Şimdi Ara

Kredi Kartı ve Bankamatik Kartlara Ödediğimiz Ücretleri Geçmişe Dönük Nasıl İade Alırız? [SS'li] (224. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6.159
Cevap
187
Favori
561.324
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 222223224225226
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hsbc bir turlu 7 yillik.kart aidatimi vermiyor.sikayetvara ilettikten sonra gln mesaj asagida bulunuyor.nasil alirim 7 yillik kart ekstresini.
    Sayın xxxxx

Bankamıza 30 Ağustos 2012 tarihinde Şikayetvar.com aracılığı ile ulaşan mesajınız incelenmiştir.

Öncelike, Bankalar, verdikleri hizmetlerin karşılığında oluşan masraflar için belirli bir gider karşılığı veya hizmetin parasal boyutuyla orantılı bir ücret/komisyon tahsil etmektedir. Kredi kartları için verilen hizmetlerin de eksiksiz olarak sürdürülebilmesi için deneyimli ve büyük bir personel kadrosuna, yüksek maliyetli teknolojik altyapıya ve oldukça kapsamlı bir operasyona ihtiyaç duyulmaktadır. Bankamızın komisyon ve ücretleri bu maliyetler gözönüne alınarak belirlenmektedir.

2006 yılında yürürlüğe giren 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu'nun 24. maddesinin 4. fıkrasında, kart hamilinin yaptığı işlemler nedeniyle, sözleşmede yer almayan faiz, komisyon veya masraf gibi adlar altında hiçbir şekil ve surette ödeme talep edilemeyeceği ve kart hamilinin hesabından kesinti yapılamayacağı öngörülmüştür. Benzer şekilde Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik'in 17. maddesinde de sözleşmeye bağlı olarak kart hamillerinden alınabilecek ücret, komisyon, masraf ve vergilerin neler olacağına dair açıklamaların ve bunların tutarlarının ve sözleşmede yer alan ücret, komisyon, masraf ve vergiler dışında kart hamilinden herhangi bir isim altında ödeme talep edilemeyeceği ve hesabından kesinti yapılamayacağı belirtilmiştir.

Bankamız ile kart hamillerimiz arasındaki kredi kartı üyelik sözleşmesinde, kart hizmeti sunulurken hangi ücretlerin alınacağı açıkça belirtilmiştir. Ayrıca bu ücretler, hesap ekstrelerinde de belirtilmektedir. Bu durumda kanuni düzenlemenin de kabul etmiş olduğu üzere itiraz etmiş olduğunuz ücretler aramızdaki sözleşmeye dayanılarak tarafınızdan talep edilmektedir.

Bankalar ile müşteriler arasında imzalanan sözleşme hükümleri kapsamında talep edilen kredi kartı ücretlerine ilişkin yargı kararlarının, bu bilgiler ışığında değerlendirilmesi gerekmektedir. Münferit davalarda, taraflar arasında imzalanmış olan kredi kartı sözleşmelerindeki düzenlemeler dikkate alınarak verilmiş bulunan yargı kararlarının, tüm kredi kartları için emsal oluşturması hukuken mümkün değildir.

İletmiş olduğunuz hususların Bankamız yetkilileri ile paylaşıldığını ve kart ücretlerinizin iptal edilmesi talebinize yönelik olumlu yanıt verilemediğini ancak son yansıyan kart ücretinizin müşteri memnuniyeti adına iade edildiğini belirtmek isteriz.

Ayrıca, talebinize istinaden 29 Ağustos 2012 tarihinde ekstrelerinizin tarafınıza gönderildiğini iletmek isteriz.

Bununla birlikte, son dönemde kamuoyunda yer alan kart üyelik aidatlarının alınmasının yasal olmadığına yönelik iddialar sonrasında Türkiye Bankalar Birliği’nin 15 Mart 2012 tarihinde konu ile ilgili yaptığı Kamuoyu Duyurusu’nu ilgili Banka uygulamalarına açıklık getirmesi açısından aşağıda bilgilerinize sunarız.

