Şimdi Ara

KUR'AN'I KERİM HZ MUHAMMED (S.A.V)'E VAHİY İLE İNDİ (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
46
Cevap
0
Favori
1.003
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Cemal CEMİL

ah bir anlayabilsem dediğini :)

yani şerefli insanı bozmak için mi uğraşıyorlar demek istiyorsunuz ?
    bunu yapmaya çalışanlar ateistler mi ,yoksa ilahi kitaplara inananlar mı ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • HADO77 kullanıcısına yanıt
    quote:

inançla ilgisi yok insan denen varlıkta bir sorun var.

bak bunu anladım :)
    evet aynı fikirdeyim
  • quote:

Orijinalden alıntı: Cemal CEMİL

quote:

inançla ilgisi yok insan denen varlıkta bir sorun var.

bak bunu anladım :)
    evet aynı fikirdeyim

Yok inanmam

• WILDBOYS kullanıcısına yanıt
    sen anlıyorsan, benim anlayacağım şekilde anlat o zaman
    o arkadaş ağır felsefe yapıyor ,benim felsefem yetmiyor :)
  • WILDBOYS kullanıcısına yanıt
    gerçi bu bölümdeki yeni üyeliklerden her zaman kuşkulanırım ya neyse :)
  • aslında anlaşılmamak gibi bir niyetim yok. sorunun özü tanımların kasıtlı olarak yanlış yapılmış olması.

bu yüzden aklediş denen süreç terselleniyor ve tersten düze doğru evrilmek durumunda kalıyor.

soru şu diyelim: neden afrikadaki aç çocuklar var, neden savaşlar var, tanri varken nasıl olur?

asıl sorulmak istenen ise şu: tanrinin çocuğu var bu kesin, ben onun evladı olduğundan eminim ancak yerini öğrenmek istiyorum.

şimdi siz yukarıdaki soruyu doğru şekilde anlamlandırabilmek için aklın akledişini değiştirmek zorunda kalıyorsunuz. bu durum da kelimelere yansıyor.

şimdi diyelim ki siz yukarıdaki ilk soruyu yazıldığı gibi anladınız ben de aşağıdaki gibi anladım.

verilen cevabın size nazaran belki de alakası bile olmaması gerekir iken bir nebze anlaşabiliyorsak ne mutlu bize diye düşünüyorum.

.......

diynde neden ensest var sorusu.

bu durum aslında kök-asıl suretli dnada var ve semavi denen diyn taraftarları dnasal süreçten ayrışmadıkça, aslında islam (semavi olanları kastederek) denen öğretiye inananların ateist (aslında ateist değil isevi demek isteniyor ancak o da doğru değil dnanın dini zaten var) olduklarını biliyoruz diyor.

şimdi atesit derken tanrıtanımazdan değil semavi diyne inanan ve ne ilahtan emirle ne rasulunden kaville eşeyli üremeye girenden bahsediliyor aslında.

buradaki tanımlar kasıtlı olarak(burdakileri tenzih ediyorum) belki de asırlar önce değiştirilmiş. biz anlaşılmıyor değiliz. akla attırılmış onlarca takla var.

mesela ilah kim ve nasıl bir şey dendi.(aslında ilah değil rasul denen şey yani gerçek öz evlat nerde diye soruldu)

buradan anladığımız bizim ilk insandan bugüne iddia ettiğimiz ve var dediğimiz evlat denen kavramının nerede olduğu sorulmakta. ana baba evlat diye bir şey yok aslında. anne ve baba birey olabilir ancak evlat denen şey mümkünü yok yoktur hatta benim meşhur evladımsı dediğim şey dahi yoktur. bu kişinin ilah nerde denirken aslında isevilikteki isa aleyhisselama gönderme ile rasulullahların aleyhisselamların nerde olduğunu sorduğunu görüyoruz.

