Şimdi Ara

KYK BORÇLARI SONUNDA SİLİNİYOR (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
105
Cevap
1
Favori
4.943
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Nasıl bir kokuşmuşluk var hiç mi haysiyet şeref yok sende ulan ben ödüyorum zaten imkanı olmayan insanlarıda görüyorum bu ülkenin gençlerin hayata atılmalarına borç yükü konulamaz Bencil insan

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Benim kalan borcu Demirören'den tahsil edebilirler mi?

Demirören olmaz ise Kolin var Cengiz var. Sonuçta ellerinde devletin verdiği geçiş garantili yapılar var.

Hadi bunlardan tahsil edilmedi mi? 128 milyar dolar ile tüm borçlar silinirken, üstüne ödeyenlerin paraları iade edilir. Üstüne 100 milyar dolar filan kalır.

• Umarım silinir.

Biz ödedik enayi miyiz diyen var birde. Ulan seni ayakta öpüyorlar haberin yok.

Bu arada ben de ödedim ve evet 5li çete hepimize koyarken öğrenim kredisi devede kulak, kılı.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Şimdiden kyk ödememenin derdine düşen, ileride tam bir asalak olur.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Eee ben de ne kadar banka varsa hepsinden çekeyim kredi ev araba alayım.

Geri isteyen olursa da git bilmem ne holdingden tahsil et, evden çıkıp sokakta mı kalayım ben garibanım deyim.

Bu ne kadar mantıklıysa KYK'nın silinmesi o kadar mantıklı.

• quote:

Orijinalden alıntı: lazer__

Knk iki yüzlülük değil pozitif ayrımcılık. Yani daha gariban kesimi korumak kollamak ve teşvik etmek.

Ben demiyorum ki kredi borcunu ödemeyen öğrencinin alacağı silinirken, borcunu ödeyen insana parası geri iade edilmesin.

Borcunu ödeyen de ödemeyen de mağdur edilmesin. bu parayı devlet insan kaynağına yatırım olarak görsün.

Devletimiz çok zengindir. Parası boldur. Gerekirse kaynak da ayrıca yaratır  

He bu model beğenilmedi ise istihdam yarat öğrencilere mezuniyet sonrası çalışıp ödesinler borçlarını. Ama beyfendi diyor ki iş bulmak zorunda mıyım.  

Şimdi Çengizden almazsan çengiz kazanır.tabi böyle olunca devlet daha az kazanır bu da millete hizmetin daha az yansıması falan filan... Verginin temel felsefesi ne zaten azdan az çoktan çok.. Kurumlar vergisi servet vergisi falan bu sebeple var zaten. ama öğrenciden borcu geri almazsan bu başka bir kategori. Kısa vadede devlet zarar etmiş gibi görürsün ancak ülke uzun vadede aslında kazanmış olur. Beyin göçünü düşürürsün, insan kaynaklarının kalitesini arttırmış olursun vs vs (ayrıca tartışılır o başka konu)

Olayı bir nevi teşvik, hibe olarak düşün.

Beni burada rahatsız eden bu borçların silinmesi konusu her gündeme geldiğinde, insanların "biz Enayimiyiz bizim paralarımız ne olacak" noktasında ani bir sinirle çıkış göstermesi.

Yav kardeşim bi dünya olay oldu israf oldu şimdi mi aklına geldi "bizim paralarımız ne olacak" demek

Ben bu soru sorulmasın demiyorum elbette. Sor. Ödediğin her verginin kuruşuna kadar hesabını sor.

Sayıştay raporlarını ilk sen oku.

Yani şimdi burda yeniden saymayalım ama onca çöpe giden paranın, ülkede tonlarca haberi yapıldı. israfın haddi hesabı yok. Zenginlerin nasıl kayırıldığı ortada... bu durum büyük bir çoğunluğu rahatsız etmiyor büyük bir çoğunluğun bunlara gıkı çıkmıyorsa, kyk borçları konusunda atarlanmak komik geliyor bana . İşine gelen haksızlığa ses çıkar işine gelmeyene ses çıkarma...

Tamam siz buradakiler belki ses çıkarıyorsunuz başka haksızlıklara ancak toplum genelinde böyle bir durum var mı

Yani böylesi bir ortam beni rahatsız ediyor. Yazdıklarım da buna bir tepki aslında

Ama merak etmeyin kyk borçları falan silinmez bu Hükümet onu yapmaz ya o kadar da değil  

Burda sadece hayalleri tartışıyoruz o kadar. dilerdim ki kimse mağdur edilmeden bol seçenekli bir paket hazırlansa ve iş çözülse...

Ama çözülmeyecek, herkes borcunu bi şekilde faizi ile geri ödeyecek işte  

Alıntıları Göster

Ben de "Ben enayi miyim?" kafasına karşıyım. Ülkenin çoğu "Ben dahil herkes refah içinde yaşasın." diyemiyor. "Ben kötü durumdaysam o da bu duruma düşsün." diyor. Çok garip milletiz vesselam.

