Şimdi Ara

Kuran Ne Kadar Doğru Olabilir? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
1
Favori
883
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

neden?

1- bilim olarak cokca yanlislaniyor. oysa tanri hata yapamaz.

2- peygamberlerinin sakallarini bile saklayanlar nedense kiaplarini yakarak tek hale getiriyor. yeterince supheli durum. incil ornek alinmis gibi
  • mechatengu kullanıcısına yanıt
    tamam işte anlattığın yapılmış. notların yazılmış olduğu sayfalar daha sonra karışma ihtimaline karşı yakılmış. bu kadar basit. bu kadar basit olanı ancak aptallar anlamaz
  • Dünya bi dölyatağı yumurta. Doğum denen şeyin beşiği ve insanımsı çamura battıkça büyüyenden gıdalanan kabir mahluğu.

Sorun spermin yumurtaya saldıp onu döllediği halin aşkı sevgiyi tanımladığını iddia etmekten bu yımırtanın piştiğini sanmak ise en büyük hata.

İnsanımsı çiğ bir halde pişmemiş yumurtanın görünümünde bir varlık. Belki kaynaşır ve yenebilecek kıvama gelir o halde rafadan tayfalıktan anime değerden gerçeğe transfer olur.

Işınla bizi scot.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mhmt042

tamam işte anlattığın yapılmış. notların yazılmış olduğu sayfalar daha sonra karışma ihtimaline karşı yakılmış. bu kadar basit. bu kadar basit olanı ancak aptallar anlamaz
    Notların yazılmış olduğu sayfalarla birlikte 1. ağızdan yazılan kuran ayetleri de yakılmış. Ki bunu sen de yazmışsın:

quote:

kuranın yakılması da bu notlarla ayetlerin karışmasını önleme amaçlıydı.

Kimse notlar neden yakılmış demiyor zaten. Kuranın bu notlar yüzünden yakıldığına inanan bir insan net gerizekalıdır
  • quote:

Orijinalden alıntı: torlofan

Ben kitapta yazdığı için değil Allah varolduğu ve beni adaletle sınamak için benim yaşadığım zamanda da Kur'an ın aslının bana ulaşmasının zorunluluk olmasından dolayı değişmediğini kabul ediyorum. Ayrıca o ayet farklı açıklamalarla da tefsir edilir.

Şimdi bir iddia atıyorsan ispatını da sunacaksın. Kur'an ın değişmediğini göstermek diye bir zorunluluğu olamaz inananların. Adı üstünde inanan. Musa tahminen 3000-3500 sene önce İsa 2000 sene önce yaşamış ve kitaplarına inananları var. Değiştiğini iddia etmez ki Musa'ya ve İsa'ya inananlar. Biz Müslümanlar Kur'an ile iddia ediyoruz onların kitaplarının değiştiğini.

Eğer sen iddia ediyorsan sen sunacaksın değiştiğini. Sen de biliyorsun değiştiğine dair hiç bir şey bulamayacağını. Laf ebeliği yaparak bir yere varılmaz. Şüpheli olan Arap tarihini kullanıp suyu bulandırmaktan bir şey kazanmayacaksınız.

Sadece bakış açınızın İslam düşmanlığı olduğunu daha da net hissettireceksiniz okuyanlara.

Bak Edip Yüksel iddia ediyor 19 sisteminden dolayı 2 ayet Kur'an dışıdır diye. Arap tarihi recm ayetleri vardı Kur'an da çıkartıldı diye iddia ediyor. Bu iddiada bulunanlar ayrıca Allah'a inanan kişiler. Sizin gibi inanmayan taraftan da değiller.

Sen neyi iddia ediyorsun? Hangi ayet değişmiş? Hangi kelime değişmiş onu iddia et varsa bir delilin de değerlendirelim.

Benim soruma cevap verin siz eğer gerçekten dürüstseniz:

Eğer Arap tarihi Kur'an ın aslını Muhammed zamanından beri saklamış olsaydı ne değişecekti? Bu kitabın aslının değişmediği kesindir o zaman Müslümanlık gerçek mi diyecektiniz?

Siz zaten o kitabın içinde yazanları bu haliyle de beğenmiyorsunuz. Sanki çöl arabı Muhammed Allah'ın son elçisidir deyip iman edecekmişsiniz gibi neyin kafasını yaşıyorsunuz anlamıyorum.

