Şimdi Ara

Kredi Masrafı Geri Ödemesi (22. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.312
Cevap
71
Favori
146.285
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: 56eno56

quote:

Orijinalden alıntı: TC livemai82

merhaba arkadaşlar!Şubat 2013ten beri almak için uğraştığım kredi masrafı geri ödemesi bugun icra yoluyla hesabıma yattı.İcraya ilk başvurduğumda 30 lira ücret aldılar bir hafta sonra icradan mesaj geldi paranız tahsiledilmiştir diye.bankadan almam gereken para normalde 1000liraydı hesabıma yatan ise 934lira oldu toplam da icraya 96lira yatırdım en sonunda masrafı geri aldım.herkes hakkını arasın...

ya bu icraya verdigimiz zaman ucret oduyormuyuz.ben vekalrtimi avakata verdim.oda odemezler ise icraya gideriz dedi icra için ucret odeyecekmiyim dedim hayir dedi.net bir bilgi varmi bu konuda

daha öncede belirttiğim gibi ilk başvuruda 30 lira aldılar makbuzu elimde daha sonra telefonuma mesaj geldi 5.icra müdürlüğü tarafından paranız tahsil edilmiştir diye ertesi gün hesabıma para yattı almam gereken para 1000lirayken 934 lira yattı toplam 96 lira kestiler.öyle bir durum olduğunu bilsem bende avukata başvururdum.

• quote:

quote:

quote:

merhaba arkadaşlar!Şubat 2013ten beri almak için uğraştığım kredi masrafı geri ödemesi bugun icra yoluyla hesabıma yattı.İcraya ilk başvurduğumda 30 lira ücret aldılar bir hafta sonra icradan mesaj geldi paranız tahsiledilmiştir diye.bankadan almam gereken para normalde 1000liraydı hesabıma yatan ise 934lira oldu toplam da icraya 96lira yatırdım en sonunda masrafı geri aldım.herkes hakkını arasın...

ya bu icraya verdigimiz zaman ucret oduyormuyuz.ben vekalrtimi avakata verdim.oda odemezler ise icraya gideriz dedi icra için ucret odeyecekmiyim dedim hayir dedi.net bir bilgi varmi bu konuda

daha öncede belirttiğim gibi ilk başvuruda 30 lira aldılar makbuzu elimde daha sonra telefonuma mesaj geldi 5.icra müdürlüğü tarafından paranız tahsil edilmiştir diye ertesi gün hesabıma para yattı almam gereken para 1000lirayken 934 lira yattı toplam 96 lira kestiler.öyle bir durum olduğunu bilsem bende avukata başvururdum.

hangi banka ve bu aldiginiz ucretler neleri kapsiyordu.ayrica olay mahkemeye tasindimi yoksa thh ile sonuclandimi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

quote:

quote:

hangi banka ve bu aldiginiz ucretler neleri kapsiyordu.ayrica olay mahkemeye tasindimi yoksa thh ile sonuclandimi

ingbank 2600 civarı masraf çıkarmıştı bana kredı alırken.hayat sigortası ipotek ücreti konut sigortası dask vs ödenmesi gereken zaruri masraflar dışında birde 1000 lira dosya masrafı adı altında başka hiç bir açıklaması olmadan para kesmişlerdi onu geri aldım sadece thh kararı ile bankaya gittim haberimiz var dediler yok şu tarihte yok bu tarihte ödeyeceğiz diye oyaladılar bende icraya gittim icra bir hafta içinde paramı yatırdı

• arkadaşlar ben 2011 yılında konut kredisi çekmiştim bana dosya masrafı ile ilgili dekont vermemişlerdi o zaman. sadece ödeme tablosunun en altında açıkça 1250 tl dosya masrafı olduğu yazıyor şimdi sadece bu belge ile mahkemeye başvurabilir miyim yoksa bankadan dekont almama gerek var mı?
  • O kagit yeterli. Ona istinaden bankaya geri iade basvurusu yap, vermezlerse o kagit basvuru ve cevapla birlikte thh basvur.

Halkbank 210 tl ucreti iade etti.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Düzceden avukat varmı..
  • olmak üzere toplamda 1715 TL.

