Şimdi Ara

Kürtaj (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
107
Cevap
0
Favori
2.312
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Ben köleliği ağzıma sakız etmedim senin yazdığın saçmalığı okudum.
  • Tecavüz çok zor bir konu kadın hamileleği boyunca bu süreci atlatmak için rehabilitasyon görebilir. Bu suçu işleyen kişide en ağır cezasını alır.

Benim o kadının duygularını anlamadığımı söylüyorsunuz haklısınız bunu anlayabilmem mümkün değil. Ama sizde çocuk sanki okmuş sanki hiçbiş gibi konuşuyorsunuz. İnanın bir insan bebekken neredeyse aldırılacağını öğrense bu onun için nasıl bir travma olurdu bunu anlayabiliyoırmusunuz. İşte o şahıs o anne karnındaki embryo bunuda düşünmek zorundayız. Ayrıca tecavüz konusu bu işin en uç kısmı . Tecavüz sonucu çocuğun aldırılıp aldırılmamasına muhtemelen karışamam ben ama işin diğer yüzü çok çirkin keyfi kürtaj yönü yani...

Bilşdiğiniz üzere keyfi kürtajların oranı tecavüz kürtajlarından çok daha fazla...
  • AsterixOburix A kullanıcısına yanıt
    Yanılıyorsunuz hemde devasa bir yanılgı içerisindesiniz. Spermler hücre yığınıdır, yumurtalar hücre yığınıdır, kalp hücre yığınıdır el kol bacaklar hücre yığınıdır. Ama bu hücre yığınlarını anne karnına veya özel bir ortama koyun hiçbir cacık olmaz !!!

Ama embyoyu koyarsanız İnsan oluyor yukarda saydığımız herşey oluyor + daha önce hiçö varolmamış bir insan oluyor !!!

Nasıl hücre yığını diyebiliriz biz buna !!! Bu hücre yığını değil blakis bir insandır açıkça .
  • mhmt042 M kullanıcısına yanıt
    Yahu anlamıyorsun herhalde. Şu embriyo dediğiniz şey bir insan değil. Bir çocuk hiç değil.

Kürtaj

Burada ilk sıradaki şekil çeşitli canlılardaki embriyoları gösteriyor. Bu embriyonik evrelerin başlangıcında insan embriyosu ile diğer embriyolar bir ölçüde benziyor değil mi? Neden? Çünkü tam olarak farklılaşmaya bu sıralarda başlıyorlarda ondan. Yani bir embriyoya insan diyemezsiniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Periah kullanıcısına yanıt
    Basbayağı hücre yığınıdır. Ben embriyolar ileride insanı oluşturmaz demedim ki. Sadece embriyoya insan denemez dedim. Evet embriyoda yaşatan bir canlıdır. Ama spermde bir canlıdır. Mesela bir kan hücresi de bir canlıdır. Embriyo ise ileride çeşitli canlıları oluşturacak bir canlıdır.

Kardeşim haycan hücresi diye birşey var hepimiz birbirimize benziyoruz çünkü hepimiz aynı evrimsel süreçten geliyoruz ! O canlıların ilk şekilleri aynı olabilir ama canlıların farklılığını karpuz seçer gibi görünüşünden ayıramazsın onun insan mı başka birşey mi olduğuna bakmak için DNA'sına bakacaksın. Ne yetişkin bir canlı olduğumuzda nede o attığın resimlerde embryo halimizde DNA'larımız birbirine yakınlaşıp uzaklaşmıyore her zaman o canlılarlar aynı uzaklıkta kalıyor farklılığımız.

Yani o gösterdiğin resimlerdeki canlılığımız ilk halinde de öldüğümüz son halimizde de DNA yani bizi oluşturan yapı taşımız farklı canlı türleriyle aynı uzaklıkta dolayısıyla herşey daha yeni başlayıp inşa sürecinin temelindeyken herşeyin dıştan benzer görünmesi bizi o canlılarla yakın yapmaz. Çünkü bizi biz yapan DNA dizilimimizdir ve bu dilizim en başından onlarla ciddi oranda farklıdır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Periah -- 14 Mart 2018; 18:22:44 >

Evet kardeşim senin bakış açınla gidiyoruz. Hepimiz karbonuz , dağılabiliriz öyleyse...

Embyo ile o saydığın diğer hücre yığınlarının birbirinden farklı olduğunu sende biliyorsun.
    Evet biliyorum. Ama sırf farklı diye "embriyo hakları" nı mı savunayım. Ben embriyoları gördüğünüz yerde öldürün de demiyorum. Sadece embriyolar insan olarak kabul edilemez diyorum.

Mesela etik olarak embriyoların yapay ortamlarda üretilmesi yasak. Ama bu embriyoların insan sayıldığından değil insanı oluşturacağından ileri geliyor.

• Konu farklı yöne kaymış ama bende şunu söyliyim çinde tek çocuk politikasından sonra nufusa kayıtlı olamayan 1 milyona yakın ( çin için az ama türkiyenin 80 de 1 i) çocuk var çoğu hastene gibi yerlere bırakılıyor , devlet kürtaj önerse hem politaka hemde hayata 5-0 geride başlayan çocuklar için iyi olurdu

Benim söylemeye çalıştığım şey henüz embriyonik evrede omurgalı canlıların birbirlerinden çok fazla farklılaşmadıklarıydı.Ha yok dna sına bakacaksak eğer şuna zigotları da ekleyelim de tam olsun bari.

Tüm zigotlar insandır ve hakları vardır.