Ülkemiz sınırlarında Göbeklitepe bulundu ve tüm tarih yazımı değişti. Yarın hasbelkader daha eski bir Kur'an bulunsa ve bizim elimizdeki ile aynısı olsa neyi değiştirecek peki? İman mı edeceksiniz?

Alıntıları Göster
    İncilin orjinalinde böyle bir ayet vard:

Yuvha 59: "Bir kaç yüzyıl sonra arabistan yarımadasında muhammed adlı kadın ve çocuk düşkünü kendini peygamber diye tanıtan bir sahtekar gelecek. bu sahtekar sahte bir din yaymaya kalkışacak ve bu peygamberin varisçileri bu dini yaymak için ortalığı kan gölüne çevirecek"

Bu ayetin olduğu incil hiç değişmemiştir. Sıkıyorsa kanıtla değiştiğini?

Değiştiğini kanıtlamak diye bir şey olamaz. Bir şeyin bozulduğunu kanıtlamak için hem orjinalini hem de değişmiş versiyonunu elinde bulundurman lazım. Konuyu açan arkadaş zaten orjinali yok ortada diyor.

O yüzden kanıtlaması gereken kişiler değiştiğini öne sürenler değil değişmediğini öne sürenlerdir.

Eğer bir Hristiyan olsam yani senin o yazdığına gerek duymadan inansam İncilin İsa'nın sözü olduğuna zaten Kur'an a bakmazdım ki. Ben İsa'ya inanmışım zaten kanıt aramıyorum ki İncilde yazan doğru mu değil mi diye. İncilin orjinal dildeki metni olmasa da inanmışım. Bilinen en eski İncil İsa'nın dilinde değildir.

Bir Müslüman da aynı şekilde Kur'an ile ilgili kanıt aramaz. İnanır. Benim yazdıklarımda bu zaten açık net. Ben iddia etmiyorum değiştiğini veya değişmediğini. İnanıyorum.

Eğer birisi iddia ederse iddiasını incelerim tutarlı mı değil mi diye. Verdiğim örnektekiler iddialardan birkaç tanesi. Bu iddiadakiler ayrıca Müslümanlar. Siz de iddia edin hangi ayet hangi kelime değişmiş değerlendirelim.

Şimdi ben 4 yıla yakın inanmayı bırakmış bir adam olarak bu hususlara çok kafa yormuş bir adamım. Bu kitap Muhammed'in mi, eklemesi eksiği olabilir mi diye çok kafa yordum.

Ben inanmıyorken nasıl bakıyordum onu da yazayım:

1- Ben bu kitabın yazarının Muhammed olduğunu iddia etmiş olurdum. Çünkü benim zamanıma gelmiş bir kitap var. Ben bu kitabın içinde yazanlar ile çürütmek durumunda olurdum kitabın tanrının kitabı olmadığını.

2- Eğer Muhammed'in yazmadığını veya değiştiğini iddia ediyor isem de kanıt sunmam gerekirdi. Neden? Çünkü ben iddia ediyorum Muhammed yazmadı bu kitabı diye. Ben iddia ediyorum Muhammed başka kitap yazmıştı öldükten sonra değiştirildi diye. Çünkü; karşı taraf bana soracak neresi değiştirildi, kim değiştirdi, nasıl değiştirdi, tarihi bilgiler ile ispat peşine gitmek zorundayım yoksa karşı taraf kazanacak. Eeee var mı bir ispatım başka bir yerde saklanmış da sonradan gün ışığına çıkmış Kur'an var mı; yok. Bunların bir de Şii kolu var onlar bunlardan çok ayrı acaba onların inandığı Kur'an farklı mı; yok o da aynı.

Yani ya elimde tutarlı bir kanıt olmadan kitabın değiştiğini iddia edecektim ya da 1. seçeneği.

Ben kanıt bulamadığım için 1. yol üzerinden gittim. Sonunda da bu kitabı Muhammed'in yazamayacağına ikna oldum ve Müslüman oldum.

Siz kanıt olmadan 2. yoldan gidecekseniz gidin inanmamakta özgürsünüz bu kitabın Muhammed'den beri aynı kalmadığına. Ama her daim bu soruları soran Müslümanlarla muhatap olacaksınız.

