Şimdi Ara

Kredi ile araba almak !!! (karar verildi)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
110
Cevap
0
Favori
7.008
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar belki ilk bakışta saçma gelecek ama yine de fikir almak istiyorum. Fikir alamasam da içimi dökmüş olurum yoksa kafayı yemek üzereyim.
    Soru: hali hazırda hiç para yok iken 30 bin lira civarında araba almak mantıklı mı? (şu an 2-3 bin lira falan var diyebilirim.) 30 bin kredi çekince 48 ay geri ödemeli 41 civarı oluyor.
    Durum:
    -Yeni evliyiz, karı-koca çalışıyoruz, ortalama gelir 7.700 tl.
    Sabit giderler:
    -3284 lira kredi ödemesi
    -700 lira kira
    -500 lira düğünden kalma kredi kartı taksitleri
    -kalan para ile de yeme içme vb.
    Not: ikimizinde ailesinde durum pek iç açıcı değildi o yüzden düğünü tamamen kendimiz yaptık, kimseden beş kuruş destek alamadık, simdi de para olarak ne varsa maaşımız ötesi yok...Araba vardı sıkıştık sattık ve şu an arabasiz hiç bişey yapamıyoruz mesala kurban bayramında memlekete gidip kurban kesecez,ordan hanımın memlekete gidip tekrar dönecez, şimdiden kara kara düşünmeye başladım nasıl olacak diye :(
    Okuduğunuz için teşekkürler.

Edit: 23.06.2017
    Karar verdik arkadaşlar bu süreçte buraya yapılan yorumların özellikle yaşanmış, başa gelmiş olayların etkisi büyük oldu. Özellikle uzun uzun yaptığım hesaplar ve eşimin de fikri üzerine karar verdim.
    Sebep:
    (Alacağım araba üzerinden yaparsak hesabı);
    Sigorta: 750 (ort)
    Al-sat: 250 (noter ve exper)
    Vergi: 500 (yıllık 2 taksit toplamı yine ort)
    Bakım: 500 ( rutin bakımları baz aldım. Ki 2. El arabanın arıza çıkartmamak gibi bir garantisi yok 500 min. değer olur sanırım)
    Tüm bu giderleri toplayınca arabaya hiç binmeden 2000 tl gibi bir rakam çıkıyor. Esim ve ben işe gidiş gelişlerde toplu taşıma kullanmadığımız için yakıt masrafını hiç hesaba katmadım. Ki araba olunca "kalk gidelim aklı" çok oluyor. 2000 tl ye yılda en az 20-30 defa taksiye binebilirim arabaya vereceğine taksiciye veririm :) Tüm bu saydıklarım düşünülünce;
    Sonuç: Kredi ile araba ALINMAZ...
    Not: vakit ayırıp yorum yapan herkese teşekkürler benim gibi çıkmazda olan başka arkadaşlara da Allah kolaylık versin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MuammA_ -- 23 Haziran 2017; 3:52:16 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Araba= rahatlik, zevk, kolaylik vs..

Full krediyle alacaksaniz incir agacini paketlemelerini isteyin.

Bahcenize dikmeniz gerekecek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi arveladze011 -- 20 Haziran 2017; 4:19:0 >
  • arveladze011 kullanıcısına yanıt
    Biliyorum ama şöyle de bir durum var zarar etmeyecek bir araba alırsam en azından 2 yıl sonra araba elimde kalacak öteki türlü imkanı yok para biriktirmenin:( savurgan biri değilim ama para tutmayı da pek beceremiyorum. Birde zamanında arabasızlığın çilesini çok çektiğim için şu an araba siz kalmak zoruma gidiyor.

• Aynisini yaptim.

Esimin isinden aldigi tazminat olmasa sittin sene borcu kapatamazdik.

Bir yerden sonra yetismek imkansiz hale geliyor.

Hele ki sizin ev krediniz var.

Araba deyip gecmeyin.

