Şimdi Ara

Korsan Taksi (24. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
873
Cevap
16
Favori
142.703
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2223242526
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: AXAPTA

Otobüs firmaları gibi iki firma olsa ist.da taksi hizmeti için.. tamam?

A firmasının araçları sarı taksiler olsun.

B firmasının araçları da korsan taksiler..

İkisi de aynı taksimetreyi taksa.. (yani korsan diye az para olayını da kaldırıyorum.. avantaj denilen kısmı da nötrlüyorum..)

Sizce hangi firma daha çok iş yapar?

Dürüst olun ama.. taraflı olmayın.. objektif yorum istiyorum..

Şartlar eşit olunca iki taraf ta aynı kalitede adam çalıştırır..
    Şartlar eşit olmayınca biri düzgün hizmet verirken diğeri para çıkartmak için atmaca gibi davranır..
    Bunu nasıl anlayamıyorsunuz asıl ben ona hayret ediyorum..

Bir arkadaş Türkiyenin neden bu halde olduğunu özetlediğimi falan yazmış.. Kardeşim dünyanın öbür ucunda farklı şartlarda çalışan ve farklı karlar eden iki ayrı restorana git, yine aynı şey vardır, sadece taksi veya sadece Türkiye değil olay..

Herkesin bildiği veya en azından "olası" olduğunu tahmin edebileceği bir davranış şeklini sanki ben "böyle olmalı, bu doğrudur, yapan çok haklıdır, iyi yapmış oh olsun" demişim gibi anlıyorsunuz..
    Ben diyorum böyle bir durum varsa bunun sebepleri de var ve sebepler şudur, şudur, şudur kardeşim..

Ekleme:
    sultanahmette Türk diye müşteriyi almayan adamı savunmuyorum tabi ki..

Taksimden şişliye gitmeyen adam ise muhtemelen durakta falandır, küçük iş için sırasını kaybetmek istemiyordur.. Yoldan bi tane çevirirseniz seve seve gider, hatta kısa mesafeye açılış alacağı için gayet karlı olur..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi djoz -- 5 Mayıs 2011; 16:43:36 >

• quote:

Orijinalden alıntı: djoz
    Şartlar eşit olmayınca biri düzgün hizmet verirken diğeri para çıkartmak için atmaca gibi davranır..

Bir arkadaş Türkiyenin neden bu halde olduğunu özetlediğimi falan yazmış.. Kardeşim dünyanın öbür ucunda farklı şartlarda çalışan ve farklı karlar eden iki ayrı restorana git, yine aynı şey vardır, sadece taksi veya sadece Türkiye değil olay..

Herkesin bildiği veya en azından "olası" olduğunu tahmin edebileceği bir davranış şeklini sanki ben "böyle olmalı, bu doğrudur, yapan çok haklıdır, iyi yapmış oh olsun" demişim gibi anlıyorsunuz..
    Ben diyorum böyle bir durum varsa bunun sebepleri de var ve sebepler şudur, şudur, şudur kardeşim..

Sizce sebepler önemli mi?
    Ben bir hizmet alacağım zaman hizmetin kalitesine bakarım.
    Hizmet kalitesizse, kimbilir başından neler geçiyordur, zor meslek vs diye düşünüp kalitesiz hizmeti seçmem.
    Düzeltecek olan taraf olma çabam da asla olmaz.

Ha bir gün düzelirler, o gün bakarız.

Tabi düzelmeleri yanında önyargıları da yıkmaları gerekecek...

• quote:

Orijinalden alıntı: AiQUiDiE

Sizce sebepler önemli mi?
    Ben bir hizmet alacağım zaman hizmetin kalitesine bakarım.
    Hizmet kalitesizse, kimbilir başından neler geçiyordur, zor meslek vs diye düşünüp kalitesiz hizmeti seçmem.
    Düzeltecek olan taraf olma çabam da asla olmaz.

Ha bir gün düzelirler, o gün bakarız.

Tabi düzelmeleri yanında önyargıları da yıkmaları gerekecek...

Bence sebepler önemli..

Ben bi şekilde sigortam başlasın diye bir markette çok kısa bir süre kasiyerlik yaptım.. Şu an müşteriyim.. Ama diğer insanlardan çok daha anlayışlı bir müşteriyim.. Çünkü o insanların yüzlerinin asık olmasının veya ilgisiz olmasının sebeplerini az çok biliyorum.. Diğer müşteriler gibi kendimi onların efendisiymiş gibi görmüyorum..