Sizin elinizde tutarlı bir kanıt olsaydı ben sizi çürütemezdim. Hadisleri, mezhepleri çok rahat çürütebiliyorsunuz ama Kur'an ın Muhammed'in bıraktığının aynısı olmadığını ispatlayamıyorsunuz.

• quote:

Orijinalden alıntı: torlofan

Eğer bir Hristiyan olsam yani senin o yazdığına gerek duymadan inansam İncilin İsa'nın sözü olduğuna zaten Kur'an a bakmazdım ki. Ben İsa'ya inanmışım zaten kanıt aramıyorum ki İncilde yazan doğru mu değil mi diye. İncilin orjinal dildeki metni olmasa da inanmışım. Bilinen en eski İncil İsa'nın dilinde değildir.

Bir Müslüman da aynı şekilde Kur'an ile ilgili kanıt aramaz. İnanır. Benim yazdıklarımda bu zaten açık net. Ben iddia etmiyorum değiştiğini veya değişmediğini. İnanıyorum.

Eğer birisi iddia ederse iddiasını incelerim tutarlı mı değil mi diye. Verdiğim örnektekiler iddialardan birkaç tanesi. Bu iddiadakiler ayrıca Müslümanlar. Siz de iddia edin hangi ayet hangi kelime değişmiş değerlendirelim.

Şimdi ben 4 yıla yakın inanmayı bırakmış bir adam olarak bu hususlara çok kafa yormuş bir adamım. Bu kitap Muhammed'in mi, eklemesi eksiği olabilir mi diye çok kafa yordum.

Ben inanmıyorken nasıl bakıyordum onu da yazayım:

1- Ben bu kitabın yazarının Muhammed olduğunu iddia etmiş olurdum. Çünkü benim zamanıma gelmiş bir kitap var. Ben bu kitabın içinde yazanlar ile çürütmek durumunda olurdum kitabın tanrının kitabı olmadığını.

2- Eğer Muhammed'in yazmadığını veya değiştiğini iddia ediyor isem de kanıt sunmam gerekirdi. Neden? Çünkü ben iddia ediyorum Muhammed yazmadı bu kitabı diye. Ben iddia ediyorum Muhammed başka kitap yazmıştı öldükten sonra değiştirildi diye. Çünkü; karşı taraf bana soracak neresi değiştirildi, kim değiştirdi, nasıl değiştirdi, tarihi bilgiler ile ispat peşine gitmek zorundayım yoksa karşı taraf kazanacak. Eeee var mı bir ispatım başka bir yerde saklanmış da sonradan gün ışığına çıkmış Kur'an var mı; yok. Bunların bir de Şii kolu var onlar bunlardan çok ayrı acaba onların inandığı Kur'an farklı mı; yok o da aynı.

Yani ya elimde tutarlı bir kanıt olmadan kitabın değiştiğini iddia edecektim ya da 1. seçeneği.

Ben kanıt bulamadığım için 1. yol üzerinden gittim. Sonunda da bu kitabı Muhammed'in yazamayacağına ikna oldum ve Müslüman oldum.

Siz kanıt olmadan 2. yoldan gidecekseniz gidin inanmamakta özgürsünüz bu kitabın Muhammed'den beri aynı kalmadığına. Ama her daim bu soruları soran Müslümanlarla muhatap olacaksınız.

Sizin elinizde tutarlı bir kanıt olsaydı ben sizi çürütemezdim. Hadisleri, mezhepleri çok rahat çürütebiliyorsunuz ama Kur'an ın Muhammed'in bıraktığının aynısı olmadığını ispatlayamıyorsunuz.
    Ben nasıl allaha ve peygambere inanıyorsam kuranın da değişmediğine inanıyorum diyorsan bunda zaten bir sorun yok buna kimse bir şey diyemez.

Ama bunu dedikten sonra olayı bir de kanıta getirip bana değişmediğini kanıtla dediğinde işler değişir. Kuran değişmiş olabilir mi sorusunu soran kişiye değiştiğni kanıtla demek çok saçma. Önecki mesajda yazdığımı şimdi tekrar yazıyorum:

Bir şeyin değiştiğini kanıtlayabilmek için değişmemiş halini ve şimdiki halini bulman ve aradaki farkları göstermen gerekir. Kuran orjinali kaybolmuş olabilir diyen kişi zaten değişmemiş halinin ortada olmadığını iddia ettiği için ondan değiştiğini kanıtlamasını beklemek saçma olur.

