Şimdi Ara

Kredi Kartı ve Bankamatik Kartlara Ödediğimiz Ücretleri Geçmişe Dönük Nasıl İade Alırız? [SS'li] (168. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
6.159
Cevap
187
Favori
561.327
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 166167168169170
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Finansbank bu konuda biraz makul galiba. İki adet kartım var kart aidatları 25'er lira. 2010 yılının kart aidatını 2011 de almıştım. Ptt den finansbank genel müdürlüğüne piyasada dolaşan dilekçelerden birisini doldurup normal mektup gibi yolladım bir iki liraya. Bir sonraki ay borçtan düşmüşlerdi.

Bu gün de finansbank müşteri hizmetlerini aradım. Telefonla iki adet kredi kartımın 2011 yılı kart aidatlarını iadesini istedim. Telefonda ki bayan sistemde son 3 ayın tutarları gözüktüğünü(internet bankacılığından girince bendede son 3 ayın ekstresi gözüküyor) bunların içinde de iade gözükmediğini belirtti. Zaten bu kart aidatının olduğu ekstre 2011 in başlarında falandı sanırım. Dilekçe ile başvurursam büyük ihtimal alacağımı belirtti.

Bende kartın birisinin kart aidat kesilme tarihini hatırlamıyordum. Bu yüzden kartımın son 24 aylık ekstresini postalamasını istedim. Son 29 ayı yolladı, ben telefonda iken.

Bir kaç gün içinde iki kart için normal ptt postası ile tahhütsüz yollayacağım dilekçeyi. Problem çıkacağını sanmıyorum.

Akbank 75 tl aidat kesiyormuş sanırım üstte okuduklarıma göre. Puan falan ne kazandırıyor bilemiyorum ama YUH yani. Arkadaşta garanti bonus var, onlarda sanırım 50 lira kart aidatı. En azından garantinin bonusu ciddi ciddi kazandırıyor. Ortalama bir kullanımda.

Finansbankın pek puan kazandırdığı falan yok. Ama en azından yıllık kart ücreti 25 lira onuda problem çıkarmadan geri veriyorlar. Kart aidatı geldikten sonra 2-3 ay içinde ararsanız dilekçe ile uğraşmadan telefondan iadesini yapıyorlar sanırım. Fazla kullanmayan için fena değil gibi.

Diyeceğim kimse KART AIDAT SAÇAMALIĞINDA parasını bırakmasın, az yada çok. Bu geri isteme-alma oranı ne kadar artarsa. Bankalarda pes edip ya vazgeçicekler.Yada bazı bankaların yaptığı gibi kart aidat ücreti olmayan kampanyalar yapacaklar. En nihayetinde 3-5 müşteriyi kaybetmekten çekinmezler. Ama bu belli bir rakamın üzerine çıkarsa yapmayacakları şaklabanlık(puan verelim, iade edelim vs. vs.) kalmaz.

Rast gelsin...

• merhaba,

Bankalar kart aidatı olmayan ama hiçbir şekilde kampanya, puan kazandırmayan hatta taksit yaparken komisyon isteyecekleri kartları çıkarsalar sonra da her bir kampanya katılımı için müşteriden para isteseler herkes daha mutlu olacak.