Dusununce toplu tasimadan ucuza geliyor ( yakit hesabi ile).

Ancak araba kapida dursa bile masraf demektir.

Kendinizi ekonomik acidan garantiye almadan arac isine girmeyin derim.

Saglicakla.

• arveladze011 kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler.

• 4500 ödemeniz var kredi sonrası 1000 de ordan gelecek 5500 en az 500 tl yakıt ve diğer giderler 6000 en az ödemeniz elde 1700 kalacak. Ben idar e ederim diyorsanız alın yok dara gelemem diyorsanız uzak durun kesinlikle.

• bence hiç gerek yok, önce diğer borçlarınızı ödeyip araç alma işini sonra gündeme alın.
  • 1-Araba sart

2- 10 bin lira civarina hyundai excel alin. Hem ekonomik hem sorunsuzdur. Bir kac yil kullanirsiniz. illa 30binlik araba sart degil.

• 15-20 bine sorunsuz olabilecek araç bakmanız faydanıza olur diye düşünüyorum

• 800 900 tl araba icin kredi odiceksin aylik

250 tl min aylik yakit

Kasko yaptirmiyacaksin diye dusunuyorum

Sigorta yillik 500 * yillik vergi 400 tl*lastik degisimi,km bakimi,beklenmedik masraflar yillik ortalama 800tl.1700 tl eder.aylik 150 tl etse

Aylik 1300 tl araba icin giderin olacak krediyle

Normalde eve giren maas guzel.ama sıkıscagin asikar.karar senin. 1 sene bekle borc yukunu azalt bence

• Memlekete giderken araç kiralayın , düğünden kalma borçlar bitince araba alın . Borç stresi arabasızlık stresinden çok daha kötü , yuvanıza zarar verir .

• Düğünden kalma ciddi bir borcunuz var. Ama maksimum 2-3 yıla o borç bitecek o zaman kafan rahat bir şekilde araba alırsın. Şimdi zorlayıp alsan boğazından, giyiminden kesmek zorunda kalacaksın. Biraz daha sabredin, yukarda bir arkadaş da demiş bayramda seyranda araba kiralayın.

• 7.700TL Gidin kiradan cikin.

Cocuk olunca daha fazla gider articak.

5yilda ev sahibi olsaniz ileride cocugunuz rahat eder.

Gun gectikce fiyati artar araba durdukca ucuzlar.

• 4.5 gider var krediye verebileceğiniz tutar 500 olmalı..

Şuan 900 civarı ve geri ödemesinde tam tamına %33 faiz var.

Ben kesinlikle önermiyorum.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bence kredi için ayıracağınız parayı 8-9 ay biriktirin (mesela kışa kadar). Belli bir birikime ulaştıktan sonra elinizdeki nakitin üstüne daha kısa vadeli bir kredi çekerek araba alın. Kredi miktarı ve vadesi ne kadar çok olursa işiniz o kadar zor olur.
  • bu tabloda ben olsam 10 gün araç kiralarım ki bu sizin 1 aylık araç kredisi ödemenize eşit bir rakam olur.
    bayramda memlekete gider, sonrasında diğer taksitlerin biraz daha hafiflemesini bekler öyle alırım aracı.
  • Yaptığınız hesaba göre kalan bütçenizin tamamı aracın kredisi ve masraflarına gidecek. Bence kesinlikle bulaşmayın , yaşam kaliteniz çok düşer. Aracınız yaşar siz sürünürsünüz.

• Gunluk, haftalik, aylik,yillik.....KIRALA!

• ben ev alırken çektiğim krediye 38000 lira faiz ödedim sen araba alırken 11000 faiz ödeyeceksin
    benim ev 65000 lira değer kazandı+kira vermedim
    senin araba habire cepten yiyecek
    bu şartlar altında yazık olur parana
  • Bence şimdiden alın ömür biter borç bitmez.Bu devirde biriktirmek zor.Bir kaç sene zorlanırsınız.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.