Şimdi Ara

Kredi kartı kullanan üni öğrencileri var mı? (iş bankası vb)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
210
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Daha önce hiç kredi kartı kullanmadım ancak masraf ve ihtiyaçlar çoğalınca nakit olarak 300 400 lira ödemek yerine 9 takside bölüp ayda 30 40 lira neyse ödemek daha mantıklı geliyor. Ancak şunu merak ediyorum diyelim ki 9 taksitli 200 liralık bir alışveriş yaptım. Böyle bir durumda bankaya her ay sadece 22 ya da 25 lira gibi rakam mı yatıracağım, bu kadar az mı yani? Eğer öyleyse çok faydalı bir şey. 300 liralık bir şeyi alamam cepte o kadar olmadığı için ama gider taksitle alır ayda 30 40 neyse rahatça ödenir. Yeter ki ekstra bir şey çıkmasın, ayda 20 25 neyse sadece onu ödemem gereksin bankaya

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Kredi kartı akıllı kullanıldığı vakit çok güzel bir şey. Yeter ki sana belirlenen limitin hayali bir para olmadığını kavra ve bütçen dahilinde harcama yapmaya dikkat et.

Örneğin 500 lira kredi kartı limitin olsun. 400 liraya bir kulaklık al 10 taksit ile. Aylık ödeyeceğin rakam 40 lira olur fakat limitin 100 liraya iner. Kredi kartın ile bir sonra ki ekstre tarihine kadar sadece kalan limitin ile alışveriş yapabilirsin. Bir sonra ki ekstrede 40 lira gelecek olan ödemeni yaptığında yeni limitin 140 liraya çıkmış olur ve o ay içerisinde sadece 140 liralik harcama yapabilirsin. 10 ay sonra tekrar 500 liraya geri gelir borcunu sıfırlamış olursun. Sistem bu şekilde işliyor.

Yanımda yüklü miktirda nakit gezdirmeyi seven biriai değilim. Paramı bankada tutarım ve banka kartını aşırı zorunda kalmadıkça kullanmam. 3 kredi kartım var limitlerine göre ayırdım onlari. Bir tanesini sadece giyim,eğlence ve kendime alacağım herhangi bir ürün harcamalarımda bir diğerini ev,fatura ve mutfak masraflarında son kalanı da sigara ve alkol harcamalarında kullanıyorum. Böylelikle ay sonunda nereye ne harcadigimin takibini daha kolay yapıyorum bir sonra ki ay ona göre daha dikkatli oluyorum.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: EuroAsia

Kredi kartı akıllı kullanıldığı vakit çok güzel bir şey. Yeter ki sana belirlenen limitin hayali bir para olmadığını kavra ve bütçen dahilinde harcama yapmaya dikkat et.

Örneğin 500 lira kredi kartı limitin olsun. 400 liraya bir kulaklık al 10 taksit ile. Aylık ödeyeceğin rakam 40 lira olur fakat limitin 100 liraya iner. Kredi kartın ile bir sonra ki ekstre tarihine kadar sadece kalan limitin ile alışveriş yapabilirsin. Bir sonra ki ekstrede 40 lira gelecek olan ödemeni yaptığında yeni limitin 140 liraya çıkmış olur ve o ay içerisinde sadece 140 liralik harcama yapabilirsin. 10 ay sonra tekrar 500 liraya geri gelir borcunu sıfırlamış olursun. Sistem bu şekilde işliyor.

Yanımda yüklü miktirda nakit gezdirmeyi seven biriai değilim. Paramı bankada tutarım ve banka kartını aşırı zorunda kalmadıkça kullanmam. 3 kredi kartım var limitlerine göre ayırdım onlari. Bir tanesini sadece giyim,eğlence ve kendime alacağım herhangi bir ürün harcamalarımda bir diğerini ev,fatura ve mutfak masraflarında son kalanı da sigara ve alkol harcamalarında kullanıyorum. Böylelikle ay sonunda nereye ne harcadigimin takibini daha kolay yapıyorum bir sonra ki ay ona göre daha dikkatli oluyorum.

Keşke sonraki ay 40 liralık ilk taksidi ödediğimde 500 liraya geri çıksaydı limit, 140 liraya çıkma olayı kötüymüş. Peki şunu merak ediyorum diyelim ki 250 liraya kulaklık aldım (gerçekten de ilk alışverişim kulaklık olacak) bunu 9 taksitle ayda 28 lira ödeyecek şekilde aldım, 9 ay boyunca 500 TL limitim olmayacak hepsini ödeyene kadar, ancak asıl merak ettiğim eğer ben 2.taksidi yatırmak yerine 250 liranın yani 9 taksidin hepsini ödemek istesem, böyle bir seçenek var mı? Ve hemen limit eski haline geliyor?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Evet istedigin kadar odeyebilirsin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kredi kartım ve banka kartım var, yalnız kredi kartı işine kendi kazancım olmadıkça girmeme gibi bir prensibim var. Sadece online alışverişlerde kullanıp ödeme tarihi geldiği gibi ödüyorum. Banka kartı denilen, içine para koyup öyle harcadığın, hiçbir faizi olmayan nesne de hayatı oldukça kolaylaştırıyor. Minibüs taksi dışında parayla uğraşmıyorsun.

Taksitle aldığın her şeye totalde daha fazla vermiş oluyorsun ve ayda 30 lira veriyor olman bunu 1 sene boyunca verdiğin gerçeğini değiştirmiyor. İstediğin şeyi biraz ihtiyaçlarından kısıp para biriktirip alsan çok daha sağlıklı olur.

• İş bankası limit 500 ile başladım şu an 1.500 limitteyim ve hala yetmiyor :)

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.