Şimdi Ara

kredi kartı aidatı için hakem heyeti kararına karşın bankanın tarafıma açtığı dava (10. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
224
Cevap
13
Favori
46.068
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar Akbanka ait kredi kartı kullanıyordum. Geçen Mayıs ayında 90 tl kredi kartı üyelik ücreti kesildi. Banka bu ücreti iade etmemekte ısrarlı olunca. Tüketici Hakem Heyetine başvurdum. Lehime bir karar çıktı, fakat banka bunun iptali için ve vekalet masrafları dahil tüm masrafların ödenmesi için Tüketici Mahkemesinde bana dava açtı. Dilekçede bir sürü yargıtay kararlarından bahsedilmiş. Kısacası bu davayı kazanmam lazım 90 lira için 1500-2000 lira ödemek istemiyorum. Mahkemeye Dilekçe vermem lazım, Bana yardımcı olabilecek bir arkadaş var mı?
  • Blindfire kullanıcısına yanıt
    Bir avukatla görüştünüz mü?
  • quote:

Orijinalden alıntı: XpressMusic34
    Bir avukatla görüştünüz mü?

Hocam burası forum donanım, buradaki bilgiler eminim avukatın vereceklerinden fazladır. Biraz yardımla sorunu çözeriz diye düşünüyorum
  • Konu takip. 2 hafta önce 4 tane aidat için başvurmuştum tüketici hakem heyetine bende de böyle bir risk varsa yandım desene. banka garanti.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Teb den daha önce kullanmış olduğum ev kredim ve bu krediyi erken kapatırken aldıkları ceza bedeline yapmış olduğum itiraz lehime sonuçlandı.
    Sonra ben ha bu gün ha yarın ara gelir diye beklerken Teb karşı itiraz davası açmış.

kredi kartı aidatı için hakem heyeti kararına karşın bankanın tarafıma açtığı dava

Bene yukarıdaki arkadaş gibi"para beklerken bide avukatlık masrafı çıkartmasınlar kazanıp" diye kara kara düşünürken.
    Şirketin avukatına sordum onlar karara itiraz etmişler bakalım bi sonuçlansın dedi.
    Sonuç

kredi kartı aidatı için hakem heyeti kararına karşın bankanın tarafıma açtığı dava

Ben 2100 Tl için başvurmuştum mahkeme 735 Tl'ye onay vermiş.
    Şu parayı çekeyimde kalanı için tekrar tüketici mahkemesine dosya vereceğim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serdalm -- 4 Aralık 2015; 23:12:17 >

• serdalm kullanıcısına yanıt
    Fotoğrafların çözünürlüğü düşük okunmuyor hocam. İlgili bölümleri (tc kimlik, adres vb.) silip yüksek çözünürlük olarak yükler misiniz?
  • erken kapama ücretleri bankaca 36 aydan az kalan ödemeler için %1 oranında, 36 aydan fazla kalan ödemeler için %2 oranında kanunen alınabilir.

aynı bankada yeniden yapılandırma yapıldıysa erken ödeme ücreti kesilmemelididr.
  • ARkadaşlar aynı işi bende yaptım 523 tl ykb geçmiş 10 yılın kart aidatını aldım karşı dava açmış banka ne yapmalıyım. Kuzu kuzu itelicekler soguk su bana mı kalcak şimdi...
  • Arkadaşlar aynı durum benim başımda da var. Pazartesi şubeyle görüşüp davadan vazgeçmelerini bende bu durumdan feragat edeceğimi söyleyeceğim. Yoksa 90 TL için 500-600 TL masraf ödemek istemiyorum. 2014 'te kullandığım kredi için 91,25 TL dosya masrafı aldılar. O yıl max. binde 5 oranında masraf alınabilir diye yasa vb. çıkmış, haklılar yani benim gözümden kaçtı. Fakat tüketici hakem heyeti de gözü kapalı onay vermiş, onların yüzünden masrafları ben çekmek zorunda kalacağım, pişman oldum başvuru yaptığıma, böyle adalet mi olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: rraistlinn

Bankanın açtığı davanın bedeli, vekalet ücreti artı masraflariymis. Vekalet ücreti dava bedelinden fazla olamazmis masraflar da 60tl civari Eğer kaybeden olup banka icraya koymadan oderse.. Ödemeyi geciktirir de banka icraya basvurursa icra da 250-300 arasi ekleniyor.. Bilginiz olsun..

