödemesi
  • kara344 kullanıcısına yanıt
    O zaman onun farkıdır, çünkü toplu yurt ücreti ödemesinde de yılbaşından sonra ücret farkını alıyorlar.O da öyledir o zaman.
    Teşekkürler cevap için. Zam farkına da katkı kredisi diye geçiriyorlar millete :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kara344 -- 22 Ekim 2015; 1:25:33 >
    KYK'nin bize verdigi toplam paraya dedim anapara diye. Ben kredi almaya baslasam, ornegin 6 yil alsam, mezun olduktan 2 yil sonra odemeye baslasam yaklasik ne kadar bir artis olur TUFE farkindan (ya da her neyse) dolayı borcumda?
  • O yıldaki üfeye göre değişir, o yılın üfe farkını da bu yıldan kestirmek zor olsa gerek.Benden 8 yıl sonranın üfesini tahmin etmemi beklemeyin
    Aslinda istedigim sey cok kaba bir tahmindi, 350 alsan 500 odersin gibi ama tesekkurler :)
  • tamam da kardeşim üfe ve tüfe fiyatını her yıl ben belirlemiyorum ki, hükümete, ekonomik duruma göre değişiyor, kaldı ki sen tahmini 8 yıl sonra ödeyeceksin, 8 yıl sonra ne olur belli değil.
  • Merhabalar , tamda bu konu üzerine yoğunlaşmıştim çok iyi oldu size rastlamak.
    Ben tamamen konu hakkında pek bir bilgiye sahip değilim
    Öncellikle ben 2 senelik kredi alim. Borç sorgulamaya baktığımızda hesap yapıldığında tam tamına bir ücret çıkıyordu son olarak bu eylülde bitti kredim . Şimdi merak ediyorum . Faiz ne kadar katılıyor ? Yanı mesela benim ucretime ne zaman faiz koyulmaya baslicak.
  • Msozcelkkk kullanıcısına yanıt
    2 yıl sonra faiz işlemeye başlar, hatam varsa diğer arkadaşlar düzeltsin.
    Tabi bu geri ödemeyi çeşitli gerekçelerle erteletmek mümkün.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cokomoko -- 3 Kasım 2015; 18:14:12 >
  • Çok tesekkur ederim cevapladiginiz için . Yanı şimdilik ben odersem eğer aldığım miktarda odeyecğim değil mi?
    Birde son soru kusura bakmayın :( , bu indirimli fiyatlardan bahsetmissiniz %30 diye onlar erken odemeye mi giriyor yanı su iki sene içinde odersem aldığım paradan indirim mi yapacaklar ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Msozcelkkk -- 5 Kasım 2015; 20:00:18 >
  • Msozcelkkk kullanıcısına yanıt
    quote:

38- ERKEN ÖDEMELERDE NASIL BİR İNDİRİM söz KONUSU?

Kurumumuzdan, normal öğrenim sürenizce almış olduğunuz öğrenim ve/veya katkı kredisinden doğan borçlarınızın tamamını, normal öğrenim sürelerinin bitim tarihinden itibaren birinci yıl içinde öderseniz anaparadan değil sadece Türkiye İstatistik Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki (Yİ-ÜFE) artışlardan doğan borçlarınızdan % 30; ikinci yıl içinde öderseniz % 20 erken ödeme indiriminden yararlanabilirsiniz.

Yukarıda da bahsedildiği gibi anapara borcunuzdan değil bu borcunuza eklenen Yİ-ÜFE borcunuzdan 1.yıl içinde %30, 2.yıl içinde %20 indirim yapılacağı belirtilmiş, onun için öyle aman aman bir indirim olacağını beklemeyin ama olsun kar kardır.Bu durumda siz 3 yıl sonra borcunuzu ödemeye çalışıyorsanız, bu indirimden yararlanamayacaksınız.

Ayrıca şimdi ödeseniz bile Yİ-ÜFE üstüne eklenecektir.

• Kyk taksitlerini internetten kredi kartı veya banka kartı ile ödemek içinde kyk-ziraatbank birlikte bir site yapmışlar. İnternetten ödeme yapan oldumu arkadaşlar, bir problem çıkarmı acaba? Bugün ödemeyi denedim ama bir sorun oluştu yazıyor, galiba pazar günü olduğu için işlem yapmıyor.