Haziran ayında da kredi faizi oranları düşünce kredimi yeniden yapılandırmistim.
    426 TL de bu şekilde yapılandırma ücreti ödedim.
    Bir de 139 TL konut + 63 TL DASK ücreti ödemiştim.

Konut kredisi haricinde bir de yine Halk bankasından tüketici kredisi çektim ve bu kredi için de
    150 TL dosya masrafı ödedim.

Sizlere sormak istediğim bu ücretlerden hangilerini bankadan geri alabiliyoruz?

Bir de bugün Halk bankasını aradım. Ödediğim masraflar için dekont istedim. 50 TL ücreti işlem masrafı olduğunu söylediler. Ek olarak bir de imza istiyorlarmış.

Bunun dışında banka müdürü "Size krediyi verirken kooperatif olduğunuzda toplu kredi başvurularınıza istinaden Genel Müdürlükten özel oran tanımlamıştık. Bu sebeple bu işten zararlı çıkabilirsiniz, oranı yükseltebilirler." diyerek beni uyardı.

Sizce böyle bir durum söz konusu olabilir mi?
    Yoksa beni bu şekilde korkutup caydırmaya mı çalışıyor.

Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
    Teşekkür ederim.

• Arkadaşlar Yapı Krediden Mayıs 2012'de konut kredisi aldım. alırken tabii ki dosya masrafı alınacağını söylediler. Ekspertiz ücreti olarak 750TL, kredi açılış ücreti olarak 500TL, İpotek tesis ücreti olarak 350 TL aldılar. Bu ücretler kredi ön bilgi formunda ücret kısımları boş bırakılarak yazılmıştı.

Neyse bu ücretler için THH'ne başvurdum ve bütün ücretleri geri aldım. Fakat banka ekspertiz ücretine(750TL) tüketici mahkemesinde THH kararının iptali için dava açmış. Elime geçen dava açılış dilekçesinde Avukat Esasa ilişkin beyanında "dosya masrafı tüketici kredi müşterisi imzasını taşıyan sözleşmelerde yer almaktadır." demiş ve kısaca benim bu ücreti alacaklarından haberim olduğunu ve bu ücreti ödemeden kredi kullandırmayacaklarını bildiğimi ileri sürüyorlar.
    Delil olarak da
    1-Hakem heyeti kararı (bu karar benim kazandığım hakem heyeti kararı mı acaba yoksa kaybedilen başka bir karar mıdır??)
    2-Sabit faizli konut finansman kredisi ve teminat sözleşmesi ve geri ödeme planı (bunlardan sadece geri ödeme planı var elimde onda da bu ücretlerin alınacağı yazmıyor)
    3-sözleşme öncesi bilgilendirme formu(bu form dediğim gibi ekspertiz ücreti yazıyor fakat karşısı boş bırakılmış)
    4-hesap hareketleri (neyin hesap hareketi olabilir)
    5-dekont (ekspertiz şirketine ödenen dekont mu acaba )
    6-2012 yılına ait banka hizmet komisyon çizelgesi
    7-banka kayıtları
    8-bilirkişi incelemesi ( bu bilirkişi incelemesi neyi incelemiştir veya inceleyecektir)
    9-yargıtay kararları (tüketicinin kaybettiği dava kararları mı acaba)

Bu yukarıdakiler ışığında bana yardım edebilecek avukat var mı. Bu ekspertiz ücretini geri alabilirler mi. yoksa uğraştırmak için mi açılmış bir dava.

Bir de 2 gün araştırmamdan sonra dava için dilekçe yazdım onu da buraya kopyalıyorum, daha tam olarak düzenleyemedim.

