Şimdi Ara

Kültürel Miras ve Turizm Bölümü yardımlaşma dayanışma

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
55
Cevap
1
Favori
21.487
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yıllık sisteme göre aynı kalan, değişen ve yeni eklenen dersler... vs vs vs.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Traxxas -- 26 Mart 2024; 22:16:4 >

• Gezmeyi tozmayı sevmeyen, en azından televizyonda Lonely Planet, Globe Trekker ya da gezenti programlardan birini görünce kanal değiştiren bir tipseniz , tatil kavramından maalesef toplumumuzun çoğu gibi sadece denize girmeyi anlayan sığ bir insansanız bu bölüm size çok sıkıcı gelecektir. Arkeoloji, Sanat Tarihi ve Turizm bölümlerini karıştırıp 2 seneye sığdırınca oluyor size Kültürel Miras ve Turizm bölümü.

Geçen sene 8 olan ders sayımız bu sene oldu 16. Geçen seneye göre bayağı zorlaştı. Ancak bu sene eklenen derslere baktığımızda adı Kültürel Miras ve Turizm olan bir bölümde olması gereken derslerin hepsi konuldu. Zor ama faydalı oldu.

Ünite sonundaki sorulara 1-2 tane hariç arasınavda rastlamadım.

Antropoloji sorularının tamamı geçen senelerde çıkan sorulardı.

Genel Turizm Bilgisi, Turizm Coğrafyası, Anadolu Arkeolojisi sorularının bir kısmı geçen senelerde çıkan sorulardı.

Türk Dili, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Türkiye'nin Kültürel Mirası, Akdeniz Uygarlıkları Sanatı, Kültürel Miras Yönetimi dersleri ise tamamen yeni içerikli dersler olduklarından dolayı, geçmiş sene sorularına bakma gibi bir imkanımız yoktu.

Tüm derslere kolay çalışma yöntemi olarak. Üniteyi anlama ve ezberleme derdi olmadan 1 kere okuyun.Bittikten sonra tekrar başa dönüp anlama ve ezberleme derdi olmadan okuyarak önemli gördüğünüz yerlerin altını çizin, son olarak çizdiğiniz yerleri soru haline getirerek ezberlemeye başlayın. İşte bu kadar.

Dersanelerin soru bankalarına paranızı kaptırmayın. Üniteyi 1 kere okuduktan sonra en iyi soru bankasını kendiniz hazırlarsınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Traxxas -- 23 Temmuz 2013; 14:39:47 >

• Geçen seneye kadar okutulan yıllık sistem kitapları ile yeni aldıgımız kredili sistem kitaplarındaki farklar hakkında ufak bir açıklama.

Karşılaştırmak isteyen arkadaşlar için yıllık sistem kitaplarını bulabileceğiniz link http://yillik.eogrenme.anadolu.edu.tr/Portal/Giris.aspx

Gelelim kitapların karşılaştırmasına;

Antropoloji dersi yeni kitabımız, eski sistemdeki (yıllık sistem) kitap ile tamamen aynı. 10 ünitede aynı.

Turizm Coğrafyası
    dersi eski kitaptaki 5. ünite yeni kitapta( yıllık sistem kitabı) 1. üniteye eklenmiş. Yani eski kitabın 1. ve 5. üniteleri, yeni kitapta 1. ünitede toplanmış.
    Kredili sistem Turizm Coğrafyası kitabı
    1. ünite- eski kitabın 1. ve 5. üniteleri yeni kitapta 1. ünitede toplanmış.
    2. ünite- eski kitap ile aynı.
    3. ünite- eski kitabın 3. ve 4. üniteleri yeni kitapta 3. ünitede toplanmış.
    4. ünite- eski kitabın 6. ünitesi ile aynı
    5. ünite- eski kitabın 7. ünitesi ile aynı
    6. ünite- eski kitabın 8. ünitesi ile aynı
    7. ünite- eski kitabın 9. ünitesi ile aynı
    8. ünite- eski kitabın 10. ünitesi ile aynı

