Şimdi Ara

Küçük esnaf olarak halimiz içler acısı, sizde durumlar nasıl? (11. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
378
Cevap
2
Favori
29.631
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
362 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Cem

Esnada kredi açıklandı 25 bin, %4.5 faiz, şuan mevduat faizi %10. Ayrıca esnafların kredileri 3 ay ötelenecek, hemde faiz farkı alınmayacak ama bireysel kredilerde ötelenirse faizli öteleniyor ve fark alınıyor. Daha da esnaf ağlıyor. Bu sene birde zarar gösterirler, vergi falanda vermezler, vergi borcu olanın vergileride faizsiz yapılandırılır. Adam kararname gereği kapatmak zorunda kalıyor dükkanı, çalışanları ücretsiz izine çıkarıyor. Onlar napsın, zaten asgriden çalıştırıyodun, adamın sağda solda birikimi bırak ucu ucuna yetiyordu maaşı, birikimi yoktur onlar napacak. Sen esnaf olarak kenara para atamıyorsan zaten o işyeri kriz vs. olmasada batar.

İşini hakkıyla yapana lafım yok, fırsatçıkık yapana, gereksiz ağlayana lafım. Yukarıda arkadaşın biri yazmış, personele günlük vermeye devam ediyoruz. Böylesi esnaf desteklenir işte.
    nerde acıklandı nerede göremedim

• quote:

Orijinalden alıntı: leftercan1907

nerde acıklandı nerede göremedim

Alıntıları Göster
    https://twitter.com/BeratAlbayrak/status/1242419274238615554

en başta burada sonra her yerde duyurusu yapıldı. Zaten çok uzun süredir de aslında bu krediler bu faiz oranıyla fazlasıyla veriliyor. Geçen sene %5 faizle kredi kullanıp aldığı krediyi direk %23 den faize yatıranlar oldu. Sözde esnaf işini geliştirecekti, çoğu alıp ya dolar yaptı 5.3 lerden yada yüksek faizle parasına para kattı.

• quote:

https://twitter.com/BeratAlbayrak/status/1242419274238615554

en başta burada sonra her yerde duyurusu yapıldı. Zaten çok uzun süredir de aslında bu krediler bu faiz oranıyla fazlasıyla veriliyor. Geçen sene %5 faizle kredi kullanıp aldığı krediyi direk %23 den faize yatıranlar oldu. Sözde esnaf işini geliştirecekti, çoğu alıp ya dolar yaptı 5.3 lerden yada yüksek faizle parasına para kattı.

Alıntıları Göster
    telekkürler şimdi baktım istenilenlere.yüzde 95 kredi cekmez.bir sürü şartı var .iş olsun diye acıklamışlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi leftercan1907 -- 25 Mart 2020; 20:51:30 >

• quote:

Yine paket çıkardılar, safi esnaf. Kredi kullanmış olanların kredileri esnaf kefalet ile kullananların faizsiz ötelenirken, normal kredi kullanan bireysel ve ticari müşterilen kredileri faiz eklenerek öteleniyor. Yani burada en son ağlayacak esnaf olması lazım.
    Evet ama senin esnaf gibi borcun var mı mesela? 50 bin tl yi aşan borcun, 50 bin tl de alacağın varsa senin de ötelesinler. Bunlar ev kredisi de değil, mal alırken aldığın riskli krediler.
  • quote:

telekkürler şimdi baktım istenilenlere.yüzde 95 kredi cekmez.bir sürü şartı var .iş olsun diye acıklamışlar.

Alıntıları Göster
    Bi sürü şart dediğin nedir hocam. Detayları biliyormusunuz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: CSB yazmayan adam

Evet ama senin esnaf gibi borcun var mı mesela? 50 bin tl yi aşan borcun, 50 bin tl de alacağın varsa senin de ötelesinler. Bunlar ev kredisi de değil, mal alırken aldığın riskli krediler.

