Şimdi Ara

Kurşun asit akü(Agm ve jel olmayan) ideal şarjı nasıl olmalıdır? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
74
Cevap
3
Favori
9.134
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yok ben bununla aküden laptopu şarj ediyorum.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: tomshardware

Evet aynen dediğiniz gibi bir devre.

Çıkışı 18 volt 2 amperle laptopu şarj ediyor. Girişinde ise 12 volt aküden 3 amper çekiyor.

https://urun.n11.com/diger/step-up-modulu-dc-to-dc-converter-xl6009-cevirici-P220837095?cid=604001&gclid=CjwKCAiAqvXTBRBuEiwAE54dcGyCPL1Zu9eW3uQZHcLtnzBarArZ2f7_KEKQ2cnFNxF9WblrI0vHhBoCZ1oQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Diamondx

Aküleri tam şarj yapabiliyorsa güzel.
    Fakat full şarj o cihazla toplam akü amperajında zor gibi.

Akü amperajından ziyade voltaj yeterli değil bence akünün kullanım kılavuzunda 16.1 volta kadar izin var ancak akımın da kapasite/20 oranında olması gerektiği söylenmiş. Aksi takdirde akü içi basınç artışıyla birlikte elektrolit kaybı tehlikesi var..

Kurşun asit akü(Agm ve jel olmayan) ideal şarjı nasıl olmalıdır?

• quote:

Orijinalden alıntı: tomshardware

Kendi UPS'imin ölçümünde çıkan değerlere güvenemiyordum, ama sayenizde doğru ölçmüş olabileceğine biraz daha inandım.

Bende 300w güç kaynaklı core2duo sistem ile 17 inç lcd ekran ortalama 100-110 watt civarı harcıyor görünüyordu.
    Sizde de benzer sonuçlar çıktığına göre demek ki ölçülen değer doğruymuş.

UPS'inizin invertörü için de yaklaşık % 15'lik bir kayıp normal bence.

Ben de bu sıralar "netbook'umu 12 volt ile çalıştırma" hevesi baş gösterdi.
    Step-up devresi ile 12>18 volt yapıp netbooku besleyince 3 amper civarı çekiyor. (ki bu devrenin veriminin % 95'lerde olduğu yazıyordu)
    oto çakmak invertörü ve netbookun kendi adaptörünü kullanarak 12>220>18 volt yaptığımda ise aküden çekilen akım 4 ampere çıkıyor.

Yani step-up devresi neredeyse kayıpsız olduğu için onu "devre yok" farz edelim. invertör+adaptör kombinasyonunun toplam kaybı % 30 falan.
    İkiye eşit bölersek aradaki her çevirici % 15 kayba neden oluyor diyebiliriz.

Çok yuvarlak bir hesap oldu, ama zaten ince hesapları siz yapmışsınız. Benimki sadece "olayı kendime uyarlama".

Hocam iyiki böyle bir bilgi paylaştınız sayenizde bu konuda vizyonum genişledi..

Bosch C7 hayal kırıklığından sonra aynı şey diğerlerinde de başıma gelir mi diyerek araştırmalarımı derinleştirdim.

Geldiğim noktada

https://m.tr.aliexpress.com/item/32841757812.html?pid=808_0011_0101&spm=a2g0n.search-amp.list.32841757812

Ürününde karar kıldım. Benim güç kaynağı 41 voltla şarj yapıyor ama bu 3 akü için yeterli olmuyor.

Bana 43-45 voltluk gerilim lazımki aküler tam şarj olsun.

Linkteki ürünü satın alıcam. Bu ürünün hem step up hem de step down özelliği varmış. Aküden gelen 41 volt 10 amperlik doğru akımı, akülere(3 adet seri 12 volt) 44-45 volt olarak düşük akımda vereceğim ve tam dolma sağlayacağım.

Bu arada akülerin sıcaklığını da takip edeceğim eğer çok sıcaklık artışı olursa yine şarjı durduracağım. Umarım işe yarar..

• Almak istediğim ürün videodaki ürün. Gerçekten de 11 voltu 20 volta kadar çıkarmış verim ise %87 olmuş. Yani anladığım kadarıyla örn:100 watt lık güç karşılığında 87 watt lık güç almış bu da oldukça yüksek bir oran bence..