Edit: ilk taksitlerin ödemesini internetten kartla yaptım, makbuzlarıda yazdırdım herhangi bir sorun ihtimaline karşı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi headhuntergs -- 22 Kasım 2015; 18:49:30 >
  • headhuntergs H kullanıcısına yanıt
    Makbuz olduktan sonra sorun olmaz.
  • Hocam konuyu hortlatıyorum kusuruma bakmayım. Benim sorum şu. Ben geçen sene kyk kredisi almaya başladım ve 13400tl ye imza attım. Bildiğiniz gibi bu senede kredi 400tl oldu. Yani benim okul bittiğinde ben 13400tl nin çok üstünde bi para almış olacağım (ihtiyaç olmadığı için biriktiriyorum okul sonu araba alma gibi bir planım var). Şimdi ben bu krediyi ne kadar olarak geri ödeyeceğim? Bu faiz ne kadardır. Diyelim ki 20 000 tl okul bitince elimde para olsa. Benim ödeyeceğim miktar ne kadar olacak?
  • Kardeşim kaç sene aldın kredi? Ne kadar faiz ödedin?
  • quote:

Orijinalden alıntı: alperen717181

Hocam konuyu hortlatıyorum kusuruma bakmayım. Benim sorum şu. Ben geçen sene kyk kredisi almaya başladım ve 13400tl ye imza attım. Bildiğiniz gibi bu senede kredi 400tl oldu. Yani benim okul bittiğinde ben 13400tl nin çok üstünde bi para almış olacağım (ihtiyaç olmadığı için biriktiriyorum okul sonu araba alma gibi bir planım var). Şimdi ben bu krediyi ne kadar olarak geri ödeyeceğim? Bu faiz ne kadardır. Diyelim ki 20 000 tl okul bitince elimde para olsa. Benim ödeyeceğim miktar ne kadar olacak?

hocam yatay geçiş filan yaptın mı bende 13 bin lira civarını onayladım garip geldi 3 yıllık gibi sanki oysa bölümüm 5 yıl eczacılık ama başka bir bölümü hazırlık ve 1 sene okuduktan sonra geçiş yaptım.
  • alperen717181 kullanıcısına yanıt
    Diyelimkiden hareketle diyorum ki, eğer toplam 20bin tl para aldı isen ona üfe falan da eklenmesi lazım, zamanında ödemezsen de faiz işler üstüne. Umarım açıklayıcı olmuştur.
    Benim üfe dediğim şeyden üstte bahsettim, herşey orada açık yazıyor, lütfen okuyun arkadaşlar:
    quote:

Türkiye İstatistik Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki (Yİ-ÜFE) artışlardan doğan borçlarınız
    diye yazmışım bunu da kyk sitesinden alıntılamışım.
    Bir kez daha söylüyorum, yi-üfe kesin sizden alınacaktır, yani aldığınız paranın üstüne yi-üfe artışından dolayı borç eklenecektir, eğer belirlenen sürede kredi borcunuzu ödemezseniz de faiz işler.

Kendim için söylüyorum sırf bu yi-üfe yüzünden şu an yükseklisans öğrenim kredisini almayacağım.

• quote:

Orijinalden alıntı: cokomoko

Diyelimkiden hareketle diyorum ki, eğer toplam 20bin tl para aldı isen ona üfe falan da eklenmesi lazım, zamanında ödemezsen de faiz işler üstüne. Umarım açıklayıcı olmuştur.
    Benim üfe dediğim şeyden üstte bahsettim, herşey orada açık yazıyor, lütfen okuyun arkadaşlar:
    quote:

Türkiye İstatistik Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki (Yİ-ÜFE) artışlardan doğan borçlarınız
    diye yazmışım bunu da kyk sitesinden alıntılamışım.
    Bir kez daha söylüyorum, yi-üfe kesin sizden alınacaktır, yani aldığınız paranın üstüne yi-üfe artışından dolayı borç eklenecektir, eğer belirlenen sürede kredi borcunuzu ödemezseniz de faiz işler.

Kendim için söylüyorum sırf bu yi-üfe yüzünden şu an yükseklisans öğrenim kredisini almayacağım.

Hocam siz toplam ne kadar kredi aldiniz ne kadar geri ödediniz? Krediyi tavsiye eder misiniz?

• BuI kullanıcısına yanıt
    Ben lisansta katkı kredisi almıştım harç parasının çoğunu devlet veriyordu, şimdi katkı kredisi yok kalktı galiba. Neyse toplam 800tl civarı almıştım %30 indirimle 1.019tl ödedim.
    Öğrenim hiç almadım onda bu yi-üfe farkı ne kadar bilmiyorum açıkçası ama ona da ekleniyordur.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.