Şimdi Ara

kredi kartı aidatı için hakem heyeti kararına karşın bankanın tarafıma açtığı dava (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
224
Cevap
13
Favori
46.069
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: adizman

kredi kartı aidat bedellerinin geri iadesi için tüketici hakem heyetine başvurdum ve hakem heyeti benim lehime karar verdi, buna karşı banka bana 50 tllik karşı dava açtı, dava ile ilgili bana tebligat geldi, tüketici hakem heyetine bilgi almak için gittiğimde kendilerinin yapacak bir şeyi olmadığını, davayı kaybetmem halinde 1000-1500 tl lik mahkeme masraflarını benim ödeyeceğimi söyledi, bu nasıl iş anlamadım 50 tllik davanın 1500 liralık masrafı nasıl oluyor, banka bir avukata vekalet vermiş , ben de mi avukat tutacam, konuyla ilgili bilgisi olan var mı?

Nanay, gitti para. Eger banka kazanacagindan eminse bu davayi aciyor. Her bankanin kart sozlesmesi ayni degil. Senin yasadigini ysayan bi cok insan var.
    Mahkemeyi kaybetmen halinde davaci tarafin avukatlik vekalet ucretini, mahkeme masraflarini odersin.
    Vekalet ucreti 1200 tl, diger masraflarda 300 civarin olur. 50 lirayida geri odersin. 50 lira icin 1500 liradan olmus olursun, gecmis olsun

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• geçm,ş olsun hocam çektiğimiz kredinin 1.500 tl dosya masrafını ödemiştik sonra yargıtaydan krr mı ne çıkmış heralde sırf bu olaylardan dolayı başvurmuyoruz
  • Geçmiş olsun,sizin adınıza üzüldüm.Lanet olsun böyle düzene!
  • Anlamadığım bir şey var...Tüketici Hakem Heyetinin Kararı bir şey ifade etmiyorsa ne demeye açmışlar bunu??

YAPMAN GEREKEN ŞEY ŞU ARKADAŞIM :

1- AVUKATINLA GÖRÜŞ VE KANUN YARARINA BOZMA YOLUNA GİTMEK İSTEDİĞİNİ BELİRT. Bu işin sonunu bırakma bence.
  • Aykırı sözleşmeler diye birşey kaldı aklımda, kartı alırken sözleşmeye imza atmana rağmen sözleşmede bir usulsüzlük falan varsa dava açabiliyordun karşıya. Tam aklıma gelmiyor
  • bu demek oluyorki, tüketiciler ya kredi kartı kullanmayacak ya da kullandıkları kartın tüm aidat, masraf vs. herşeyini ödeme sorumluluğunu kabul ederek kullanacaklar
    son kararlar banka lobisinin hukuku bile gerektiğinde kendi lehine kullanabileceğinin örneği

bence kullanmadığınız ya da nadiren kullandığınız kart ve hesapları kapattırın, çünkü kartların puan kampanyaları vs. artık aidat, hesap işletim ücretini bile kurtarmıyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: .Kubilay

Aykırı sözleşmeler diye birşey kaldı aklımda, kartı alırken sözleşmeye imza atmana rağmen sözleşmede bir usulsüzlük falan varsa dava açabiliyordun karşıya. Tam aklıma gelmiyor