Alıntıları Göster
    Evet var konut kredim var, öteliyorlar ancak ötelemenin bedeli var. Esnafın(eskkk kredisi) ise hem çektiği kredi düşük faizli hemde düşük faizli krediyi maliyetsiz öteliyorlar.
  • Salgın geçsede esnafa ve işten çıkartılanlara bunun kazığı 1 sene boyunca devam edecek , herkes borcuna borç katacak ve piyasaların düzelmesi en az bir yıl sürecek .
    Anlayacağınız devlet öteleme değilde bu faturalar kiralar vergiler için bir şey yapmazsa (devlet memurları hariç , onlar her halükarda maaşlarını alıyor) işte gerçekten işimiz o zaman duaya kalmıyor. Bu dönem içinde inşallah intiharlar çoğalmaz.
    Bu arada şu sürekli emniyet iç işlerine şikayet yazanlar merak etmeyin bu dünya sizede kalmaz....
  • quote:

Bi sürü şart dediğin nedir hocam. Detayları biliyormusunuz.

Alıntıları Göster
    Küçük esnaf olarak halimiz içler acısı, sizde durumlar nasıl?Küçük esnaf olarak halimiz içler acısı, sizde durumlar nasıl?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi leftercan1907 -- 25 Mart 2020; 21:5:36 >

• quote:

Alıntıları Göster
    Şart dediğiniz evrak hocam. Evrak toplamak zorunuza gidiyorsa orasını bilemeyecem. Sadece teminatlanma aşamasında sizden duruma göre g.menkul, menkul kefil yada sadece sizin imzanız karşılığı kredi verilebilir. Buda sizin istihbaratsal durumunuza göre belirlenir. Bugün sadece bu konuda 80 kişiye danışmanlık yaptım. Son 3 yılda ise 3bin kişiye yapmış olabilirim. Saymadım ama okadar vardır.

• quote:

Esnada kredi açıklandı 25 bin, %4.5 faiz, şuan mevduat faizi %10. Ayrıca esnafların kredileri 3 ay ötelenecek, hemde faiz farkı alınmayacak ama bireysel kredilerde ötelenirse faizli öteleniyor ve fark alınıyor. Daha da esnaf ağlıyor. Bu sene birde zarar gösterirler, vergi falanda vermezler, vergi borcu olanın vergileride faizsiz yapılandırılır. Adam kararname gereği kapatmak zorunda kalıyor dükkanı, çalışanları ücretsiz izine çıkarıyor. Onlar napsın, zaten asgriden çalıştırıyodun, adamın sağda solda birikimi bırak ucu ucuna yetiyordu maaşı, birikimi yoktur onlar napacak. Sen esnaf olarak kenara para atamıyorsan zaten o işyeri kriz vs. olmasada batar.

İşini hakkıyla yapana lafım yok, fırsatçıkık yapana, gereksiz ağlayana lafım. Yukarıda arkadaşın biri yazmış, personele günlük vermeye devam ediyoruz. Böylesi esnaf desteklenir işte.
    Ya hocam bugün gittim öyle bir şey yok, çok fazla şey istiyorlar. Teminat falan istiyorlar. Ula bende teminat yapacak para olsa niye kredi çekeyim??? Arkadaş demiş iş olsun diye yapılmış bir açıklama. Zaten bankada başka adamlar da bu iş için gelmişler baktım onlara da bir sürü şart sundular. HİKAYE!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CSB yazmayan adam -- 25 Mart 2020; 21:21:13 >

• Cem kullanıcısına yanıt
    Esnaf ve sanatkarlar odası başvurduğun ilde-ilçede mutlaka tapu istiyor yıllardır bu yüzden alamadım ben bu kredileri.Mesela Muğla da başvuruyorum benden muğla da tapu istiyor bende yok ama izmir de var diyelim genede kabul etmiyor.Mesela 2 yıl önce 100 binliraya kadar kredi dağıtılıyordu gene başvuruda bulundum gerçekten ofisi genişletmek cihazları güncellemek için üstüme kayıtlı 2 aracı koydum genede 1 lira bile vermediler.2 adet kefil istiyorlar şimdi 50 bin çektin diyelim sana kefil olan sende bana da sen ol diyor oda çekiyor.Onun ödemesini aksatması seni etkiyor kalkıyor 2.kefil olanda bana da ol madem bende çekeceğim diyor iş karışıyor.Birde sana kefil olanlarında aynı odaya kayıtlı olma şartı filan var öyle yazıldığı gibi değil olay.
  • quote:

Ya hocam bugün gittim öyle bir şey yok, çok fazla şey istiyorlar. Teminat falan istiyorlar. Ula bende teminat yapacak para olsa niye kredi çekeyim??? Arkadaş demiş iş olsun diye yapılmış bir açıklama. Zaten bankada başka adamlar da bu iş için gelmişler baktım onlara da bir sürü şart sundular. HİKAYE!

