Şimdi Ara

KURUTEMİZLEME frenchising mağduriyeti (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
2
Favori
1.508
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Birazda bayilik (franchise) sistemine ilişkin izlenimlerimi yazayım.

Daha önce işletme tecrübesi bulunmayıp ticaret e girmek isteyenler için cazip geliyor.Size hazır iş,müşteri,marka denenmiş başarılı olmuş bir iş fikri vaad ediyorlar.Dahası sonradan olası sorunlara karşı danışmanlık yardım,personel temini,hukuki destek gibi bir işletmenin elini ayağını en çok zorlayan konularda yardımda söz konusu.

Birde pazar araştırması,reklam pazarlama gibi fizibilite ve ekipman temini gibi desteklerde söz konusu.

Tabi bunları alıp her yere yazabilirsiniz.Peki gerçekten öylemi.Diğer bayileri dolaşıp fikir alırım diye düşünebilirseniz ama gerçek düşüncelerini paylaşmayacaklardır.Bağlı oldukları sözleşme,sahibi oldukları işletmenin kar etmeyen bir yer olduğu duyulması gibi endişeleri her zaman olabilir.

Peki ne yapabilirsiniz.öncelikle unutmayın ki para sizde olduğu sürece patron sizsiniz.Canınız ne istiyorsa talep edin.

Halen faal olan kaç işletmeniz var.

Bunların ciroları nelerdir.

Kapanan kaç işletme var,neden kapandı.

Kaç adet bayinizle hukuki sorun yaşadınız.

Konu ve anlaşmazlık neydi.

Yargıya sirayet eden davalarınız nasıl sonuçlandı.

İşler kötü giderse kapatmak istersem ne olucak.

Sözleşmede sizi garanti altına alacak lehinize kaç madde var nelerdir.

Kendi talebiniz doğrultusunda sözleşmeye ekleme yapmayı kabul ediyorlarmı.

Bu soruları sormak ve gerçek cevaplar almak sizin menfaatinize olacaktır.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Yaşadiğınız olay için gerçekten üzüldüm.

Detaylı bilgilendirmeniz ve yorumlarınız icin ayrica tesekkur ederim. Herkesin kulagina küpe olması lazim bu yazdiklarinizin.

Aslinda olayın birde elestirel boyutu var. Bu forumda insanlar 1 tl ucuz olsun diye 40 site geziyor. Ama siz bu denli ciddi bir olayda keske bir öncül araştırma yapsaydınız demekten kendimi alamıyorum. Bununla gecmis olsun.

Bu tip yatirim yapacaklara benim tavsiyem

2 hafta ici 2 hafta sonu gununde( maas gunu olmasin) elinize kahvenizi alin planladiginiz markanin magazasini rahat goren bir yerde 3 5 saat gecirin. Giren cikan elinde posetle cikan oranlarina bir bakin. Cok iyi fikir verir. 😊

• quote:

Orijinalden alıntı: fizisyen

Yaşadiğınız olay için gerçekten üzüldüm.

Detaylı bilgilendirmeniz ve yorumlarınız icin ayrica tesekkur ederim. Herkesin kulagina küpe olması lazim bu yazdiklarinizin.

Aslinda olayın birde elestirel boyutu var. Bu forumda insanlar 1 tl ucuz olsun diye 40 site geziyor. Ama siz bu denli ciddi bir olayda keske bir öncül araştırma yapsaydınız demekten kendimi alamıyorum. Bununla gecmis olsun.

Bu tip yatirim yapacaklara benim tavsiyem

2 hafta ici 2 hafta sonu gununde( maas gunu olmasin) elinize kahvenizi alin planladiginiz markanin magazasini rahat goren bir yerde 3 5 saat gecirin. Giren cikan elinde posetle cikan oranlarina bir bakin. Cok iyi fikir verir. 😊

Kendi başınıza mağaza açmak ile bir franchise şubesi açmak çok farklı şeyler.Birincisi kendiniz bir yer açarken insiyatif sizde yer seçiminden makine eleman vs her şeyi siz seçip ilerliyorsunuz.Hatasıda günahıda size ait oldu oldu,olmadı nasip deyip kapatıyorsunuz.

Franchise alırken yukarıda bahsettiğim gibi size Karşı bir vaad var.kafanızda bir marka belirleyip Google a aratın.İlk sonuçlar genelde franchise adaylarını hedef alan reklamları olacaktır genelde.Birde şu var kimi şubeler karlı olurken kimisi ciddi zarar ediyor olabilir ki bu ticaretin doğasında vardır.

Benim bahsettiğim ve mağdur olduğum durum imzalanan sözleşmeler.1 ila 10 yıl arası değişen sözleşmeler dir bunlar.Genel olarakta tip sözleşmelerdir ve bayii açan Leh’ine nerdeyse hiç madde yoktur.şu an edindiğim bildiler ve yaptığım araştırmalardan öğrendiğim bu durum anlaşmazlık durumlarında pek çok insanın ticari mahf’olmasına neden olmuş.

Yukarıda belirttiğim gibi ticari geçmişi olmayan insanların en çok rağbet ettiği sistem bu.Bayilik verenler,bayilik verenlerin reklamını yapan siteler derken Karşı tarafın ciddi bir tanıtım gücü oluşuyor.Diğer taraftan bu sistem hakkında içerden objektif gerçekçi ve riskleri konusunda bilgilendiren bir platform a ulaşmak zor.Ben ulaşamadım en azından.

• madeinworld kullanıcısına yanıt
    Bununla geçmiş olsun. ;)

• Hacize itirazımız red edildi.

Nasıl bir şeydir bu,400,000 den fazla param gitti,ve şu an üzerimde bir dünya haciz var.