şimdi bu soruları soran kimseler diyelim ki bu alt yapıdan yoksun sormuşsa bu soruların asıllarını soran başka bir şey var.

sanki ademu aleyhisselam gelmiş de bunlar nerde diye soruyor. yani soruyu soranın arkasında başka bir şey bize sesleniyor. işte bu sesi duyduğunuz an cevaplar diğeri için anlamsızlaşmaya başlayabilir.

......................

ben buna sayha diyorum. konuşan düşünen biz değiliz başkası ve bu şey birisini arıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HADO77 -- 16 Ekim 2017; 22:15:52 >

• Epub olarak indirmiş. Katipler de pdfye çevirmişler ee malum herkesin cihazı epub açmıyor.

• Ukba Yolcusu kullanıcısına yanıt
    Tam tersi olmasın o durum.Kendisinin okuma yazması yok demek koca bir cahalet.Kendisi okumayı tebliğ edecek ama kendisi öğrenmeyecek.

Kendisi zeki ve akıllı bir tüccar buna imanınıza zede gelmesin diye atılan bir iftirayı sürdürmek neden

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • sıvı azotu alın ve okuyun. suya benziyor ancak kaynıyor ve su gibi olmasına rağmen buzdan soğuk vs.

şimdi okuma bilmem denen mevzuuda karşınıza getirilen yapının öncesi ve mevcudu ile bir fark var ise siz o şeyi tanımlarken okuma bilmem diyebilirsiniz.

su soğuktur sıcaktır ancak suya benzer. soğukken elinizi yakmaz veya cismi sertlleştirmez, sıcakken cismi haşlar vs. bunlar sizin bildiğiniz. şimdi sıvı azot bunların hiç birisine uymadığı an siz okuma bilmem derseniz aslında bildiğinizle aradaki farkı işaret etmiş olursunuz.

bana göre okuma bilme olayının kitabi boyutu tanımsal olarak bir mevzuuyu değiştiren her haldir.

mesela yıllardır evlat dediğimiz kavram. anne dediğimiz yapı. doğum dediğimiz süreç vs.

bu konulara farklı bir bakışı sağlayan her şey okuma eylemi iken; bu açıdan sizin fikrinizi yani tanımınızı değiştiren her şey de ben okuma bilmem halidir denebilir.

..........................

rasulun aleyhisselam okuma bilmediği hali buna yormakta fayda var. kendisine eşyayı yeniden tanımlatacak bir varlığın sorusu gibi düşünün. oku. yaradan rabbin adıyla oku gibi.

• quote:

Orijinalden alıntı: Survival

Epub olarak indirmiş. Katipler de pdfye çevirmişler ee malum herkesin cihazı epub açmıyor.

Dalga geçerek ne kadar acınacak ve zavallı duruma düştüğünün bile farkında değilsin büyük alim Mehdi Bediüzzaman Saidi Nursi sanki bu sözü sana ve senin gibilere söylemiş : Cennet Ucuz Değil Cehennem Lüzumsuz Değil

• quote:

Orijinalden alıntı: darklord1905

Tam tersi olmasın o durum.Kendisinin okuma yazması yok demek koca bir cahalet.Kendisi okumayı tebliğ edecek ama kendisi öğrenmeyecek.

Kendisi zeki ve akıllı bir tüccar buna imanınıza zede gelmesin diye atılan bir iftirayı sürdürmek neden

Kadıköylü kardeşim Hazreti Muhammed gençliğinde kısa bir süre tüccarlık yaptı bundan dolayı okuma ve yazmaya gerek duymadı asıl tüccarlık işleriyle ilgilenen peygamberimizin ilk eşi ve ilk müsluman kadın Hazreti Haticeydi sonuç olarak peygamberin okuma yazma bilmemesi Allahın bir hikmetidir

• quote:

Orijinalden alıntı: Ukba Yolcusu

quote:

Kadıköylü kardeşim Hazreti Muhammed gençliğinde kısa bir süre tüccarlık yaptı bundan dolayı okuma ve yazmaya gerek duymadı asıl tüccarlık işleriyle ilgilenen peygamberimizin ilk eşi ve ilk müsluman kadın Hazreti Haticeydi sonuç olarak peygamberin okuma yazma bilmemesi Allahın bir hikmetidir