Alıntıları Göster
    Değil hocam, ancak başvuru çok olacağından mutlaka elemek zorunda kalacaklar. Düşünün sizin en iyi ihtimalle 100 tane esnafa kredi veremebilme durumunuz olacak. Ancak başvuru 1000 diyelim. Bu durumda içlerinden seçmek zorunda kalacaksınız. Burada da devreye eleme kriterleri giriyor. Haaa şu da var, borca batık biri zaten batıktır, mesele şuan borca batık birini kurtarmak değil, normal birinin batık duruma düşmesini engellemek.

Haa şunu belirteyim başlı başına yanlış bir strateji, diğer devletler direk yardım yaparken burada yardımı güya krediyle yapıyorlar, oysaki adam resmen kredi çekerek durumu kurtarmaya çalışıyor ama aslında iyice durumu kötüye sokacak bir hamle. 6 ay sonra bu insanlar n'apacak. Kredilerini ödemeyenler ne duruma gelecek. Bankalar bundan ne kadar zarar görecek. Buradaki piyasa riskini bankalara yüklemenin de bir anlamı yok, çünkü finansal sistemi zayıflatıyorsun. Kısaca basiretsiz bir yönetimin ortaya koyduğu akla ziyan bir uygulama, bu uygulamada ki yöntemler ise maalesef her esnafa uygun değil.

• quote:

Orijinalden alıntı: Alkımm

Esnaf ve sanatkarlar odası başvurduğun ilde-ilçede mutlaka tapu istiyor yıllardır bu yüzden alamadım ben bu kredileri.Mesela Muğla da başvuruyorum benden muğla da tapu istiyor bende yok ama izmir de var diyelim genede kabul etmiyor.Mesela 2 yıl önce 100 binliraya kadar kredi dağıtılıyordu gene başvuruda bulundum gerçekten ofisi genişletmek cihazları güncellemek için üstüme kayıtlı 2 aracı koydum genede 1 lira bile vermediler.2 adet kefil istiyorlar şimdi 50 bin çektin diyelim sana kefil olan sende bana da sen ol diyor oda çekiyor.Onun ödemesini aksatması seni etkiyor kalkıyor 2.kefil olanda bana da ol madem bende çekeceğim diyor iş karışıyor.Birde sana kefil olanlarında aynı odaya kayıtlı olma şartı filan var öyle yazıldığı gibi değil olay.
    Hocam buranın finansal danışmanlık konusu olmasını istemekle birlikte size ufak bir tavsiye vereyim. Şuan çok ihtiyacınız yoksa bekleyin. İleri ki zamanda kredi kullanacaksanız şunu yapabilirsiniz; işyerinizin bulunduğu esnaf kefalet koop gidip başvurunuzu yapın, teminat olarak g.menkul istemeleri gayet normal*(bunun sebebini aşağıda açıkladım), şayet vereceğini g.menkul farklı şehirde olduğundan alamayız derlerse, bunun sebebini de ekspertiz yapamıyoruza bağlarlar evet haklılar çünkü onlar ekspertiz için oraya gidemezler. Ancak bunun çözümüde şu, halkbankasının anlaşmalı eksperlerince ücreti mukabilinde evime ekspertiz yapılsa ve orada çıkan değere göre değerlendirilse diyebilirisiniz. İpotek konulmasıda nöbetçi tapu dairesinden türkiyenin istediğiniz yerindeki g.menkule ipotek konulabiliyor. Zaten artık online sisteme geçildiğinden bu biraz daha kolay. Böylece sorununuzu çözmüş olursunuz.

