Şimdi Ara

Küçük esnaf olarak halimiz içler acısı, sizde durumlar nasıl? (12. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
378
Cevap
2
Favori
29.631
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
362 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Turizm bu sene unutulsun zaten, şu devirde iş yeri açana gülüyorum sadece, eskiden olup devam ettirene lafım yok çaresi yok. Fatura kesmeyen esnafa müstehak.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Transfer şirketimiz var .. zaten sezonluk para kazanıyorduk 4 bilemedin 5 ay o da yalan oldu arabanın kaskosu geliyor sigortası geliyor koltuk sigortası geliyor mtv si var bunlar bitince sırada d2 kirası geliyor muaynesi bakımı kıl yün tuy derken delik git gide büyüyor
  • çiçeklerini sulamaya gelebiliriz. küçük esnaftan çiçekçilik ten konu deprem parasi na bagladin. ciceklerini sulatmayi hakettin

• quote:

Orijinalden alıntı: tamactiJun

Turizm bu sene unutulsun zaten, şu devirde iş yeri açana gülüyorum sadece, eskiden olup devam ettirene lafım yok çaresi yok. Fatura kesmeyen esnafa müstehak.
    Fatura kesmeyen küçük esnafa müstahak ama %97 borcu silinen dev şirketler uçmaya devam. keşke herkes dört dörtlük vergisini ödese arabalarda yakıtlarda verdiğimiz vergiler olmazdı belki en azından ama ülkeye ne yerleştiyse ne yapıştıysa geçmişten günümüze devlet politikaları yüzünden olmuştur..bunu bir çok kez deneyimledim..bu coğrafya böyle gelmiş böyle gidiyor inşallah düzelir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • yuxexesahmet kullanıcısına yanıt
    Umursamıyorum artık
    Halk seçiyor halk buluyor.

• Bugün sanayiye gittim dizel aracım egzoz muayenesinden geçmedi yüksek salınım varmış. Baktırmak istediğimi söyledim. Adam direk abi bunda bir şey yok dizellerde hep olur Bi enjektör temizleyici atalım hiç bir şey kalmaz dedi. Olur dedim ne kadar. 150 lira dedi. Aldı markasız bir şey gösterdi. Ulan bunun kralı würth o bile 30-40 lira. Sen bana ne idüğü belirsiz şeyi 150 liraya çakmaya kalkıyorsun. Fatura fiş desen yok. Gelir beyanı yok. Kusura bakmayın esnafa üzülecek değilim. Vergi ödemeyip kaçıran, sürekli müşteriyi kazıklama peşinde olan adamlara niye üzüleyim? Benim her ay brüt maaşımdan neredeyse bir asgari ücret kadar kesinti oluyor. Faturamı iki gün geciktirmiş insan değilim. Ama af gelir esnafa, kredi ödemesi ertelenir esnafa, ötv KDV muafiyeti gelir esnafa. Ya kardeşim bu verginin yükünü çeken bordrolu insanlar kaymağını yiyen esnaf. Benden vergiyi tahsil eder bin bir türlü alavere dalavere ile onu gider göster bunu şu göster benden aldığı vergiyi bile devlete ödemez. Düzgün olanlarını tenzih ediyorum ama ekseriyetle böyle kusura bakmasınlar. Ha devlet bunu bilmiyor mu bal gibi biliyor. Buna çanak tutan da kendisi. Diğer taraftan bugüne kadar işlerim iyi diyen bir esnafta görmedim. Hep esnaf kan ağlıyor. Ama kimse de dükkanı kapatıp gitmiyor. bakıyorsun araç yenileme ev alma tatiller eşyalar gırla gidiyor. Adamların ağzına yuva yapmış işler kötü lafı. Patlama olur 100 dolara taşırlar, kriz çıkar artıştan fazla zam yaparlar, virüs yayılır kolonya maske fiyatları arşa çıkar. Ramazan gelir zam yaparlar. Ötv indirimi gelir cebe atar yansıtmazlar. O yüzden zerre üzülmüyorum bunlara.

