Şimdi Ara

Kredi Masrafı Geri Ödemesi (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.312
Cevap
71
Favori
146.281
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Bu arada iş arkadaşım G..nti Bankasını İhtiyaç Kredisi Masrafından dolayı Tük.Hak.Heyetine vermişti, olumlu karar çıkmış ve bankaya tebliğ edilmişti. Banka 15gün süreyle herhangi bir işlem yapmadı, bugün İcra Müdürlüğüne başvurdu arkadaşım.

Bankanın İcra kararına itiraz hakkı olacakmı bu sefer?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fktanik -- 12 Mart 2013; 11:40:56 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: fktanik

Teşekkürler
    Bu arada iş arkadaşım G..nti Bankasını İhtiyaç Kredisi Masrafından dolayı Tük.Hak.Heyetine vermişti, olumlu karar çıkmış ve bankaya tebliğ edilmişti. Banka 15gün süreyle herhangi bir işlem yapmadı, bugün İcra Müdürlüğüne başvurdu arkadaşım.

Bankanın İcra kararına itiraz hakkı olacakmı bu sefer?

Sayın @fktanik

Benzer durum babamın başına da geldi fakat icra müdürlüğüne başvurmadı.
    Karardan sonra yaklaşık 1 ay bekleyerek bankaya (A k b a n k Necatibey
    Şubesi Ankara) başvurdu.Tabii her zamanki gibi bankanın klasik oyalama
    taktiklerinden sonra müşteri hizmetlerini arayarak durumu bildirdi.En kısa
    zamanda tarafınıza dönüş yapılacak dedikten yaklaşık 1 hafta-10 gün sonra
    masraf ücreti babamın çektiği kredi hesabına yattı (dikkat maaş hesabına değil !)
    Yatırılan tutardan (toplam 250 tl) hemen 50 tl lik hesap işletim ücreti kesmişler
    ve geri ödemeye de yanaşmıyorlar.Babam bunun üzerine hesaplarına kapatarak
    başka bankaya geçeceğini söyledi.Halen dönüş yapacaklar.

Bakalım sonrasında ne olacak.Gelişmeleri aktarırım.

İşin ilginç tarafı dilekçelerimizi aynı anda, aynı hakem heyetine vermemize rağmen
    babam parasını aldı bana ise halen karar belgesi bile gelmedi

• @kingcobra33

Bu da güzel haber. Benim O bankada kredim hiç yok ancak YPkredi, İshbank, Vakfbnk 'larda vardı. Bende 15-20 gün önce verdim Tüketici Hakem Heyetine.
    Bekliyoruz bakalım ;)
  • @fktanik

Ustadım siz facebook grubunda bana yardımcı olan arkadaşlardansınız sanırım aynı yazılar grupta da var :)

Bankalara açtığımız savaştan ölmek var dönmek yok .
  • quote:

Orijinalden alıntı: RuLazz®

@fktanik

Ustadım siz facebook grubunda bana yardımcı olan arkadaşlardansınız sanırım aynı yazılar grupta da var :)

Bankalara açtığımız savaştan ölmek var dönmek yok .

Doğrudur dostum. Bilgimizi tecrübelerimizi ne kadar paylaşırsak o kadar insan faydalanmış olur.
  • Arkadaşlar merhaba,

Bankalardan kullanmış olduğunuz dosya masrafını sonradan yaptığınız yapılandırma masraflarının tamamını (exspertiz hariç) alabilirsiniz.
    Ödediğiniz miktar 1160TL'nin üstündeyse direk mahkemeye verip daha hızlı sonuç alabilirsiniz. (Çünkü bu miktarın üstü masraflar mahkeme yoluyla başvurulmazsa, bireysel başvuruda tüketici heyetinden sonra hakem heyetine de gidiyor. yaklaşık 1-1.5 yıllık süreç malesef) Sadece masrafı 1160TL'den fazla olanlar; tüketici heyeti dışında mahkeme yolunu da kullanabilirler.
    Ankara'da bulunan arkadaşlar bana özelden ulaşırsa mahkemeye verme konusunda avukatı olarak yardımcı olabiliriz.

