Şimdi Ara

Kurduğum motor devresi ufak bir sorundan dolayı çalışmıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı, 1 Masaüstü Kullanıcı
2
Cevap
0
Favori
52
Tıklama
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Elektronik ve Mekanik >> Elektronik >> Kurduğum motor devresi ufak bir sorundan dolayı çalışmıyor
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
    103 Mesaj
    Arkadaşlar,

bu devreyi breadboarda kurdum:

Amaç ses geldikçe motorun çalışması ancak devreyi kurduktan sonra, bağlantıları 2-3 kere tekrar tekrar kontrol etmeme rağmen motoru çalıştıramadım.
    Multimetre ile her bir parça üzerindeki gerilimi ölçtüm bir tek kırmızı halka ile işaretlediğim kısımdaki dirençlerin gerilimi 0'dı. (farklı dirençlerle de denedim ancak sonuç aynı)

Devrede 12V pil kullanılmış benim elimde iki tane 9V pil var bu devreye tek başına 9V pil bağladım, acaba 9V'luk pil yeterince gerilim sağlayamıyor mu ? Tam olarak 12V mu bağlamam gerekir ?

Ayrıca devrede "0.33 uF ve 3uF" kondansatörler yerine 1'er uF kondansatör ; 820k direnç yerine 1M direnç vs. bunun gibi esnetmeler yaptım. Bu esnetmeler de devreyi olumsuz etkilemiş olabilir mi ?

|
    |

• Yarbay
    2207 Mesaj
    Breadboardin alt bandindaki voltaj baglantilarina üst voltaj bağlantılarından paralel kablo cekin ++ -- bağlantı eksik gibi. Hangi kablonun nereye gittiği belli olmuyor. Bir kontrol edin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muhsin kamer -- 22 Aralık 2016; 18:09:12 >
    |
    |
1
Reklamlar
SEO
üniversite
Bey Azura
haberler
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,172
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.