Şimdi Ara

Kredi Hayat Sigortası Kesin İptali (22. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
678
Cevap
59
Favori
100.755
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
12 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ziraat katılımda zamanında konut kredisi çekmiştim.O zaman yıllık yenilemeli sigortalar yapıldı.Geçen aralık ayında yıllık yenileme iptali için banka şubesi ile görüştüm.Kanunen dask harici diğer sigortaların zorunlu olmadığını söyledim,onlarda zorunlu olduğunu bütün müşterlere yapıldığını ilettiler.Bankaya mail atarak yıllık yenilemenin iptalini istedim.Tekrar mail ile olumsuz sonuçlandığına dair mail attılar.Aralık ayının son günlerinde evrakları toplayıp katılım bankaları birliği tüketici hakem heyetine başvurdum.Yaklaşık 1,5 ay içinde talebimin kabul olduğu açıklandı.Şimdi banka sigorta yapamıyor :)

• bende ihtiyaç kredisinin sigorta poliçesinin iptali için başvurdum süreci aynen uyguladım.

Sigorta poliçe tutarı toplam 800tl idi

Kredinin henüz 6. ayındayım (24 aylık kredi)

Bankalar birliğine başvuru yaptıktan sonra sadece 300tl kadar iade yapıldı tarafıma banka tarafından. geri kalan 500ü vermedi.

• Benim enpara ve garantide çeşitli tutarlarda kredilerim var. Çoğunu hala ödüyorum. Parayı geri almak için bitmesini mi beklemeliyim?

Bir kaç krediyi kapatmak için yeni kredi çekmiştim. Eski kredileri erken kapatınca sigorta parası indirimi de olmuştu ama yine de o tarihe kadarki sigorta parasını almıştı. Bunları da geri alabilir miyim?

• .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lvz23 -- 19 Mart 2021; 15:29:11 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: KISKANIYORLAR

Ziraat katılımda zamanında konut kredisi çekmiştim.O zaman yıllık yenilemeli sigortalar yapıldı.Geçen aralık ayında yıllık yenileme iptali için banka şubesi ile görüştüm.Kanunen dask harici diğer sigortaların zorunlu olmadığını söyledim,onlarda zorunlu olduğunu bütün müşterlere yapıldığını ilettiler.Bankaya mail atarak yıllık yenilemenin iptalini istedim.Tekrar mail ile olumsuz sonuçlandığına dair mail attılar.Aralık ayının son günlerinde evrakları toplayıp katılım bankaları birliği tüketici hakem heyetine başvurdum.Yaklaşık 1,5 ay içinde talebimin kabul olduğu açıklandı.Şimdi banka sigorta yapamıyor :)

Konut kredisini annem adına çektik. 1 sene için peşin hayat sigortası 1.800 tl verdik. 28.06.2021'de bitiyor, banka yeni poliçeyi bizden ne şekilde tahsil ediyor bilen var mı ? Ayrıca bunu iptal etmek için her sene poliçe kesildikten sonra dilekçemi vermemiz gerekiyor krediyi ? Aslında iyi birşey ama yıllık 1.800 tl bize çok geliyor 14 sene var daha...

Hocam benimde böyle sorunum var, ne yapmamızı önerirsin ?

Kredi Hayat Sigortası Kesin İptali

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -PoseidoN- -- 16 Mart 2021; 21:50:9 >

• -PoseidoN- kullanıcısına yanıt

Hocam ben otomatik yenilemeyi kapattım.Tekrar hayat sigortası yaptırdım.Yillik 85 liraya yaptılar.4 5 yıldır 80 civarı ödüyorum.

Banka poliçeyi kesip,hesaba borç yazıyor.Para yatar yatmaz önce onu tahsil ediyor.Ödememe gibi kaçış olmuyor yani.

İptal edecekseniz önce bankaya mail ile talebinizi iletin.Mail ile başvurun ki elinizde yazılı kanıt olsun.Banka red cevabı verirse e-devlette tüketici hakem heyetine veya Bankalar Birliği tüketici hakem heyetine başvuru yapabilirsiniz.

Sigorta teklifini Türkiye sigortasından da alın.Devletin sigorta şirketi bu.

https://www.turkiyesigorta.com.tr/

• quote:

Orijinalden alıntı: KISKANIYORLAR

Hocam ben otomatik yenilemeyi kapattım.Tekrar hayat sigortası yaptırdım.Yillik 85 liraya yaptılar.4 5 yıldır 80 civarı ödüyorum.