*esnaf için hem düşük faizli hemde yüksek bir kredi veriliyor. Haliyle bu tip kredilerde batak oranının çok düşük olması ve tahsil edilebiliyor olması gerekiyor. Yoksa oradaki o düşük faizli kredi sistemi çöker devam edemez. Bu yüzden bu sistemi korumak adına teminat yapılarını güçlü tutması lazım. Olayın özü budur. Diğer türlü bu sistem bir kaç yıl içinde tıkanır. Çünkü esnaflarda batık oranı yüksek oluyor, çok kolay kurulup çok kolayda kapanabiliyorlar.

• Cem kullanıcısına yanıt
    Sizin dediğiniz fikri zamanında yapmak istemiştim attığı taş ürküttüğü kuşa değmemişti.Yani 20 bin verecekse 2500 masraf var uğraşması bilmem ne düz almak daha mantıklıydı.Şuan ihtiyaç konusuna gelirsek herkes gibi bizimde nakit akışımız 0 .Malum turizm dönemi açılıyor ve bizim iş başlangıcımız mart ayları bu tarihte turları düzenliyoruz,tekneleri hazırlıyoruz yada evraklarını sörveylerini gerçekleştiriyoruz.Tersane bölgesinde az olmakla birlikte çalışmayan insanlar elbet var hem iş yetişmiyor,hemde turların iptal edilmesinden dolayı denize indirilmesi gereken önde bulunan tekneler denize indirilmiyor.Devlette mamur sayısını %50 azaltınca iş sarpa sardı.

Gelelim asıl olaya biz bu süreçte çok ters bir şekilde yakalandık.Gelen ön ödemeleri tekne sahiplerine aktardık hatta kimisinden komisyonu bile kesmedik nasılda diğer ödeme gelecek diye.Teknelerin evrak işlemlerine başladık devlet harcamalarını harçlarını yatırdık işi neredeyse bitirdik ama şimdi ödeme alamıyoruz.Para kazanmayı geçtik cepten giden parayı alamıyoruz.Eskiden 6 aylık olan sezon son 10 yıldır 3-4 aya düştüğü için kışın ciddi krediler çekilip yazın bunları ödüyorduk ama son 3 yıldır buda gerçekleşmiyordu.Kısaca 3 yıldır küçülmeye giden bir olayda elde avuçta olanı işe yatırarak son kurşunumuzu ümit ederek ateşledik.Şuan net ve kesin olarak Hollanda,İtalya,Avusturalya,Abd,Almanya bazlı turlar direk ulusal yasalar ve sözleşmeler ile iptal edildi.Buda bizim Haziran ayının sonuna kadar olan turları kapsıyor.Sonrası için de herhangi bir talep yok.

İptal edilen turların yerine yeni turlar koymak imkansız gibi bir şey şuan ki dünya durumunda.Alınan paraları (bizim üzerimizden gelip teknelere giden ) iade etme süreci var.Almadığım parayı iade etmem gerekecek ki 2000 eu diyelim 150-180 eu su benim kalkıp 2000 nasıl iade edilecek .Firmalar tekne sahipleri de bu durumda iade etmek istemiyorlar onlarda harcadı bu paraları.Miktarlar örnek olarak veriyorum daha yüksek gerçekte yaşanan.Bu bahsettiğim işi yapan bulunduğum bölgede 60 adet firma var her birinin yanında en az 3 kişi çalışıyor bu firmalar iş yaptıkça para alan firmalar kimsede mevduat olduğunu sanmıyorum(kendimden yola çıkarak) .Bütün kıyı kesimleri bu tarz işlemler ile dönüyor domino etkisi ile yerel halka çok büyük darbe vurur bu olay.

Uzun oldu ama kısaca şuan olmasa bile bir kaç ay içinde ciddi bir destek yada kredi gerekecek ama bence kredi vermek sadece batışı hızlandırmak demek.Çünkü yaz dan sonra kış var ve bizim sektör kışın para kazanamıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Alkımm -- 25 Mart 2020; 22:5:27 >

• Biz de kara kara düşünüyorduk derken üretici firma borçları 1 ay erteleyeceğini duyurunca rahat bir nefes aldık. Üzerine birde bankaların kredileri ertelemesi iyice rahatlattı. Beyaz eşya sektöründeyiz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Alkımm