Kredili sistem Anadolu Arkeolojisi kitabı

1. ünite- eski kitabın 1. ünitesi ile aynı
    2. ünite- eski kitabın 2. ünitesi ile aynı
    3. ünite- eski kitabın 3. ünitesi ile aynı
    4. ünite- eski kitabın 4. ünitesi ile aynı
    5. ünite- eski kitabın 5. ve 6. üniteleri birleştirilip yeni kitapta 5. ünitede toplanmış.
    6. ünite- eski kitabın 7. ünitesi ile aynı
    7. ünite- eski kitabın 8. ünitesi ile aynı
    8. ünite- eski kitabın 9. ünitesi ile aynı

Kredili sistem Genel Turizm Bilgisi kitabı

İlk 8 ünite eski kitap ile tamamen aynı
    Eski kitabın( yıllık sistemdeki kitap) 9. ünitesi, yeni kitapta yok.
    Eski kitabın 10. ünitesi, yeni kitapta 8. bölüme eklenmiş.
    8. ünite - eski kitabın 8 ve 10. ünitelerini kapsıyor.

Kültürel Miras Yönetimi kitabı , eski kitaptan tamamen farklı.

Türkiye'nin Kültürel Mirası 1 ve Akdeniz Uygarlıkları Sanatı yeni çıkan derslerdir.

Türk Dili 1 ve Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi 1 derslerinin içerikleri yenilenmiş, eskiye göre farkllı kitaplar.

• Türkiye'nin Kültürel Mirası 1 ders kitabı 8. ünite sonundaki kendimizi sınayalım bölümünün cevap anahtarının tamamı yanlıştır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Traxxas -- 31 Ocak 2013; 23:25:20 >
  • Kültürel Miras ve Turizm Bölümü yardımlaşma dayanışma

Hattuşa'da 106 Yıl sergisi / Ankara

http://www.cankaya.bel.tr/dokumanlar/csm/subat_2013_csm_2.pdf

Kaçırmamakta fayda var

• Diplomada

"Açıköğretim Fakültesinin iki yıl süreli Seyahat-Turizm ve Eğlence Hizmetleri Bölümü, Kültürel Miras ve Turizm Programı" olarak geçiyor.
  • Merhaba, bu sene inşallah tercihi yaptım başlıyorum bu bölüme. Alttan ders bırakmadan bitiririm inşallah..
  • quote:

Orijinalden alıntı: M.akkus

Merhaba, bu sene inşallah tercihi yaptım başlıyorum bu bölüme. Alttan ders bırakmadan bitiririm inşallah..

Hayırlı olsun. Benim için keyifli bir bölümdü. Umarım zevk alarak okursun. Ancak çalışmadan bitirilecek bir bölüm değil. Sınava 2 hafta kala başlarım biter şeklinde düşünürsen hata edersin.

Genelde insanlar bir bölümü bitirinde kitaplarını ya atarlar ya yakarlar. Bu bölümün derslerinin pek çoğu o kadar keyifli ki, bölüm bitsede kitaplığın bir bölümünde onlar için yer açıyorsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Traxxas -- 23 Temmuz 2013; 14:43:36 >
  • http://www.muze.gov.tr/muzekart_arti_nedir
    Müzekart+ Bu bölümde okuyan herkeste olması gereken bir karttır.
  • MErhaba Herkese

BEn gelecek sene bu bölümü okumak istiyorum.
    Taban puanı nedir? netten iki tane taban puanı buldum, biri 158 diğeri 250 küsür dü?
    AÇık öğretim olarak 2 yıllık okumak istiyorum.

Bu konuda bilgi verebilirmisiniz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ali_candan

MErhaba Herkese

BEn gelecek sene bu bölümü okumak istiyorum.
    Taban puanı nedir? netten iki tane taban puanı buldum, biri 158 diğeri 250 küsür dü?
    AÇık öğretim olarak 2 yıllık okumak istiyorum.