Tüketici aleyhine olarak düzenlenen genel işlem şartlarının geçersizliği muhtemelen.
  • Kendisine dava açılan arkadaşa tavsiyem şu; kendisi bir cevap dilekçesi yazsın.özellikle belirtilecek hususlar var. mesela bankanın dayandığı kanun hükmü, bankanın kredi kartı aidatı isteyebileceği manasına gelmiyor.ikinci ve en önemli nokta ise, bana sözleşme yapılırken kredi kartı aidatı ödeyeceğimden bahsetmediler ve sözleşmeye kredi kartı aidatı yazılmış olmasına rağmen, bu aidat rızam dışında alınmıştır çünkü bana bu aidata ilişkin sözleşme hükmü üzerinde müzakere imkanı vermedikleri için bu hüküm haksız şart teşkil etmektedir ve geçersizdir.bunu belirten dilekçe yazmanız yeterlidir.büyük ihtimalle banka davayı kaybedecektir. Siz bu şekilde cevap verirseniz, banka, kredi kartı aidatına ilişkin sizinle sözleşme yapılmadan önce müzakere ettiğini ve sizin bu aidata ilişkin rıza verdiğinizi kanıtlamak zorunda kalacaktır. öyle her davadan, her avukat dilekçesinden de korkmamanızı söylemek isterim. Avukatların işi budur. korkutmak ve parayı kolayca almak. hiç dava açılmayacak hususlarda bile, borçlulardan, binlerce liralık alacağın, avukatlarca yazılan ve hukuki temeli olmayan, hukuki dayanaktan yoksun ihtarnamelerle mahkemeye bile uğramadan tahsil edilebildiğini gören birisi söylüyor bunları.
    davaya gitmemezlik filan da yapılmamasını tavsiye ederim. çünkü dava konusu 50 lira olmasına rağmen, dava sonucunda ödenecek bedel 50 lirayla kalmaz.rahat 1000 lirayı geçer.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi perseepona -- 27 Ocak 2013; 2:13:14 >

• quote:

Geçtiğimiz günlerde dava sonuçlandı, davayı kaybetmiş bulunuyorum.
    2 duruşma yapıldı, 2 duruşmayada gidip yazılı savunmamı verdim, bu konuda daha önce verilmiş olan tüketici mahkemesi ve yargıtay kararlarını emsal olarak gösterdim ama bu rağmen dava benim aleyhime sonuçlandı, çağlayan 6. tüketici mahkemesi tüketici hakem heyeti kararını iptal etti. henüz gerekçeli karar açıklanmadı hangi gerekçeyle iptal ettiğine dair bir bilgim yok. şu anda gerekçeli kararı bekliyorum ama işin ilginç yanı benim bu karara itiraz hakkım yok. karar kesinmiş, davanın değerinin düşük olması nedeniyle temyiz hakkımda yokmuş.
    şimdi gerekçeli kararı bekliyorum. orada mahkeme masrafları ve karşı tarafın avukatlık ücreti belirtilecekmiş. yani iş bankası bana güzel bir gol attı.

geçmiş olsun

bu ülkede kanun önünde herkes eşit ilkesinin en güzel örneğini görmüş olduk !!!

kanunlar ve devlet her zaman güçlüden yanadır... sizin yaşadığınız bu başınıza gelen bunun apaçık örneğidir. koskoca mahkeme bile bankadan korkup kararını değiştirip döneklik yapıyor bravo !!!

• quote:

2 duruşma yapıldı, 2 duruşmayada gidip yazılı savunmamı verdim, bu konuda daha önce verilmiş olan tüketici mahkemesi ve yargıtay kararlarını emsal olarak gösterdim ama bu rağmen dava benim aleyhime sonuçlandı, çağlayan 6. tüketici mahkemesi tüketici hakem heyeti kararını iptal etti. henüz gerekçeli karar açıklanmadı hangi gerekçeyle iptal ettiğine dair bir bilgim yok. şu anda gerekçeli kararı bekliyorum ama işin ilginç yanı benim bu karara itiraz hakkım yok. karar kesinmiş, davanın değerinin düşük olması nedeniyle temyiz hakkımda yokmuş.
    şimdi gerekçeli kararı bekliyorum. orada mahkeme masrafları ve karşı tarafın avukatlık ücreti belirtilecekmiş. yani iş bankası bana güzel bir gol attı.