Bu verdiğim örnek taksilerle kıyaslanmasın lütfen.. Sadece "Sizce sebepler önemli mi?" cümlesinin cevabıdır..

Ben artık taksi işinde de değilim, şu an sadece müşteriyim..
    Ama işin "ama"sı var..

• quote:

Bence sebepler önemli..

Ben bi şekilde sigortam başlasın diye bir markette çok kısa bir süre kasiyerlik yaptım.. Şu an müşteriyim.. Ama diğer insanlardan çok daha anlayışlı bir müşteriyim.. Çünkü o insanların yüzlerinin asık olmasının veya ilgisiz olmasının sebeplerini az çok biliyorum.. Diğer müşteriler gibi kendimi onların efendisiymiş gibi görmüyorum..

Bu verdiğim örnek taksilerle kıyaslanmasın lütfen.. Sadece "Sizce sebepler önemli mi?" cümlesinin cevabıdır..

Ben artık taksi işinde de değilim, şu an sadece müşteriyim..
    Ama işin "ama"sı var..

Ben sebeplere asla bakmam.
    Aldığım hizmete bakarım.
    Ben bilgisayar mühendisiyim ve yazdığım kodda bir hata olduğu zaman üstlerim asla "kim bilir ne derdi var adamın" veya "mutlaka ki bir sebebi vardır" demiyorlar.
    Kod yazmak için para alıyorum ve bunu en iyi şekilde yapmak zorundayım.
    Aksi taktirde birkaç defa üstüste yapıp kovulursam da herhangi bir hak iddia edemem.

Ben taksiciler için illa muhabbet edelim, hoş sohbet olsunlar vs demiyorum.
    Kazıklamasınlar, uzun yoldan götürmesinler, istikamet hava şartları trafik vs seçmesinler, doğru düzgün araçla işlerini yapsınlar diyorum.
    Bunları yapmadıkları sürece de tınnn.

Adamların sebepleri vardır diye kendi paramla rezil olamam kimse kusura bakmasın.

Sadece taksicilerle de alakalı değil bu.
    Hizmeti beğenmediğim restorana bir daha gitmem, ürünlerinin arkasında durmayan mağazadan bir daha ürün almam.

Her iş zordur ancak ne derler bilirsiniz
    Gösteri devam etmeli

• quote:

quote:

Otobüs firmaları gibi iki firma olsa ist.da taksi hizmeti için.. tamam?

A firmasının araçları sarı taksiler olsun.

B firmasının araçları da korsan taksiler..

İkisi de aynı taksimetreyi taksa.. (yani korsan diye az para olayını da kaldırıyorum.. avantaj denilen kısmı da nötrlüyorum..)

Sizce hangi firma daha çok iş yapar?

Dürüst olun ama.. taraflı olmayın.. objektif yorum istiyorum..

Ekleme:
    sultanahmette Türk diye müşteriyi almayan adamı savunmuyorum tabi ki..

Taksimden şişliye gitmeyen adam ise muhtemelen durakta falandır, küçük iş için sırasını kaybetmek istemiyordur.. Yoldan bi tane çevirirseniz seve seve gider, hatta kısa mesafeye açılış alacağı için gayet karlı olur..

Hala anlaşamamızı anlayamıyorum.. Bilerek anlamak istemiyorsunuz gibi bir intiba yaratıyorsun..

Bak; "Anlayamıyorsunuz hayret ediyorum" derken yine bizi haklı çıkarıyorsun..

Siz, bizim bu kadar örnekte verdiğimiz en kibar tabiri ile "saygısızlıkları" haklı bir zemine oturtmaya çalışıyorsunuz.. Çok farkındayım.. Bunun adı ajitasyondur..

Ama hiç bir sebep herhangi bir mesleği "yanlış yapmaya" sebep değildir.. Haklı sebepleri yoktur.. Ki burada masum bir yapmamazlık da yok.. Baya dümdüz çakallık var..

Ben taksicilerin yaptığı pzvnk likten bahsediyorum.. Kadın teklif edenlerden..

Ben dolandırıcılardan bahsediyorum..

Uyuşturucu madde satanlardan bahsediyorum

Bireysel temizliğinden bahsediyorum..

Yanımdaki kadına sarkmasından dikizlemesinden bahsediyorum..

