Şimdi Ara

Küçük esnaftan alışverişi bitirdim (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
196
Cevap
3
Favori
31.901
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
194 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Metro kullanmıyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kucuk esnafla alakali soyle bir yargim var, (kesinlikle on yargi değil bir cok kez kanitlanmis bir yargi) silikulasyonu cok degilse urunler son kullanma tarihi gecmemisse bile cok taze olmuyor, raflar tozlu oluyor. Alisveris deneyimi gayri kurumsal oluyor, fiyatlat kesinlikle cok daha pahali oluyor, vergi levhasini asanlara bakin muhakkak onceki yillarda sifira yakin kar beyan edilmis oluyor. Calisan varsa ekseri sigortasiz oluyor.

Zincir markerler sakiz alsaniz dahi vergisini oduyorlar. Istihdam yaratiyorlar, Sigorta primlerini oduyorlar. Is kanunu hukumlerine uyuyorlar. Fiyatlati ucuz oluyor. Iade gibi islemler sikintisiz oluyor. Alisveris deneyimi kurumsal cercevede gerceklesiyor.

Bu noktada iki degerlendirme yapmak isterim. Ilki dua edin bim, sok ve a101 var. Bunlarin varligi sayesinde kucuk esnaf fiyatlati belli duzeyde tutmak zorunda kaliyorlar. Eger zincir marketler olmasa en dandik gofrete 2 lira bayiliyor olurduk. Ozellikle tatil kasabalarinin zincir marketler onceki zamanini bilenler ne dedigimi cok ii anlayacaklar.

Ikincisi kredi karti islerine gelmiyor. Komisyonun yanisira kredi karti alisverislerinde fis kesmek zorunda kaliyorlar. Vergi vermek zorunlulugu doguyor.

Ha istisnalari elbet var. Ilimde tespit ettigim 2 basarili market var. Sayet zincir market kullanamiyorsam uzak olmalarina ragmen sirayla bu ikisini kullaniyorum.

Ez cumle vergi beyaninda usulsuzluk yapan, pahali urun satan, istihdam yaratmayan, sigorta yatirmayan biri benim icin sahip cikmam gereken biriymis gibi durmuyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ayastafanos05 -- 29 Ağustos 2018; 23:32:52 >

• a101 de sigara satılmıyor diye biliyodum ?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bir süreliğine mecbur küçük esnafım, eskiden esnaftan alışveriş yapmazdım mümkün olduğunca.. Şimdi kesinlikle yapmam ben olsam esnaftan çöp bile almam ama sorun esnaftan çok sistemde. Kira, vergi yükü o kadar çok ki.. Yinede esnaflik mesleği ölmüş ama görmeni yok.

• Eric Theodore Cartman. kullanıcısına yanıt
    Hiç alakası yok dediklerinizin kredi kartı ile sigara alınca fiş veya fatura kesmek zorundalar vergi kaçırmak için bu yola başvuruyorlar. Banka belli günden sonra hiç kesinti yapmıyor lutfen yanlış bilgi vermeyin insanlara

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • BekirARSLAN kullanıcısına yanıt
    Marketin ismini bilsem direk maliyeye şikayet edicem

• radko kullanıcısına yanıt
    Benim arkadaş kartla sigara almış yazarkasa postan çektiği için adam oradan ekmek girmiş %8 KDV yazıyor gitmiş bir daha almış alırken videoya çekmiş bimere şikayet etti bakkala ceza yağdı çok uyanıklar kul hakkı yiyip cuma namazına giderler

• quote:

Orijinalden alıntı: BekirARSLAN

Hiç alakası yok dediklerinizin kredi kartı ile sigara alınca fiş veya fatura kesmek zorundalar vergi kaçırmak için bu yola başvuruyorlar. Banka belli günden sonra hiç kesinti yapmıyor lutfen yanlış bilgi vermeyin insanlara
    İkinci mesajımda belirtmiştim çalışma koşullarımız gereği ertesi gün hesabımıza geçmesi gerekiyor. Fiş kesmediğimizi nereden biliyorsunuz ki? Bakkalım demedim marketçiyim dedim. Barkod sistemimiz var sakız alınsa bile fiş kesiyoruz. Maliyeye şikayet ederim diyen olmuş okuduk, iyi güldük. İyi günler iyi forumlar dilerim.