Bu konuda bilgi verebilirmisiniz?

2. üniversite olarak girdiğim için taban puanını bilmiyorum, ancak şu site sanırım yardımcı olabilir.

2013 yılı puanlarını gösteriyor.

http://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2013/OSYS/Tablo3A.pdf

• ösym nin kitapçığında parantez içinde (açık öğretim) yazıyor.
    barajı geçince girilebilir zannediyorsam.
  • Bende bu bölüme tercihle girdim. Size bir şey sormak istiyorum 1 ve 2 dönem boyunca ingilizce, almanca, fransızca var. Acaba bu yabancı dillerden birini mi seçecegiz yoksa üçünü de görmek zorunda mıyız?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hatunice

Bende bu bölüme tercihle girdim. Size bir şey sormak istiyorum 1 ve 2 dönem boyunca ingilizce, almanca, fransızca var. Acaba bu yabancı dillerden birini mi seçecegiz yoksa üçünü de görmek zorunda mıyız?

Onlar secmeli ders ya. Birini seçiyorsun. Ama keşke 3 ünü de seçebilsek. 3 dil bliyorsun. Düşün ya
  • bu yıl örgün iibf kazandım yanında bir 2 yıllık kontenjansıza kayıt olmayı düşünüyorum kolay bölüm mü ?

• quote:

Orijinalden alıntı: BcevikB

bu yıl örgün iibf kazandım yanında bir 2 yıllık kontenjansıza kayıt olmayı düşünüyorum kolay bölüm mü ?

Kolay zor diye sınıflandırmamak lazım. AÖF de tüm bölümlerde her bir kitap yaklaşık 200 sayfa. Önemli olan o kitabı zevk alarak okuyup okumadığınız.

Çalışmanız gerekiyor. Yatarak geçerim diye düşünmeyin sakın yoksa geçemezsiniz.

Bu bölümün önemli kısmı tarihe, tarihi eserlere, turizme ilgi duyup duymadığınız. Yani bir antik kenti, tarihi bir mekanı gördüğünüzde taş parçası deyip uğramadan yanından geçen biriyseniz bu bölümden uzak durun, çünkü size eziyet olacaktır. Ama ilginiz varsa bu bölümün derslerinden zevk alacaksınız.

• quote:

Orijinalden alıntı: Traxxas

quote:

bu yıl örgün iibf kazandım yanında bir 2 yıllık kontenjansıza kayıt olmayı düşünüyorum kolay bölüm mü ?

Kolay zor diye sınıflandırmamak lazım. AÖF de tüm bölümlerde her bir kitap yaklaşık 200 sayfa. Önemli olan o kitabı zevk alarak okuyup okumadığınız.

Bu bölümün önemli kısmı tarihe, tarihi eserlere, turizme ilgi duyup duymadığınız. Yani bir antik kenti, tarihi bir mekanı gördüğünüzde taş parçası deyip uğramadan yanından geçen biriyseniz bu bölümden uzak durun, çünkü size eziyet olacaktır. Ama ilginiz varsa bu bölümün derslerinden zevk alacaksınız.

Sinavlari falan nasil oluyor 16 ders var galiba nasil hangi gunlere sigdiriyorlar

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Traxxas

quote:

Sinavlari falan nasil oluyor 16 ders var galiba nasil hangi gunlere sigdiriyorlar

Bu sorunlarınızın cevapları ayrıntılı olarak sitede var.

http://www.anadolu.edu.tr/tr/acikogretim-sistemi

Dersler için

http://eogrenme.anadolu.edu.tr/kmt/dersler/Sayfalar/default.aspx

• Kültürel Miras ve Turizm bölümü İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesinde de açılmış. Bireysel gelişim önemli olduğunu düşündüğüm bu bölümün İstanbul Üniversitesinde de açılması çok güzel.

http://auzef.istanbul.edu.tr/acik-ogretim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Traxxas -- 27 Ağustos 2014; 20:13:23 >
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.