Banka poliçeyi kesip,hesaba borç yazıyor.Para yatar yatmaz önce onu tahsil ediyor.Ödememe gibi kaçış olmuyor yani.

İptal edecekseniz önce bankaya mail ile talebinizi iletin.Mail ile başvurun ki elinizde yazılı kanıt olsun.Banka red cevabı verirse e-devlette tüketici hakem heyetine veya Bankalar Birliği tüketici hakem heyetine başvuru yapabilirsiniz.

Sigorta teklifini Türkiye sigortasından da alın.Devletin sigorta şirketi bu.

https://www.turkiyesigorta.com.tr/

Zaten buradan sigorta. Ziraat bankasının burası mail atarım olmaz İse hakem heyetine başvururum

• 4 kredim var enparada açık şu an. 3ününkini kapat, diğerininkini tut dedim. Kabul etmedi. hepsinin tutarı farklı diyor. Olmaz diyor.

Hepsinin tutarı kadar ayrı bir poliçe yapın, 4ünüiade ederiz dedi.

BDDK bavuracağım şimdi. Orası da yeni bir sigorta yaptırmamı ister mi acaba? Şu an bir de garantide kredi/sigortam var. Hepsine ayrı sigorta yaptırmadan iade istiyorum.

• arkadaşlar garantiden yeni kredi çektim hayat sigortası iptali için başvurabilir miyim ?

• İş Bankasından temmuz 2020 de çektiğim 24 aylık kredi için alınan hayat sigortasının iptali için 15 gün içinde başvurumu yaptım. Nihayet bugün cevap geldi. Olumlu sonuçlandı. Maile gelen cevapta;

"Söz konusu Hakem Heyeti kararı hakkındaki Banka uygulaması için, Tebliğ'in 12'nci maddesinin 2'nci fıkrasını değerlendirmeniz hususunu bilginize sunarım." diyor.

Tebliğ de şöyle "MADDE 12- Heyet tarafından banka ile başvuru sahibi arasındaki ihtilaflı husus incelenerek, başvurunun kayda alındığı tarihten itibaren en geç 90 gün içinde gerekçeli olarak sonuçlandırılır ve verilen karar 20 gün içinde Birlik tarafından ilgili bankanın genel müdürlüğüne ve başvuru sahibine bildirilir" hükmü var.

e devlette ise "Başvuru sahibi lehine sonuçlanan kararların uygulanması konusunda Bankanızla temasa geçmeniz gerekmektedir." diyor.

Şimdi ben kararı kendim mi bankaya göndericem. Tebliğe göre Birlik bankaya göndericek. Bu süreçten geçmiş arkadaşlardan yardım rica ediyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: tenoralthings

arkadaşlar garantiden yeni kredi çektim hayat sigortası iptali için başvurabilir miyim ?

bende bugün 31k çektim 580 tl hayat sigortası kesti başvurdunuz mu ?

• 23.03.2021 tarihinde çektiğim ihtiyaç kredisinin hayat sigortası iptali için direkt garanti bankası'nın sigorta şirketine başvurdum bakalım, muhtemelen olumsuz dönerler sonra thh'ye...

Kredi Hayat Sigortası Kesin İptali

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -PoseidoN- -- 29 Mart 2021; 11:37:56 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: -PoseidoN-

23.03.2021 tarihinde çektiğim ihtiyaç kredisinin hayat sigortası iptali için direkt garanti bankası'nın sigorta şirketine başvurdum bakalım, muhtemelen olumsuz dönerler sonra thh'ye...

Güncelleme 30.03.2021 İLGİLİ BANKA GARANTİ BANKASI

yeni işlem yapacaklar için en azından bir faydamız olur diye yazıyorum ne yaptığımı.

09:00'da garantibbva'dan aradılar, hanımefendi aynen öyle söyledi. Hayat poliçeniz çektiğiniz krediye bağlıdır, her sene yenilenecek olup sadece krediyi kapattığınızda iadesi mevcut olur diye söyledi. Bende kendisinden cevabı mail olarak göndermelerini istedim. Yazılı cevap geldiği gibi artık heyete başvuracağım.

Bu arada 31.000 k kredi çektim 36 ay vade ile, 1-1-1= 3 senede sigorta yenilendiğinde toplam 1.100 tl sigorta parası çıkarmışlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -PoseidoN- -- 30 Mart 2021; 9:11:52 >

• quote:

Orijinalden alıntı: -PoseidoN-

Güncelleme 30.03.2021 İLGİLİ BANKA GARANTİ BANKASI

yeni işlem yapacaklar için en azından bir faydamız olur diye yazıyorum ne yaptığımı.

