Şimdi Ara

Kumaş monta bulaşmış yağlı boya nasıl çıkar?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
23.582
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar iyi günler. Bir kaç yıldır severek alıp giyindiğim kumaş montumun omuz kısmına, nedenini bilmediğim bir şekilde bir yere sürterek yağlı boya bulaşıp kurudu. Tabi ben bunu bir kaç gün sonra fark ettiğim için hemen tiner ile elbise fırçasını alarak lavabonun altında çitileye çitileye bu boyayı kumaştan sökmeye çalıştım. Ama sanırım iyice berbat ettim zira ya kumaşın rengini attırdım yada beyaz boyayı kumaşın etrafına daha da yaydım.

Mont bu ve lekeli yeri çember içinde belirttim;

Kumaş monta bulaşmış yağlı boya nasıl çıkar? Kumaş monta bulaşmış yağlı boya nasıl çıkar?
     Kumaş monta bulaşmış yağlı boya nasıl çıkar? Kumaş monta bulaşmış yağlı boya nasıl çıkar?

Halbuki bu için kuru temizlemecilerde solvent kimyasallar varmış keşke baştan onlara gitseydim dedim. Bugün bir kuru temizlemeciye gittim ama adam "bizim çözelti bu rengi daha da attırır, daha çok siyah renklerde kullanıyoruz ve ayrıca bu yağlı boyanın yayılmış hali değil, kumaşın rengini aşınmadan dolayı attırmışsın. İstersen fabrikaya gönderip sadece siyah renge boyayabiliriz zira diğer renkler dalgalanma yaptığı için fabrika sadece siyaha boyuyor" dedi. Bende kahverengini sevdiğim için kalsın dedim. Ama ben hala bu kumaştaki yayılmış beyazlığın, yağlı boyanın beyazlığı olduğunda ısrarlıyım. O yüzden başka bir kumaşçıda bu boyanın beyazlığını çıkartacak bir karışım bulabilir isem sıktıracağım, rengi atarsa atsın zaten şu anda da atmış.

Sizin bu konuda bir öneriniz var mı? Sizce boyayı çıkartmak için çitilerken başarılı olup kumaşın rengini mi attırmışım? Yoksa sadece boyayı kumaşa dahada mı yaymışım? Eğer boyayı kumaşa daha da yaymışsam işim kolay, o vakit hemen gider bu işten anlayan bir kuru temizlemeciden kuru temizleme solventi ile bu yayılan yere müdahale ederek boyayı söker atarım. Ama yok bu beyazlığın nedeni, kumaşı aşındırmam dan dolayı ise o zaman bu şekilde kullanmaya devam etmekten başka çare kalmıyor sanırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi radyoaktif -- 23 Kasım 2014; 13:50:07 >

• Bu konuda bilgisi olan kimse yok mu arkadaşlar?
  • Kardeşim onun yağlı boya olduğuna emin misin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu renkten bulabilirsen istersen makinede boyayabilirsin komple. Ama sorumluluğu sana kalmış.
  • benim adiadas eşofmanım duvar boyarken boya deymişti
    boyacı arkadaş öğretti,mutfakta bulunan,bulaşık telleri var,kumaşa bulaşık yağ çıkarıcıdan döküp,telle ovala direk çıkıyor
    zaten bulaşık telini,parkelere dökülenkurumuş boyayı çıkarmak için kullanırdık hemen çıkarıyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: AbaraiRenji

Bu renkten bulabilirsen istersen makinede boyayabilirsin komple. Ama sorumluluğu sana kalmış.

Hocam onu duymustum bende makinada boyaniyormus. Denemek istiyorum her yer ayni olur mu? Makinaya zarari olmaz degil mi? Yani sonra yikayinca diger camasirlarda gitmesin.

Bu arada konu sahibide pamuga ispirto dokup cikarmayi deneyebilir mi? O sekilde mureekkep cikiyordu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Çılgınsın Man -- 23 Kasım 2014; 19:53:47 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Çılgınsın Man

quote:

Bu renkten bulabilirsen istersen makinede boyayabilirsin komple. Ama sorumluluğu sana kalmış.

Hocam onu duymustum bende makinada boyaniyormus. Denemek istiyorum her yer ayni olur mu? Makinaya zarari olmaz degil mi? Yani sonra yikayinca diger camasirlarda gitmesin.

Bu arada konu sahibide pamuga ispirto dokup cikarmayi deneyebilir mi? O sekilde mureekkep cikiyordu.