AÇIKLAMALAR : Davacının açmış olduğu dava, haksız ve hukuki mesnetten yoksundur.
    Şöyle ki,
    1-) Bankanın almış olduğu bu masraf söz konusu sözleşme şartı önceden hazırlanmış, özellikle standart sözleşmede yer alması nedeniyle içeriğine müdahale hakkım verilmemiş ve müzakere edilemediğinden haksız bir şarttır.
    Kaldı ki Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’un 6. Maddesinde(Değişik: 6/3/2003-4822/7 md.) “Eğer bir sözleşme şartı önceden hazırlanmışsa ve özellikle standart sözleşmede yer alması nedeniyle tüketici içeriğine etki edememişse, o sözleşme şartının tüketiciyle müzakere edilmediği kabul edilir.” de denmektedir. Yani standart sözleşmede veya sözleşme öncesi ön bilgi formunda boş olarak bırakılan dosya masrafının el yazısı ile yazılması ve bu sözleşmede benim imzamın yer alması, dosya masrafının müzakere edilerek alındığı anlamına gelmez. Dosya masrafı müzakere edilmeden alınmıştır.
    Tüketici dosya masrafı işlemine bağlı olarak rıza ve onayını sözleşme içinde kaim bulunan madde karşısına kendi yazısıyla tarih ve imza koyması halinde bu sözleşmenin bağlayıcılık hükmü ile geçerliliği olacaktır.
    Aksi bir durumda satıcı veya sağlayıcı, bir standart şartın münferiden tartışıldığını ileri sürüyorsa, bunu ispat yükü ona aittir.(4077/6. Madde )

2-) Davacının esasa ilişkin beyanında “dosya masrafı tüketici kredi müşterisi imzasını taşıyan sözleşmelerde yer almaktadır ve sözleşme öncesi ön bilgi formunda MASRAFLAR konu başlığı altında açıklanmıştır” demektedir. Fakat tüketici ile yapılan sözleşme matbu bir sözleşmedir ve boş olan bazı kısımlarının (Gayrimenkul ekspertiz ücreti vb.) sonradan banka çalışanı tarafından doldurulacak şekilde boş bırakılması ve tüketici ile müzakere edilmeden tüketici aleyhine olacak şekilde doldurulmuş ve kullanılmıştır. Benim bilgim olmadan bu boş olan kısımların doldurulması haksız şarttır. Eğer ki boş olan kısımların müzakere edilerek doldurulduğu söyleniyorsa ispat yükü satıcıya(Yapı Kredi Bankası) aittir.(4077/6. Madde)
    Bilindiği gibi standart sözleşme söz konusu olduğu vakit sözleşmede bulunan şartların 4077 sayılı yasanın 6ncı maddesinin süzgecinden geçirilmesi gerekir. Yasaya göre standart sözleşmede yer alan her şartın tüketiciyi bağladığından söz edilemez.
    4077 sayılı Tüketici Yasasının 6’ncı maddesi sözleşmedeki haksız şartları düzenlemektedir. Bu maddeye göre;
    -Satıcı veya sağlayıcının tüketiciyle müzakere etmeden, tek taraflı olarak sözleşmeye koyduğu, tarafların sözleşmeden doğan hak ve yükümlülüklerinde iyi niyet kuralına aykırı düşecek biçimde tüketici aleyhine dengesizliğe neden olan sözleşme koşulları haksız şarttır.
    Taraflardan birini tüketicinin oluşturduğu her türlü sözleşmede yer alan haksız şartlar tüketici için bağlayıcı değildir.
    Eğer bir sözleşme şartı önceden hazırlanmışsa ve özellikle standart sözleşmede yer alması nedeniyle tüketici içeriğine etki edememişse, o sözleşme şartının tüketiciyle müzakere edilmediği kabul edilir. (…)

3-) Tüketici hakem heyetine yapılan şikayetimde de bu haklılığım sabit görülmüştür.

deliller;
    1-THH kararı
    2-Sözleşme Öncesi Bilgi Formu
    3-geri ödeme planı

SONUÇ VE İSTEM: Yukarıda arz ve izah ettiğim sebeplerden ötürü ,davanın reddini yüksek Mahkemenizden talep eder ,saygılar sunarım.

Bilgisi olan arkadaşlar bankanın delillerine göre ben daha başka ne gibi delil koyabilirim. Tüketicinin kazandığı EKSPERTİZ ÜCRETİ için yargıtay kararları var mı ve bunları nereden bulabilirim veya şunu da yapabilirsin şunu da yazabilirsin diyen arkadaşlar varsa yardımlarını bekliyorum. Avukat tutmalı mıyım.

