Şimdi Ara

Küçük esnaftan alışverişi bitirdim (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
196
Cevap
3
Favori
31.902
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
194 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    faizlerin artması pos cihazlarını etkilemez, kredileri ve dovizi etkiler
  • Cebindeki son kuruşu sigaraya vermek nedir abicim ya!

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: hayati54

faizlerin artması pos cihazlarını etkilemez, kredileri ve dovizi etkiler
    Faizin artmasi pos komisyon/valor etkiler. Banka komisyonlarini yukselttiyse sigarada ettigi ufak karida komisyona odemek istememektedir.

Bankaya laf atan arkadaslara gelirsek, bankalarla calismak zorunda degilsiniz, kimse kafaniza silah dayamiyor, sadece maas aliyorsaniz hesabiniza maasiniz yatar onuda gidip cekersiniz. kredi karti kullanmak, otomatik odeme vermek yada kredi cekmek kimse zorunda degil. Siz zaten alisveris yaparken pesin alacaginiz icin kimse size lafta soylemez mutlu mesut yasarsiniz. Bankalar amme hizmeti yapan yer olmadigi gibi Arceligin urettigi buzdolabini alirken 3 e uretip 10 a satiyor yada samsung un urettigi telefonu alirken 5 e mal edip 10 a satiyor diye elestirmeyip bankalari elestiriyorsaniz soyleyin babaniza size banka kursun bedava nimetlerinden faydalanin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cem -- 29 Ağustos 2018; 19:37:28 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Bakkal tekel vs bunlardan asla alışveriş yapmayın bırakın hepsi batsın gitsin

Suda içmem sigarada içmem kolada içmem bu küçük esnaftan alışveriş yapacağıma susuzluktan ölürüm daha iyi

• Cem kullanıcısına yanıt
    Dolar 1.20 iken de 1.50 komisyon aliniyordu 7tl iken de 1.50 komisyon aliniyor?

• quote:

Dolar 1.20 iken de 1.50 komisyon aliniyordu 7tl iken de 1.50 komisyon aliniyor?
    Dolarla ilgili birsey yazdim mi, komisyonlar faiz oraniyla alakali.

• quote:

Orijinalden alıntı: Eric Theodore Cartman.

Bir marketçi olarak cevap verme gereği duydum. Hocam sigara paketinden 20 ya da 30 kuruş kar kalıyor. Kart çektiğinde banka senden 50-60 kuruş faiz kesiyor. Yani kartla sigara sattığımızda kendi cebimizden zarara giriyoruz. Tabi ki adamın yaptığını savunmuyorum ben uygun dille belirtiyorum kartla sigara almak isteyenlere söyleyip 50 kuruş eklemem gerek sorun olur mu diyorum çoğu kişi de anlayışla karşılayıp kabul ediyorlar zaten. Herkes dükkan, iş sahibi olabilir ama herkes esnaf olamaz.
    abi resmen konuyu kilitlemissin eline saglik

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Cem kullanıcısına yanıt
    hocam sen anlamadın galiba faizler dolar 1.20 den 7tl ye yükselinceye kadar da yükseldi düştü bizim ykb hep sabit 1.50falan.
  • quote:

hocam sen anlamadın galiba faizler dolar 1.20 den 7tl ye yükselinceye kadar da yükseldi düştü bizim ykb hep sabit 1.50falan.
    Paranın bekleme maliyeti var, temel mantıkla bakarsanız Ahmet 100 Tl alışveriş yapıyor ve yaklaşık 1 ay sonra kredi kartını ödüyor diyelim. Banka 100 Tl yi 1 ay sonra alıyor. Size ise satıştan 1 gün sonra hesabınıza geçiyorsa arada 29 günlük bir zaman farkı var. Faizlerin arttığı dönemde gelecekteki 100 Tl nin bugünkü değeri daha düşük olur yani banka daha çok komisyo keser.

Çalıştığım bankada ocakta 1.49 olan oran nisanda 1.59 şuan ise 1.79 oldu. Mayısda fiyatlama yaptığım firmalarda hala 0,99 yada 1,1 ile çalıştıklarım var, onları özel fiyatlamayla sabitlemiştim, eylülde fiyatlamaları bitiyor. Muhtemelen yeni fiyatlamalarda eski oranlardan çalışamayacağım. Hatta şuan zarar bile ediyorum onlardan.

• Eric Theodore Cartman. kullanıcısına yanıt
    Hicbir banka eger 28 gun bekleyip parayi o sekilde hesabiniza alirsaniz kesinti yapmaz. Sermaye yoksa orasi ayri. Sermayesiz is yapmak zaten apayri bir soru isareti.

• imfatalty kullanıcısına yanıt
    Dostum sigara 17 lira. Yüzde 3ü 51kuruş ediyo zaten.

Sigara gibi bi saçmalığa 17lira veriyoz da helal para kazanan adama niye yarım Lira verirkem kavga çıkarıyoz.

• Simdi helal para kazanmaksa, vade farki yani ekstra 50 kurus faiz farki talep etmesi zaten helalligi ortadan kaldiriyor. Sonuc olarak esnaf sermayesi varsa 28 gun beklesin komisyonsuz parasini alsin. Sermayesi yoksa da zaten isi yapmasin.

• Eric Theodore Cartman. kullanıcısına yanıt
    Bu iş benim zoruma gidiyor. Ben senden alışveriş yaparken banka niye para kazanıyor.

Ben kredi kartı kullanmıyorum. Bankadan çekerim parayı cebimde 1500 liraya kadar taşırım. Benim param ülkede kalsın. Esnaf kazansın.

Banka kartının üstünde visa yazıyor. Kartla her alışveriş yaptığımda gavur visa para kazanıyor diye ciğerim yanıyo.

Visa nın yerli alternatifi TROY kullandım. Tcdd bileti bile alınmıyor. Mecburen döndüm visaya.

Elimden geldiğince bu banka belasından kurtulmaya çalışıyorum.

• SVIHS misali yani
  • the walker T kullanıcısına yanıt
    1-) İslamiyette bir ürün istenilen fiyata istenilen şekilde satılır. Sana 10 liraya satarım. Başkasına seneye vereceği 20liraya satarım. Önemli olan satış şeklinin net ve kesin olmasıdır. Neyse mesele ilmihal değil.

2-) Adamcağıza banka bir ay sonra 17 lira verdiğinde, sigara 18 lira oluyo. Adam rafı doldurmak için 1 lira cebinden harcamış oluyor.

Adamın ne kadar sermayesi var bizi ilgilendirmez. İşini düzgün yapıp helal para kazanan herkesin başımızın üstünde yeri var.

• Bizim bakkalda post makinası bile yok
  • Herzaman olduğu gibi bindiği dalı kesen esnafımız.

• helpmexxc kullanıcısına yanıt
    BURULAŞ kart için bile istasyonlarda bulunan kart dolum cihazlarından BKM express ile dolum yapabiliyorum.Onun için bile esnafa gerek kalmıyor.

• Küçük esnaftan alışveriş yapmamak için çok sebep bulabilirsin ama, sigara konusu bunlardan biri değil.

• bakkaldan hallice işletmemiz var sigara verirken fark almıyoruz ama insanlar cebinde parası olduğu halde kartla alıyor nakit olarak aldığım sigarayı kredi kartıyla satıyorum e haliyle sermayemde küçülme oluyor , koymadığı için idare ediyoruz ama küçük esnafın sermaye yetiştirememesi normal.
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.