• Bu konuda uzar gider tartisirsak da neyse gerek yok zaten. Soyledigim su; sermayesizligin yukunu musteriye bindiremezsiniz. Hicbir ekonomi kuralina uymaz. Ya sigarayi satmayacaksiniz. Ya da bu musteriler geldiginde sigaranin yaninda aldiklari elbette olacak onlardan Allah bereket versin birseyler kazanirim diye dusuneceksiniz. Yasal olarak gosterilen etiket fiyatindan farkli fiyata satis yapilamaz. Ya da yasal alt yapisi varsa sigaraya nakit ve kredi karti fiyati olarak iki fiyat belirleyecek. Yapamiyorsa da musteri sikayet edince mizmizlanmayacak o cok saygifeger kucuk esnaflarimiz.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: DiazLou

Csb.a101 sigara satmıyor.

Konu kilit+ üye ban
    satıyor ne demek satmıyor
  • Benim kriterim , çıkarken hayırlı işler der , ve cevabını alamazsam(1 kerelik dalgınlığı olabilir) bana bön bön bakıp arkamdan cıkmamı bekliyorsa , bir dahakine 500 metre yürürüm daha da girmem oraya .

Herkes mal satar , herkes esnaf olamaz .

Liseyi kayseride okumuştum . Yeni yetme değil de eski işi bilen bi dükkana girin bakayım , 5 fazla olsun burdan alayım dersiniz . Üstüne tavsiye edersiniz.

Böyle esnaflar sonuna kadar devam , diğerleri umarım yanlısını anlarlar .

• Eric Theodore Cartman. kullanıcısına yanıt
    Mahalle arası bakkaldan 5 liralık alışveriş yap fiş iste verecek mi bi bak hocam

• Bana esnaf deme. Yaşı büyük olanlar bilir önce böyle zincir market, lcw gibi yerler çok değildi.
    İzmirde kemeraltına girerdik bir kot, gömlek için çatır çatır pazarlık yapmak zorunda kalırdık.
    Adi bir malın üzerine lewis etiketi basarlardı yüksek fiyat çekerlerdi.
    Hele hele bayram öncesi ise pazarlık yapmazdı ister al ister alma takmazdı seni.
    Elektronikçisi, dandik dükkanlarda satılan her tarafı kurcalanmış cep telefonları, giyim, gıda... Çok kazıkladılar zamanında.
  • Ben mahallenin baklalından kredi kartıyla bir şey almayı bırak kredi kartı geçiyormu demeye utanırım, nakitim yoksa uzak yere büyük markete gider oradan alırım, ufak tefek şeyler alacaksam asla kartı uzatmamaya çalışırım çünkü bankalar ordaki emeği alıyor

• rambocuk kullanıcısına yanıt
    Bende nakit taşımıyorum dünyanın binbir türlü hali var hırsızı gaspçısı dolu büyükşehirler,3,5 kuruş hariç nakit taşımam cebimde

• 10 kr 20 kr zarar yada kar ben bilemem. Anladığım şu: artık parasal karşılığı olan bir yöntemle ödeme yapıyor olsanız bile ürün alamıyorsunuz, işte buna stokçuluk deniyor.

• Yil olmus 2018 hala kart kabul etmiyorlar. Biz burada nakit tasimiyoruz artik hersey kartla.
  • Zaten hiç almıyordum da taşındığımız yer biraz ıssız ve bim markete uzak olunca daha yakındaki bakkaldan alayım dedim. Adam bimde 2,50 ye satılan suyu 3,50 ye kitleyince daha market ne kadar uzak olursa olsun bakkaldan almamaya karar verdim. Zenginler felan alsın bakkaldan istediği gibi de bizim gibi fakir ve orta gelirliler için çok gereksiz pahalı yerler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kozmodov -- 30 Ağustos 2018; 5:50:12 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: pcqlock

abi resmen konuyu kilitlemissin eline saglik

Alıntıları Göster
    Yalnız verdiği bilgiler tamamen yanlış. Ona verilen cevaplara bakarsan bankacı da yazmış marketçi de yazmış. Birinci yalan sigaradan asla o kadar az kalmıyor, ikincisi ise banka faizi o kadar yüksek değil

• 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.