09:00'da garantibbva'dan aradılar, hanımefendi aynen öyle söyledi. Hayat poliçeniz çektiğiniz krediye bağlıdır, her sene yenilenecek olup sadece krediyi kapattığınızda iadesi mevcut olur diye söyledi. Bende kendisinden cevabı mail olarak göndermelerini istedim. Yazılı cevap geldiği gibi artık heyete başvuracağım.

Bu arada 31.000 k kredi çektim 36 ay vade ile, 1-1-1= 3 senede sigorta yenilendiğinde toplam 1.100 tl sigorta parası çıkarmışlar.

Alıntıları Göster

teşekkürler hocam bilgiler için

• Bende denizbank metlife'a yaptığım başvurudan bir kaç gün sonra iadeyi alabildim. E devlet falan uğraşmadan direk sigorta şirketine başvurmuştum.

Krediyi alırken 4000 civarı sigorta ücreti almışlardı. 2545 TL iade olmuş. Sanıyorum vadenin 3'te 1'inden fazlası dolduğu için. Kalanını alabilme şansım var mıdır acaba?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cirrus- -- 2 Nisan 2021; 0:27:58 >
  • "İtirazınız ile ilgili yapılan değerlendirme sonucunda;

Bankamızdan kullanmış olduğunuz bireysel krediyle bağlantılı sigortalar; tarafınızca imzalanmış olan Bireysel Krediler Ürün Bilgi Formu, Kredi Bağlantılı Sigortalar Bilgi Formu, Bireysel Kredilerle Bağlantılı Sigortalara İlişkin Sözleşme, Sigorta Talebine İlişkin Müşteri Talimatı, Kredi Grup Hayat Sigortası Sigorta-Sağlık Beyan ve Sertifika Talep Formu ile Grup Hayat Sigortası Katılım Sertifikası kapsamında düzenlenip, yıllık olarak yenilenmektedir.

Bununla birlikte, söz konusu sigortaları bir başka sigorta şirketinden yenilemek istemeniz halinde, poliçeye Bankamız lehine rehin alacaklısı sıfatının (dain-i mürtehin) tesis edilmesi ve poliçe sigorta bedelinin Bankamız uygulamaları doğrultusunda düzenletilmesi kaydıyla, talebiniz kabul edilecek olup, başka bir sigorta şirketinden düzenletilen poliçeleri, kredi vadesi boyunca her yıl yenileterek Şubenize getirmeniz gerekmektedir.

Talebinizin devam etmesi durumunda, Bankamız yanıt tarihini izleyen altmış gün içinde yazılı iletişim kanallarından ya da e-Devlet Kapısı uygulaması üzerinden Türkiye Bankalar Birliği hakemliğine başvurabilirsiniz.

Bilginize sunar, esenlikler dileriz."

arkadaşlar ziraat bankasından böyle cevap geldi bu şekilde, Bankalar Birliği tüketici hakem heyetine başvuru yapmalımıyım sizce ?

• İşbankasından biz de 60 bin kredi çektik. 3100 civarı bir sigorta bedeli var. Su an iptal için nasıl bir tavır sergiliyorlar, yokuşa sürme durumu var mı? Bir de ben farklı bir poliçe ile değiştirmeden doğrudan iptal etmek istiyorum bu mümkün mü?

• Merhaba Arkadaşlar,

Hakem heyeti kararı lehime sonuçlandı. e-devletten baktığımda bankaya başvurmam gerektiği yazıyor fakat bu rapor zaten bankaya da gönderiliyor diye biliyorum. Dolayısıyla bankaya tekrar başvurmamıza gerek kalmıyor diye düşünüyorum.

Parasını iade alan arkadaşlar bankaya hakem heyeti kararını sundular mı, yoksa banka otomatikman iadeyi hesaba geçiyor mu? bu konuda deneyimi olan var mı?

• quote:

Orijinalden alıntı: sorrento

Merhaba Arkadaşlar,

Hakem heyeti kararı lehime sonuçlandı. e-devletten baktığımda bankaya başvurmam gerektiği yazıyor fakat bu rapor zaten bankaya da gönderiliyor diye biliyorum. Dolayısıyla bankaya tekrar başvurmamıza gerek kalmıyor diye düşünüyorum.

Parasını iade alan arkadaşlar bankaya hakem heyeti kararını sundular mı, yoksa banka otomatikman iadeyi hesaba geçiyor mu? bu konuda deneyimi olan var mı?

ben bankaya tebliğ yapmadım, karar çıktıktan 2 hafta içinde parayı iade ettiler.

• 
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.