Müşteriye hakaret ana avrat küfür etmesinden bahsediyorum..

Trafikte yolcunun güvenliğini ve diğer araçların güvenliğini tehlikeye atacak düzeyde (makas atma, hatalı sollama, aşırı hızlı gitme vs) aracını kullanmasından bahsediyorum..

Aracının temiz olmamasından bahsediyorum..

Bilerek ve isteyerek yanlış yollardan, daha doğrusu yolu uzatarak götürmesinden bahsediyorum..

Yağmurlu havalarda kralın kendileri olduğunu sanmalarından bahsediyorum..

Müşterisi istemediği halde "dolmuş" yaparak aynı taksimetreyi aynı anda 4 farklı kişiden almasından bahsediyorum..

Kısacası, terbiyesizliklerden ve AHLAKSIZLIK tan bahsediyorum..

AHLAK ı hiç bir mantıklı ve HAKLI sebepler üzerine oturtamazsınız..

Bu saydıklarımı da sepetteki bir kaç çürük elma olarak nitelendiremezsiniz.. %50-60 değil çooook daha fazla bu oran..

ESNAF olmak ne demektir sizce? Yaşınız kaç bilmiyorum ama 20 li yaşlarda olduğunuzu düşünüyorum. Bir büyüğünüzden bu kelimenin tam anlamını bir de onun dilinden dinlemenizi öneriyorum.

Şu kadar diyeyim, çok eskiden, 80 li yılların başında, birisi taksici ya da minübüsçü ise toplumda saygı görürdü..

İnsanların düşüncelerini söylemeyeyim isterseniz.. Çok çok kötü diye masumlaştırayım, gerisini anlayın.. Buna sebep olan da bu işi bu şekilde, tarif ettiğimiz şekilde yapanlardır..

Sarı taksiler böyle olduğu sürece "özel şoförlü otomobil kiralama" hizmeti devam edecektir, bu insanlar da devam ettirecektir. Arz talep olayı bu..

Otomobillerinize korsana hayır sticker ı yapıştırırken, akaryakıt fiyatları ile ilgili sticker yapıştırmıyorsanız -ki otomobilleriniz madem ekmek tekneniz- "akaryakıt fiyatları artıyor taksimetre aynı kalıyor ekmek götüremiyoruz eve" şeklinde bir şikayetiniz olamaz, olmamalı, abesle iştigaldir bu konu..

...

Bu kadar insanın neyden bahsettiğini gayet güzel anladığınızı düşünüyorum ve anlamamanız için bir sebep görmüyorum.

Hala direnç gösteriyorsanız da bunu özellikle yaptığınızı, dalga geçtiğinizi ve dilimizden anlamadığınızı (Türkçeniz zayıf olabilir eleştirmiyorum) düşünerek, bu konuda herşeyi tüm örnek ve sebeplerle yeterince anlattığımızı düşünerek, ortak bir düşüncede buluşmuş olduğumuzu umuyorum..

Sevgiler.

AXAPTA

• AXAPTA gözlemleme konusunda ciddi problemleriniz var..

1) Ben 32 yaşındayım.. imzamda da 30+ yazıyor.. Üslubumun da genel kültürümün de 20li yaşları çağrıştırmadığını siz de biliyorsunuz.. (veya belki cidden bilmiyorsunuz, farkedemiyorsunuz)
    Türkçem de zayıf değil.. Bir yüksek okul ve bir üniversite mezunuyum. Anlaşamıyorsak sizinki zayıf olabilir, insanlık hali.. Ben hoşgörülü biriyimdir.. Aramızdaki en belirgin farklardan biri bu zaten..

2) Ben de taksicilerin yaptığı birçok yanlıştan rahatsız olan biriyim, ve bunu bu başlık altında birkaç kez dile getirdim.. Okumamış olabilirsiniz.. Şaşırmam..

3) Saydığınız şeyleri yapanların oranı hiç te öyle % 50-60 ve fazlası değil..
    Ama "hiç kimse görmek istemeyen biri kadar kör olamaz" diye bir söz var..
    Size göre taksicilerin hepsi p...venk, hepsi tacizci, hepsi dolandırıcı..
    Bana göre çok daha az bir kısmı..
    Ben de annemle, ablamla taksiye biniyorum.. Ben de yağmurda zor araç buluyorum.. Ben de bazılarının araçlarının pis olduğunu farkediyorum.. Ben de sizin kadar "müşteri"yim..
    Ama değerlendirirken "hepsi aynı" ve "vurun abalıya" mantığıyla bakmıyorum..