• Konuya hemen değişiklik katıyorum. Tüp bebek yapılıp labrotuar ortamında dondurulanlar ne oluyor ??

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: AsterixOburix

Saçma sapan duyarlara, iğrenç, geçmişte kalmış, suistimal edilen ahlak yasalarına gerek yok. Kürtaj kadının kararıdır. İster tecavüz vakalarında, ister başka durumlarda kürtaj kadının hakkıdır.

Kürtaj kadının hakki da biri birini vurması suç. Ne garip küçükken öldürmek normal büyüyünce suç enteresan.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • trakyAli-1986 kullanıcısına yanıt
    Biri kim acaba? Deminden beri bunu tartışıyoruz zaten. Embriyolar biri değildir. Embriyolar insan değildir.

ben embriyo falan dedim mi
    hamile bir kadını öldüren mahkemede 2 kişinin cinayetinden mi sorumlu olur tek kişinin mi veya çocuk kaç aylık diye bir sşey sorulur mu
    sorduğum sorunun cevabı ha pardon siz onu insan görmüyordunuz di mi
  • quote:

Orijinalden alıntı: Periah

Istenmeyen çocukların anne karnında yasamina son berilmesi annenin akabilecegi bir kararmidir yoksa zorla bir bireyin yasaminin sona erdirilmesi onun öldürülmesimidir.

Anne karnindaki bir bebek annenin vucudunun bir parcasi midir yoksa anneden ayri bir varlik mifir?

Hindistan Cin gibi ulkelerde kurtaj hakkindan yararlanan kafinlar bu hak ile kiz cocuklari oldugunu ogrenince bu cocuklari aldirip tekrar erkek cocuk icin hamile kaliyorlar.

Tecavuz sonucu hamile kalan kadinlar ?

Korunmayi onemseyip daha sonra bu cocuk bana sıkintı olur bunu aldırayım diyen kadinlar ?

Ne dusunuyorsunuz kurtaj hakkinda ?

Müsluman bir kadın çocuğunun engelli olmasının bilinmesi ve zorla tecavüze uğraması sonucu hamile kalınması sonucunda bebeğe ruh üflenmeden bile olsa aldırması caiz değıldir

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• İstenmeyecek çocuklar nasıl oluyor ?

Yada bebek nasıl oluyor biliyormusunuz ?

Bu tarz olaylarda anne sağlığı harici , %99 tüm sorunlar ERKEK kaynaklı,

Yani bilinçlendirmeli , erkeği eğitmeli ..

• Bence istenmeyen bir bireyin dünyaya gelmemesinde sorun yok çünkü istenmeyen birey topluma zararlı olur

• Dini durum zerre umrumda değilde şu düşünce yanlış; bebeği öldürmüş olmuyor muyuz?

Olmuyorsun, kürtaj avrupa da 12. haftaya kadar bizde ise 10. haftaya kadar yasal, 12. haftaya kadar bebeğin beyninden elektrik sinyali alınamıyor yani bebek aslında bebek değil ölü.Bildiğiniz eeg si düz çizgi beyin ölümü gerçekleşmiş bir insan gibi yani siz ölüyü öldürüyorsunuz acı falan çekmek gibi bir durumda yok etiksel açıdan bu yüzden sıkıntı olmuyor.Kelime karmaşası ölüm yok bile aslında ölüyü öldüremezsiniz.Ama embriyoyu canlı olarak gördüğümüzden kaynaklanıyor öldürmüş olmuyor muyuz? mantığı ama o tam olarak canlı değil henüz.

12 haftadan önce "bebek" kelimesini bile kullanmamalıyız aslında algımızla oynamış oluyoruz da konu dağılmasın diye bebek dedim.

Ha gel gelelim ama 13. haftayı görseydi yaşayacaktı diyenlere...O kadar çok şey var ki bunla ilgili şu olsaydı şu olurdu gibisinden bir sürü insan yaşayabilirdi imkan olsaydı(inşaatta iş kazasından ölen işçi milyarder olsa evinde şarabını yudumluyordu vb. say say bitmez) ama onu dünyaya getiren o imkanı veren dişi doğumunu uygun görmemiş demek ki olay bu kadar basit.

Kaldı ki bilinçli dünyaya getirmiş bir "dişi" kürtaj yaptırmaz.

Korunmuş bir "dişi" o imkanı sağlamak bile istememiştir zaten ama biliyorsunuz %1 2 de olsa küçük ihtimalle istenmeyen gebelik olabiliyor bu durumda da tercih edilebilir.Yani bebek istemiyorsan neden seviştin mi diyeceksin kadına erkeğe çok saçma ve sığ bir düşünce bu.Yani olmaması için önlem almış ama olmuş, ne yapsın istemediği bir çocuğa mı baksın kız? Zaten o çocuk dünyaya nasıl tutanacak? Böyle acımasız bir dünyada yaşamasının ona ne gibi bir faydası olacak?

Fakat şuna ben de karşıyım hiçbir koruma önlemi almayıp habire hamile kalıp kürtaj yaptırmak.Bu hoş bir durum değil.Cehalet zaten.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 4Vagrant -- 14 Mart 2018; 19:47:17 >

• Anne ve baba konumunda olan kiailerin alabilecekleri bir karardir.

Bir sekilde sonu hayirli olmayacak bir gebeligin sonlandirilmasi,hem sosyolojik acidan hemde velileri acisindan sadece onlari ilgilendiren bir karardir.

• Haktır. Bakamayacağı/bakmak istemediği çocuğu kadın doğurmak zorunda değil.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.