Şimdi Ara

Kural dışı başlık

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
1
Favori
385
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • GTX750 ti almayı düşünüyorum.İşlemcim e7400.e7400 yerine bu ekran kartına dar boğaz yapmaması için q serisi hangi işlemciyi almalıyım.q6600,q8400 nasıldır.İşlemci 2.el alacağım 150 TL civarı.İntel hangi işlemciyi önerirsiniz.Psu 390W cooler master.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• Bunu ben de merak ediyorum umarim cevap veren birileri cikar.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • En garanti yol q9550 2.8 ghz.. Bu islemci stok hizlarda o karti besleyemeyebilir ama e0 revizyon alirsaniz standart voltajla 3.2 ghz yaptiginizda kesin olarak besler. Zararsiz ve salt fsb artirmakla yapilabilir. Ram de fsb ile 1:1 duzeyinde olmali. Bundan sonraki arttirdiginiz her mhz de kesin olarak faydali olur.

Q serisi artik cok eski genel kaninin aksine guclu degiller ancak q9550/9650 gibi islemciler saglam o.c edildiklerinde(>3.8 ghz) gtx 660 gibi modern kartlari besleyebilir (crysis 3 haric) oyunlarda 1.nesil i7 920/930 performansi verebilirler.

Eski bir q9550 kullanicisi olarak bu islemciyi oneririm. 230dan fazla para vermeyin 2.elde maksimum ederi budur, 200 optimum.

Not: Anakart bu islemcileri desteklemiyorsa q9400, q6600 dusunulebilir. Ancak orta duzey bir sogutma fani ve 600-700 mhz o.c gerekir 750tiyi tam beslemeleri icin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dovahkiin_16 -- 15 Haziran 2014; 14:09:11 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Emir kullanıcısına yanıt
    core quad a boşa yatırım yapma sonra pişman olursun eline az daha para geçince anakart işlemci al geç
  • quote:

Orijinalden alıntı: Skörtıl_Nimo

core quad a boşa yatırım yapma sonra pişman olursun eline az daha para geçince anakart işlemci al geç

e7400 3.4 ghz ile alabileceğim en iyi ekran kartı hd7770 mi.ya da hd7790 mı.Heralde üstü darboğaz yapacak.
  • Emir kullanıcısına yanıt
    e 7400 amd tarafında Athlon II X2 270 a benzer performans gösteren bi işlemci
    ben olsam hd 7770 dan yukarısını almazdım,
    forumda bi ara 7790 la ilgili çok sorun yaşıyan görmüştüm kendim kullanmadım ama 7790 yerıne r7 260 alınabilir tabi almak istiyorsan
  • quote:

Orijinalden alıntı: Skörtıl_Nimo

e 7400 amd tarafında Athlon II X2 270 a benzer performans gösteren bi işlemci
    ben olsam hd 7770 dan yukarısını almazdım,
    forumda bi ara 7790 la ilgili çok sorun yaşıyan görmüştüm kendim kullanmadım ama 7790 yerıne r7 260 alınabilir tabi almak istiyorsan

İkinci eli pek yok hocam onun .baktim ama bulamadim.soyle 250 ye hd 7850 mi alsam ileride islemci anakart degistirirdim

• GTX750TI a o kadar para verme 86.4 GB/s bantgenişliği 128bit, bence Git GTX660 al 192bit 144.2 GB/s bantgenişliğine sahip nvidianın ortaüst derece f/p ekran kartı, 5-6-7 50 serileri orta derece ve Bantgenişlikleri f/p serilerine göre düşük 5-6-7 60 serileri daha iyidir. Bu arada ben q9550 kullanıyorum 1680*1050 mükkemmel tüm oyunlarda gtx570 ekran kartımla beraber boğazı çok geniş :)) 2. ele dikkat etmeni tavsiye ederim bulabilirsen temiz Q9... serisi al önbellekleri canavar, hiç olmadı Q6600 efsanedir 8MB önbellekli Win7 stok puanlaması 7.1 benim Q9550 7.3, hele birde q6600'e OC yaparsan yemede yanında yat. Tabi çok önemli bir sorunun olabilir, Güç kaynağı yetmeyebilir. Benchmarklarda 750ti ın adı geçmiyor, gtx 660 kafa tutuyor üstseviye kartlara ;) Linkte incelehttp://www.techpowerup.com/reviews/NVIDIA/GeForce_GTX_750_Ti/ gtx660 her koşulda daha iyi..