• ekspertiz ücreti fatura edilebilir, kanıtlanabilir bir masraf. şirketler yapıp bankaya fatura ediyor. diğerlerine açmayıp buna açma sebepleri bu. kaybetme olasılığınız yüksek....
    inşallah anlayışlı bir hakime denk gelirsiniz...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _KoLCu_ -- 8 Eylül 2013; 12:03:28 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben de biraz ondan korkuyorum çünkü dediğiniz gibi şirket yapıyor, fatura gösterebilirler. Fakat sözleşmede ne kadar ücret alınacağı yazmadığı için bir şansım olabilir diye düşünüyorum. faturayı gösterse bile ben bu ücret için bilgilendirme yapılmadım ve bu şartı kabul etmedim diyebilirim belki. hakime de bağlı bakalım hayırlısı...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kayhankaraca -- 8 Eylül 2013; 14:03:16 >
  • Finansbank ile yasadigim skntiyi aktarmak isterim.
    Finansbank tan kullanmis oldugun konut kredimden alinan dosya masrafı, ekspertiz ucreti, ipotek ücreti, hesap isletim ucretleri gibi bilumum hem hesaptan hemde kredi sirasinda benden tahsil edilmis olan ucretler icin bende delilleri toplayip thh basvurdum. Basvuru yaklasik uc ayda felan neticelendirildi ve hakem heyeti kararı 715 tl olarak lehimr sonuclandi.Sagolsun hakem heyeti lutfetmiste bize yalnizca dosya masrafıni ve ipotekuücreti alabilirsin demis..
    Neyse efendim, sonuc elime ulasti ve banka ile gorustum bize boyle bir teblig ulasmadi kararı ve ilgili bir dilekçeyi bize ulaştırın çalışmalara baslayalim dediler.
    Ulastirdim ve tam iki aydir sonuc cikmadi taki gecen haftaya kadar. Hesabima 500 tl yi yatirmislar ve onada kredim var diye ipotek koymak icin otomatik hesaba yatirmislar. Ve dikkat edin, thh karari 715 tl, bankanin yatirdigi ise 500 tl.
    Hesaba para yatirildigi gun banka bilgilendirme yapmak icin beni arıyor ve kisa bir sunumdan sonra ilgili tutar hesabiniz aktarilmistir deniliyor.
    Ya bunlar oyle bir yerde yaşıyorlar ki, ne devlet bunların onunu tutabiliyor nede bunlar yasalari kanunlari dinliyor. Bulmuşlar sahipsiz buyuk bir meydan istedikleri gibi at kosturuyorlar.. Bence suclular banka değil, bunlari bu hale getiren devlettir.
    Neyse efendim, ilgili telefonda bana bilgi verilirken,iyu guzelde hanımefendi size ulasan kararda meblağ 500 tl mi yazıyordu diyorum ses yok. Tutar 715 tl iken 500 tl de ne oluyor diyorum, kisa bir teyitten sonra bu konuda bir şikayet formu oluşturalım takip edelim deniliyor..
    Bakalim kalan 215 tl ne zaman yatiralacak ve eminim bu meblağın buyuk bir kismida zaten hesap işletim ücreti adi altında kesintiye uğrayacaktir.
    Anlayacağınız mevzu banka olunca, Birini kurtarmaya calissan birini kurtaramiyorsun ya kolun kalıyor yada hepten sen batiyorsun.
    Bankalar ile uğraştıkc sevgili devletime çokça dua eder ve meshur olan bir hikayeyi hep dusunurum.
    Adamin birini dövüyorlarmis, adam yuzune vuruldukca ahh arkam ahh arkam diye bagiriyormus... Dovenler dayanamamis ve biz senin yuzune vuruyorken sen neden arkam arkam diye bagiriyorsunki demişler. Bizim dayak diyen garibanin cevabi enteresan, Ahh ahh benim sağlam bir arkam olaydi birakin bana vurmayi, bana el kaldırmaya dahi cesaret edemezdiniz demis.

Umarim birgun hepsinin ustesinden geliriz.
    Saygilarimla.

• Merhaba 2011 Eylül ayında Denizbank tan 35.000-TL tutarında Konut Kredisi Kullandım. Bugün bankayı aradığımda kredimi kapatmam için benden 32.250-TL daha para yatırmam gerektiğini söyledi şok oldum :( aşağıda belirmiş olduğum banka haraçlarını geri almak için hangi yolu izlemeliyim???