Benim amacım ise yukarıda dediğim gibi Dc 41 voltluk güç kaynağı çıkışını kullanıp, seri bağlı 3 aküyü , düşük akımla 45 voltla tam şarj etmek. Bu şekilde oluşan sülfatları çözmek. Fabrika, 1÷20 oranla 16.1 volta kadar şarja izin veriyor. Ama ben bukadar yüksek voltaja çıkmayacağım. Eğer aşırı ısınma olursa işlemi yarıda keseceğim. Sonuçta elektrolit taşması olursa bu da akünün ömrünü kısaltacak.

Eğer işler yolunda giderse, 3 aküyü aynı anda kontrollü olarak şarj etme imkanım olacak..

Bu derecenin dış ölçüm probuyla akünün sıcaklığını izleyeceğim..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ozan Artun -- 10 Şubat 2018; 10:25:28 >

• Ozan Artun O kullanıcısına yanıt
    Çok güzel bir devreye benziyor. Umarım probleminizi çözer.

• Teşekkür ederim. Sonuçları burdan paylaşırım. Umarım erkenden gelir. Videodaki vatandaş 2 ayda geldiğini söylüyor. Sanırım bu ürün, serinin ilk ve tek voltaj yükseltici yani set up(Booster) lı modeli. Bu sebeple talep oldukça fazla. Diğerlerinin hepsi voltaj kesici yani set down (buck) olarak geçiyor..

• Akü yapımı ve akü yapısıyla alakalı çok bilgilendirici bir video olmuş. Murat Şen'e çok teşekkürler.

Burada suyla sülfürik asitin birleşiminde eksotermik bir reaksyon oluşuyor diyor. Yani dışarıya sıcaklık veren bir çözelti oluşuyor diyor. İşte akünün aşırı şarjında , sıcaklığın ve basıncın artömasına bağlı elektrolit kaybı da bundan kaynaklanıyor olmalı...

Aşşağıdaki videoda da , vatandaş, şarj voltajını 15,83 volta kadar çıkartmış ve AGM akünün içinden gelen kaynama sesini dinletmiş... Özetle, aküyü yüksek şarjla yani izin verilen voltun üstünde şarj etmeyin demek istiyor... Bu akü için izin verilen şarj voltajı 14,4 voltmuş...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ozan Artun -- 21 Şubat 2018; 18:13:48 >

• Aslında açtığım bu konunun amacı, akülerin ömrünü uzatmak için yapılması gereken şarjın nasıl olduğunu bulmaktı..

Geldiğim noktada amaçladığım şarj evresinin eşitleme(equalizing ) şarj evresi olduğunu öğrendim.
    Eşitleme şarjı, yüksek voltaj ve düşük amperle yapılan , aküdeki hücreler arasındaki voltaj farklarını gideren ve akü ömrünü uzatan şarj evresi olarak geçiyor...

Bu eşitleme şarjı için yüksek voltaj ve düşük amper gerekiyor ve maalesef bildiğimiz akü şarj cihazlarının hiçbiri bu özelliği taşımıyor... Çünkü bu aşama oldukça riskli bir aşama ve akü şarj cihazı üreticileri bu riski almak istemiyor..

Uygun bir zamanımda nasıl yapıldığını tercüme etmeye çalışacağım..

http://batteryuniversity.com/learn/article/equalizing_charge

• quote:

Orijinalden alıntı: Ozan Artun

Almak istediğim ürün videodaki ürün. Gerçekten de 11 voltu 20 volta kadar çıkarmış verim ise %87 olmuş. Yani anladığım kadarıyla örn:100 watt lık güç karşılığında 87 watt lık güç almış bu da oldukça yüksek bir oran bence..

Benim amacım ise yukarıda dediğim gibi Dc 41 voltluk güç kaynağı çıkışını kullanıp, seri bağlı 3 aküyü , düşük akımla 45 voltla tam şarj etmek. Bu şekilde oluşan sülfatları çözmek. Fabrika, 1÷20 oranla 16.1 volta kadar şarja izin veriyor. Ama ben bukadar yüksek voltaja çıkmayacağım. Eğer aşırı ısınma olursa işlemi yarıda keseceğim. Sonuçta elektrolit taşması olursa bu da akünün ömrünü kısaltacak.

Eğer işler yolunda giderse, 3 aküyü aynı anda kontrollü olarak şarj etme imkanım olacak..