Ciddi olamazsın

Bu kadarda olmaz

Tüccar diye çevrende bilineceksin okuma yazman olmayacak

• quote:

Orijinalden alıntı: WILDBOYS

quote:

quote:

Ciddi olamazsın

Bu kadarda olmaz

Ben gayet ciddiyim niye bu kadar şaşırdınız ? Günümüzde bile köylerde bir sürü yaşlı amcalarımız ve teyzelerimiz okuma yazma bilmiyor birde o devirleri düşünün hiç bir iletişim ve teknoloji imkanı yok doğru dürüst ev bile yok

• quote:

quote:

quote:

quote:

Ciddi olamazsın

Bu kadarda olmaz

Ben gayet ciddiyim niye bu kadar şaşırdınız ? Günümüzde bile köylerde bir sürü yaşlı amcalarımız ve teyzelerimiz okuma yazma bilmiyor birde o devirleri düşünün hiç bir iletişim ve teknoloji imkanı yok doğru dürüst ev bile yok

Ticaretin kalbinde tüccarlık yapıyor köyde değil

• Peygamberin "ümmi" oluşunu onun okuma yazma bilmediği şeklinde anlayanlar ve anlatanlar olduğu gibi, ümmi kavramını, peygamberin vahiy öncesi yaşadığı toplumun dini algılarından etkilenmemiş oluşu, bu bakımdan annesinden (üm=anne) doğduğu gibi önyargısız bir beyne-kalbe sahip olduğu ve tevratı okumamış oluşu gibi şekillerde anlamlandıranlar da vardır.

Bu iki görüşü de delilleri ile birlikte önyargısız araştırmak ve karşılaştırmak, konuyu gerçekten merak edenlere faydalı olacaktır.

• Hamile bir kadın gorduğunuzde bebeğinin okuma bilmemesi gibi bir hal ummiliğe işarettir. İkisi de aynı olan tek kişi suretinde bilir siretinde bilmez.

• quote:

quote:

Epub olarak indirmiş. Katipler de pdfye çevirmişler ee malum herkesin cihazı epub açmıyor.

Dalga geçerek ne kadar acınacak ve zavallı duruma düştüğünün bile farkında değilsin büyük alim Mehdi Bediüzzaman Saidi Nursi sanki bu sözü sana ve senin gibilere söylemiş : Cennet Ucuz Değil Cehennem Lüzumsuz Değil

Ben giremezsem sen hiç giremezsin sevinme yani boşuna. kulaktan dolma bilgilere inanmaya devam et

• quote:

quote:

Büyük alimin topluma yapmış olduğu hayırlı işleri yazarmısın ve ailesini geçindirdiği mesleğin ne olduğunu söylermisin

• Dur ben söyleyeyim diğer alimler gibi ya babadan ya karıdan zengin

• quote:

Dur ben söyleyeyim diğer alimler gibi ya babadan ya karıdan zengin

Kardeş sen ne değişik insansın anlamadım Üstadım hakkında en ufak bir araştırma dahi yapmadan ve bilip bilmeden konuşuyorsun dediğin gibi üstadım ne babadan zengindi ne karıdan az yer, az içer ve az uyurdu Mustafa Kemal kendisinden çekindiği için kendisine kendi maaşından daha fazla maaş ve İstanbul Emirgan boğazda bulunan Sait Halim Paşa Yalısını teklf etti niyeti Elmalılı Hamdi Nazır gibi hocalara sunduğu dünya nimetlerini sunmak ve kontrol altına almaktı ama Üstad Mehdi Bediüzzaman Saidi Nursi'nin tek gayesi Cumhuriyetin kurulmasıyla atılan fitne ve inançsızlık tohumlarını daha yeşermeden mani olmaktı ve Reisicumhurun teklifini elinin tersiyle itti

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.