• hocam boşverin q serisini. forumlarda lga 771 den çevrilme xeon 4 çekirdek işlemciler satılıyor. anakart çipsetiniz uygunsa bunlardan edinmeye bakın gördüğüm testler ve izlediğim videolarda mükemmel performans veriyor. az güç tüketiyor, az ısınıyor ve sürekli kullanımda en dayanıklı işlemciler. forum da satan arkadaşlar oluyor bir araştırın sizin için mükemmel bir upgrade olur
  • quote:

Orijinalden alıntı: mert_bilir

hocam boşverin q serisini. forumlarda lga 771 den çevrilme xeon 4 çekirdek işlemciler satılıyor. anakart çipsetiniz uygunsa bunlardan edinmeye bakın gördüğüm testler ve izlediğim videolarda mükemmel performans veriyor. az güç tüketiyor, az ısınıyor ve sürekli kullanımda en dayanıklı işlemciler. forum da satan arkadaşlar oluyor bir araştırın sizin için mükemmel bir upgrade olur

Hocam link var mi acaba.lga775 benim anakart ama

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Emir -- 19 Haziran 2014; 10:58:17 >
  • link yok hocam biraz araştırma yapmanız lazım. ben ara ara anakart_cpu satış bölümünde görüyorum ama denk gelmeniz lazım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mert_bilir

link yok hocam biraz araştırma yapmanız lazım. ben ara ara anakart_cpu satış bölümünde görüyorum ama denk gelmeniz lazım.

hocam xeon 5440 nasıl.Bunla gtx750ti nasıl olur
  • anakartınızın desteklediğinden emin olun. gerekirse satıcı ile detayları görüşün. işlemci şahane
  • bende asusun çift fanlı kendinden oc lu modeli var 3ghz q6600 darboğaz yapmıyor direk kullanıcısı olarak sana söyleyebilirim

• Ikinci yorumdaki dovahkin nickli arkadaşla bir türlü anlaşamıyoruz. İnat ediyor halen darbogaz yapar diye. Kartı ve işlemciyi kullananlar ilk ağızdan darbogaz yapmıyor dememiz rağmen halen yok olmaz diyor. Nasıl bir inat varmış bunda anlamadım.
    Zamanında darbogaz demelerine ragmen gtx660 aldım keşke şimdi biraz daha üst bir sınıf alsaymıştım diye hayıflanıyorum açıkçası. 750serisine falan hiç bakma.

• quote:

Orijinalden alıntı: chatixx

Ikinci yorumdaki dovahkin nickli arkadaşla bir türlü anlaşamıyoruz. İnat ediyor halen darbogaz yapar diye. Kartı ve işlemciyi kullananlar ilk ağızdan darbogaz yapmıyor dememiz rağmen halen yok olmaz diyor. Nasıl bir inat varmış bunda anlamadım.
    Zamanında darbogaz demelerine ragmen gtx660 aldım keşke şimdi biraz daha üst bir sınıf alsaymıştım diye hayıflanıyorum açıkçası. 750serisine falan hiç bakma.

dostum 325 e heralde alınabilecek en iyi kart gtx750ti.psu değiştirmek de istemiyorum çünkü.xeon e5440 ve gtx750 ti yeter bana 3 ay oyun oynarım.zaten ps4 te var.Fakat ramler 4gb ddr2 800.çok mu kötü olur bilmiyorum
  • Ram konusunda da sadece cod ghost'ta sıkıntı yaşarsın. Oyunlarda bi tek cod ghost 6gb istiyor onun dışında hepsi 4gb istiyor. Sıkıntı yaşayacağını sanmıyorum.

• quote:

Ram konusunda da sadece cod ghost'ta sıkıntı yaşarsın. Oyunlarda bi tek cod ghost 6gb istiyor onun dışında hepsi 4gb istiyor. Sıkıntı yaşayacağını sanmıyorum.