Bu iş buraya gidecek ama önce kart aidatını geri isteyen müşterilerden oluşan zararın istemeyenlerden dolayı oluşan karın önüne geçmesi gerekiyor.
  • Bende world kartımı her 6 ayda gelen kart aidatlarını arayıp harcama sözü verip iptal ettiriyordum ki çok saçma ve komik zaten sürekli harcama yapıyorum sonuçta dikkat etmeyip karambolde ödediklerim de olmuşturki amaç da bu sanırım. Son aidatımda da aynı işlemi yaptırdım ama tesadüf o kartı kullanmışım 3 ay. Arkasından yaklasiik 2000 tl lik alışveriş yapmışım hemen yansıtmışlar karambolde kart aidatını. Nasıl olsa yine iptal ederler dedim, müşteri hizmetleri bu sefer nuh dedi peygamber demedi. İptal ettiticem diyincede hafif bir kıvırma dışında (bakın o kadar world puanınız var yanar şeklinde) şeklinde yine iadeye yanaşmadı. İstersem 10 yıllık ekstreyi fakslayacaklarını hakkımı mahkemde arayabileceğimi de söylediler. (belliki çalışılmış bu replik ve makheme süreciyyle herkesin uğraşmak istemeyeceğini düşünüyorlar) Bende gidip world puanları önce harcayıp sonra iptal ettirdim. (teşekkürler müşteri hizmetleri) herhalde bu da son taktik bu arada iptali unutur vazgeçer gibi. Nasıl olsa son anda yine iade ederler 10 yıllık müsteriyim dedim ama yemedi. Kartımı iptal ettirdim. 2 gün sonra genel müdürlükten aradılar kart aidatınızı iade edelim geri açtırın diye. Ben o kadar dil döktüm iade edin diye dinlemediniz dedim, yok yetkileri yokmuş çağrı merkezinin vs vs. İptali geri almadım ve bir daha yapı kredi ile çalışmayı da düşünmüyorum. Verilecek en güzel ceza kart iptalidir arkadaşlar. Zaten Vatan! lada anlaşmaları bitmiş, hiç gereği kalmadı. .Çok ihtiyacınız olursa yeniden çıkarırsınız ki ilk yıl aidat ücreti alınmıyor. Ne ballı bir paraymış ki bu aidat ne müşteri kaybetme, ne yasa hiçbirşeyi takmıyor sonuna kadar direniyorlar. Kısaca demem odur ki iptal ettirince geri adım atıyorlar, ben çok kızdığım ve her 6 ayda bir bu muhabbetten sıkıldığım için geri açtırmadım ama çok ihtiyacı olan arkadaşlar iptal ettirin nasıl olsa 2 gün sonra aranacaksınız. :)

• quote:

Orijinalden alıntı: Kaçan Aşık

benim kartta borc var iptal ettiremiyorum mecbur odiycez sonra THH ye gidicez...
    sonrada garanti bankasiyla iliskimi kesicem.

is bankda ogrenciler icin kart var ondan alcam aidatsiz.

Borcun varken kartı iptal ettirebiliyorsun, benim 9 taksit var daha ödenecek ama kartı iptal ettirdim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ubeceren -- 11 Mart 2012; 12:27:10 >
  • ben de gönderecem aga mesaj bakalım bu güne kdar ne kdar para ödemişiz kart ücretine...
  • İnşallah herkes iadesini sorunsuzca bir an evvel alır.
    Ben BankAsya'yı kullanıyorum ve memnunum.Kredi Kartı kullanımımda hiç bir ek ücret/aidat/yıllık aidat ödemiyorum.
    Tavsiye edebilirim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ubeceren

quote:

Orijinalden alıntı: Kaçan Aşık

benim kartta borc var iptal ettiremiyorum mecbur odiycez sonra THH ye gidicez...
    sonrada garanti bankasiyla iliskimi kesicem.

is bankda ogrenciler icin kart var ondan alcam aidatsiz.

Borcun varken kartı iptal ettirebiliyorsun, benim 9 taksit var daha ödenecek ama kartı iptal ettirdim.

dostum kart iptal oldukdan sonra peki normal olarak borç mu ödüyorsun ?
    extre gelmeye devam ediyor mu nasıl yol izliyoruz.
    benim 2 taksitim kaldı sadece.
  • Ziraat Maximum Klasik'in kart aidatı 15 TL. Zaten yıl içindeki kampanyalardan o 15 TL'yi MaxiPuan olarak kat kat çıkarıyorsun. World Kart almak isteyenler için de Vakıfbank'ın World Kart'ı var. Orada da çeşitli sendikalar ve kurumlarlar anlaşmaları var. O kurumlardan/sendikalardan birine mensupsan aidat hiçbir zaman alınmıyor. Aldığın World Puanlar da yanına kâr kalıyor.