Kot pantolonları boyuyorlar kardeşim. Pantolonu tek yıkıyorsun. Deterjan yerine boya koyuyorsun.

Boyadıktan sonra da deterjan ile makinayı kısa programda boş çalıştırıyorsun temizlensin makine içerisi diye.

• hocam geçmiş olsun. yağlı boya kolay kolay çıkan bir kimyal değil maalesef. monta yazık oldu.
  • quote:

quote:

quote:

Kot pantolonları boyuyorlar kardeşim. Pantolonu tek yıkıyorsun. Deterjan yerine boya koyuyorsun.

Boyadıktan sonra da deterjan ile makinayı kısa programda boş çalıştırıyorsun temizlensin makine içerisi diye.

Nerden temin edebilirim hocam herhangi bir ismi var mi?

• quote:

quote:

quote:

quote:

Nerden temin edebilirim hocam herhangi bir ismi var mi?

İsim olarak bilmiyorum da Google'a bir göz atarsan boyama falan diye denk gelirsin büyük ihtimalle.

Örnek şu şekilde. Mağazalara falan sorabilirsin. Deterjan satan yerlerde olma ihitmali muhtemel.

• aynı renklerde bir montum vardı siyaha boyattım yepis yeni oldu
    yanlış hatırlamıyorsam 20 tl civarı bi fiyatı var
    uzun ömürlü olur 2-3 yıl gider.
  • eğer bu tekstil yada iç cephe boyasından bahsediyorsan az tiner yada gaz yağı dene.
  • .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kel1 -- 26 Mayıs 2020; 22:59:33 >
  • Selulozik tinerle sil, sentetik tiner yağ ii bırakır..

• Kuru temizlemeye vericeksin onlar yıkayacaklar ve tertemiz olacak dayım kuru temizlemecidir oradan biliyorum şu büyük kocaman bi çamaşır makinesi varya işte onu herkez suyla çalışıyor sanar ama aslında o makine sentetik tinerle çalışır

yani sizin kurutemizlemeye verdiğiniz elbiseler selülozik tinerle yıkanıyor , makine o tineri her seferinde filtreden geçirip tekra kullanıyor

deterjan denilen maddede aslında suyu inceltip lekeye daha çok temas etsin diye kullanılan bi madde

kuru temizlemeye verirsen o büyük makine olanlardan tabi , tertemiz ederler
  • Öncelikle tüm arkadaşların verdiği tavsiye ve bilgilerinden dolayı hepinize canı gönülden teşekkür ediyorum.

Boyayı ilk fark ettiğimde elime direk sentetik tiner ve elbise fırçasını alıp lavabonun altında bu boyalı kısmı çitileye çitileye çıkartmaya çalıştım;

Ama sonra o lekede yayılma meydana geldi. Bunun 2 ihtimali var;

1-) Ya boyayı başarılı bir şekilde kumaştan söküp aldım ama aşınmadan dolayı kumaşın rengini de beyazlattım.
    2-) Ya da kumaşın renginde hiç bir aşınma olmamak ile beraber sadece boyayı, kumaşa daha da yaydım.

Eğer bu iki ihtimalden ilki oldu ise sanırım bu saatten sonra montu kuru temizlemeye verip fabrika da siyaha boyatmaktan başka çare kalmayacak zira kuru temizlemeye versem de kumaşın rengini attırdığım için o kısımın rengi geri gelmeyecek, gene beyazımsı kalacak. Ama eğer ikinci ihtimal doğruysa ki bunun doğru olmasını yeğlerim, o vakit hemen kuru temizlemecide bir kere yıkamaya vermem faydalı olacaktır.

En başta keşke sentetik tiner yerine, selülozik tiner kullansaydım zira burada ki "frux" arkadaşın dediği gibi sanırım kumaştaki bu izi, kullandığım sentetik tiner bıraktı ama dediğim gibi umarım bu leke, kumaşın renginin atmış hali değil boyanın yayılmış halidir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi radyoaktif -- 24 Kasım 2014; 0:14:46 >

• Fiat fiorino araç koltuğuna dökülen kırmızı renkteki sıvı contayı benzin ile temizledim, elbisesine arabasına benzer şeyler sürülenler benzin ile deneyebilir, içindeki çözücü bayağı etkili.

• zn_volkan Z kullanıcısına yanıt
    Reis bi çakmak çak bakim hakiki benzin miymiş

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Havaya uçmayalım , ben deneme fırsatı bulamadım, benzin uçmuş bitmiş.

Vakumladıktan sonra çiçek gibi oldu koltuklar.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.