Şimdi Ara

Kuzey Kore'nin 'süper güvenli' işletim sistemi sadece bir linkle hacklenebiliyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
0
Favori
613
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Kuzey Kore'nin 'süper güvenli' işletim sistemi sadece bir linkle hacklenebiliyor
    Kuzey Kore, Windows gibi yabancı işletim sistemlerinin her zaman için arka kapılar ve kötü niyetli kodlar içerebileceğini düşündüğü için daha güvenli olması adına yerel işletim sistemine geçiş yapan ülkelerden biri konumunda. Ülkenin kendi Linux tabanlı işletim sistemi Red Star OS bilgisayar korsanlığına karşı son derece güvenli olarak lanse ediliyordu. Ancak görüldü ki Red Star OS işletim sistemi Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un'un tam olarak istediği kadar güvenli değil. Bir grup güvenlik araştırmacısı, yalnızca bir bağlantı kullanarak işletim sistemine girmeyi başardı.

Güvenlik şirketi Hacker House, potansiyel saldırganların bir kullanıcıyı kötü amaçlı bağlantı açmaya ikna ederek Red Star OS'a sahip bir bilgisayara uzaktan erişebilmesini mümkün kılan bir işletim sistemi güvenlik açığı keşfetti.

Red Star OS çalıştıran bilgisayarlar üzerinde tam kontrol

Araştırmacılar, bu güvenlik kusurunun kötü amaçlı yazılım yüklemek veya işletim sistemini çalıştıran bilgisayarları istismar etmek için kullanılabileceğini söylüyor. Tüm bunların hepsini Red Star'la birlikte gelen Mozilla Firefox tabanlı Naenara adı verilen tarayıcı ile yapmak mümkün.

Kuzey Kore'nin 'süper güvenli' işletim sistemi sadece bir linkle hacklenebiliyor
    Araştırmacılar işletim sisteminin, Firefox'un değiştirilmiş bir versiyonu olan Naenara adlı bir web tarayıcısı ve kullanıcının Windows 3.1 uygulamalarını çalıştırmasına izin veren birtakım garip özelliklere sahip olduğunu söylüyorlar. Saldırıda ağdaki kaynakları tanımlamak için faydalanılan bir dizi karakterle birlikte URI işleyen belirli bir Red Star uygulamasını kullanılmış. Sonuç olarak e-postalar için kullanılan "mailto" URI isteğinin bilgisayar korsanları tarafından isteğe bağlı komut çalıştırmak için kullanılabileceği belirtiliyor.

Red Star OS, sadece güvenlik konusuyla değil Kuzey Koreli yetkililerin bu işletim sisteminin kurulu olduğu bilgisayarlar üzerinde tam kontrole sahip olmalarını sağlamasıyla biliniyor. Bu nedenle eğer hükümet isterse, her veriyi kolayca izleyebilmesi mümkün.

• İdam ederler yakında mühendisleri.

• Beyler mühendisler ölü şuan

• Yatın kalkın Cumhuriyete dua edin. Yoksa babadan oğula bir saltanat zümresi sizi saraydan yönetir , kuzeykore gibi geleceğiniz bir işbilmezin iki dudağı arasında olurdu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 34dxf -- 5 Aralık 2016; 18:29:39 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sanki diğer sistemlerde izleme yapılmıyorda.Kaçak ile lisanslı kullandığın yazılım merkezine anında haber uçuruyor.

• Linke tıkladıktan sonra hepsi hacklenmiyor mu sonuçta?

• quote:

Orijinalden alıntı: 34dxf

Yatın kalkın Cumhuriyete dua edin. Yoksa babadan oğula bir saltanat zümresi sizi saraydan yönetir , kuzeykore gibi geleceğiniz bir işbilmezin iki dudağı arasında olurdu.