Vekalet ücreti ve masraflar ile böyle bir bilgi var, inşaallah böyledir.
  • 3.10.2014 tarıhınden ıtıbaren yanlıs hatırlamıyorsam bınde 5 oranında dosya masrafı yasallastı cuzı bır ucret cıkıyor alabılırler. bu tarıhten oncekılerde alınanlar ıade edılıyor.

heyetten cıkan kararlar her zaman guvenılır degıl sıstem tam oturmamıs bu nedenle her karar dogru sayılmaz ayrıca dıgerlerınede aynı sonuc cıkacak sayılmaz.

mahkemede kaybedılırse oran "hizmete konu işin değerinin% 12’sinden aşağı olmamak üzere, ancak hizmete konu işin değeri maktu ücretin (250,00 TL) altında ise hizmete konu işin değeri kadar avukatlık ücretine hükmedileceği" cok yuksek degıldır eskı kararlarda yuksek vekalet ucretlerı var ama yenılerde oran dusuk.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sameakan

3.10.2014 tarıhınden ıtıbaren yanlıs hatırlamıyorsam bınde 5 oranında dosya masrafı yasallastı cuzı bır ucret cıkıyor alabılırler. bu tarıhten oncekılerde alınanlar ıade edılıyor.

heyetten cıkan kararlar her zaman guvenılır degıl sıstem tam oturmamıs bu nedenle her karar dogru sayılmaz ayrıca dıgerlerınede aynı sonuc cıkacak sayılmaz.

mahkemede kaybedılırse oran "hizmete konu işin değerinin% 12’sinden aşağı olmamak üzere, ancak hizmete konu işin değeri maktu ücretin (250,00 TL) altında ise hizmete konu işin değeri kadar avukatlık ücretine hükmedileceği" cok yuksek degıldır eskı kararlarda yuksek vekalet ucretlerı var ama yenılerde oran dusuk.

Hocam, 91,25 TL'lik bedel için dava açılmış tarafıma acaba ne kadarlık avukat vekalet ücreti ve yargılama masrafı çıkar ortalama?

• quote:

Orijinalden alıntı: Kral1905

quote:

3.10.2014 tarıhınden ıtıbaren yanlıs hatırlamıyorsam bınde 5 oranında dosya masrafı yasallastı cuzı bır ucret cıkıyor alabılırler. bu tarıhten oncekılerde alınanlar ıade edılıyor.

Hocam, 91,25 TL'lik bedel için dava açılmış tarafıma acaba ne kadarlık avukat vekalet ücreti ve yargılama masrafı çıkar ortalama?

çok detay bilmiyorum ama 90tl için 1000 tl masraf çıkarılamaz burası kesin yeni kararlar genelde bu yönde hizmete konu işin değeri kadar avukatlık ücretine hükmedileceği yani av ücretide 90 kadar çıkabilir masraflarıda fazla olmaz gibi haklı olarak alınmış bir masraf ise av ile görüşüp anlaşma yoluna giderseniz daha karlı olur ama haklı olarak alacaklıysanız sonucu beklemenizi öneririm.

• quote:

quote:

quote:

çok detay bilmiyorum ama 90tl için 1000 tl masraf çıkarılamaz burası kesin yeni kararlar genelde bu yönde hizmete konu işin değeri kadar avukatlık ücretine hükmedileceği yani av ücretide 90 kadar çıkabilir masraflarıda fazla olmaz gibi haklı olarak alınmış bir masraf ise av ile görüşüp anlaşma yoluna giderseniz daha karlı olur ama haklı olarak alacaklıysanız sonucu beklemenizi öneririm.

Teşekkür ediyorum sameakan.

Hocam sizce itiraz etmeli miyim kazanma şansım olur mu?

• Banka ile yani şube ile görüştüm uzlaşmaya yanaşmadılar hocam, dava görülecek dediler. Bu durumda direkt avukatla görüşsem birşey değişir mi?
  • geri adım atmayın bu davalar kazanılan davalar kesintileri alırsınız, bankaların yıldırma politikaları bunlara kanmayın
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Teşekkür ediyorum sameakan.