Bu derecenin dış ölçüm probuyla akünün sıcaklığını izleyeceğim..
    Dph5005 voltaj regülatörü geleli epey oldu ama kurulum için vaktim ve kaynağım yoktu. Bir de kullanım kılavuzunu kaybettim.

Ben koruma kutulu aldığım için kurulumu beni çok zorladı.

Youtube taki başka model için çekilmiş videoya bakarak kurulumu yaptım. Leğim konusunda da tecrübe kazanmış oldum..

https://youtu.be/y3Hpd-FV3W4

Bu cihaz benimkinden farklı. Mesela koruma kutusu anahtarı yeri değişik. Bu sebeple arkadaki + ve - giriş yerlerinin yeri değişti . Ayrıca resimde işaretlediğim siyah kabloyu yaparken videodakinden (videonun 3.30 dakikasında gösterilen kablo) 3 cm daha uzun yapmalısınız yoksa kısa geliyor. Videoda 5 cm yapın demiş siz 8 cm yapmalısınız.

Bukadar uğraşıdan sonra keşke 50 voltluk dc akım üreteçlerinden alıp geçseydim dedim kendime.

Çünkü amatör olduğum için kurulumu beni çok yordu...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ozan Artun -- 29 Nisan 2018; 9:45:20 >

• Bu cihazla ilk denememi Samsung J7 telefonda yaptım. Giriş olarak 12 volt adaptör kullandım.

Amperi yükseltirsem J7 , daha çabuk şarj olur mu diye çıkış voltajını 5 volt 2 ampere getirdim.

Sonuç: şarjda değişiklik olmadı ve J7 , 0.39 amper çekti elektriği. Yani yüksek amperli şarj cihazları amperden dolayı değil yüksek voltajdan dolayı hızlı şarj ediyor. Cihazın çektiği amper , amperi yükseltince değişmiyor..

• "Amper verilmez, amper çekilir" kuralı işlemiş.

• quote:

Orijinalden alıntı: Windows95

"Amper verilmez, amper çekilir" kuralı işlemiş.
    Aynen

Gerçekten de elimdeki 2 şarj cihazının boştaki voltajını ölçtüm 2 amperlik olan 5.44 volt verdi

1 amperlik olan 5.08 verdi. Ama firmalar volt tüketiciyi korkutmasın diye amperi yüksek gösteriyorlar.

• Deneyim maalesef başarılı olmadı. Güç kaynağı, bağlantıyı yaptıktan sonra , bağlanan şeyin akü olmadığını anlayıp alarm verdi. Gerçi istediğim volt değerini gördüm. 41 olarak aldığım giriş voltajını 42 volta çıkardım ama alarm sesi geldiği için eşitleme şarjını devam ettirmedim.

Dediğim gibi şimdi direk doğru akım üreteçlerinden alacağım. Yine bu cihazı aldığım Ali expresten direk üreticiden almayı planlıyorum .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ozan Artun -- 30 Nisan 2018; 15:51:44 >
  • Piyasadaki tüm akülerin şarj edilmesinde şarj voltajı değil şarj akımı önem arz eder. Şarj edilecek olan akünün üzerindeki akım kapasitesi okunur ve okunan akım kapasitesinin %10' u baz alınır ve buna göre bir şarj kontrol devresi kurulur.
    Örneğin 105Ah 'lik bir aküyü 10A' lik bir şarj kontrol devresi ile tam kapasite şarj edebilirsiniz.
    Aslında piyasada akülerin tam kapasite doldurulduktan sonra şarj kesme devresine gidilmesinin benim tecrübelerime göre hiçbir eksisi veya artısı da olmadı. Çünkü şarj ettiğim tüm aküler tam kapasite dolduktan sonra akımı kendiliğinden kesip, yüzer şarj voltajına geçti. Yani akım durdu; voltaj devam etti.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ozan Artun

3,5 saat 210 dakika sonunda 35,9 volta indi ve deşarj işlemini sonlandırdım.

Sonra kesintisiz güç kaynağına (kgk)'ya tekrar elektrik verdim.
    8,29 amperle şarj ettiğini gördüm. İlginçtir. Şarj ederken akım değeri eksi yani negatif olarak -8,29 Amper olarak ölçüldü..