Allahım sen yardım et.

• Selamlar, öncelikle geçmiş olsun. Konuya google'dan tesadüfi bularak geldim.

9 ay boyunca ciddi zarar ettiniz ve işten çıkmak istediniz fakat bayiliği veren firma sizin teminat olarak verdiğiniz seneti başkasına ciro edip tahsil etmeye çalıştı ve ardından makinalarınıza haciz koydu doğru anlamış mıyım ?

Ticari ahlaksızlık bu resmen, sizin zaten ciddi zararınız olmuş, tam şerefsizlik bu, sizin zararınızı azaltmaya yönelik ne yapabiliriz diye düşüneceklerine yaptıkları şeylere bakın.

Şikayet var'a yazabilirsiniz. İnternetten araştıran direk görsün.

Kuru temizlieme işi aslında güzel bir lokaysyonda güzel getirisi olan bir iş, kar marjı da ciddi güzel. Fakat sizinki talihsizlik olmuş. tekrar geçmiş olsun.
  • Teşekkür ederim.Konu artık yargıya intikal etti.Yapılacak her şeyi yaptık.Bundan sonrası İçin önce Allah’a Sonra yargıya güveniyoruz.

• hocam gerçekten çok geçmiş olsun inş. hayırlı sonuç elde edersiniz. gelişmeleri de merak ediyorum çünkü her türlü pisliği yapacaklara benziyor.
  • Görüyorum kulağıma geliyor benim gibi temiz namuslu insanlara iş kurma hayali satıyorlar,Tüm birikimlerini bir çırpıda alıp çaresiz kalınca makine teçhizatı üç beş kuruşa ver biz de sözleşmeyi yırtalım diyip elinde son kalanları alıyorlar.Ve buna ticaret diyorlar.

Benim durumumun;bir iş buldum üç beş kuruş eve sokuyorum en azından sigortamız falan var çoluk çocuk hasta olsa ne olacak düşünmüyorum.

Geçim sılıntısı çekiyoruz ciddi şekilde.

Geçen gün evde konuşurken eşim dediki, bir

Gerekirse böbreğimin tekini satıp avukata para verelim ben bu işin peşini bırakmam.

Aile olarak birbirimize o kadar sıkı sarıldıkki bu işteki görebildiğim tek hayır bu şu anda.

• İlk duruşma yapıldı ve ileri bir tarihe tekrar gün verildi.Canımı sıkan bir şey var oda şu,başka bayiler bana ulaşıyor durumları tıpatıp aynı ama hukuken harekete geçmeye korkuyorlar.zaten zarardayım daha fena hale gelirim diye düşünüyorlar muhtemelen.

Ama bu davadan müspet bir sonuç alırsam bu sefer peşimden koşucaklar.Tek başıma Hayatımın en büyük mücadelesini veriyorum resmen.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Allah yardimciniz olsun. Para kolay kazanilmiyor, kazanildigi zaman da ömürden gitmiş oluyor. Insanlar çok acımasız ve açgözlüler maalesef. Her ne olursa olsun hayatın iyi tatafından bakın. Aileniz hala bir aradaysa ona sevinin, sağlığınız yerindeyse ona şükredin ne bileyim bir talihsizlik sonucu içeri girmiş güneş görmeye hasret temiz bir nefes oksijeni yillarca içine çekemeyecek insanlari düşünün ''hiçte fena değilim aslında'' cümlesini ara ara kurun. Moral motivaston hayat kalitesini paradan daha çok arttırabiliyor bazen.

Ben de yaklaşık 50 bin lira dolandirildim ticarette. Zor günler geçirdim. Kredilerim vardi ödemekte çok zorlandim.Ekstradan ne iş bulduysam yaptim. Kendime inandim.

O dönemde yaptiğim işlerden birtanesi de şuydu ( sizde yapin demiyorum durumunuz nedir bilmiyorum ama belki merak eden olur diye klavyeyi elime almisken onu da yazayim) Kırtasiyeden aldığım 1 top A4 kağıdını ortadan ikiye bölerekten üzerine keçeli kalin kalemle ''boyacı'' altına da sadece numarami yazdim. Akşamlari Ankarada 10 11 olunca sokaklardan el ayak çekilir kimse kalmaz. Asmaya utandigim için o saatlerde çikar 2 3 saat dolasir onlari yapıştırırdım. Astığım ilanlar el yazması oldugu için mi çekici geldi yoksa Allah kısmet mi açtı bilmiyorum arayan çok oluyordu.

Evde kağitları yazarken kagidin birinin üzerine tarih atmışım 21.07.2016 altinada insallah borclardan kurtulacam seklinde biseyler yazip kanepenin altina atmışım. Dün elime geldi baktım çok duygulandım. Tekrar bir kalem aldim ayni kagida 19.12.2018 altina da çok şükür borçlarımdan kurtuldum yazip tekrar aynı yere bıraktım...

Diyeceğim o ki zaman geçiyor dertler geçip yenileri geliyor ve biz bir şekilde yaşamaya devam ediyoruz. Borçlarından en kısa zamanda kurtulman dileğiyle. ALLAH yardımcımız olsun herdaim

• Dava açılalı 2 yıl oldu.Bu süre zarfında 3.hakim değişti ve olumlu denebilecek ilk adım atıldı nihayet.Ticari defterler incelenecek.Bu sürecin uzun süreceğini bekliyordum ama bu kadarını tahmin etmemiştim.

Benimle aynı durumda olan diğer bayiler işyerlerini olduğu gibi teslim edip çıkmışlar sistemden.Arada bazı yeni bayiler de sisteme girmiş.Çarkları aynı şekilde dönüyor yani.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.