Şimdi Ara

KYK BORÇLARI SONUNDA SİLİNİYOR (3. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
105
Cevap
1
Favori
4.941
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Hay Allah razı olsun senden hocam. İnsanların fayda görmesini kıskanmayan birileri de varmış hâlâ. Ben de büyük bir kısmını ödedim. Eğer başkalarının ödememesi benim ödememe bağlıysa varsın ben iki katını ödeyeyim. Bencillik almış başını gidiyor. Sonumuz hayrolsun.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • şahsi fikrim silinmemesinden yana. sonuçta geri ödeyeceğim diyerek aldığımız bir kredi. ha keşke faiz işlemeseler ve ödeme planını gelire göre düzenleseler.

bir de bundan sonra bütün krediler geri ödemesiz verilse keşke.

üstüne de leblebi.

• quote:

Orijinalden alıntı: lazer__

Ben öyle bir şey demiyorum

Anayasayı açıp okursan devletin ödevleri arasında sosyal devlet olma, fırsat eşitliği yaratma gibi ilkeler göreceksin.

Çengizden tahsil edilecek olan şey vergi borcu. Yani kazandığı paradan alınan vergi..

Öğrenciden tahsil edilecek şey ise verilen borç paranın geri istenmesi

Çengiz vergi borcunu ödese ona koymaz adam ultra zengin

Öğrenci öyle mi?

Biri gariban biri ultra mega zengin

Gelelim ses çıkarma mevzusuna.

Kardeşim sen bugüne kadar geçiş garantili yol, köprü, tünel; yolcu garantili havalimanları ile beleşten geçinen nargileci kaçkınların vergiler ile finanse edilmesine ses çıkardın mı herhangi bir protesto yaptın mı?

Yapsan da kıymeti yok tabi de ama ne oldu beyefendinin keyfi öyle istedi ve bu kalemleri ödedik.

Madem ki bunlar kabul ediliyor sineye çekiliyor

Ne var yani gariban öğrencinin de işi bu arada görülse  

. Diyeceksin ki e ama ben ödemiştim borcumu hani eşitlik.. Eh o kadarını da lütfetmezler tabi  

He sen diyorsan ki hayır olmaz öyle şey bu yanlıştır falan... o zaman tüm saçmalıklara ses çıkarıp kamuoyu oluşturacaksın ki samimi olsun tepkin  

Devlet olarak Çengizin vergi borcunu sildiğin zaman, kazancından vazgeçmiş oluyorsun.

Ancak

Devlet olarak öğrenciden tahsil edeceğin parayı sildiğin zaman, en önemli kaynaklardan biri olan insan kaynağına aslında yatırım yapmış oluyorsun. Üretimi bilimi istihdamı teşvik etmiş oluyorsun. O öğrencinin geleceğe umutla bakıp ülkesine daha bağlı olması için teşvik etmiş oluyorsun.

O öğrencinin mezun olduğunda ülkeye katma değer katması için zemin hazırlamış oluyorsun.

O öğrenciler yarın mesleklerini icra ettiklerinde ülkeye katacakları değer kredi borçlarından daha fazla olacak sonuçta.

He diyorsun ki sen gelsen demek daha beterini yapacaksın

yooo

Beni seçin, göreve geldiğimde kredi borçlarını silerken, önceden borcunu ödeyenlerin de parasını iade edecem.  bu da benim kıyağım olsun 😎

devletimiz gayet zengindir. parası boldur. Ayarlanır bi şekilde

Alıntıları Göster

Lazer, dostum sence burada bir iki yüzlülük yok mu?

Kyk borçlarının silinmesine karşı çıkıyorsan Cengize de karşı çık diyorsun. Adamın Cengize karşı çıkıp çıkmadığını bilmiyoruz ama senin mesajından Cengizin yaptığının yanlış olduğunu düşündüğünü anlıyoruz. Peki önermeyi tersine çevirelim. Madem Cengize karşı çıkıyorsun, neden bu Kyk borçları konusunda borcunu ödemeyenleri destekliyorsun?

