Şimdi Ara

Kütahya, Porselen Alışverişi, Eskişehir, Odunpazarı ve OMM Turu! Haftasonumu anlatıyorum!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
356
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar. Toplanın ateş başına size 30 Kasım, 1 Aralık tarihleri arasında yaptığımız 1 gecelik turu anlatmak istiyorum.

Cumartesi sabah 7:30'da İstanbul, Maltepe'de başladık. Önce Kocaeli çıkışında bir tesiste mola verip poğaçalarımızı, kahvelerimizi aldık. Kocaeli, Sakarya istikametini takip ederek Bilecik, Bozüyük istikametinden geçerek ikinci mola yerimiz Sarar Outlet'de verdik. Mola verme sebebimiz de bu istikamette başka bir tesis yok zaten elle tutulur. Tuvaletleri falan sürekli temizleniyor. Pırlanta gibi tesis. Buradan geçerek Kütahya'ya vardııık. Hedefimiz Aizonai antik şehrini görmekti. Alta hemen kendi çektiğim fotoğrafları paylaşayım sonra devam edelim.

Kütahya, Porselen Alışverişi, Eskişehir, Odunpazarı ve OMM Turu! Haftasonumu anlatıyorum!

Fotoğraflarda gördüğünüz Aizonai Borsa Binası. Hemen biraz bilgi vereyim quote içinde.

quote:

Aizanoi M.S. 2. Yüzyılın ikinci yarısında, bugün dünyanın en eski borsası olduğu söylenen bir gıda pazarı da (macellum) vardı. Yuvarlak biçimli bu yapının duvarlarındaki yazıtlar burada satılan malların fiyatlarını da içeriyordu. Buna göre, kuvvetli bir köle iki eşekle, bir at ise üç köleyle aynı değerdeydi. Bu yapının kuzeydoğusunda ise M.S. 400 yıllarına ait sütunlu bir cadde bulunmaktadır. Caddedeki sütunlar daha önceki dönemlere ait antik yapılardan sökülerek buraya getirilmiştir. Bu caddenin 6. Yüzyıla kadar varlığını koruduğu ve bir depremle yıkıldığı düşünülmektedir.

Aizonai, Çavdarhisar köyünde bulunan halen çıkarma işlemleri devam eden, hayatımda gördüğüm en etkileyici yapılardan biri. Kütahya'dan yaklaşık 30 kilometre kadar var. Giriş 7TL. Hemen yanında antik tiyatro, köprü ve yapımı süren müze bulunmakta. Ama buraya gelmeden yemek, tuvalet gibi ihtiyaçlarınızı Kütahya'da ki benzinliklerden gidermenizi tavsiye ederim çünkü henüz böyle imkanlar bulunmamakta köy ve antik şehir içerisinde. Burada 2 saat kadar fotoğraf çektikten sonra Kütahya'ya geri döndük.

Kütahya bilinen üzere dev bir porselen şehri. Her yerde outlet porselenciler, çiniciler mevcut. Kütahya şehir merkezinde vakit kaybetmedik çünkü hedefimiz Eskişehir'di ve saat 14:30'a dayandı. Şehir çıkışında neredeyse her porselen satıcısında durduk ama. Hem black friday indirimleri de yapmışlar. Fakat alacağınız ürünlerin sağına soluna çok dikkat etmelisiniz. Bazılarında defo mevcut.

Bu fotoğraf Güral Porselen fabrikasının outlet mağazasına ait. Biraz daha az defolu ürün mevcut. Biz buradan alışveriş yapmadık zaten İstanbul fiyatları hakimdi. Alışverişimizi Kütahya Porselen'den yaptık. Büyük boy tabaklar 8TL, yemek tabakları 6TL, kaseler 6TL'ye denk geldi. Onların da fotoğrafını atıyorum.

Ardından aileye bir çini işleme tabak almak zorunda kaldık tabi. O şu an hediye paketinde olduğu için çekemiyorum. Eskişehir yolu üzerinde, Kütahya çıkışında ki son satıcılarda durduk ve yaşlı bir amcanın dükkanından büyük boy çini tabağını ve göz yaşı damlası şişesini toplamda 60 liraya satın aldık ve Eskişehir yolunu tuttuk.

Eskişehir'e vardığımızda saat 16:00 gibiydi. Zaten o gece kalmayı planlıyorduk. Ama önce çi börek yemek istiyorduk. Odunpazarı'na gittik. O bölge İstanbul'da olsa 555 kere İspark'a verilmişti. Ücretsiz mis gibi otoparka aracımızı bıraktık Odunpazarı'nda. Araştırmalarımda Kırım Çi Börekçisi daha çok övülüyordu Papağan'dan. Hemen oraya gittik. Şimdiden özür dileyerek çi börek fotoğrafını koyuyorum.