Hocam sizce itiraz etmeli miyim kazanma şansım olur mu?

binde 5 dosya masrafıydı sanırım sızın ıhtımalınız bu ıse sıfır dıyebılırım anlasma yolunu kollayın ıbraname ımzalamak ısteyın bu kararla ılgılı olarak bunde bes 6502 sayılı kanun ıle yasallastı cekılen kredı ıcın uygun cuzı bır ucret denılebılır.

• quote:

Banka ile yani şube ile görüştüm uzlaşmaya yanaşmadılar hocam, dava görülecek dediler. Bu durumda direkt avukatla görüşsem birşey değişir mi?

avukatıda deneyebılırsınız haksız oldugunuz ıcın ama haklı ısenız yanı bu bınde besten fazla bır ucret alındıysa ve bankaca ucunku bır fırmaya kısıye fature edılmedıyse pesıne dusmek hata olur her hakem heyetı kararı dogru degıldır ıtıraz yolu bu nedenle acıktır ılk derece olarak gorusuyorlar bır nevı dosyaları ama sonucta hakım degıl calısanları.
  • quote:

quote:

Banka ile yani şube ile görüştüm uzlaşmaya yanaşmadılar hocam, dava görülecek dediler. Bu durumda direkt avukatla görüşsem birşey değişir mi?

avukatıda deneyebılırsınız haksız oldugunuz ıcın ama haklı ısenız yanı bu bınde besten fazla bır ucret alındıysa ve bankaca ucunku bır fırmaya kısıye fature edılmedıyse pesıne dusmek hata olur her hakem heyetı kararı dogru degıldır ıtıraz yolu bu nedenle acıktır ılk derece olarak gorusuyorlar bır nevı dosyaları ama sonucta hakım degıl calısanları.

Bir avukatla görüştüm hocam itiraz edeceğim şansımızın olduğunu söylüyor, thh sürecinde savunma istenmiş ama vermemiş banka, bu sebeple böyle dava açıp ayrıca masrafları bana ödetmek istemesi bankanın adil değil bence.Hayırlısı artık ne diyeyim.

• quote:

quote:

quote:

Bir avukatla görüştüm hocam itiraz edeceğim şansımızın olduğunu söylüyor, thh sürecinde savunma istenmiş ama vermemiş banka, bu sebeple böyle dava açıp ayrıca masrafları bana ödetmek istemesi bankanın adil değil bence.Hayırlısı artık ne diyeyim.

yınelıyorum bınde 5 oranında alınan dosya masrafı 2014te yasallastı savunma vermemıs olması bu kanunu degıstırmez sozlesmenızde yazıyordur. ayrıca ılce thh ye basvurmussunuzdur ılcelerde savunma gelsede bazen farketmezler konuyu ıyı bılen bırınden bır tecrube olarak degerlendırın derım. avukatlarada cok guvenmeyın ben alacagım paraya bakarım der ayrıca oyle avukatlar gordukkı kırk takla atarlar ekstra ucret ıcın. dosya masrafları ıcın thh ye basvurulması gerektıgını bıle bıle ılamsız ıcra yolunu kullanır ıtıraz edılıncede sıkısıp thh ye gıder ıtırazın ıptalını ıster thh den vekalet ucretı alamayacagını bıle bıle vekalet ucretı ıster tuketıcıyıde bu basıt ıslemler ıcın oyalar hatta gozunde buyutur basvurcam dıye para alır 6 ay sonra basvıurur. tuketcı sorar basvurum nerde ne oldu basvuru yoktur ya da yenı gelmıstır gıbı seylerde sık olur yanı son kez uyarayımda bosuna avukatlık ucretı odemeyın

3,10,2015
    Tüketici ve konut finansmanı kredilerine ilişkin ücretler
    MADDE 10 – (1) Finansal tüketicilere kullandırılacak krediler için kredi
    ihtiyacının karşılanmasına olanak sağlayan sistemin işletilmesi ve operasyonel süreçlerin
    yönetilmesi amacıyla alınan tahsis ücreti dışında, istihbarat ücreti, kredi işlem fişi ücreti,
    ödeme planı değiştirme ücreti, değişken taksitli ödeme planı ücreti gibi her ne ad altında
    olursa olsun başkaca bir ücret alınamaz. Kredi tahsis ücreti, kullandırılan kredi
    anaparasının binde beşini geçemez
    . Kurul, gerekli gördüğü hallerde bu sınırı artırmaya
    ve azaltmaya yetkilidir.

• 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.