• quote:

Orijinalden alıntı: Long Nightt

Bizim milletin en büyük sorunu 'ben çektiysem başkasıda çeksin' mantığıdır.Bunun yerine 'ben çektim ancak başkası çekmesin' deseler bu ülke çağ atlar.Adamlar zenginlerin vergi borçlarını ve kredi borçlarını tek kalemde toptan siler bu tiplerin gram sesi çıkmaz ama belki akrabasının,komşusunun,markette gördüğü kasiyerin borcu silinmesi gündeme gelir ''Orada dur kardeşim ben boşuna mı ödedim?'' demeye başlarlar.Eminim çoğu borçlarını ödemeden önce 'Şu borçlar keşke silinse'diyordu ancak ödeyip bitince 'Madem ben ödedim o da ödesin' demeye başlıyorlar.

Böyle millet olduğu sürece daha çok üstümüze vergi de bindirirler zenginlerin vergi ve kredi borçlarını silip bizlere dolaylı yoldan ödetmeye de devam ederler...

Bu yüzden bizim millet birlik olamıyor olacağını da sanmıyorum

Bizim bir ilçe nüfusumuz kadar olan ermenistan Amerika'daki lobicilik yapabiliyor lobi kuruyor. yalanlarına dünyayı inandırabiliyor.

Türk lobisi niye yok mesela

...

Aslında Türklerin birlik olamaması; tarih boyunca kendini yemesi, birbirleri ile sürekli rekabet etmesinden belki de.. Bilmiyorum araştırmak lazım.

Böyle tarihsel boyutu olan bir tutum var mıdır yok mudur araştırmak lazımsa da; Amerika nın toplum mühendisliğinin etkileri de ayrı bir araştırma konusu

@Darch @Long Nightt

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lazer__ -- 8 Haziran 2021; 12:21:17 >
  • KYK borcum olmadı herhangi bir ödemesini de yapmadım ama bir gerçek var o da şu bence. Bu ülkede vergini zamanında ödemek enayilik başka bir şey değil. Ve bu tarz vergi borcu düzenlemeleri gelmeye devam ettiği sürece de böyle kalmaya devam edecek.

• bu ülkede vergi borç felan ödemeyeceksin hep silinir.maske cezalarıda silinecek buraya yazıyorum

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu zamana kadar dolaylı ya da direkt olarak birçok vergi ödemesinde bulundum bir yanda da gss de vergi indiriminden de yararlandım ama hiçbir zaman ben ödedim siz de ödeyeceksiniz gibi bir düşünce yapısını sahip olmadım olmak istemem de. Sen ödediysen o zaman bunun geri ödemesini istemen lazım değil mantıken? Bu aslında öğretmen maaşlarının fazla olması konusuna benziyor biraz. Kendinin neden düşük maaş aldığını sorgulamak ve ederin kadar maaş istemek yerine öğretmenlerin senin maaşına yakın bir para almasını istemek gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi defaulticus -- 8 Haziran 2021; 13:39:12 >
  • Heyea kullanıcısına yanıt

Askerlik süresi boyunca ödemeyebilirsin böyle bir madde var.

Karı kızla dolaşmak için diyorsun ya hocam belki haklısın ama ben bu konuda düşüncelerinize kesinlikle katılmıyorum. Benim ailem adına hiçbir şey yoktu ev araba vs. Arkadaşımın ailesinin 2 evi, arabası ve çiftlikleri vardı ona burs çıktı bana kredi. Şimdi gelip paşa paşa ödeyeceksin diyorsun da bu devlet bana ne verdi ? Vergilerden yükten başka ne verdi ? Öğrencilere kredi diye bir şey olmamalı zaten velev ki oldu hangi bölüm olursa olsun bir kaçı hariç hangisi mezun olur olmaz iş bulabiliyor ki ?

Tok karınla paşa paşa ödeyeceksin demek normal.

Ek olarak 5 sene aldım diyorsun hangi bölüm okudun merak ediyorum ?

