Şimdi Ara

Kullanıcı ayarları database üzerinde ayrı bir tabloda mı tutuluyor?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
141
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Kullanıcı ayarları database üzerinde ayrı bir tabloda mı tutuluyor? Yoksa Kullanıcı bilgileriyle aynı tablo üzerinde mi tutuluyor?

• ayrı tutulması daha mantıklı geliyor bana. örnek veriyorum email bildirim ayarları ayrı tutuluyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-DA02D78F4 -- 7 Kasım 2019; 18:19:2 >
  • Saolun hocam bence de ayrı olması daha mantıklı.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Peki bildirimleri nasıl database üzerinde tutuyorlar bir bilginiz var mı?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Yapıya Göre değiir. Örneğin bu bir mobile app ise veya rest ile expose edimişse tüm ayarlar yekpare gidip gelecekse o kısmı Json kolum yapar user içinde tutarım.
    Onun dışında Ayarları settings de kolon kolon tutmak bana mantıklı gelmiyor. her ayar geldiğinde bir kolon daha açmak yerine bir kayı daha eklemek daha doğru geliyor. o yüzden ayrı tablo yapılabilir
  • quote:

Orijinalden alıntı: mahoni_38

Yapıya Göre değiir. Örneğin bu bir mobile app ise veya rest ile expose edimişse tüm ayarlar yekpare gidip gelecekse o kısmı Json kolum yapar user içinde tutarım.
    Onun dışında Ayarları settings de kolon kolon tutmak bana mantıklı gelmiyor. her ayar geldiğinde bir kolon daha açmak yerine bir kayı daha eklemek daha doğru geliyor. o yüzden ayrı tablo yapılabilir
    hocam ornek veriyorum kullanicinin bildirim ayarlarini farkli bir tabloda tutuyoruz. kolonlar : kullaniciNo, sms, email vs olsa ve kullaniciNo haric bool olarak istiyor yada istemiyor icin 1 ve 0 alsa buna göre kontrol etmenin hangi kısmı mantıksız olur? ben suana kadar böyle yaptımda daha iyi bir yolu nedir?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-DA02D78F4

hocam ornek veriyorum kullanicinin bildirim ayarlarini farkli bir tabloda tutuyoruz. kolonlar : kullaniciNo, sms, email vs olsa ve kullaniciNo haric bool olarak istiyor yada istemiyor icin 1 ve 0 alsa buna göre kontrol etmenin hangi kısmı mantıksız olur? ben suana kadar böyle yaptımda daha iyi bir yolu nedir?

Alıntıları Göster
    Şimdi normalizasyon olarak doğru gelmiyor ama uygulama açısından pratik diye şunu seçerdim. Normalizasyon için neden uygun değil. 1 byte ile halledebilecekken json saklayarak büyütüyorum ama development&maintain maliyeti bence daha önemli

http://sqlfiddle.com/#!17/a4fe7/1

Cünkü teorik olarak genelde setting ekranı varrolan ayarları tek seferde yükler ve sonra topluca update eder. Dolayı ile genelde gelen data body içindeki tüm datalar tek seferde güncellenir. Böyle bir alan tek kolon olarak saklansa daha kolay olur. TAbi bunu yaparken kullanılan orm destekliyor mu ona da bakmak lazım.

2. alternatifim.

http://sqlfiddle.com/#!17/7aa634 

Bunun avantajı değişen ayarlarla habire tablo güncellemesi gerekmesi ancak kolon adları tekrarlanıyor yine normalizasyona uygun değil (ama bu yapılmaz anlamında değil)

3. alternatif
    One to One ilişki olmasına rağmen ben ayırırdım. Zira bence user notification permisson user tablosundan anlamca ayrı. Yoksa user tablosu kocaman olur. Yazılımda en iyi şey sorunları daha küçük parçalara ayırarak çözmektir.

Birde yanlış şık pek yoktur kafana takma. Çözümün hatalıysa da en kötü neden hatalı olduğunun deneyimini kazanırsın. Deneme yapmak en iyisi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mahoni_38 -- 7 Kasım 2019; 21:49:14 >

• bende genelde windows linuxdaki dosya izin mantığı gibi yapardım 1 2 4 8 16.... sayılarının toplamından izin oluşturma
    mantığı yapardım 1 ise A izni var 2 ise B izni var 3 ise A ve B izni var 7 ise A B C izni var gibi tabi hepsinin kolay tarafı var tercih meselesi
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gökşen PASLI

bende genelde windows linuxdaki dosya izin mantığı gibi yapardım 1 2 4 8 16.... sayılarının toplamından izin oluşturma
    mantığı yapardım 1 ise A izni var 2 ise B izni var 3 ise A ve B izni var 7 ise A B C izni var gibi tabi hepsinin kolay tarafı var tercih meselesi
    hocam bu yapıyı mantık devrelerinde standart formlar başlığı altında görmüştük. bu şekilde cevabı true/false olan her şeyi çok sade bir şekilde tutabiliyoruz biliyorum. bu tarz kullanımlara örnekleri bulabileceğim bir kaynak var mı? windows/linuxda dosya izin sisteminin bu şekilde tutulduğunu nereden öğrendiniz? daha detaylı okuyabileceğim bir kaynak var mı? çünkü bu yöntemde çok mantıklı en tasarruflusu bu gibi o yüzden merak ettim.
  • https://gist.github.com/phnah/1750482
    Hangi dilde arıyorsun bilmiyorum yukarıda php var

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.