Bankanın kestiği ücretler
    1-Dosya Masrafı :1.500-TL.
    2-Expertiz ücreti : 450-TL.
    3-Hesap İşletim Ücreti : 150-TL
    4-Kredi Erken Kapama : 625-TL.
    5-İpotek Feyk Ücreti : 325-TL.
    TOPLAM ------------
    3.050-TL
  • ben aldım garantiden geri. önce hakem heyetine başvuruyorsun. karar %100 tüketici lehine oluyor. ama buna rağmen banka geri ödemiyor. avukata veriyorsun. icra takibi başlatıyor. ve paranı alıyorsun.
  • avukata vereceğim ama yukarıda yazmış olduğum kesintilerin hangilerini geri alabilirim? birde avukat ve icra masrafı ne kadar ödemem gerekli?? teşekkürler
  • Yeni sözleşmelerde bu ücreti peşinen kabul ettiğimize dair bir madde varmış. mersindeki tüketici hakem heyeti böyle söyledi. aslı var mıdır?
  • 2 gün önce mahkemem vardı. Dosya masrafı, Ekspertiz, Komisyon ve yeniden yapılandırma ücreti toplam 3.808 tl için mahkemeye başvurdum. Avukat tutmamıştım zaten. Bilirkişi kararı verdi mahkeme. 300 tl de ücret yatırmam gerekicek. aralık ayında tekrar duruşma var inşallah karar çıkar. Ayrıca konut sigortası içinde Hakem Heyetine başvurmuştum. Banka, hakem heyetine cevap bile vermediği için direk kazanmışım. 99,00 TL . daha yatırmadı banka ses seda yok.

THH kararı:

Kredi Masrafı Geri Ödemesi

• Arkadaşlar bende haziran 2012 de 18000 TL, TEB bankdan tüketici kredisi kullanmıştım.
    Kredi tespit ücreti 500 TL
    Kredi tespit ücreti üzerinden gider vergisi 25 TL
    ve 39,69 TL de sigorta parası almışlardı bunların dekontunu internet şubeden aldım.
    Bu kesintiler dosya masrafı olarak adlandırılmamış, bu kesintilere itiraz etsem bende geri alabilirmiyim ne dersiniz.
    Toplam 36 aylık bir kredi idi ödemeler devam ediyor.
    Dosya masrafını bende alabilirmiyim.
  • Bu bankaların eline bu kozu veren hükümet politikaları değişmediği sürece mahkemelerde mi sürüneceğiz yani belalarını versin ya

• quote:

Orijinalden alıntı: chine

2 gün önce mahkemem vardı. Dosya masrafı, Ekspertiz, Komisyon ve yeniden yapılandırma ücreti toplam 3.808 tl için mahkemeye başvurdum. Avukat tutmamıştım zaten. Bilirkişi kararı verdi mahkeme. 300 tl de ücret yatırmam gerekicek. aralık ayında tekrar duruşma var inşallah karar çıkar. Ayrıca konut sigortası içinde Hakem Heyetine başvurmuştum. Banka, hakem heyetine cevap bile vermediği için direk kazanmışım. 99,00 TL . daha yatırmadı banka ses seda yok.

THH kararı:

Hocam bankalar genelde umursamıyorlar bu sonuçları direk icraya verip almak zorundasınız.

• quote:

Orijinalden alıntı: kaptan4423

quote:

Orijinalden alıntı: chine

2 gün önce mahkemem vardı. Dosya masrafı, Ekspertiz, Komisyon ve yeniden yapılandırma ücreti toplam 3.808 tl için mahkemeye başvurdum. Avukat tutmamıştım zaten. Bilirkişi kararı verdi mahkeme. 300 tl de ücret yatırmam gerekicek. aralık ayında tekrar duruşma var inşallah karar çıkar. Ayrıca konut sigortası içinde Hakem Heyetine başvurmuştum. Banka, hakem heyetine cevap bile vermediği için direk kazanmışım. 99,00 TL . daha yatırmadı banka ses seda yok.

THH kararı:

Hocam bankalar genelde umursamıyorlar bu sonuçları direk icraya verip almak zorundasınız.

icra süreci nasıl oluyor açıklayabilirseniz sevinirim.

• 
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.