Yani kuranın değiştiği zaten kanıtlanamaz.

Bu yüzden bir müslümanın "kuranın değişmediğini nerden biliyorsun" konusuna verebileceği tek cevap ben "allaha ve peygambere inandığım gibi kuranın da değişmediğine inanıyorum" olmalıdır. İnanç konusunun dışına çıkıp da kanıt falan dediğinde zararlı çıkar çünkü mesuliyet değiştiğini iddia eden de değil değişmediğini iddia edendedir. Hiç bir müslüman da tarihsel methodolojiyle kuranın değişmediğini kanıtlayamaz çünkü orjinalinin (ilk ağızdan kağıda dökülen versiyonlarının) yakıldığını herkes kabul ediyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mechatengu -- 18 Şubat 2019; 14:32:7 >

• quote:

Orijinalden alıntı: mhmt042

Bu mesaj silindi.
    Diyelim ki bütün ayet yazıcıları ayetler ile aldığı notları aynı sayfaya yazacak veya bu ayet ile notu ayıracak herhangi bir ayıraç (parantez olur daha büyük/küçük yazma olur başına sonuna herhangi bir kadakter olur) kullanmayacak kadar gerizekalı.

Peygamber sağlığında neden bir tane gerizekalı olmayan biri çıkıp da : "

tamam ayetler gelmeye devam ediyor ama buna paralel bir süreçte bu ayet ile notlar karışık yazılıyor,
    bütün yazıcıların metinlerini bir gözden geçirelim ortan olan metinleri tekrar temizden bir yerde toplayalım (ortak olan metinler ayettir sonuça)
    yani ayet geldikçe de bu ortak metinleri güncelleyip paygemberin onayına sunalım
    sonra da bu metni yakmayalım
    sonuçta peygamber de olsa bu adam insan yarın ölürse karman

dememiş acaba?

buna inanmak ile bu ayetlerin yazımında emeği geçen herkesin koca bir gerizekalı olduğuna inanmak arasında hiçbir fark yok ve bu farkı göremeyen insan da net gerizekalıdır.

Aynen ben de onu diyorum zaten. Ben değişmediğini kanıtlayamam, inanmayan da değiştiğini kanıtlayamaz. Onun için bu konunun açılması saçma onu belirttim ben hep. Din düşmanı olduğunu belli eder eğer birisi Kur'an ın değiştiğini iddia ediyorsa. Çünkü kanıtı yok değiştiğinin. Eğer bir inanan da inanç ile değişmediğini iddia ediyorsa o da zekasını belli eder. Kur'an da ayet var diye savunma olmaz değişmediğinin. En mantıklı açıklama Şii ve Sunni iki mezhebin hadisler ve mezheplerde kendi içlerinde de çokça ayrılıyor olmasına rağmen Kur'an ın kitap halinde ayrılmamaları. Başka bir mantık yürütülmez. Bu da bir ispat değildir. Sadece bir akıl yürütmedir.
    tarihten bi haber tarrihi sorgulama

kuranın niye kitap haline getirilmesi ihtiyaç görülmüş ona bak. sorduğun sorunun cevabını bulursun.

üstüne o kadar yapıştı ki bu geri zekalılık çıkarsan geriye bir şey kalmaz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kütahyalı 77

Kardeş Kuran'ı Kerim'in peygamberimiz zamanında kitap haline gelmemesinin tek sebebi ölümüne kadar hazreti Cebrail tarafından vahiy gelmesinin devam etmesidir resulün çevresinde 42 vahiy katibi vardı bu katipler gelen ayetleri yazıyorlardı daha sonra bu yazılan tüm ayetler Hazreti Ebu Bekir zamanında kitap haline getirilmiştir
    Şimdi buna kim inanır,tabikiii kadir inanır

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: WILDBOYS

Şimdi buna kim inanır,tabikiii kadir inanır

Alıntıları Göster
    İnanmak zorunda değilsin inanma konusunda özgürsün kim arar ? Funda Arar :)

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.