Şimdi Ara

Kredi Masrafı Geri Ödemesi (23. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
1.312
Cevap
71
Favori
146.285
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2122232425
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: chine

quote:

Orijinalden alıntı: kaptan4423

quote:

Orijinalden alıntı: chine

2 gün önce mahkemem vardı. Dosya masrafı, Ekspertiz, Komisyon ve yeniden yapılandırma ücreti toplam 3.808 tl için mahkemeye başvurdum. Avukat tutmamıştım zaten. Bilirkişi kararı verdi mahkeme. 300 tl de ücret yatırmam gerekicek. aralık ayında tekrar duruşma var inşallah karar çıkar. Ayrıca konut sigortası içinde Hakem Heyetine başvurmuştum. Banka, hakem heyetine cevap bile vermediği için direk kazanmışım. 99,00 TL . daha yatırmadı banka ses seda yok.

THH kararı:

Kredi Masrafı Geri Ödemesi

Hocam bankalar genelde umursamıyorlar bu sonuçları direk icraya verip almak zorundasınız.

icra süreci nasıl oluyor açıklayabilirseniz sevinirim.

Hocam ben de icra sürecinin nasıl yürütüleceğini bilmediğimden bir avukattan yardım aldım.Tanıdık bir avukat varsa icra takibi için bir dilekçe hazırlar.Siz de işlemleri başlatırsınız.

• perşembe günü ingden ev kredisi için verdiğim 1200tl dosya masrafını geri aldım arkadaşlar icra ile uğraşmadan. Nisanda tüketici hakem heyetine dilekçe vermiştim.
  • Arkadaslar kredi çekerken dosya masrafını kabul ediyorum ve iadesini talep etmeyeceğim tarzı bir dilekçe doldurupta dosya masrafı iadesi alan var mı? Yoksa bankalar gerçekten çözüm bulduğu yada dosya masrafını kılıfına uydurdu mu?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • arkadaşlar bankaya dilekçe yollamıştım. onlarda bana alınan masrafların yasal olduğunu dair açıklama yapan yazı göndermişler. %2 aynı bankadan yapılandırma cezası+ -dosya masrfaı var bu meblaya göre mahkemeye vermem gerekiyor sanırım ne yapmam gerekiyor şimdiki adımd. teşekkürler.
  • Geçen ay ziraat bankasından konut kredisi çektik 2 bin gibi bir masraf aldılar.El yazısı ile birşeyler yazdırdılar şartlarda mutabık kaldık vs.... bu şartlarda tüketici mahkemesine başvursam olumlu sonuç alabilirmiyim ? Nasıl bir yol izlemeliyim şimdiden teşekkürler
  • arkadaşlar ben daha önce sözleşmede dosya masrafı ve ekspertiz ücretinin miktarının yazmadığını sanıyordum. şimdi baktım bi nüshasında yazıyor. davayı kazanma ihtimali nedir teşekkürler.
  • eğer elle tüm ödemeleri kabul ettiğini yazdıysanız kazanmanız zor görünüyor. ben de aynı durumdayım @Howard88
  • alarma A kullanıcısına yanıt
    sözleşmede yazsa dahi elle doldurmadıysanız kazınırsınız gibime geliyor. tabi bunu başvururken dilekçenizde bunun yazmadığını belirtmediyseniz. eğer yanlış beyan verdiyseniz bilemem @alarma
  • quote:

Orijinalden alıntı: Howard88

Geçen ay ziraat bankasından konut kredisi çektik 2 bin gibi bir masraf aldılar.El yazısı ile birşeyler yazdırdılar şartlarda mutabık kaldık vs.... bu şartlarda tüketici mahkemesine başvursam olumlu sonuç alabilirmiyim ? Nasıl bir yol izlemeliyim şimdiden teşekkürler

ben de bu tarz anladım bilmediklerini sordum şeklinde birşey yazdım ama
    içinde masraf vs gecmediğinden sallamamistim.
    başvurursam zararlı çıkar mıyım?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: umityasar

quote:

Geçen ay ziraat bankasından konut kredisi çektik 2 bin gibi bir masraf aldılar.El yazısı ile birşeyler yazdırdılar şartlarda mutabık kaldık vs.... bu şartlarda tüketici mahkemesine başvursam olumlu sonuç alabilirmiyim ? Nasıl bir yol izlemeliyim şimdiden teşekkürler

vallahi hocam bende bu soruya cevap arıyorum
  • quote:

quote:

quote:

avukat bir arkadaşa sormuştum bu tür yazılar haksız şart niteliğinde olduğundan kazanırsınız demişti ama bilemiyorum ne derece etkili olur.

