Şimdi Ara

Kullanılabilen Ram miktarı sorunu Ram mı arızalı? Anakart slot mu arızalı? Donanıma ayrılmış bellek (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
0
Favori
2.698
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: coolTRigger

Çözüm ne oldu peki? ...Bu nasıl teknolojidir..Anakartımız bozuk diye skıntı çektik 2 ay ,tamire gitti olmadı servise yolladık yeni kart kadar para istediler.Köprüsü arızalanmış ta,çip miş de.Yenisini aldık,tabi mecburen cpu ya uyacak diye 2015 model M5A97plus ...ÖNCEKİ M5A99XEVO ydu..Şimdi de 8gb lık ram ı 3.90 görme hastalığı çıktı..Format attık,bios yeniledik.Herhalde win 7 kullanmayacaz en son..Olmazsa böle kullanacaz demekki...Yapacakları teknolojinin içine edeyim ben..sürekli model üretip sorun yaratmaktan başka bişey yaptıkları yok.

Eğer amd ekran kartı kullanıyorsanız., amd yazılımında öncelik ekran kartına mı? Yoksa işlemciye diye seçenek var onu tersini yapın. Sonra bilgisayara yeniden başlatın.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kerim35

quote:

Orijinalden alıntı: Dz.ikm.CavusTurk

16 gb lık ram aldım. Bu sefer 7,9 gb kullanılabilir ram miktarı yazıyor.Yani eski RAM'arda sorun yok.

Ya bios'ta sorun var. Yada bir yerde okumuştum. güç kaynağı sınırda olursa(750waat) anakart kendini kısıyormuş, vs. (2 EKRAN KARTI KULLANIYORUM 7950 CROSSFİREX)

Bakalım biraz daha anakartın biosunu kurcalayacağım. Olmazsa bi yeni güç kaynağı alacağım. Oda olmazsa anakartı yenilerim. / veyahut fazla güç yakan ekran kartlarını satışa çıkartabilirim. Şuan çalışan, sorunu olmayan fazla eski RAM'leri satışa çıkartayım.(zaten 8 gb idi/yeni aldıklarım 16 gb)

Hocam bendede aynı sorun var. Biosta tek tek bakınca ramlar görünüyor ancak totalde 8gb var diyor. Windowsta ise yine senin ki gibi 7.90 donanıma ayrilmis. Siz cozebildiniz mi sorunu

Eğer amd ekran kartı/işlemciniz varsa. ., amd ekran kartı yazılımında, iş yükü öncelik ekran kartına mı? Yoksa işlemciye diye seçenek var onu tersini yapın. Sonra bilgisayara yeniden başlatın.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: kerim35

quote:

16 gb lık ram aldım. Bu sefer 7,9 gb kullanılabilir ram miktarı yazıyor.Yani eski RAM'arda sorun yok.

Ya bios'ta sorun var. Yada bir yerde okumuştum. güç kaynağı sınırda olursa(750waat) anakart kendini kısıyormuş, vs. (2 EKRAN KARTI KULLANIYORUM 7950 CROSSFİREX)

Bakalım biraz daha anakartın biosunu kurcalayacağım. Olmazsa bi yeni güç kaynağı alacağım. Oda olmazsa anakartı yenilerim. / veyahut fazla güç yakan ekran kartlarını satışa çıkartabilirim. Şuan çalışan, sorunu olmayan fazla eski RAM'leri satışa çıkartayım.(zaten 8 gb idi/yeni aldıklarım 16 gb)

Hocam bendede aynı sorun var. Biosta tek tek bakınca ramlar görünüyor ancak totalde 8gb var diyor. Windowsta ise yine senin ki gibi 7.90 donanıma ayrilmis. Siz cozebildiniz mi sorunu

Eğer amd ekran kartı/işlemciniz varsa. ., amd ekran kartı yazılımında, iş yükü öncelik ekran kartına mı? Yoksa işlemciye diye seçenek var onu tersini yapın. Sonra bilgisayara yeniden başlatın.