Şarj doldukça , akülerin çektiği akım da azalıyor.
    Akülerin toplam voltajı 39.0 a geldiğinde, şarj akımı -1.52 ampere düşmüş.
    @qeceninprensi

Evet üstteki gözlemimde de görüldüğü üzere aküler şarj oldukça güç kaynağından çekilen amper de azalmış...
    3 akü, şarj başladıktan sonra
    35,9 volt iken 8,29 amperlik akım çekerken, aynı aküler
    39,0 volta geldiğinde, 1,52 amperlik akım çekmeye başlamış...

Bizim güç kaynağı online olduğu için galiba şarjı hiç kesmiyor. Şuanda 41 voltda ampere baktım 0,1 amperlik gibi birşey çekiyor..

Yine de bence volt mu önemli amper mi sorusunda ikisi de önemli ama sanki volt daha önemli gibi... Yukarıda paylaştığım cep şarjı gözlemimde de şunu gördüm, eğer gönderdiğiniz amper, pilin kabul edeceği amperden daha yüksekse, sizin gönderdiğiniz amperi değil kendi almak istediği amperi alıyor. Ancak gönderdiğiniz voltaj sınırlanmıyor hangi voltajı verirseniz onu alıyor...

Aynı durum büyük aküler için de geçerli diye düşünüyorum.

Not: Akü şarj cihazlarının eşitleme şarjı(yüksek voltla şarj) yapmadığını söylemiştim. İzlediğim videolardan sonra bunun sebebini buldum. Çünkü jel ve AGM akülerde eşitleme şarjı yapmak uygun değilmiş. Bu akü şarj cihazları , jel ve agm akülere de hitap ettiği için eşitleme şarjı yapmıyorlar. Yani sadece flooded (sulu) akülere dönük olsalardı o zaman eşitleme şarj özelliği olabilirdi bu cihazların..

• http://support.rollsbattery.com/support/solutions/articles/430-corrective-equalization-instructions

Eşitleme şarjıyla ilgili başka bir kaynak..

http://shop.pkys.com/Battery-Equalization_ep_44.html

Yine akülerle ilgili başka bir bilgilendirici kaynak:

https://www.chip.com.tr/haber/akuler-hakkinda-bilmeniz-gerekenler_39763.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ozan Artun -- 1 Mayıs 2018; 9:6:13 >

• Burada benim cevabını aradığım soru şu.

Elimde 3 adet 12 Volt 105 Ah lik akü var.
    Bunların eşitleme şarjını yaparken hangi voltajla ve hangi amperle yapmalıyım?

Bazı kaynaklar diyorki en fazla akü başına 14,4 volt verilir .14,4*3=43.2 volt yapar.
    Üretici , Kapasite/20 yani 105/20=5,25 amperle 16,1 Volta(48,3 volt) kadar şarj edebilirsin diyor...

yukarıdaki internet sitesi, C20 nin %5i kadar bir akımla şarj edilir diyor.

C100 =105Ah
    C20=94,5 Ah 94,5*%5=4,72 amper yapar...

Ya da bir başka seçenek , aküleri şarj ederken bir yandan da amperi gözlemleyip , amperin sıfıra yaklaştığı noktada şarjı bırakmak...

Yukarıdaki linkte, akü sıcaklığını da gözlemlemelisiniz diyor. 46 derece, enfazla 52 dereceye kadar devam ettirin sonra eşitleme şarjını durdurun diyor...

Yine makalelerden şunu öğrendim.Sülfatlaşma başladıktan sonra, aküler yalancı yüksek voltaja ulaşıyor. Bu durumda şarj cihazı şarjı devam ettirmiyor ve aküler hiçbir zaman tam şarj olamıyor sülfatlaşma daha da artıyor yani bir kısır döngü oluşuyor...

https://youtu.be/vyfcWBCmuHM
    Şu videoda bir grafik var. Burada equalizing yani eşitleme şarjının en düşük akımda yapılması gerektiğini söylüyor. Zaten anladığım kadarıyla bu voltajda akü doymuş olacağı için siz yüksek amper versenizde akü düşük amper çekecek

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ozan Artun -- 1 Mayıs 2018; 8:44:27 >

• Burada,cevabını aradığım sorunun cevabı var gibi...
    http://batteryuniversity.com/learn/article/charging_with_a_power_supply

BU-405: Charging with a Power Supply
    Learn how to charge a battery without a designated charger.