• quote:

Orijinalden alıntı: by-ko

Lazer, dostum sence burada bir iki yüzlülük yok mu?

Kyk borçlarının silinmesine karşı çıkıyorsan Cengize de karşı çık diyorsun. Adamın Cengize karşı çıkıp çıkmadığını bilmiyoruz ama senin mesajından Cengizin yaptığının yanlış olduğunu düşündüğünü anlıyoruz. Peki önermeyi tersine çevirelim. Madem Cengize karşı çıkıyorsun, neden bu Kyk borçları konusunda borcunu ödemeyenleri destekliyorsun?

Alıntıları Göster

Knk iki yüzlülük değil pozitif ayrımcılık. Yani daha gariban kesimi korumak kollamak ve teşvik etmek.

Ben demiyorum ki kredi borcunu ödemeyen öğrencinin alacağı silinirken, borcunu ödeyen insana parası geri iade edilmesin.

Borcunu ödeyen de ödemeyen de mağdur edilmesin. bu parayı devlet insan kaynağına yatırım olarak görsün.

Devletimiz çok zengindir. Parası boldur. Gerekirse kaynak da ayrıca yaratır  

He bu model beğenilmedi ise istihdam yarat öğrencilere mezuniyet sonrası çalışıp ödesinler borçlarını. Ama beyfendi diyor ki iş bulmak zorunda mıyım.  

Şimdi Çengizden almazsan çengiz kazanır.tabi böyle olunca devlet daha az kazanır bu da millete hizmetin daha az yansıması falan filan... Verginin temel felsefesi ne zaten azdan az çoktan çok.. Kurumlar vergisi servet vergisi falan bu sebeple var zaten. ama öğrenciden borcu geri almazsan bu başka bir kategori. Kısa vadede devlet zarar etmiş gibi görürsün ancak ülke uzun vadede aslında kazanmış olur. Beyin göçünü düşürürsün, insan kaynaklarının kalitesini arttırmış olursun vs vs (ayrıca tartışılır o başka konu)

Olayı bir nevi teşvik, hibe olarak düşün.

Beni burada rahatsız eden bu borçların silinmesi konusu her gündeme geldiğinde, insanların "biz Enayimiyiz bizim paralarımız ne olacak" noktasında ani bir sinirle çıkış göstermesi.

Yav kardeşim bi dünya olay oldu israf oldu şimdi mi aklına geldi "bizim paralarımız ne olacak" demek

Ben bu soru sorulmasın demiyorum elbette. Sor. Ödediğin her verginin kuruşuna kadar hesabını sor.

Sayıştay raporlarını ilk sen oku.

Yani şimdi burda yeniden saymayalım ama onca çöpe giden paranın, ülkede tonlarca haberi yapıldı. israfın haddi hesabı yok. Zenginlerin nasıl kayırıldığı ortada... bu durum büyük bir çoğunluğu rahatsız etmiyor büyük bir çoğunluğun bunlara gıkı çıkmıyorsa, kyk borçları konusunda atarlanmak komik geliyor bana . İşine gelen haksızlığa ses çıkar işine gelmeyene ses çıkarma...

Tamam siz buradakiler belki ses çıkarıyorsunuz başka haksızlıklara ancak toplum genelinde böyle bir durum var mı

Yani böylesi bir ortam beni rahatsız ediyor. Yazdıklarım da buna bir tepki aslında

Ama merak etmeyin kyk borçları falan silinmez bu Hükümet onu yapmaz ya o kadar da değil  

Burda sadece hayalleri tartışıyoruz o kadar. dilerdim ki kimse mağdur edilmeden bol seçenekli bir paket hazırlansa ve iş çözülse...

Ama çözülmeyecek, herkes borcunu bi şekilde faizi ile geri ödeyecek işte  

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lazer__ -- 8 Haziran 2021; 14:25:37 >
  • Bu ülkede vergisini zamanında ödeyen her zaman enayi yerine konmuştur.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • ibrahiimacr kullanıcısına yanıt

Maddi durumu iyi olduğu halde burs çıkanları biliyoruz, o konu ayrı konu. Bundan biz de muzdariptik zaten. İkiz kardeşlerim üniye başladığında birine mutlaka burs çıkar diye düşünmüştüm, çünkü öyle duymuştum. Ama ikisine de kredi çıktı, bana da kredi çıkmıştı. Bir aileden 3 öğrenciye de kredi çıktı yani.