• Su patlağı vardı tamir için çağırıyorum normal 200 kartla 250 diyor xd

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-1ED2E7222

Bugün sanayiye gittim dizel aracım egzoz muayenesinden geçmedi yüksek salınım varmış. Baktırmak istediğimi söyledim. Adam direk abi bunda bir şey yok dizellerde hep olur Bi enjektör temizleyici atalım hiç bir şey kalmaz dedi. Olur dedim ne kadar. 150 lira dedi. Aldı markasız bir şey gösterdi. Ulan bunun kralı würth o bile 30-40 lira. Sen bana ne idüğü belirsiz şeyi 150 liraya çakmaya kalkıyorsun. Fatura fiş desen yok. Gelir beyanı yok. Kusura bakmayın esnafa üzülecek değilim. Vergi ödemeyip kaçıran, sürekli müşteriyi kazıklama peşinde olan adamlara niye üzüleyim? Benim her ay brüt maaşımdan neredeyse bir asgari ücret kadar kesinti oluyor. Faturamı iki gün geciktirmiş insan değilim. Ama af gelir esnafa, kredi ödemesi ertelenir esnafa, ötv KDV muafiyeti gelir esnafa. Ya kardeşim bu verginin yükünü çeken bordrolu insanlar kaymağını yiyen esnaf. Benden vergiyi tahsil eder bin bir türlü alavere dalavere ile onu gider göster bunu şu göster benden aldığı vergiyi bile devlete ödemez. Düzgün olanlarını tenzih ediyorum ama ekseriyetle böyle kusura bakmasınlar. Ha devlet bunu bilmiyor mu bal gibi biliyor. Buna çanak tutan da kendisi. Diğer taraftan bugüne kadar işlerim iyi diyen bir esnafta görmedim. Hep esnaf kan ağlıyor. Ama kimse de dükkanı kapatıp gitmiyor. bakıyorsun araç yenileme ev alma tatiller eşyalar gırla gidiyor. Adamların ağzına yuva yapmış işler kötü lafı. Patlama olur 100 dolara taşırlar, kriz çıkar artıştan fazla zam yaparlar, virüs yayılır kolonya maske fiyatları arşa çıkar. Ramazan gelir zam yaparlar. Ötv indirimi gelir cebe atar yansıtmazlar. O yüzden zerre üzülmüyorum bunlara.
    Zaten saydığınız kiyaklarin çoğundan düzgün esnaf yararlanamıyor adam yıllarca ödemiyor bı af faizini siliyor odeyenden kârlı çıkıyor paranın değeri kalmıyor

• Guzellik salonumuz var esimle. Kapadik zaten devletten kapama emri gelmeden daha. Hala acikmisiniz diyen ya da fiyat soran var ama kesinlikle acmiyoruz. Ama elektirik su vs kira isliyor aidatta var yani hic acmasak yine belli bir meblag var. Ev icinde gecerli bunlar. Tamam para yok bari elektirik su d.gaz vs isleri almasinlar. Bana ne konut kredisinden bana ne ... ne kadar dayanir ki kucuk bir isletme calismamaya hadi dayansak en fazla 2 ay daha dayaniriz.

• FpsMachine kullanıcısına yanıt
    Küçük esnaf olarak ne kadar para kazandın, ne kadar vergi verdin?

• Jose_Gökhan kullanıcısına yanıt
    Berber mi söyledi bunları?

• Herkes esnafa laf çakmış, forumda kimsenin tanıdığı, eşi, dostunun esnaf iş vereni yok sanırım, insanların iflas etmesi hakkında bu kadar kolay atıp tutabildiklerine göre.

Bu gidişle çok batan olacak gibi, işsizlik desen oda tavan yapacak anlaşılan. Devlet (hala öyle bir şey varsa tabi) para basarak, milletin cebine dağıtmak zorunda bu parayı, öyle krediyle vs borca sokarak adamı, olmaz bu iş. Neden para basarak? Net rezervleri, dövizi baskılayrak ve batan inşaatcı kardeşlerini kollarken erittikleri için, para basmak durumundalar. Dövizi fırlatmadan, ne kadar para basabilirler, orası ayrı bir konu. Almanya 750 Milyar Euro, ABD 2 Trilyon dolar para pompalayacak, bizimkiler 100 Milyar TL ile içeriği saçma sapan bir paketle geldiler, devamını izleyip göreceğiz.
    Küçük esnaf olarak halimiz içler acısı, sizde durumlar nasıl?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tadanyz -- 26 Mart 2020; 0:56:47 >

• Bu iktidara en büyük desteği veren esnaf ve çiftçidir.. Biz çalışanlar ise bol bol vergi verdik.. Oy vermedik ama.. Geç olmuş anlamışsınız.. Umarım önünüzdeki seçimlerde bu yaşadıklarınızı unutmazsınız..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-1ED2E7222