Ghost oynadım bitirdim zaten hocam tekrar kurmam zaten. xeon e5440 artı gtx750ti yeter öyleyse
  • quote:

Ikinci yorumdaki dovahkin nickli arkadaşla bir türlü anlaşamıyoruz. İnat ediyor halen darbogaz yapar diye. Kartı ve işlemciyi kullananlar ilk ağızdan darbogaz yapmıyor dememiz rağmen halen yok olmaz diyor. Nasıl bir inat varmış bunda anlamadım.

Bütün internet alemi, binlerce oyuncu ve araştırma/donanım sitelerini, herşeyden önce kendi lga 775 tecrübelerimi düşünerek yazıyorum.

Q6600'ün gtx 660'ı işlemciye baskı yapan çoğu oyunda beslemesi mümkün değil.. Bilimsel olarak böyle yani bu, Battlefield 4, Crysis 3, Company Of Heroes 2, Watch Dogs, Rome 2 Total War, Call of Duty:Ghosts gibi sağlam oyunlarda iyice belli eder kendini. Single bir nebze, ama multide gpu kullanımı max %50-75 arasında olacaktır.

Siz bence yanlış bir şeyler yapıyorsunuz test ederken, nasıl oluyor da benim 3.8 ghz q9550 işlemcim Crysis 3'de high detayda gtx 660'ımı besleyemiyor da sizin stok q6600'ünüz besleyebiliyor?

Size tavsiyem, en az 2. nesil bir i5 alın ve farkı bir de o zaman konuşalım, ileri teknolojiye geçmeden insan fark edemiyor bazen fps artış azalışlarını.

• 325TL'ye 750ti nerede satıyorlar(eğer o kastediliyorsa)?

Uygun fiyat peşinde giderken 750ti bence biraz fazla masraf. Az güç çeksin peşindesin, başka alternatifim yok diyorsun kabul ama yinede verdiği perf'e göre fazlaca pahalı.

Varolan anakartının oc. kapasitesi önemli. Alacağın Quad'ı oc. yaparken engelin anakart olacak. Eğer erkenden su koyuveriyorsa Quad'ı fazla oc. yapamazsın. O yüzden çarpanı yüksek olanlar daha öncekli hal alabilir. 8300 yerine 6600 gibi.

Varolan anakartta FSB engeli yeterince yukarılardaysa sorun yok. Ama ondan emin olmadan quad olayına bakma. Aynı şey Xeon için de geçerli. aparat ile mi bios ile mi kullanılabilir oluyordu. Ama 4 ghz kullanacam diye 750 ti ile bile olsa ucu ucuna denk gelme.

q6600'ü mesela 1.3v'ya çıkarsan bile TDP'yi yükselip psu limitlerine yaklaştırabilir(oc q6600 130w ları geçebiliyor).

750ti güçlü ve bütün gücü anakarttan aldığından, oc. cpu ile PSU'nun 12v1'ine yüklenme durumu olabilir. 12v1'in 16A sanırm. %100 emin değilm ama bu hep CPU'yu hemde GPU'yu besliyor olabilir(anakart tasarımına göre gücün nasıl route edildiği değişiyor sanırm o yüzden emin değilim). 192W limit ile oc CPU + GPU beslemek zorunda kalabilirsin, o da PSU'yu da zorlayabilir.

750ti diğer güç girişi olmayan kartlara göre güçlü olduğundan, çektiği güç ve davranış karakteristiği farklı. Bi 7750 mesela fillrate limitine takılıp GPU %100 iken kart 30w bile çekebilir. 750ti ama daha yetenekli olduğundan %100 GPU'da davranış karakteristiği çok daha farklı olur. O yüzden PSU'yu zorlayabilir.

Arkadaşların dediği gibi 775'e yatırım yapmak yerine bi şekilde yeni sistem bakmaya çalışın derim. Q95xx lere hala eşşek yükü para istiyorlar. Onlar liste dışı zaten.

Alternatif olarak Wibtek z87 + Kilitsiz Haswell Pentium bakılabilir belki eldekiler de satılıp kaça giderse.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.