Cevap dilekçenizde ne yazdınız da mahkemece kabul edilmedi? çünkü pek olağan bir durum değil kaybetmeniz. Emsal karqar göstermişsiniz, gayet de iyi yapmışsınız ama bankanın itirazının kabulu ilginç bir karar olmuş. Acaba cevap dilekçesinde bir hata mı oldu sorusunu akla getiriyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi perseepona -- 27 Ocak 2013; 2:21:17 >

• işe bak arkadaş koskoca banka 50 liranın peşine düşüyor. hiç birine bulaşmamak lazım da onlarsız da olmuyor işte
  • quote:

Orijinalden alıntı: armi

quote:

Orijinalden alıntı: .Kubilay

Aykırı sözleşmeler diye birşey kaldı aklımda, kartı alırken sözleşmeye imza atmana rağmen sözleşmede bir usulsüzlük falan varsa dava açabiliyordun karşıya. Tam aklıma gelmiyor

Tüketici aleyhine olarak düzenlenen genel işlem şartlarının geçersizliği muhtemelen.

Anlatmak istediğimi @perseepona nickli arkadaş söylemiş saolsun.
  • Bence böyle bi durumda olayı dahada büyülterek BDDK yı iç işleri bakanlığına şikayet edin yada bankacılık düzenleme denetleme kurulu olan BDDK yı direk mahkemeye verseydin. BDDK işini yapmıyor bankaları denetlemiyor ne ayaksın gibisinden.

Yani müdürü patrona şiikayet edin.

Belki örnek verdiğim kurumlarla ilgisi yok ama madem dava açıyorsunuz çırağı değilde kalfayı mahkemeye verin çırağı denetlemediği için.
  • Şerefsizlik dizboyu, devletin hakimleri ezilenin değil ezenin yanında, bu bankaların tefeciden tek farkı işi şiddetle değil devlet zoru ile çözmeleridir.
    Benimde şu an elimde hazırladığım bir dilekçe var yapı kredi ile işi çözmeye çalışacam ama korkmuş durumdayım :/
  • Ben telefonla hallettim o işi
  • quote:

Orijinalden alıntı: perseepona

quote:

Cevap dilekçenizde ne yazdınız da mahkemece kabul edilmedi? çünkü pek olağan bir durum değil kaybetmeniz. Emsal karqar göstermişsiniz, gayet de iyi yapmışsınız ama bankanın itirazının kabulu ilginç bir karar olmuş. Acaba cevap dilekçesinde bir hata mı oldu sorusunu akla getiriyor.

cevap dilekçemde sizin yukarda belrttiğiniz hususlara paralel şeyler yazdım yani yapılan sözleşmenin tek taraflı yapıldığnı, benimle müzekere edilmediğini, sözleşmenin geçersizliğine dair şeyler yazdım bu konuyu da daha önce verilen emsal kararlar ile ilişkilendirdim. cevap dilekçemi duruşmada hakime elimle verdim o da bir kenara koydu bir sonraki duruşma için mahkemeyi erteledi.

o cevap dilekçem acaba dikkate alınmadı mı aslında benim de kafamı kurcalayan şey oldu. orasını tam anlayamadım.

• Merhaba hakem heyeti kararları maalesef kesin değil
    yargısal anlamda bir kesinlikleri yok
    hakem heyetinde kazansanız bile mahkemede kaybedebilirsiniz
    maalesef, iyi günler
  • vay arkadaş
  • nefret ediyorum bu bankalardan, pis herifler
  • enteresan. yapı kredi bankası da benden 80 tl aidat kesmişti. çağrı merkezlerini aradım kesilen paranın geri iadesini istiyorum dedim. ararken de pek ümidim yoktu. çünkü kartı neredeyse hiç kullanmıyordum. hemen kestikleri parayı geri yatırdılar. kredi kartı aidatlarında pek zorluk çıkarmıyorlar diye biliyorum. ancak vadesiz hesabımdan kesilen 6 aylık hesap işletim ücreti olan 50 tl'yi yatırmadılar.

yine vadesiz hesabımdan iş bankası 2 dönem 100 tl ye yakın hesap işletim ücreti kesmişti. dilekçe yazdım. otomatik fatura ödeme talimatı vermeniz gerekiyor para kesilmemesi için dediler. ben 4-5 tane talimat verdim kestikleri parayı geri yatırdılar.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.