Ancak benim burada karşı çıktığım konu üniversite eğitimi zaten. Ben üniversitelerin tamamen özelleştirilmesi taraftarıyım. Her şehire 3-5 üniversite açarak eğitimi düzeltemezsin. Daha da batırırsın. Özelleştir hepsini ya parası olan okusun ya da gerçekten bu işin hakkını verebilecek olan öğrenciler. Umut vadeden öğrenciler için kapsamlı burs planın olsun. Herkesin üniversite okumasına gerek yok. Adam Dicle Üniversitesi Tavukçuluk Bölümünde okuyacak diye ben oraya okul yaptırıyorum, öğretim görevlilerine para ödüyorum, çalışanlarına para ödüyorum, okul giderlerini karşılıyorum, öğrenciye harçlık veriyorum. Ben yapıyorum bunu, hepimiz yapıyoruz. Vergilerimiz boşa gidiyor.

Bu tabela üniversitelerinde okuyup ne oluyorlar sanki? Kaçı iş bulabiliyor? Aldığı diplomanın uluslararası geçerliliği var mı? Hem gençler ömürlerinin en verimli zamanını harcıyor hem devlet, yani biz, para harcıyoruz hem de genç bu boş geçen sürenin sonunda borçlu kalıyor.

• Keşke şu ‘biz ödedik siz de ödeyeceksiniz’cilerden biri karşımıza çıksa da eşek sudan gelinceye kadar dövsek. Milyar gömenlere sesi çıkmaz bunların gücü yetecekse havlarlar.

• Ben de borcumu ödüyorum. Ama garibanı süründürmenin mantığı yok silin gitsin borçları.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • haber sandım, bu ne korkunç bir anlatım..

• Dovahkiin kullanıcısına yanıt
    Ne alakası var yıl 2011 de üniye girdim o zaman böyle işsizlik falan tavanda değildi. O zaman nerden bileceksin ülkenin bu hale geleceğini. Ben borcumu ödeyebiliyorum ama çoğu insan ödeyemiyor.

O zaman aldığı parayı dolara bassaydı zengin de olurdu niye dolara basmadı salaklarda diyelim.Duble dangalak olsunlar bu mantıkla.

Bu kadar gel gitli ekonomide 10 gün sonrası gözükmüyor. Ben kredi alalı 10 yıl olmuş.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Aldığım toplam kredi 22.450 lira, enflasyon farkı adı altında bana 34 bin lira borç çıkarttılar. Bu da peşin fiyatı he, eğer taksitli ödemeyi seçersem taksitlere %4 faiz çıkarıyorlar. Lan zaten bu kyk'yi benim ödediğim vergiden veriyorsun, ne enflasyon farkı ne faizi? Benim paramı bana satan şerefsizlere hakkım haram olsun! Aldığınız gibi ödersiniz diye bencil boomerlara da kafa atacam gördüğüm yerde. İş yok güç yok, neyle ödeyek biz bunu? Ben 2016'da üni'ye girerken ekonomi en azından ayaktaydı. Ben ne bilim ülkenin böyle boka batacağını?

• dr20mouse kullanıcısına yanıt

Arkadaşımın babasını işten çıkardılar (yersen ücretsiz izin), çocuk ev faturalarına bir nebze yardımı olabilmesi için kyk'dan kredi alıyor. Bir çok arkadaşım var kyk kredisini ailesine masraf olmaması için alan. Sen çıkıp sanki insanlar keyfinden alıyormuş gibi yorum yapıyorsun.

• ulan krediyi alanda zaten keyfinden almadı. parası yoktu aldı.

silinsin ne olacak.

3-5 kuruş borcu silinecek diye çemkireceğinize baştakilerin milyon milyar yolsuzluklarına tepki gösterin.

• 4 yıl önce almaya başlayan çocuk mezun olunca enflasyon yüzünden %50 fazla ödeyeceğini bilmiyordu. O çocuk almaya başladığında ekonomi böyle değildi ve o parayı yatırım vs için risk alarak almadı. O yüzden bu yük de onun üzerine bırakılmamalı. Ben ödedim siz de ödeyin diyenler bu kadar fark ödemediler o yüzden konuşmaları da saçma. Borç silinmese bile aldığı para 24 bin ise 24 bin ödenmesi beklenmeli.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DaMieN -- 9 Haziran 2021; 15:54:20 >
  • Faizi silmeleri doğru olanıdır lakin ana paranın silinmesi yanlış. Parayı çekip alanlar tıpış tıpış ödemek zorunda.

• MuharremAylar kullanıcısına yanıt

Şimdiden borcuna sadık olmayan sonrada olmaz. Ama evet covid bitene kadar ertelenebilir faizi silinebilir.

Böyle hareket edilirse ilerde bankadan kredi çekende bir bahane bulup ödemiycem der. Bunun yükü kimin sırtına binecek peki? Herşeyini düzgün ödeyen insanlara. Olan onlara olacak.

• paşa paşa ödeyeceksınız

kemal kılıçtaroglu bile yahreyn mı ne bi yayıncı programında faizlerini silecegız ana para ödenecek dedi.

daha çok beklersiniz ilerde şöyle sağlam bir haciz gelsin de kitlensın hesaplarınız görün

ben bılırım paraları çatır çatır yiyen tipleri böyle bir ihtimali bile nereden aklınıza getiriyorsunuz çok garip

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Eşim %100 bursluydu üniversite okurken..Geçenlerde e devlete girdiğimde borç olduğunu gördüm ve araştırma yaptık.Puan ortalaması 2'nin altında olduğu için krediye çevirilmiş.

Yapılandırma yapmak için ne yapmamız gerekiyor ?

• Önümüzdeki ay başlıyorum haracımı vermeye inş silinir

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.