Sizin dediğiniz fikri zamanında yapmak istemiştim attığı taş ürküttüğü kuşa değmemişti.Yani 20 bin verecekse 2500 masraf var uğraşması bilmem ne düz almak daha mantıklıydı.Şuan ihtiyaç konusuna gelirsek herkes gibi bizimde nakit akışımız 0 .Malum turizm dönemi açılıyor ve bizim iş başlangıcımız mart ayları bu tarihte turları düzenliyoruz,tekneleri hazırlıyoruz yada evraklarını sörveylerini gerçekleştiriyoruz.Tersane bölgesinde az olmakla birlikte çalışmayan insanlar elbet var hem iş yetişmiyor,hemde turların iptal edilmesinden dolayı denize indirilmesi gereken önde bulunan tekneler denize indirilmiyor.Devlette mamur sayısını %50 azaltınca iş sarpa sardı.

Gelelim asıl olaya biz bu süreçte çok ters bir şekilde yakalandık.Gelen ön ödemeleri tekne sahiplerine aktardık hatta kimisinden komisyonu bile kesmedik nasılda diğer ödeme gelecek diye.Teknelerin evrak işlemlerine başladık devlet harcamalarını harçlarını yatırdık işi neredeyse bitirdik ama şimdi ödeme alamıyoruz.Para kazanmayı geçtik cepten giden parayı alamıyoruz.Eskiden 6 aylık olan sezon son 10 yıldır 3-4 aya düştüğü için kışın ciddi krediler çekilip yazın bunları ödüyorduk ama son 3 yıldır buda gerçekleşmiyordu.Kısaca 3 yıldır küçülmeye giden bir olayda elde avuçta olanı işe yatırarak son kurşunumuzu ümit ederek ateşledik.Şuan net ve kesin olarak Hollanda,İtalya,Avusturalya,Abd,Almanya bazlı turlar direk ulusal yasalar ve sözleşmeler ile iptal edildi.Buda bizim Haziran ayının sonuna kadar olan turları kapsıyor.Sonrası için de herhangi bir talep yok.

İptal edilen turların yerine yeni turlar koymak imkansız gibi bir şey şuan ki dünya durumunda.Alınan paraları (bizim üzerimizden gelip teknelere giden ) iade etme süreci var.Almadığım parayı iade etmem gerekecek ki 2000 eu diyelim 150-180 eu su benim kalkıp 2000 nasıl iade edilecek .Firmalar tekne sahipleri de bu durumda iade etmek istemiyorlar onlarda harcadı bu paraları.Miktarlar örnek olarak veriyorum daha yüksek gerçekte yaşanan.Bu bahsettiğim işi yapan bulunduğum bölgede 60 adet firma var her birinin yanında en az 3 kişi çalışıyor bu firmalar iş yaptıkça para alan firmalar kimsede mevduat olduğunu sanmıyorum(kendimden yola çıkarak) .Bütün kıyı kesimleri bu tarz işlemler ile dönüyor domino etkisi ile yerel halka çok büyük darbe vurur bu olay.

Uzun oldu ama kısaca şuan olmasa bile bir kaç ay içinde ciddi bir destek yada kredi gerekecek ama bence kredi vermek sadece batışı hızlandırmak demek.Çünkü yaz dan sonra kış var ve bizim sektör kışın para kazanamıyor.
    Durumunuzu anlıyorum, her sektörün kendine has bir döngüsü var, bu döngününde sağlanması için en temel şey İŞ olması. Malum durum her kesim için kötü, devlette bu konuda ihtiyatlı değil ki bir çok kurumu başta merkez bankasını bile ihtiyat akçeleri kullanıldı. Dünyada da durum böyle zaten.

Ancak esnafın yada kobilerin en büyük sorunu şu; bir çok şeyi krediyle yapmaya çalışıp kendilerini korumak için fon yaratmıyorlar. Ölüm kalım yangın sel deprem gibi durumlarda yada kişini kendi ile ilgili bile örneğin trafik kazası yada benzeri durumlarda bile belirli bir risk fonu ayırmaması. Herşeyi krediyle çözmeye çalışması. Bir firma sorunlu hale gelip kendini krediyle kurtarmaya çalışıyorsa daha da batıyor. Şuan durum bundan ibaret, krediyle sorununu büyütecek ve kredi meselesini yönetemeyecek çok kişi var.

