Şimdi Ara

Kredi risk raporu hakkında(Findex içerir!)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
1.061
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

6 Yıldır aktif olarak kredi kartı ve bankalarla işlem yapmaktayım bugune kadar hiçbir kredi kartı borcumu dahi aksatmadım çok şükür ilk defa findexe bakmak istedim kredi puanımın kaç olduğunu öğrenmek için görmüş olduğunuz görüntüyu görunce bıraz şoka uğradım türkiye ortalamasının altındasınız diye bu süreçte nelere dikkat etmeli nasıl yükselicek bu puanlama arkadaslar ve suankı puan sizce ne düzeyde?

• Şuan şu detaylarıda gördüm, bankanın bırıne son odeme tarıhınden 1 gun sonra bır odeme yapmısım tek sorunlu nokta o gozukuyor.

• Eğer düzenli ödediyseniz bu puan sistemsel bir hatadan dolayı yanlıştır. Ben asgarileri ödedim sadece sonra birkaç ay düzenli ödedim 1500 den fazla.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • cantrk95 kullanıcısına yanıt
    Hocam görmüş olduğunuz gibi yıllardır sadece 1 geciken borç var, acaba farklı bankalarda kredi kartım olduğundan dolayı olabilirmi

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Limit borc orani ne kadar

• Machine Wizard kullanıcısına yanıt
    Limit borç oranı derken, Toplam kredi limitindenmi bahsedıyorsunuz
  • Yükseltmek istiyorsan Bankadan kredi çek.Düzenli ödemelerini yap.
  • çok şükür hocam kredi çekme durumunda değilimde dediğinizide dikkate alacağım.
  • Şoka girmenizi gerektiren bir durum yok, puanınız fena değil.

Yakın bir tarihte 1 gecikme nedeniyle puanınız biraz düşmüş.

Gecikme vs. olmazsa birkaç ay sonra tr ortalamasının üstüne çıkarsınız.

Yeniden kredili bir ürün kullanırsanız puanınız ilk etapta biraz daha düşer, düzenli ödemelerle tekrar artar.

Birden çok kredi kartınız olması bu kartları kullanmasanız bile potansiyel borçlanma riskinizi artıracağından puanınızı düşürebilir.
  • xgitarx kullanıcısına yanıt
    aynen kredi kartı var kullanmıyorum onlarıda kapattırayım
  • ali.kose kullanıcısına yanıt
    Raporun 3. Sayfasinda yuzde seklinde yaziyor borc/limit orani

• ali.kose kullanıcısına yanıt
    Kapattirmayin iste.Ilerle kredi ihtiyaciniz olsa banka neyin odemelerini baz alacak?

• quote:

Orijinalden alıntı: ali.kose

çok şükür hocam kredi çekme durumunda değilimde dediğinizide dikkate alacağım.
    Anlatamadım galiba.Kredi çekersen kredi puanına yansır dedim.Kredi çekmek kredi risk puanını yükseltir.(Araç-Ev-İhtiyaç kredisi)
  • quote:

Orijinalden alıntı: ali.kose

aynen kredi kartı var kullanmıyorum onlarıda kapattırayım
    Hepsini değil tabi, ihtiyacınız olmayanları, kullanmadıklarınızı kapatabilirsiniz.

Seçenek olarak tek kartla yaptığınız harcamayı örneğin 3 karta bölerek sonra hepsine düzenli ödeme yaparak ta bir deneme yapabilirsiniz. Aynı harcama tutarına tek karta değil 3 karta düzenli ödeme yaparak daha fazla puan artışı yaşanabilir diye düşüyorum. Böylece iptal etmek yerine diğer kartların bankalarıyla da olumlu ilişkinizi devam ettirmiş olursunuz.

Beyin fırtınası yapıyoruz seçim sizin :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xgitarx -- 10 Şubat 2019; 16:5:6 >
  • xgitarx kullanıcısına yanıt
    mantıklı :)
  • Kullandığın kartın limiti yüksek olabilir kullanmadığın ya da çok seyrek kullandığın kartlarınkini bir tık düşürebilir ya da kapattırabilirsin, kredi kartlarının limiti yüksek olunca bankanın gözünde senin riskin artıyor ve kredi alma bakımından riskli biri olarak gözüküyosun.
  • Hocam yani kredi çekip ödedikten sonra puanımız epey artıyor öyle değil mi?

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.