Not: Avukatınız olarak sizden ücret talep etmiyoruz. Davayı kazanınca bize mahkemenin hükmettiği karşı vekalet ücretini alıyoruz zaten bankadan. Yaklaşık 150TL civarı dava açma masrafı alınıyor sizden sadece.
    2000TL'lık masraflar dava açılarak 2-3 ay içinde geri alınabiliyor mahkeme sürecinde.

Avukatlık büromuz Ankara Kızılaydadır.

Sevgi ve saygılarımla,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xatixungur -- 12 Mart 2013; 16:08:19 >

• Ekspertiz ücretinde Banka ile ekspertiz şirketi arasındaki ödenen tutar ile tüketicinin Bankaya ödediği tutar arasındaki farkı da alabilir pekala. Kanuna göre ödenen tutarın bir faturasını talep ettiğinizde sizin için ne kadar ücret ödendiğini görebilirsiniz. Bankacılık kanununun 76/1. maddesi gereği bu belgeyi size vermek zorundalar.
  • ben öğrenmek adına soruyorum

ben halkbankasından kredi kullandım 1ay olmadı daha

bana masraflarla ilgi makbuz verirken taahhütname imzalattılar kendi el yazım ile ve altına ad soyat imza
    bu masrafları karşılıklı olarak anlaştık diye uzun bi yazı idi

ve her kağıdın altına el yazımla okudum ad soyad imza attırdılar

dosya masrafı 500 expertis 350 toplam masraf 1110
    diğer masraflar dask sigorta hayat hepsinin toplamı 1767

ileride ben bu masrafları tüketici hakem heyetine başvursam alabilirmiyim bu yazdıgım yazıya ramen

teşekkürler.
  • alıntıdır.

slm arkadaşlar dikkatli okuyun umarım işinize yarar.çünkü bende kredi çektim hem de kuzu kuzu.kredi aldığınız zamanki kesintilerin olduğu evrakları, genel müdürlüğe iadeli taahhütlü postaları falan boşverin.kredi alırken dosyanın çoğu sayfasına imza ve tarih attınız mı ? o zaman bi bardak soğuk su içelim... "4.Krediye bağlı sözleşmelerde dosya masrafı ve benzeri isimler altında yapılacak kesintilerde taraf olan tüketiciye önceden bilgilendirme yapılması zorunluluğu bulunmaktadır. Yine bu bağlamda tüketici dosya masrafı işlemine bağlı olarak rıza ve onayını sözleşme içinde kaim bulunan madde karşısına kendi yazısıyla tarih ve imza koyması halinde bu sözleşmenin bağlayıcılık hükmü ile geçerliliği olacaktır. Aksi bir durum satıcı/kredi verenin ispat yükü yasal hüküm değildir. (4077/6.madde) Eğer tüketici kendi rızası ile dosya masrafı ücretini ödemeyi kabul etmiş olsaydı bu duruma itiraz etme hakkı bulunmayacaktı. "

bu yazı benim karşılıklı bankanın imzalatıgı taahhütmame oluyor galiba bankalar işi uyandı galiba
    kredi almak için mecbur imzalıyoruz yapacak bişey yok
    thh verirsek ne çıkar bilemiyorum
    banka kullanıcı kabul etti bak imzası ve el yazısı diyecek

• quote:

Orijinalden alıntı: ozkan1979

alıntıdır.

slm arkadaşlar dikkatli okuyun umarım işinize yarar.çünkü bende kredi çektim hem de kuzu kuzu.kredi aldığınız zamanki kesintilerin olduğu evrakları, genel müdürlüğe iadeli taahhütlü postaları falan boşverin.kredi alırken dosyanın çoğu sayfasına imza ve tarih attınız mı ? o zaman bi bardak soğuk su içelim... "4.Krediye bağlı sözleşmelerde dosya masrafı ve benzeri isimler altında yapılacak kesintilerde taraf olan tüketiciye önceden bilgilendirme yapılması zorunluluğu bulunmaktadır. Yine bu bağlamda tüketici dosya masrafı işlemine bağlı olarak rıza ve onayını sözleşme içinde kaim bulunan madde karşısına kendi yazısıyla tarih ve imza koyması halinde bu sözleşmenin bağlayıcılık hükmü ile geçerliliği olacaktır. Aksi bir durum satıcı/kredi verenin ispat yükü yasal hüküm değildir. (4077/6.madde) Eğer tüketici kendi rızası ile dosya masrafı ücretini ödemeyi kabul etmiş olsaydı bu duruma itiraz etme hakkı bulunmayacaktı. "