• quote:

Değil hocam, ancak başvuru çok olacağından mutlaka elemek zorunda kalacaklar. Düşünün sizin en iyi ihtimalle 100 tane esnafa kredi veremebilme durumunuz olacak. Ancak başvuru 1000 diyelim. Bu durumda içlerinden seçmek zorunda kalacaksınız. Burada da devreye eleme kriterleri giriyor. Haaa şu da var, borca batık biri zaten batıktır, mesele şuan borca batık birini kurtarmak değil, normal birinin batık duruma düşmesini engellemek.

Haa şunu belirteyim başlı başına yanlış bir strateji, diğer devletler direk yardım yaparken burada yardımı güya krediyle yapıyorlar, oysaki adam resmen kredi çekerek durumu kurtarmaya çalışıyor ama aslında iyice durumu kötüye sokacak bir hamle. 6 ay sonra bu insanlar n'apacak. Kredilerini ödemeyenler ne duruma gelecek. Bankalar bundan ne kadar zarar görecek. Buradaki piyasa riskini bankalara yüklemenin de bir anlamı yok, çünkü finansal sistemi zayıflatıyorsun. Kısaca basiretsiz bir yönetimin ortaya koyduğu akla ziyan bir uygulama, bu uygulamada ki yöntemler ise maalesef her esnafa uygun değil.

Alıntıları Göster
    Bunun reklamını yaparken öyle yapmadılar ama ooo herkese vercez tüm esnafa verecez karşılıksız diye caka sattılar. Ben dedim babama vermezler herkese diye, ümitlendi şimdi üzüldü.

Bu durum 4 ay falan devam ederse pek sorun yok ama uzarsa iş sıkıntı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CSB yazmayan adam -- 25 Mart 2020; 22:39:42 >

• quote:

Bunun reklamını yaparken öyle yapmadılar ama ooo herkese vercez tüm esnafa verecez karşılıksız diye caka sattılar. Ben dedim babama vermezler herkese diye, ümitlendi şimdi üzüldü.

Bu durum 4 ay falan devam ederse pek sorun yok ama uzarsa iş sıkıntı.

Alıntıları Göster
    Bu durumun gerçek sorumlusu bunu öyle lanse eden kimse o dur. Bu krediyi hibe, faizsiz vs. zanneden bile var. Neyse bu ülkede popülist bir yönetim olduğu sürece bu tip şeylerle karşılaşmanız gayet normal, zira ben alıştım.

• idrak yolları intihabı kullanıcısına yanıt
    Reis reis diyip hem egitim hem fiziki güç hem ilim acısından hicbir konuda yeterli olmayan birini övdüler kraldan cok kralcilik yaptilar şimdi ağızlarını açamıyorlar.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 4 ay kesin sürecek gibi duruyor da 4 ay da kısa süre değil maalesef. Nereden baksan Temmuz ayına geliyor biraz daha zorlasan Ağustos. Çok kişi ters yakalandı bu duruma. Sistem tamamen çökmese belki bu kadar etkilemez ama 4 ay demek sıfır turizm demek örneğin. İşin kötüsü sezon için bu kişiler hazırlık yaptı. Yapmasa sorun değil yine ayakta kalırdılar ama bu kadar masraftan sonra bu iş çıkınca işler bir anda değişti.

Turizm esnafı sadece bir örnek,buna benzer çok ters yakalanan çok fazla sektör var bir de düzelmesi uzun zaman alacak sektörler de var.

Örneğin otomobil satış sonrası. Zaten satışlardan dolayı iki senedir servis girişleri %20 seviyesinde düşüyordu. Gelecek sene düşüş değil direk çakılma meydana gelir. Rakam vereyim daha iyi anlaşılması için geçen iki sene önce 200 araç giriş var iken 2019 yılında 180 kadar araç giriyor demektir,bu sene bu 150 seviyelerinde 2021 yılı 100 adet bile olmaz demek oluyor bu. Bu rakamlar yıkar geçer açıkası birçok şirketi.

Kısacası nereden bakarsan bak tablo çok sıkıntılı.

• 
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.