• arkadaşlar bilgisi olan varsa ve cevap verirse çok sevinirim.

HALKbankasından 5 yıllık konut kredisi çekmiştik. yaklaşık 1500 lira kadar bi dosya masrafı ödedik.. ayrıca halk bankasından yine 2 tane tüketici kredimiz vardı ve yine küçük çaplı da olsa dosya masrafları alınmıştı..

1- ilk olarak konut kredisi ile ilgili ödeme tablosunu buldum. 3 sayfa döküm ancak burada dosya masrafı yada kredi kullandırım bedeli filan yazmıyor hiç.. nerde yazması lazım?

2- bu miktar nerde yazıyor?
    3- diğer kredilerle birlikte masrafları genel olarak öğrenmek ve belgelemek için dilekçe verip döküm alsam ücret mi alıyorlar yine? ve alıyorlarsa halk bankasında bu tutar nedir?
    4- Hakem heyeti 1200 TL civarında bi parayı veriyor sanırım en fazla.. ben bu üç kredi için toplamda bu parayı mı alırım yoksa her kredi için ayrı ayrı mı geçerli olur bu limit?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yedinumara -- 31 Ekim 2013; 19:00:33 >

• quote:

Orijinalden alıntı: _numlock_

quote:

quote:

quote:

avukat bir arkadaşa sormuştum bu tür yazılar haksız şart niteliğinde olduğundan kazanırsınız demişti ama bilemiyorum ne derece etkili olur.

eminmisiniz bu şekilde bir yazı yazmış olup davayı kazananlar var mı ?

• Arkadaşlar geri iade bitmiş kredilerde mi yoksa hala ödenen kredilerde de yapılıyor mu?_
  • Önceki sayfalarda bununla ilgili olarak bilgiler vardı bir göz atın isterseniz.Ben de forumda ki bir avukat arkadaş vasıtası ile öğrenmiştim ancak emsal karar var mı bilmiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _numlock_ -- 1 Kasım 2013; 13:51:21 >
  • Bankaların, konut ve tüketici kredilerinde talep ettiği "dosya masrafı ücreti" konusunda tüketicilerin hukuki yollara başvurmasının önüne geçmek amacıyla başvuru sahiplerinin el yazısı ve imzasıyla düzenlenmiş, "Sözleşme ve koşulları öğrendim. Hukuki yollara başvurmayacağım" ifadesi bulunan belgeler almaya başladığı iddia edildi.

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son aylarda bankaların, özellikle konut ve tüketici kredisi alan vatandaşlardan ek belge istediğini söyledi.

Bankaların, tüketicilerin, dosya masrafı ücretine itiraz etmesinin yollarını kapatmaya çalıştığını savunan Yılmaz, şöyle devam etti:

"Bankalar, kredi alan tüketicilerden, kendi el yazısı ve imzasıyla 'Sözleşme ve koşulları öğrendim. Hukuki yollara başvurmayacağım' yazılı belge talep ediyor. Bunun hukuki bir dayanağı bulunmadığı düşüncesindeyiz. Bankalar aslında tüketicinin zor durumundan yararlanarak hakim gücünü kötüye kullanmaktadır. Tüketiciye bu nedenle belgeler imzalatmakta ve hak arama yollarını engellemeye çalışmaktadır. Bankaların tüketicilerle imzaladığı sözleşmeler standart olduğu için zaten tüketici içeriğine etki edememektedir. Bu nedenle bu sözleşmenin sonuna tüketicinin el yazısıyla 'Okudum, anladım, imzaladım' yazdırılmaktadır ama bunun uygulamada gerçeği, 'Okumadım, anlamadım, imzalamak zorunda kaldım'dır."

• Yargıtay'dan örnek dosya masrafı kararı
    Yargıtay, milyonlarca banka müşterisini ilgilendiren önemli bir karara onay verdi. Özel bir banka, konut kredisi kullandırdığı müşterisinden 4 bin lirayı aşkın dosya masrafı aldı.

Kopyala 11 Kasım 2013 13:14
    Yazdır

Müşteri, kendisinden fazladan alınan 4.147 TL'lik parayı bankadan talep etti. Aldığı olumsuz yanıt sonrası tüketici mahkemesine başvurdu. Mahkeme, fazladan alınan dosya masrafının iadesine karar verdi. Banka avukatı kararı Yargıtay'a taşıdı. Yargıtay da emsal nitelikte bir karar verdi. Yerel mahkemenin verdiği kararı onayan Yargıtay, benzer davalarda tüketici lehine kapı aralamış oldu.