Bence kart çıkartırken de biraz araştırmak lazım. Önüne gelen karta atlamamalıyız.
  • tüketici hakları üzerinden garantiyi hallettim sıra yapı kredide
  • quote:

Orijinalden alıntı: WISELY

tüketici hakları üzerinden garantiyi hallettim sıra yapı kredide

merhaba acaba garanti bankasından paranızı nasıl aldınız sadece dilekçe ilemi yoksa dava mı açtınız?
  • yapı kredi den 29 şubatta son 5 yılın ekstresini istedim 4440444 ten 11 gün oldu e-posta gelmedi.
    Nasıl alıcaz ekstreyi şubeden alsam olur mu acaba
  • quote:

tebrikler!!!!
    garantiden alabilen görmemiştim.bana hala ekstre bile yollamadılar.izlediğiniz yolu aktarır mısınız üstad??
  • quote:

Orijinalden alıntı: sieda

quote:

tebrikler!!!!
    garantiden alabilen görmemiştim.bana hala ekstre bile yollamadılar.izlediğiniz yolu aktarır mısınız üstad??

zaten son yıla kadar garanti kart ücreti almıyordu arkadaşlara esmiş 3 kartım için yaklaşık 150 lira kart ücreti kesmişler
    bunun üzerine 1 dilekçe ve ilgili ekstreyle her bir kart için ayrı ayrı başvurdum
    2 ay sonunda tüketici haklarından karar çıktı ve hem bana hem de bankaya tebliğ edildi
    1 hafta sonra bankadan karar tarafımıza ulaşmıştır iadeniz gerçekleşmiştir gibi bir mesaj geldi fakat iade yapılmadı
    bunun üzerine bankayı arayıp 7 gün içinde iade yapmazlarsa hukuki işlem başlatacağımı söyledim 2 gün sonra ilgili meblağları kartlara iade ettiler normalde nakit vermeleri gerekirdi ama uğraşmadım bu kadarı da yetti

• "3 Mart 2012 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Pegasus ve Pegasus Üniversiteli
    asıl kartlar için yıllık ücret 90 TL, Pegasus ek kartlar için yıllık ücret 45 TL olarak
    degistirilecektir. Isbu bildirim aramızdaki kredi kartı sözlesmesinin ilgili maddesinin
    degisikligi hükmündedir."

Son gelen pegasus kart ekstremin arkasında yazıyor. Çıkan kanuna rağmen hala soygunculuk peşindeler.
  • ben oturdum dilekçe yazıyorum,

işbank kapattığım kredi kartı için yazdım
    teb aktif bonus kartım için yazdım
    hsbc pasif borcunu sıfırladığım kart için yazdım
    yapı kredi için yazıyorum
    esnek hesap/maaş hesabı için de yazacağım (teb)

ekstre tahsilat masrafı diye birşey çıkarmışlar... bu ücreti geri alabilir miyiz? her ay 3.6 TL kesilmiş.

TEB MH'ni aradım 10 dk bekledikten sonra bağlanabildim. Ödemeyiz, istediğinizi yapın diyorlar. Yargıtay kararını söyledim, bu kesin değil diyorlar. Allah aşkına hangi karar kesin? Hukuk bilgisinden yoksun bir toplum muyuz?

HSBC maşallah 20-25 dk telefonda bekletiyor. Bulunduğum bölgede şube yok ve cep telefonumu güncellemek için telefon bankacılığını kullandırmıyor. Şubeden vazgeçtim ATMsi bile yok...

Ama onlara da sağlam bir dilekçe yazdım. Üniversite hayatımdan başlayarak 10 senelik bir geçmişimiz var.

Yapı krediye ne desem azdır. Öğrencilik döneminde İnternet Bankacılığından masraf almıyoruz diye kandırdılar resmen. Önce EFT'ye ücret koydular, sonra yetmedi 3-5 arttırdılar. Yetmedi havaleyi bile ücretli hale getirdiler. Şubeye gitmiştim. Öğrenci adama MEŞE paketi satmaya çalıştılar. Paket ücreti 60 küsür lira.

Neyse, öğrencilik hayatımın bittiğini benden önce keşfetmişler ve hazine bulmuş gibi sevinip, kira için para aktardığım hesaptan parayı söğüşlediler. Hemen gittim şubeye... Derdimi anlattım. Biz bu parayı önümüzdeki 6 ay için kesiyoruz dediler. Yani daha işlem yapmadan kendilerini garantiye alacaklar. Yapı kredi ile ilişkimi kestim. Hesaplarını asla kullanmıyorum.

Bu forumda Halkbank ile ilgili yazıları okudum ve şu an halkbank hesabı kullanıyorum. Bir kere hesap işletim ücreti almışlar 14 TL. Onu da şubeye gidip fırça atarak iade istedim. Zorla otomatik ödeme talimatı verdirdiler. Evi taşıyacağım dediğim halde "olmaz arkadaş" diyorlar.