şuan ki halimizde çok iyi değil yani 550 basiretsiz var
    bu adamlar bunca vergi kaçırmalarına yolsuzluklara ne yapıyorlar bize ötv kdv..... gümrük var
    halkını sözde savunan yönetim bizim ülkemizde zengini savunan yönetim var
    devlet denetleme kurumu ne işe yarıyor ülkemizdeki en faydasız daha doğrusu işini yapmayan kurumların başında
    isteyen istediği gibi anlasın devlet kendine devlet
  • kuzey kore belgeselini youtubedan daha dün izledim... şuanki başkanı sıçmıyormuş ya len amrikalılar ekonomisi batıkmış kar yiyorlarmış. güney kore açlıkdan bitikmiş falan izlemenizi tavsiye ederim... sanki 2023 den sonra aynı şeyler bizim başımıza gelcek gibi. hani diyorlar ab. amerika bizi kıskanıyorlar ve onları alkışlayan meeee ler varya....

• quote:

Orijinalden alıntı: hector_1990

quote:

Yatın kalkın Cumhuriyete dua edin. Yoksa babadan oğula bir saltanat zümresi sizi saraydan yönetir , kuzeykore gibi geleceğiniz bir işbilmezin iki dudağı arasında olurdu.

bu adamlar bunca vergi kaçırmalarına yolsuzluklara ne yapıyorlar bize ötv kdv..... gümrük var
    devlet denetleme kurumu ne işe yarıyor ülkemizdeki en faydasız daha doğrusu işini yapmayan kurumların başında

bu forumda ne kadar siyaset bildiğini sanıp aslında hiç bişey bilmeyen insan var değilmi. acınası bir durum
  • of of of .. bayılıyorum böyle bug'lara. :D

• İşte bu

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • o mühendislerin asılması veya öldürülmesi yakındır...

• potansiyel saldırganların bir kullanıcıyı kötü amaçlı bağlantı açmaya ikna ederek Red Star OS'a sahip bir bilgisayara uzaktan erişebilmesini mümkün kılan bir işletim sistemi güvenlik açığı keşfetti.

Ne anladık o zaman... Amaç o linke tıklamanak zaten

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Zaten bir yere acildigi yok ağ sistemlerinin agdgdgd

• adamlar kopyalaya kopyalaya dünya devi oldular. Gene böyle olur bu yolun sonu. Şimdi dalga geçen geçene, 5 yıl sonra "anaaa bu sistem nerden çıktı. çok süper lan. harika. windowsu geçer mac os u geçer" gibi bir ifade belirecek yüzümüzde.

• quote:

kuzey kore, sen ve senin zihniyetinde olanlar selçukluyu, osmanlıyı, saltanatı yanlış anlayan zihniyetlersiniz anca atıp tutarsınız buralarda
  • Bu gerizakalılar bi harika dostum

• quote:

Orijinalden alıntı: CoreXXX

quote:

quote:

bu forumda ne kadar siyaset bildiğini sanıp aslında hiç bişey bilmeyen insan var değilmi. acınası bir durum

bu dediklerim yaşadığımız toplumun gerçekleri
    ama zorunuza mı gitti bu dediklerim galiba
    ama şuan ekonomik olarak sıkıntıya sürükleniyoruz çözümü görüyoruz haberlerde vs de
    bu ülkenin en büyük cari açığını enerji oluşturuyor
    dahası ülkemizin parası değersizleşiyor nedeni çok basit ithalat ile ihracat bazında malesef ürettiğinden çok tüketiyoruz bunu görüp ona çözüm bulunmalı vergiler vs ile değil üreterek
    amacım burda siyaset yapmak değil ülkemin daha iyi bir yerde olmasını istiyorum
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: CoreXXX

quote:

quote:

bu dediklerim yaşadığımız toplumun gerçekleri
    ama zorunuza mı gitti bu dediklerim galiba
    ama şuan ekonomik olarak sıkıntıya sürükleniyoruz çözümü görüyoruz haberlerde vs de
    bu ülkenin en büyük cari açığını enerji oluşturuyor
    dahası ülkemizin parası değersizleşiyor nedeni çok basit ithalat ile ihracat bazında malesef ürettiğinden çok tüketiyoruz bunu görüp ona çözüm bulunmalı vergiler vs ile değil üreterek
    amacım burda siyaset yapmak değil ülkemin daha iyi bir yerde olmasını istiyorum

550 basiretsiz dediğin insanlar halkın seçtiği vekiller. bumu ülkenin iyi bi yere gelmesini istemek. kusura bakma ama ben senin gibilerin ciğerini bilirim. gerisi hikaye
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.