Kredi Kartı Ücretleri Hakkında

Kamuoyu Duyurusu

15 Mart 2012

Son günlerde kamuoyunda yer alan değerlendirmelerde, Yargıtay’ın bir kararı (*) gerekçe gösterilerek, kredi kartı üyelik ücreti alınmasının yasal olmadığı, ödenmişse de geriye yönelik talep edilebileceği iddia edilmektedir. Birliğimizin 3 Mart 2012 tarihli duyurusunda da açıklandığı üzere, bu iddia doğru değildir.

Yargıtay’ın ilgili kararında, kredi kartı üyelik ücretinin yasal dayanağının bulunmadığına ilişkin bir değerlendirme yer almamaktadır.

Kredi kartı üyelik ücreti, Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu uyarınca, kredi kartı üyelik sözleşmesine göre alınmaktadır. Dolayısıyla yasal dayanağı mevcuttur. Yargıtay’ın yerleşik kararları da bu yöndedir.

Sonuç olarak, ilgili Yargıtay kararı, kredi kartı üyelik ücretinin alınamayacağı veya alınmış ise iade edilmesi iddialarına dayanak olamaz.

Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,

Türkiye Bankalar Birliği

* Resmi Gazete’nin 06.12.2011 tarih ve 28134 sayılı nüshasında yayımlanan Yargıtay 13. Hukuk Dairesi’nin 18.07.2011 tarih ve 2011/4736 E., 2011/11579 K. sayılı kararı

Konuya açıklık getirdiğimizi umar, çalışmalarınızda başarılar, sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

Saygılarımızla,

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• arkadaşlar bende iş bankasına 2011 yılı için alınan 40tl üyelik ücreti yani kart aidatı için basvurmusutm mahkemeyi kaybetmişsiz birde avukatlık ücretinide istiyolar acil yardım edin yokmu aynı sorunla karsılasan
  • quote:

Orijinalden alıntı: XxHEROxX

arkadaşlar bende iş bankasına 2011 yılı için alınan 40tl üyelik ücreti yani kart aidatı için basvurmusutm mahkemeyi kaybetmişsiz birde avukatlık ücretinide istiyolar acil yardım edin yokmu aynı sorunla karsılasan

Siz şubeyemi başvuru yaptınız yoksa bankayımı mahkemeye verdiniz tüketici heyeti mahkemeye verdi ve kaybettiyseniz avukatlık ücretini sizden alırlar malesef..
  • Vakıfbank, denizbank, akbank ve garantiden kesinti oldu bazısı son 1 yılda bazısı 3-4 yıldır.. Bunlardan hangilerinden geri ödeme alabilirim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Twonokta

quote:

Orijinalden alıntı: XxHEROxX

arkadaşlar bende iş bankasına 2011 yılı için alınan 40tl üyelik ücreti yani kart aidatı için basvurmusutm mahkemeyi kaybetmişsiz birde avukatlık ücretinide istiyolar acil yardım edin yokmu aynı sorunla karsılasan

Siz şubeyemi başvuru yaptınız yoksa bankayımı mahkemeye verdiniz tüketici heyeti mahkemeye verdi ve kaybettiyseniz avukatlık ücretini sizden alırlar malesef..

tüketici heyeti mahkemeye verdi ama bı kadar insan parayı aldıgını söylüyor diger bankalarmı bilmiyor olayı
  • Bankaların bilmeme durumu olamaz sizde buna karşı avukat tutun isterseniz kazanılmış davaları örnek gösterip karşı dava açabilirsiniz ama hem zaman hem paranız gidebilir heyete tekrar gidip avukatlarına kazanılmış davaların örneklerini gösterebilirsiniz belki faydası olur umarım kazanırsınızda paranız boşa gitmez..
  • HSBC,kart ekstrelerini yeni gönderdi.www.turkiye.gov.tr üzerinden başvuruda bulunabiliyor muyuz?Ben baktım ama nereden başvuracağımızı göremedim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Alpheratz

HSBC,kart ekstrelerini yeni gönderdi.www.turkiye.gov.tr üzerinden başvuruda bulunabiliyor muyuz?Ben baktım ama nereden başvuracağımızı göremedim.