bu yazı benim karşılıklı bankanın imzalatıgı taahhütmame oluyor galiba bankalar işi uyandı galiba
    kredi almak için mecbur imzalıyoruz yapacak bişey yok
    thh verirsek ne çıkar bilemiyorum
    banka kullanıcı kabul etti bak imzası ve el yazısı diyecek

Bence de uyandılar. Ben de çektim ve 4-5 yere elle yadırdılar. Hemde masrafsız kredi çektiğim halde.

• quote:

Orijinalden alıntı: Brother-II

Konuya gelen cevabı ve BDDK cevabını birleştirip BİMER gönderebilirsin.

Benden 7.5TL bir sayfa için para alınmıştı. BDDK'ya şikayet ettim onlarda bana cevap gönderip, Onlar alabilir biz karışamayız, Tüketici Hakem Heyetine gidin demişler.

Bimer' e göndereyim şimdi de.

Kredi Masrafı Geri Ödemesi

• dünyada bu kdr sahipsiz bir tüketici milleti yoktur sanırım
  • http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2013/03/17/dosya-masrafi-yargitay-karariyla-iade-edilecek

Yargıtay 13'üncü Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin "bankanın kredi çeken tüketiciden kestiği dosya masrafı tutarının 'haksız şart' oluşturduğu gerekçesiyle geri ödenmesi" yönündeki kararını onayladı. Yüksek Mahkeme'nin kararı, bankalardan kredi çeken tüketiciler için emsal teşkil edecek. Bir bankanın 2007'de 50 bin liralık 60 ay vadeli konut kredisinden "dosya masrafı" ve "komisyon ücreti" adı altında toplam 2 bin 162 lira kesinti yapması sonucu açılan davada yerel mahkeme, tüketici lehine karar vermişti. Temyize giden davada Yargıtay, önceki verilen kararı usul ve yasaya uygun buldu.

• arkadaşalr garantidenkredi çekmiştim taksitler yarı olmadı daha kapatmak sitiyorum masraf yoktuı da sigorta ücretinin kalan kısmını geri alabilir miyim?
  • arkdaşlar bu videoyu mutlaka izleyin

16.03.2013

http://tvarsivi.com/player.php?y=11&z=2013-03-16%2019:22:00
  • quote:

Orijinalden alıntı: hunmen

arkadaşalr garantidenkredi çekmiştim taksitler yarı olmadı daha kapatmak sitiyorum masraf yoktuı da sigorta ücretinin kalan kısmını geri alabilir miyim?

Aslında mantıklı. Bence alabilmen gerekir de bir avukat denk gelirse bugün sorarım dostum.
  • arkdaşlar bu videoyu mutlaka izleyin

ilk etapta sınavla ilgili başlıyor ama sonra dosya masrafı konusu geliyor.

16.03.2013

• quote:

Orijinalden alıntı: ozkan1979

arkdaşlar bu videoyu mutlaka izleyin

ilk etapta sınavla ilgili başlıyor ama sonra dosya masrafı konusu geliyor.

16.03.2013

İzledim dostum da 1 senelik haberi yeni veriyorlar
  • benim avukat arkadaşım var bu işle ilgilenen ellerinde de baya yüklü bir dosya var.
    alamadıkları dosya yok. kredi çekip dosya masrafı vs varsa bankada bırakmayın paranızı
    ankara da olan varsa özelden daha fazla bilgi verebilirim.
  • bu arada 10 yıl geriye dönük alınıyor
  • 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.