hocam dediğiniz ayarı yaptım. Bilgi işlem görünüyor şuan ancak halen ram 7.90 kullanılabilen.
  • eksik ram görmesi sorununun 3 nedeni var, 1. genelde eski bilgisayarlarda ve güncel apu sistemlerde olur dedicated video memory (dvm size) ekran kartı paylaşımlı ise yada apunun grafik birimine ramden bellek atanır bu nedenle olur, 2. dimm slot arızasıdır biosta slotta ram görünmez kolayca anlaşılır, 3. eski işlemcilerde kendi üzerindeki pinlerin yeni işlemcilerde ise anakarttaki işlemci yuvasındaki pinlerin bükülmesinden kaynaklanır bu durumda biosta dimm yuvalarında ram miktarı doğru görünse dahi cpu bunu olduğu gibi sisteme yansıtmaz. tek slot ram kullananlarda çoğu zaman bu miktarın yarısı, çift slot kullananlarda ise slotlardan birisinin miktarı olarak sisteme yansır sorun.
  • aynı sıkıntı bende de ara sıra oluyor. en son geçen gün oldu. toplamda 8 gb ram var 2*4 seklınde. kullanılabılır ram mıktari 3.90 diyo. ben ram ın bırını cıkarıyorum. bılgısayarı acıyorum. bıraz kullanuyorum. ondan sonra kapatıp tekrar takıyorum. düzeliyor. veya ramların yerını degıstırıyorum sorun bende boyle çözülüyor. bence sende 4 gb olarak bıraz kullan sonra kapat tekrar ramı tak. ac belkı bende ki gibi sorunun çözülebilir..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi STAR_023 -- 23 Nisan 2018; 22:55:55 >
  • Ben Ram lerin yerini değiştererek çözdüm sorunu.İlk başta 3.90 gb görünüyordu.Şimdi 8gb oldu yine.Eski anakartda 4 slotda aralıklı duruyordu.Fakat şimdi bitişik durumdalar.farklı renklerde....Ne zamandır yazmak istedim.Bugüne fırsat oldu..Umarım herkesin sorunu çözülmüştür.Yardımcı olanlardan Allah razı olsun.
  • quote:

Ben Ram lerin yerini değiştererek çözdüm sorunu.İlk başta 3.90 gb görünüyordu.Şimdi 8gb oldu yine.Eski anakartda 4 slotda aralıklı duruyordu.Fakat şimdi bitişik durumdalar.farklı renklerde....Ne zamandır yazmak istedim.Bugüne fırsat oldu..Umarım herkesin sorunu çözülmüştür.Yardımcı olanlardan Allah razı olsun.
    O şekilde dual channel çalışıyor mu

• WmGMD W kullanıcısına yanıt
    Maşallah deyim.Mayıs ayından beri çalışıyor aynı 8gb.Tamirci arkadaş da aynı renk slota takmıştı.Kaç defa çıkar tak 3.90 dı...
  • quote:

Maşallah deyim.Mayıs ayından beri çalışıyor aynı 8gb.Tamirci arkadaş da aynı renk slota takmıştı.Kaç defa çıkar tak 3.90 dı...
    Gül e Gül e kullanın ram ler çalışıyor hocam tamam ama dual channel olarak mi bi cpu z kurarak memory kısmına gelip fotoğraf atar misiniz

Sağol,eyvallah ..Evet memory de Single görünüyor.Ama 8gb...Çok performans farkı yaratan bir durum mu dur?..
  • quote:

Sağol,eyvallah ..Evet memory de Single görünüyor.Ama 8gb...Çok performans farkı yaratan bir durum mu dur?..
    Kendi sistemim de yaklaşık yüzde 10 fark yaratıyor hocam ve anlık takılmalar artıyor single channel kullanıldığında

O günden sonra,slotları değiştirmeyi denemedim.Haklı olabilirsin.Oyun çalışırken oluyor bazen.Elden de bişey gelmiyor açıkcası.Belki aynı ram lerden bi çift daha alıp 16.GB a çıkarmak gerek.Belki de o zaman dual çalışırlar.
    Kal sağlıcakla.
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.