Önce edevlete giriş yapın, ardından şu linkten thh'ye başvuruda bulunabiliyorsunuz.

https://www.turkiye.gov.tr/kuruma-git?hizmet=2000
  • World kart kart aidatını müşteri hizmetlerinden iade alabiliyor muyuz? Pürüz çıkarıyorlar mı? Ayrıca axess kartımdan 2010 yılında aidat almışlar, bunu da telefondan iade ederler mi?
  • Tüketici hakları hakem heyetinde uyguladığımız kart aidatı iade işlemlerini e-devlet üzerinden aynı şekilde yapabiliyor muyuz? Eğer oluyorsa bu şekilde yapıp da alanlar var mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: yesil-111

Tüketici hakları hakem heyetinde uyguladığımız kart aidatı iade işlemlerini e-devlet üzerinden aynı şekilde yapabiliyor muyuz? Eğer oluyorsa bu şekilde yapıp da alanlar var mı?

thh'a evraklarını götürüp teslim ediyorsun 3 ay sonra mahkemeyi kazanıp paranı alıyorsun
    e-devlet'te öyle özellikler yok....

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhaba beyler.

Babamın yaklaşık 7 yıldır Bonus kartı var.
    Geçen hafta kapatma talimatı verdik ve daha kapanmadı kart. Şu anda geçmişi yönelik ekstre isteme hakkımız var mı ?
    Ve Garantiden yakın zamanda Yıılık kart ücretlerini geri alan var mı ?

Tşk ederim.
  • quote:

World kart kart aidatını müşteri hizmetlerinden iade alabiliyor muyuz? Pürüz çıkarıyorlar mı? Ayrıca axess kartımdan 2010 yılında aidat almışlar, bunu da telefondan iade ederler mi?

keşke paramızı verselerdi bankaları hiç thh vermezdik

• quote:

Orijinalden alıntı: efem-35

quote:

Tüketici hakları hakem heyetinde uyguladığımız kart aidatı iade işlemlerini e-devlet üzerinden aynı şekilde yapabiliyor muyuz? Eğer oluyorsa bu şekilde yapıp da alanlar var mı?

thh'a evraklarını götürüp teslim ediyorsun 3 ay sonra mahkemeyi kazanıp paranı alıyorsun

Bazı kişileri banka mahkemeye vermiş, bana da öyle birşey yaparlar mı? Axess kart ücreti, akbank vadesiz hesap, cardfinans kart ücreti. Bunlar için son durumlar nelerdir?

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: efem-35

quote:

Bazı kişileri banka mahkemeye vermiş, bana da öyle birşey yaparlar mı? Axess kart ücreti, akbank vadesiz hesap, cardfinans kart ücreti. Bunlar için son durumlar nelerdir?

şöyle yardımcı olayım eğer 2008 veya 2009 dan önce sözleşmen varsa yani onların sözleşmelerinin her sayfasına imza atmadaysan kesin paranı alır ve onlarda seni mahkemeye veremez çünkü adamlar avukatlarına danışarak sözleşmeyi hazırlayıp her sayfasına imzalatıyorlar buna güvenerek mahk. veriyor diye düşünüyorum eğer mahk. verirlerse sende e-devletten davan varmı diye hergün bak gününde mahkemeye gidersen mahkemeyi kazanırsın sonuçta yargıtayın kararı var

• quote:

Orijinalden alıntı: kadirekinci

quote:

HSBC,kart ekstrelerini yeni gönderdi.www.turkiye.gov.tr üzerinden başvuruda bulunabiliyor muyuz?Ben baktım ama nereden başvuracağımızı göremedim.