2 porsiyon çi börek, 2 de ayrana 36TL vererek, o an yer ayırttığımız İbis Otel Eskişehir'in yolunu tuttuk. İbis'i tercih etmemizin temel sebebi aracı şehir içine sokmak istememem, her yere yakın olması ve biraz daha kalite. Resepsiyonda güleryüzle karşılaştık ve indirim yaptı ve kahvaltıyı fiyata dahil etti. Normalde bilen bilir Eskişehir'de otellerin kahvaltı fiyatı artı 100 Tl demek neredeyse. Otelimize yerleştik, biraz dinlenip hemen sokağa çıktık. Feci bir yağmur vardı cumartesi akşam Eskişehir'de. Ama önceden araştırıp şemsiye ve mont götürme fikrinin çok faydası oldu. Otelden çıktıktan sonra uzunca bir yürüyüş yaptık Adalar bölgesinde fakat orada ki kafeler falan bana çok hoş görünmedi. Köprüler ve nehir kenarı aşırı iyi yapılmış ve ışıklandırılmış. Fotoğraflar çok güzel çıkıyor akşamları. Özellikle köprü başı denilen yerde. O akşam Dublin diye bir yere oturduk. İlgi, alaka, müzikler çok iyi fakat fiyatlar İstanbul'la aynı. Tabi kalite üst.

Sabah uyanıp, otelde sağlam bir kahvaltı ettikten sonra Odunpazarı'na gittik. Odunpazarı Modern Müze'yi gezmekti öncelikli hedefimiz. Sabah ilk açılış saatleri olmasına rağmen halkın yoğun ilgisi vardı. Müze giriş ücreti 20TL. 3 kattan oluşuyor ve modern sanatın en diyemem ama güzel örnekleri bulunuyor. Tabi üniversite şehri olmasının etkisiyle instagram dünyasında bayağı bi meşhur. Özellikle Tanabe Chikuunsai'nin tahta çubuklarla oluşturduğu eseri. Onun da yukarıdan çektiğim fotoğrafını bırakıyorum hemen. Yani bu müzeyi size cidden anlatamam gidip görmeniz lazım. Çünkü çok çok güzel. Gitmek isteyenlere 2-3 dip not bırakayım; son haftasına girdik, montunuzu, çantanızı elinizde taşımayın boş yere hemen solda vestiyer mevcut, ilk saatlerinde hep okul gezileri oluyor ve çok gürültülü ne yazık ki.

Buranın tahta merdivenlerinden çıktığınızda sola dönünce lüle taşı satıcıların olduğu bir han var mutlaka gezmelisiniz. Fiyatları da pahalı değil ve her biri tam özel hediye.

Peki losgalacticos sadece geziyor muyuz? Çay, kahve? Ben böyle kültürel gezilerde filtre kahve içeyim cheesecake yiyeyim değil de daha bi yöresel deneme taraftarıyım. Bunun için Ayten Usta'nın yolunu tuttum. Fotoğraflarını atıyorum hemen. 1. görselde ki "Nevzine", 2. görselde ki "Astarlı Sütlaç" menüde ki adıyla "Kardelen".

Eskişehir'e ait lezzetler değil ama orjinalini deneyebileceğiniz, Odunpazarı geziniz sırasında keyifli bir nokta Ayten Usta. Zaten aslında kahvaltı servisi bayağı bir meşhur ama biz otelde kahvaltımızı yapmıştık. Odunpazarın'da sırasıyla evleri, cam işleme ve lületaşı müzesini gezdik. Estaş'dan tahin ve met helvamızı aldık. Cevizli ekmeğimizi aldık. Devamında Tülomsaş'ın yolunu tuttuk.

Devrim arabalarının eskiden müze girişi ve yerleri farklıydı. Şimdi değiştirmişler. Arabayı görmek ücretsiz ama yapım aşamaları ve müzesini görmek kişi başı 5TL olmuş. Tabi böyle yerlerde paraya bakmıyoruz.

Ne kaldı geriyee?? Tabi ki Sazova. Asıl merakım Masal Şatosu değil de Anadolu Üniversitesi Bilim İnsanları müzesiydi burada. Ben çok beğendim anlatımları, balmumu heykelleri bence herkes görmeli. Tabi o Masal Şatosu alanını da gezdik.

Ardından yola çıktık fena bir yağmur vardı. Hiç durmadan Sakarya'ya girdik. Karnımız da bi hayli acıkmıştı. Yolda ıslama köfte yazınca çıkan 2-3 sonuçtan biri Köfteci İsmail'di. Ramada şubesine girdik. 1 ve 1.5 porsiyon ıslama köfte, 1 kaymaklı kabak tatlısı ve 2 ayran 66 lira tuttu. Şöyle diyim ben ıslama köfteyi gözümde çok büyütmüşüm değil 1.5 2.5 yesem bir şey değişmezdi hayatımda. Kabak tatlısını biz haşlarız burada fırında pişiriyorlardı beğendim yine de bir şey demiyim.

Islama Köfte

Kabaklar

Ardından Maltepe'de ki evimize vardık. Yolculuk toplamda 870 kilometre tuttu. 2 gün boyunca hiçbir şeyden ödün vermeden keyifli bir gezi oldu bizim için. Umarım sizler de keyifle okudunuz. Değerli yorumlarınızı bekliyorum teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Losgalacticos -- 2 Aralık 2019; 18:2:56 >

• Bu ne güzel bir anlatım. Öyle kaptırmışım ki kendimi, hiç bitmesin istedim. Farklı seyahatleriniz olursa mutlaka yazın. Merakla bekliyorum. Selamlar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: JaCKiE_BrOwN

Bu ne güzel bir anlatım. Öyle kaptırmışım ki kendimi, hiç bitmesin istedim. Farklı seyahatleriniz olursa mutlaka yazın. Merakla bekliyorum. Selamlar
    Yorumunuz için çok teşekkür ederim. Bir sonraki seyahat yazımda görüşmek dileğiyle o zaman
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.