Şimdi Ara

Kulaklıklardaki ohm empedans ne oluyor?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
2
Favori
53.869
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
Mesaj
 • forumdan bir arkadaş trekstor vibez den tam performans almak için en az 32 ohm bir kulaklık olması lazım demiş. kullanma klavuzunda da en az 32 olması gerektiği yazıyormuş. baktığım çoğu kulak içi kulaklık <sennheiserin cx serisi de> 32 den düşük genelde 16. ama 32 olanlar da var (jays j-jays) hem de çok pahalı değil. ama shure'un milyarlık kulaklığı bile 22 ohm. kısaca nedir bu ohm ya • quote:

  Orijinalden alıntı: inciwetrust35

  quote:

  Orijinalden alıntı: denkesiz

  Peki telefona en uygun olanı ne ? 16ohm mu ?

  En uygun diye birşey yok hocam. Deneyip dinleyip almanız kağıt üstünde yazanlara göre herzaman daha mantıklıdır.

  Alıntıları Göster
  Ohm (Impedance): Kulaklıkların ic direncidir. 16,32,64 şeklinde olabilir. Yüksek ohm’lu kulaklık, düşük dirençli olana göre; baglı oldugu cihazdan daha fazla enerji yani güç çeker. Cihazın çıkış gücüne göre bazen 16 ohm, 32 ohm dirence göre daha yüksek ve net ses verebilmektedir. Yüksek ohm değerli kulaklık kullanmanın olumsuz yanı da vardır; sürücü optimizasyonu iyi yapılmamışsa distorsiyon artar aynı zamanda harcanan güç arttıgından pil tüketimi de artar. Burada kullanıcağınız cihazın çıkış gücü de önemlidir. Kaynak cihaz 16 ohm tasarlandıysa 16 ohm kulaklık takmak en iyisidir. Yüksek ohm, daha geniş bir frekans aralığını çok daha net bir şekilde ayırır ve sesler daha tane tane çıkar. Tabi sesi etkileyen birçok unsur da vardır. Bunları da hesaba katmak lazım. Empedansın yüksek veya düşük olması; ses kalitesinden çok verimliliği etkiliyor. Yani kaynaktan gelen analog verinin tam olarak environment’a yansıtılabilmesi ile ilgilidir. Aradaki farkları algılayabilecek kapasitede kulakları iyi olan çok az insan vardır. Empedans aynı zamanda toplam zahiri direnç demektir.

  Alıntıdır.
 • ohm kulakligin drenc degeridir. soyle dusun. ayni ozellikte 2kulaklik var. biri 32 biri 16ohm. ayni mp3 playerda ayni ses seviyesinde 16ohmluk kulaklik daha yuksek ses verecektir.
 • kulaklık konusunda birşey diyemicem fakat deck sistemimin hoparlörlerini değiştirirken biraz araştırmıştım bunu.bilgim kadarıyla açıklamaya çalışayım:

  düşük ohm daha düşük sinyal ile daha yüksek ses verebilir.
  fakat yüksek ohm ile ses daha temiz olur.
  düşük ohm da dip ses daha fazla olabilir (tabi kayıt kalitesi ve ses kaynağıda önemli bu konuda)
  yüksek ohm daha geniş bir frekans aralığını çok daha net bir şekilde ayırır ve sesler daha tane tane çıkar.

  diye anlatıyorumda bunun içinde deck lerin özellikleri kablolar vs de önemli.
  kulaklık deyincede mp3 çalar önem kazanıyor tabi. elinizde iriver veya cowon gibi üst seviye bir cihaz yoksa pek fark hissdemezsiniz (flac kullandığınızı varsayarsak. flac kullanmıyorsan en kaliteli cihaz ve en kaliteli kulaklıkta olsa farketmeyecektir.).
 • Cowon harici mp3 playerlar(bide vibez artık piyasada kaldıysa tabii) 32 ohm kulaklığa a yeterli güç sağlayamazlar,bende meizu m6sl var,son seste dinleyince anca yetiyor,hatta bazı düşük ses veren mp3 yada flac lerde yetmiyor bile,bu yüzden mp3 playerda kullanıcaksanız 16 ohm alın,16 üstü biraz daha profesyoneller için.
 • Peki telefona en uygun olanı ne ? 16ohm mu ?

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • quote:

  Orijinalden alıntı: denkesiz

  Peki telefona en uygun olanı ne ? 16ohm mu ?