Bugün sanayiye gittim dizel aracım egzoz muayenesinden geçmedi yüksek salınım varmış. Baktırmak istediğimi söyledim. Adam direk abi bunda bir şey yok dizellerde hep olur Bi enjektör temizleyici atalım hiç bir şey kalmaz dedi. Olur dedim ne kadar. 150 lira dedi. Aldı markasız bir şey gösterdi. Ulan bunun kralı würth o bile 30-40 lira. Sen bana ne idüğü belirsiz şeyi 150 liraya çakmaya kalkıyorsun. Fatura fiş desen yok. Gelir beyanı yok. Kusura bakmayın esnafa üzülecek değilim. Vergi ödemeyip kaçıran, sürekli müşteriyi kazıklama peşinde olan adamlara niye üzüleyim? Benim her ay brüt maaşımdan neredeyse bir asgari ücret kadar kesinti oluyor. Faturamı iki gün geciktirmiş insan değilim. Ama af gelir esnafa, kredi ödemesi ertelenir esnafa, ötv KDV muafiyeti gelir esnafa. Ya kardeşim bu verginin yükünü çeken bordrolu insanlar kaymağını yiyen esnaf. Benden vergiyi tahsil eder bin bir türlü alavere dalavere ile onu gider göster bunu şu göster benden aldığı vergiyi bile devlete ödemez. Düzgün olanlarını tenzih ediyorum ama ekseriyetle böyle kusura bakmasınlar. Ha devlet bunu bilmiyor mu bal gibi biliyor. Buna çanak tutan da kendisi. Diğer taraftan bugüne kadar işlerim iyi diyen bir esnafta görmedim. Hep esnaf kan ağlıyor. Ama kimse de dükkanı kapatıp gitmiyor. bakıyorsun araç yenileme ev alma tatiller eşyalar gırla gidiyor. Adamların ağzına yuva yapmış işler kötü lafı. Patlama olur 100 dolara taşırlar, kriz çıkar artıştan fazla zam yaparlar, virüs yayılır kolonya maske fiyatları arşa çıkar. Ramazan gelir zam yaparlar. Ötv indirimi gelir cebe atar yansıtmazlar. O yüzden zerre üzülmüyorum bunlara.
    Canım kardeşim güzel yazmışsın fakat yazının sonunda “bunlara” lafı hiç gitmemiş . Bak bende esnafım 3 kişi çalışıyor yanımda senin verdiğin verginin daha fazlasını benim çalışanımda veriyor . Aldığım ve sattığım ürünler hep faturalı ve vergili . Türkiye’de esnaf isen zaten vergi dairesi sana ortak oluyor. O yüzden bilip bilmeden konuşma lütfen. Size 3 kuruşluk malı 5 kuruşa satmaya çalışana gelincede, o şahıs asla esnaf olamaz , esnaflık ayrı bir insanlıktır . Müşteriyi hoş tutmak , satış karını sabit tutmak , aldığı ürünün parasını zamanında ödemek ve müşteriye imkanları doğrultusunda yardımcı olmaktır esnaflık. Ama şimdi böyle esnaf bulmak çok zor. Birde ustalar var ustalarla esnaflığı karıştırmayın lütfen . Usta kendine değer biçtiği parayı talep eder. Teşekkür ederim iyi geceler.

• quote:

Orijinalden alıntı: amadeus99

30.000 lira cirosu olan işletmenin sırf stopajı 2000 3000 tl'den aşağı olmaz.

Alıntıları Göster
    İşletmelerin çoğu kirasını düşük gösteriyor ordan bile vergi kaçırıyorlar.
  • Çoğu esnaf bok gibi para kazanıyordu afedersiniz o yüzden o kesime acımıyorum inşallah ta batarlar diyorum senelerce milleti kazıkladınız ama kuruyemişçi ama pastane ama bilmemne hak ediyorsunuz. Allah büyüktür bugüne kadar haram yiyenler inşallah Allah tarafından ilahi adalete boyun eğeceklerdir. Devleti yönetenler de aynı şekilde toplanan onca para nereye gitti ? Neden sokağa çıkma yasağı gelmiyor çünkü kasa bomboş...
  • kısaca deveye diken insanı miken yaranırmış
    bu iktidarı seçen hepinizsiniz malesef
    ve bir şekilde katlanmak zorundasınız bu batmanıza sebeb olsa bile
    adamı nerdeyse peygamber ilan edecektiniz
    insanlar dinlerinden bile soğudu
    din tüccarlarının duygu sömürüleriyle
    hepinize müstehak hiç kusura bakmayın
  • İyi kazanıp iyi harcarken beni mi düşündün birader de şimdi seni düşünüp üzülmemizi bekliyorsun. Yerine bir başkası dükkan açar yokluğun aranmaz.

Zengin için büyük küçük fark etmez duyar kasıp sözde muhalefet yaptığınızı mı sanıyorsun. Bu yüzden mi kötü iktidar diyelim. Aynısının laciverti diğer partilerin belediyeleri yapıyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu esnaf düşmanlığını anlamadım. Esnaf dediğiniz kesim yanında binlerce kişiyi çalıştırıyor, ssk primi kdv stopaj bir sürü vergi ödüyor. İçinde kötüsü var, vergi kaçıranı var diye hepsini gömmüşsünüz. Daha dün çocuğu doktora götürdüm, 400 tl nakit aldı, ne fiş ne fatura. Ee tüm doktorları gömelim mi?

• vallahi beyler ben sizleri bilmem ama ben 3 yıl önce açaçaktım dükkan.iyiki açmamışım.şimdi güvenlik görevlisi olarak işe başlıcam.türkiyede en garanti iş şuan güvenlik. piyasa iyi olsaytı ben yaparmıytım bu güvenligi gerçi kimse yapmak istemez. istemedigim son iş bu güvenliktir. banka güvenligidee torpil dönüyor ülke batmış adam ayarlamayla.hayattan sogutum anasını satayım.nereye el atsam patlıyorum
  • 
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.