Ben okurken 4 sene boyunca barista olarak çalıştım. Krediye başvurduğumda kafamda böyle bir şey yoktu, ailemin gönderdiği para ve kredi ile geçinebiliyordum. Sonradan çalışmaya başlayınca aileden aldığım parayı kestim, kendim kazandım kendim harcadım. Diş teli taktırdım, telefon aldım, kiramı faturamı ödedim vs. Yani kredi alırken benim de ihtiyacım vardı, ama ihtiyacı olmadığı halde alanı da çok gördüm. Kişinin maddi durumu orta halli ya da iyi mesela, ailesinin gönderdiği para ortamlarda takılmak için yetmiyor, gidiyor krediye başvuruyor. Sen öyle yapmamış olabilirsin ama yapan çok insan var.

Evet ünilerin iş garantisi yok, evet hükümet 5li çetenin borçlarını çatır çatır silerken biz bunu ödüyoruz ama bunlar ayrı konular. Sen krediyi alırken bu şartları kabul etmiş oluyorsun. Alıp harcadıktan sonra "silinsin" demek yan çizmek oluyor yani.

Tok karınla dediğin kısma da şöyle değineyim, barista olarak çalışmam 2. sınıfta başladı, mezun olduğumda da pandemi başlayana kadar çalışmıştım. Yani borcumu aldığım asgari ücret ile ödedim. İstedikten sonra ödeniyor, gerçekten.

Eskişehir Osmangazi uluslararası ilişkiler mezunuyum. Hazırlık dahil 5 sene kredi aldım.

Askerlik maddesini bilmiyordum, bunu araştıracağım, teşekkürler.

• 1'lik işi 3'e yapan müteahhitlerin, 10 yerde yönetim kurulu olan siyasilerin, geçiş garantili yol/köprülerin, yolcu garantili havalimanlarının, akıl almaz boyutlardaki israfın, vergi borcu silinen şirketlerin ve aklıma daha gelmeyen pek çok şey için millet olarak öderken iyi, KYK borcunu ödeyememiş veya ödememiş gençlere gelince kötü.

Bizim bizden başka düşmana ihtiyacımız yok gerçekten. Bu tipleri periyodik olarak engellilere tanınan ÖTV muafiyeti konularında da görebilirsiniz.

• 2023 de hepsi silinir

• Yav yürigit bencil insan sizin gibileri köle niyetine çalıstırmak lazım

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Abi yemin ederim insanı çıldırtırsınız.
    Arkadaşım adamlar sana zorla mı verdi krediyi? Niye aldın? Ben mal mıyım almıyorum kredi ?

Bencil insan diyor birde ya. Kafaya bak

• mpc kullanıcısına yanıt
    İşte yahudilerde durum bu birbirlerine sahip çıkıyorlar bizde birbirimizi sahip çıkmalıyız

• Ya kardes anlama kıtlığın mı var madem bizlere gücün yetiyor baştakiler yıllarca bizim paramızı hortumluyorlar tek kalem siliniyorsa neden sesin çıkmıyor ülkenin gençlerine geleceğine için hayli hayli silinmesi gerekir ve buda çerez parasıdır hükümet için suriyeliler bile rahatça üniversiteye gidip para alıyorsa orda dur sen bencil olmayın az bir delikanlı olun sen ödemek istersen o ayrı pasa pasa öde sen

• Şu beyne şu mantıga şu düşünce yapısına bak ya.

Suriye diyor , baştakiler paraları hortumluyor diyor…..

hala geri ödemen gerektiğini bilmene rağmen neden kredi aldığını söyleyemiyorsun. Daha cevap yok seve seve ödeyeceksiniz. blok.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.