Önce edevlete giriş yapın, ardından şu linkten thh'ye başvuruda bulunabiliyorsunuz.

bunu bilmiyordum gerçekten böyle bir ekran açılmış. peki burdan başvurunca aynı ilçedeki THH'ye gitmiş gibi işlem yapılıyor mu? şikayetini bildirip gerekli dosyaları da ekleyebiliyorsunuz... dosya ekle seçeneği var. altta ekran görüntüsünü veriyorum.

ben de krediden dolayı dosya masrafının iadesi için başvurmayı düşünüyordum...

sanırım başvurudaki seçeneklerden en uygun "Bedel iadesini içeren sözleşmeden dönme... " kredi kartı aidatı içinde aynısı geçerli

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eranyumm -- 8 Eylül 2012; 17:19:01 >

• quote:

Orijinalden alıntı: eranyumm

quote:

quote:

bunu bilmiyordum gerçekten böyle bir ekran açılmış. peki burdan başvurunca aynı ilçedeki THH'ye gitmiş gibi işlem yapılıyor mu?

ben de krediden dolayı dosya masrafının iadesi için başvurmayı düşünüyordum...

Hocam tam detaylı olarak bir bilgim yok,fakat bu ekran sadece ön başvuru yapmanıza yarıyor sanırım.

• quote:

Onlarca Mümkün ama.

Abiler ben de bir kaç kelime edeyim. Finansbank mağdurlarından biriyim. Bu adamlardan ihtiyaç kredisi almak gafletine düştüm. Öyle büyük bir meblağ da değil he. Verdikleri banka kartından dünya kadar kart ücreti, faiz, BSMV, KKDF, aylık posta bedeli, dünyanın dosya masrafını çektiler. Baktım işin içinden çıkamayacağım, kredi erken kapama yaptım. Zira 500 liralık taksit için her ay en az 530-540 lira ödüyordum.

Neyse, bunlara on defa gittim, hiç bir şey yapmadılar. Ben de internet bankacılığı açtım. Bu güne kadarki tüm ekstrelerimi internet bankacılığından görebiliyorum. Hepsinin dekontu da mevcut. Hepsini alıp THH'ye gitmeyen iki olsun. Faizleri ve ücretleri günü gününe keserler ama 1 aydır benim hayat sigortamı geri yatıracaklar! Kaç oldu bankaya gidiyorum sonuç yok.

Mümkün mertebe Finansbank isimli bu bankadan(!) uzak durunuz. Abi eve gönderdiği postaya bile 7 lira ücret kesen bankadan ne beklenir! 110 lira senelik kart ücreti mi olur!

• quote:

Orijinalden alıntı: robotica

quote:

Onlarca Mümkün ama.

Abiler ben de bir kaç kelime edeyim. Finansbank mağdurlarından biriyim. Bu adamlardan ihtiyaç kredisi almak gafletine düştüm. Öyle büyük bir meblağ da değil he. Verdikleri banka kartından dünya kadar kart ücreti, faiz, BSMV, KKDF, aylık posta bedeli, dünyanın dosya masrafını çektiler. Baktım işin içinden çıkamayacağım, kredi erken kapama yaptım. Zira 500 liralık taksit için her ay en az 530-540 lira ödüyordum.

Neyse, bunlara on defa gittim, hiç bir şey yapmadılar. Ben de internet bankacılığı açtım. Bu güne kadarki tüm ekstrelerimi internet bankacılığından görebiliyorum. Hepsinin dekontu da mevcut. Hepsini alıp THH'ye gitmeyen iki olsun. Faizleri ve ücretleri günü gününe keserler ama 1 aydır benim hayat sigortamı geri yatıracaklar! Kaç oldu bankaya gidiyorum sonuç yok.

Mümkün mertebe Finansbank isimli bu bankadan(!) uzak durunuz. Abi eve gönderdiği postaya bile 7 lira ücret kesen bankadan ne beklenir! 110 lira senelik kart ücreti mi olur!

Durumunuz gerçekten kötü imiş hocam.

En yakın zamanda yasal yollara başvurun bence.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: robotica

quote:

Onlarca Mümkün ama.

Durumunuz gerçekten kötü imiş hocam.

En yakın zamanda yasal yollara başvurun bence.

Aklınız varsa maaş müşterisi olduğunuz banka haricinde banka ile çalışmayın.

Nefret ettim bankadan. Logosunu ve reklamlarını her gördüğümde sövüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi robotica -- 9 Eylül 2012; 23:54:13 >

• 
Sayfa: önceki 222223224225226
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.