Neyse ki Halkbank eft-havale masrafı kesmiyor ve İnternet Bankacılığı son derece kullanışlı...

Keşke imkan olsa bankaların eline düşmesek... Mümkün olduğunca kart borçlarını sıfırlamaya çalışıyorum.

Anneme de anlatıyorum olayları, o da izlemede... Bu kadar uğraşıyorsun bakalım sonuç alabilecek misin diyor.. Buradaki yazıları okutacağım :))

Herkes hakkını arasın arkadaşlar... Bankaların eteği tutuştu, kendilerinin bile haberi yok. Bazı bankalar işi yokuşa sürerken, bazıları da teslimiyetçi bir kimliğe bürünüyor.

Üşenmeyin ve 3-5 satır dilekçenizi yazın, örnek kararları ekleyin ve başvurunuzu yapın. Prosedüre uyun ki, sonuç almanız hızlı olsun.

• arkadaslar subatın basında yapıkredı bankasına hesap işletim ucretlerının gerı ıadesı ve kredi kartı yıllık aıdatlarının gerı ıadesı ıcın aynı gun basvuru yaptım. hesap işletim ucretlerının gerı ıade edılmesının KABULUNE ve bır daha para kesılmemesıne py bırlıgıyle karar verılmıstır dıye mektup geldı eve 15 gun sonra bankadan aradılar ve 193 tl olan paranın 185 tl sını yatırdıklarını soyledıler hadı 9 lıra benden olsun dedım bısı yapmadım ama ertesı gun hesabıma bır baktım 50 lira hesap ısletım ucretı adı altında para kesmısler.
    sımdı bankaya gıdıcem elımde mahkeme kararı var sıze mahkeme kararına itaatsizlikten dava acıcam dıcem daha once basınıza bole bısı gelen var mı?

aldıgınız paradan sonra tekrar kesıldı mı para hesapta?

pm atarsanız cok sevınırım ıyı forumlar.
  • Bugun Ataşehir kaymakamlığına garanti bankası için başvurdum. 2 ay sonra sonuçlanır muhtemelen dedi kadın.

THH deki bayanla biraz sohbetim oldu. Superonline adil kullanım kotası ve garanti bankası aidatı için çok fazla dilekçe geliyor dedi. İşlemlerimi halledip kredi kartı aidatları için ayrı iki klasör indirdi. Abartmıyorum içersinde en az 400 dosya vardı.. Bu sadece ataşehir kaymakamlığı için. Bankalar bu işin altından zor kalkar. Emin olun bankalarda fellik fellik çıkış yolu arıyordur. Yeni kredi kartı alacaklar dikkat etsin, muhtemelen sözleşme şartları değişecek açıklar kapatılacaktır.
  • Bu konu vadesiz hesaplar üzerinde işletim ücretinide kapsıyormu acaba? genelde banka kartıda veriliyor ama karttan ziyade hesap nedeniyle ücret kesiliyor konuyu açan arkadaş bankamatik kartı içinde para almış, bir diğer konu yasal faiziyle geri ödenmesi talebi var ancak alan arkadaşlar faiz almamış anlaşılan yasal faizin yıllık ücretini bilen varmı?
  • bir diğer konu ise 7-8 yıllık kredi kartı yada bankamatik kartımız varsa 7-8 yıllık hesap ekstresi epey uzun tutacaktır bunun kolay yolu yokmu? ayrıca 7 yıl önce 15 lira kart ücreti ödemişsek yasal faiziyle ne kadar alabiliriz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: baudelaire

bir diğer konu ise 7-8 yıllık kredi kartı yada bankamatik kartımız varsa 7-8 yıllık hesap ekstresi epey uzun tutacaktır bunun kolay yolu yokmu? ayrıca 7 yıl önce 15 lira kart ücreti ödemişsek yasal faiziyle ne kadar alabiliriz?

Yasal faiz bankanın size uyguladığı faizdir. 7 yıl önce ne faiz uygulanıyor ise o faiz oranından günümüze yansıtılır.

Ekstre isteme kolay yolu ise, k.kartınızın son kullanma tarihi örneğin 07/12. Yani 7 temmuzdan 7 temmuza aidat kesilecek demektir.
    Siz gidip 2009 7 temmuz
    2008 7 temmuz
    2006 7 temmuz

gibi ekstre istersiniz.
  • 
Sayfa: önceki 166167168169170
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.