  En uygun diye birşey yok hocam. Deneyip dinleyip almanız kağıt üstünde yazanlara göre herzaman daha mantıklıdır.
  < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
 • Ohm (Impedance): Kulaklıkların ic direncidir. 16,32,64 şeklinde olabilir. Yüksek ohm’lu kulaklık, düşük dirençli olana göre; baglı oldugu cihazdan daha fazla enerji yani güç çeker. Cihazın çıkış gücüne göre bazen 16 ohm, 32 ohm dirence göre daha yüksek ve net ses verebilmektedir. Yüksek ohm değerli kulaklık kullanmanın olumsuz yanı da vardır; sürücü optimizasyonu iyi yapılmamışsa distorsiyon artar aynı zamanda harcanan güç arttıgından pil tüketimi de artar. Burada kullanıcağınız cihazın çıkış gücü de önemlidir. Kaynak cihaz 16 ohm tasarlandıysa 16 ohm kulaklık takmak en iyisidir. Yüksek ohm, daha geniş bir frekans aralığını çok daha net bir şekilde ayırır ve sesler daha tane tane çıkar. Tabi sesi etkileyen birçok unsur da vardır. Bunları da hesaba katmak lazım. Empedansın yüksek veya düşük olması; ses kalitesinden çok verimliliği etkiliyor. Yani kaynaktan gelen analog verinin tam olarak environment’a yansıtılabilmesi ile ilgilidir. Aradaki farkları algılayabilecek kapasitede kulakları iyi olan çok az insan vardır. Empedans aynı zamanda toplam zahiri direnç demektir.

  Alıntıdır.
 • inciwetrust35 kullanıcısına yanıt
  Deneyip almak evet daha mantıklıyken, bir telefon ile 600ohm bir kulaklığın hiç iyi gitmeyeceğini bilmek gerek. Keza 500 - 400 - 300 vb ohmdaki dirençler de.

  Ancak 16 veya 32 ohmdakiler uygun olacaktır telefonla.

  not: kulaklıktaki hasssiyet değeri arttıkça aynı voluma ulaşmak için gereken güç seviyesi azalacaktır.
 • Flac bir sesi en iyi kayıt çalarlar'dan dinlemediğiniz sürece pekte fark etmeyecektir , 16 , 32 arası , kullandığınız aygıtın ampli'si kaliteli ve yüksek akım verebilir durumda değilse , 16 yerine 32 taktığınızda ses azalır ,

  Flac sesi oynata bilecek sınırlı sayıda aygıt vardır mp birimleri ve türevlerinde sesler zaten törpülenmiştir , bu kulaklıkları almanıza veya cihazlar satın almanıza değecek bir gb'lar ı aşan adetli müzikleriniz yok ise konuşmaya bile gerek olmayan bir konu , ayırt edebileceğiniz kalite bağlamında herhangi bir şey değişmeyecek..
 • quote:

  Orijinalden alıntı: Mair
  not: kulaklıktaki hasssiyet değeri arttıkça aynı voluma ulaşmak için gereken güç seviyesi azalacaktır.

  Omaj yükseldikçe , güç sarfiyatı artacak aynı ses seviyesine ulaşmak için gerekli amper artacaktır
 • quote:

  Orijinalden alıntı: kelli felli

  Cowon harici mp3 playerlar(bide vibez artık piyasada kaldıysa tabii) 32 ohm kulaklığa a yeterli güç sağlayamazlar,bende meizu m6sl var,son seste dinleyince anca yetiyor,hatta bazı düşük ses veren mp3 yada flac lerde yetmiyor bile,bu yüzden mp3 playerda kullanıcaksanız 16 ohm alın,16 üstü biraz daha profesyoneller için.
  Ben yakın zamanda sony walkman a45 alacağım ve yanında beyerdynamic dt 990 pro 250ohm luk modeli alacağım .flac ve .wav şarkılar için bu kulaklık için yetermi ?

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • quote:

  Orijinalden alıntı: Psycho53

  quote:

  Orijinalden alıntı: Mair
  not: kulaklıktaki hasssiyet değeri arttıkça aynı voluma ulaşmak için gereken güç seviyesi azalacaktır.

  Omaj yükseldikçe , güç sarfiyatı artacak aynı ses seviyesine ulaşmak için gerekli amper artacaktır

  Alıntıları Göster
  hocam sony walkman a45 alacağım yanında beyerdynamic dt 990 pro 250 ohm luk kulaklık lacağım .flac ve .wav müzikler için bu ohm falzamı ?

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.