Batteries can be charged manually with a power supply featuring user-adjustable voltage and current limiting. I stress manual because charging needs the know-how and can never be left unattended; charge termination is not automated. Because of difficulties in detecting full charge with nickel-based batteries, I recommend charging only lead and lithium-based batteries manually.

Lead Acid
    Before connecting the battery, calculate the charge voltage according to the number of cells in series, and then set the desired voltage and current limit. To charge a 12-volt lead acid battery (six cells) to a voltage limit of 2.40V, set the voltage to 14.40V (6 x 2.40). Select the charge current according to battery size. For lead acid, this is between 10 and 30 percent of the rated capacity. A 10Ah battery at 30 percent charges at about 3A; the percentage can be lower. An 80Ah starter battery may charge at 8A. (A 10 percent charge rate is equal to 0.1C.)

Observe the battery temperature, voltage and current during charge. Charge only at ambient temperatures in a well-ventilated room. Once the battery is fully charged and the current has dropped to 3 percent of the rated Ah, the charge is completed. Disconnect the charge. Also disconnect the charge after 16–24 hours if the current has bottomed out and cannot go lower; high self-discharge (soft electrical short) can prevent the battery from reaching the low saturation level. If you need float charge for operational readiness, lower the charge voltage to about 2.25V/cell.

You can also use the power supply to equalize a lead acid battery by setting the charge voltage 10 percent higher than recommended. The time in overcharge is critical and must be carefully observed. (See BU-404: What is Equalizing Charge.)

Google çeviri:

BU-405: Güç Kaynağı ile Şarj Etme
    Atanmış bir şarj cihazı olmadan pili şarj etmeyi öğrenin.

Piller, kullanıcı tarafından ayarlanabilen voltaj ve akım sınırlama özelliğine sahip bir güç kaynağı ile manuel olarak şarj edilebilir. Ben stres manuel şarj know-how ihtiyacı vardır ve asla başıboş bırakılmamalıdır çünkü; şarj sonlandırma otomatik değil. Nikel bazlı bataryalar ile tam şarj algılamanın zorluğu nedeniyle, yalnızca kurşun ve lityum bazlı bataryaları manuel olarak şarj etmenizi tavsiye ederim.

Kurşun asit
    Pili bağlamadan önce, serideki hücre sayısına göre şarj voltajını hesaplayın ve ardından istenen voltaj ve akım sınırını ayarlayın. 12 voltluk bir kurşun asit bataryayı (altı hücre) 2.40V'luk bir voltaj sınırına şarj etmek için voltajı 14.40V'ye (6 x 2.40) ayarlayın. Akü büyüklüğüne göre şarj akımını seçin. Kurşun asit için bu, nominal kapasitenin yüzde 10 ila 30'u arasındadır. % 30'luk bir 10Ah pil yaklaşık 3A'da şarj olur; yüzde daha düşük olabilir. 80Ah'lik bir marş aküsü 8A'da şarj edilebilir. (Yüzde 10'luk bir ücret oranı 0.1C'ye eşittir.)

Şarj sırasında akü sıcaklığını, voltajını ve akımını izleyin. İyi havalandırılmış bir odada sadece ortam sıcaklıklarında şarj edin. Pil tamamen şarj edildikten ve akım, nominal Ah'in yüzde 3'üne düştüğünde, şarj tamamlanır. Şarjı kesin. Ayrıca akım dibe inerse ve aşağı inmiyorsa, şarjın 16–24 saat sonra bağlantısını kesin; Yüksek öz deşarj (yumuşak elektrik kısa), pilin düşük doyma seviyesine ulaşmasını engelleyebilir. İşletim hazırlığı için şamandıra şarjına ihtiyacınız varsa, şarj voltajını yaklaşık 2.25V / hücre seviyesine indirin.

Ayrıca, şarj voltajını önerilenden yüzde 10 daha yüksek bir değere ayarlayarak bir kurşun asit bataryayı dengelemek için güç kaynağını kullanabilirsiniz. Aşırı şarj süresi kritiktir ve dikkatle gözetilmelidir. (Bkz. BU-404: Eşitleme Yükü Nedir?).)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ozan Artun -- 4 Mayıs 2018; 11:11:44 >

• Yine akü şarjıyla ilgili güzel bir çalışma...

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.