Ramazan Akpınar 21 Ağustos 2006 günü özel bir bankadan konut kredisi çekti. Aldığı kredinin tutarı 85 bin TL oldu. Banka, anılan kredi için 4.147 TL'lik dosya masrafı çıkardı. Akpınar, 4.147 TL'lik dosya masrafını kabul etti ve taraflar sözleşme imzaladı.

HAKSIZ ŞART UYARISI

Akpınar kredi ödemelerine devam ettiği süreçte, daha önce çıkan yargı kararları ve 'Tüketici Sözleşmelerindeki Haksız Şartlar Hakkında Yönetmeliğin 7. Maddesi'ne göre bankanın kendisinde aldığı dosya masrafının haksız olduğunu öğrendi. Anılan maddede "Satıcı, sağlayıcı veya kredi veren tarafından tüketici ile akdedilen sözleşmede kullanılan haksız şartlar batıldır" hükmü yer alıyor.

Akpınar ilgili yönetmeliği ayrıntılı inceledikten sonra söz konusu bankadan, dosya masrafı olarak kendisinden alınan 4.147 TL'nin iadesini istedi. Ancak banka, Akpınar'ın bu talebini yanıtsız bıraktı.

'ALDIĞIMIZ PARA YASAL'

Akpınar bu kez yargı yoluna gitti. Avukatı aracılığı ile İstanbul 5. Tüketici Mahkemesi'nde dava açtı. Talebi, kendisinden alınan paranın mahkeme kanalı ile iadesiydi. Bankanın savunması ise, alınan dosya masrafının hukuka ve taraflar arasında yapılan sözleşmeye uygun olduğu yönünde oldu.

'ALDIN AMA NEREYE HARCADIN?'

Mahkeme karar vermeden önce bilirkişi raporu talep etti. Emekli banka müdürü Osman Sezer bilirkişi olarak atandı. Sezer 5 sayfalık raporunu 21 Ocak günü mahkemeye sundu.

Raporda özetle şu yönde görüş oluştu: "Dosya masrafı adı altında para alındı. Ancak alınan paraların nereye harcandığı, nasıl bir masraf yapıldığı belli değil. Banka bu konuda herhangi bir belge sunamadı. Bankanın talep edebileceği iki masraf kalemi var. Bunlardan biri, ortalama 400 liralık ekspertiz ücreti, diğeri ise kırtasiye masraflarıdır. Ancak banka bu iki kalem için de para talep etmedi. Örnek Yargıtay kararı, alınan paraların nerelere harcandığının ortaya konulması gerektiğine işaret ediyor. Bu durumda davacı, bankanın aldığı 4.147 TL'yi talep edebilir."

YARGITAY OYBİRLİĞİ İLE ONADI

Mahkeme, bilirkişi raporunun da dosyaya sunulması ile birlikte kararını geçtiğimiz 7 Mart'ta yapılan duruşmada açıkladı. Mahkeme, bankanın, müşterisinden aldığı 4.147 TL'yi yasal faizi ile birlikte ödemesine, ayrıca mahkeme masraflarını da üstlenmesine karar verdi. Davayı kaybeden bankanın, kararı, Yargıtay'a taşıdı. Dosyaya bakan Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, 18 Eylül günü oy birliğiyle yerel mahkeme kararını onadı. Yargıtay, dava masrafını da davalı bankanın üzerine bıraktı.

'MİLYONLARCA KİŞİYİ İLGİLENDİRİYOR'

Akpınar'ın avukatı Fırat Epözdemir Yargıtay kararına ilişkin özetle şunları söyledi: "Anılan karar, yalnızca konut kredilerinde değil, taşıt ve tüketici kredilerinde de alınan dosya masraflarını da ilgilendiriyor. Yerel mahkeme çok net bir soruya göndermede bulunmuştu: 'Masraf adı altında aldığın parayı nereye harcadın. Eğer bunu belgeleyemiyorsan geri ödemekle yükümlüsün.' Yerel mahkeme kararının Yargıtay tarafından da onanması, benzer sorunlar yaşayan milyonlarca banka müşterisin yakından ilgilendiriyor."

• Banka ile yapılan sözleşmede, masrafları okudum, bilgim var tarzı yazıya imza atılmıştı.

THH kararında, buna dayanarak iade talebini REDDETTİ.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Halen odedigimiz krediler icinde basvurabiliyo muyuz arkadaslar,bilgisi olan var mi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bankalar dosya masrafı, yapılandırma masrafı, kredilendirme komisyonu, ekspertiz ücreti gibi isimler altında haksız ücretler almaktadır.

bu ücretlerin iadesi için açılan dava emsal karar örnekleri: dthukuk.com
  • 
Sayfa: önceki 2122232425
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.