Ekleme:

Burada konu ben değilim.. Yaş, kültür, vesaire konularda mesnetsiz tahminlerde bulunarak tartışmayı kişiselleştirmeye devam etmezseniz tartışmanın devamı daha sağlıklı olur..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi djoz -- 6 Mayıs 2011; 16:34:25 >

• hayır anlamak istememeniz bunu düşündürdü bana.. halen ortak bir noktada buluşamıyoruz..

Dikkat ediyorsanız bu konuya yazan insanların TÜMÜ (1-2 kişi siz gibi düşünüyor) ile aynı şeyi düşünüyoruz..

Bizim verdiğimiz örnekler tek tük rastlanır örnekler ve biz bunu büyütüyorsak ben hemen millipiyango almaya falan gideyim..

Zira 100 taksiden 95 tanesinde hep sorun yaşıyorum.. hep pislik içinde ter kokuları arasında vs yolculuk yapıyorum.. direkt bana/bize denk geliyor demek ki..

Bal gibi nelerden bahsettiğimizi anlıyorsunuz ama işinize gelmiyor anlamak tuhaf yorumlar ve kendinizce bir defans uyguluyorsunuz..

Artık bişey yazmayacağım size, anlaşamıyoruz... Buradaki herkes benim nelerden bahsettiğimi çok iyi anladı.. Bir siz direnç gösteriyorsunuz buna..

Şu andan itibaren benim için buraya post atmak zaman kaybı..

Sizin gösterdiğiniz direnç haklı gerçeği değiştirmeyecek.. Kaliteli hizmet almak isteyen herkes "özel soförlü otomobil kiralama" hizmetini yaşatacak..

İstediğiniz kadar konuşun durun..

Uğurlar olsun..

• Taksici, kadın sürücüyü öldüresiye dövdü
    Şişli'nin en işlek caddelerinden birinde, taksi şoförü, trafikte tartıştığı genç kadını feci şekilde dövdü. Kadın sürücüyü, taksicinin elinden bir kadın kurtarmaya çalıştı ancak gücü yetmedi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/24941073/?NewsId=25213508&PageIndex=3

• quote:

hayır anlamak istememeniz bunu düşündürdü bana.. halen ortak bir noktada buluşamıyoruz..

Dikkat ediyorsanız bu konuya yazan insanların TÜMÜ (1-2 kişi siz gibi düşünüyor) ile aynı şeyi düşünüyoruz..

Bizim verdiğimiz örnekler tek tük rastlanır örnekler ve biz bunu büyütüyorsak ben hemen millipiyango almaya falan gideyim..

Zira 100 taksiden 95 tanesinde hep sorun yaşıyorum.. hep pislik içinde ter kokuları arasında vs yolculuk yapıyorum.. direkt bana/bize denk geliyor demek ki..

Bal gibi nelerden bahsettiğimizi anlıyorsunuz ama işinize gelmiyor anlamak tuhaf yorumlar ve kendinizce bir defans uyguluyorsunuz..

Artık bişey yazmayacağım size, anlaşamıyoruz... Buradaki herkes benim nelerden bahsettiğimi çok iyi anladı.. Bir siz direnç gösteriyorsunuz buna..

Şu andan itibaren benim için buraya post atmak zaman kaybı..

Sizin gösterdiğiniz direnç haklı gerçeği değiştirmeyecek.. Kaliteli hizmet almak isteyen herkes "özel soförlü otomobil kiralama" hizmetini yaşatacak..

İstediğiniz kadar konuşun durun..

Uğurlar olsun..

dağılabilirsiniz

şaka bir yana söylenicek kelime bulamıyorum acı gerçekler ...

• quote:

Orijinalden alıntı: RaptorFX

Taksici, kadın sürücüyü öldüresiye dövdü
    Şişli'nin en işlek caddelerinden birinde, taksi şoförü, trafikte tartıştığı genç kadını feci şekilde dövdü. Kadın sürücüyü, taksicinin elinden bir kadın kurtarmaya çalıştı ancak gücü yetmedi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/24941073/?NewsId=25213508&PageIndex=3

Aynı adam hususi otosuyla gezerken aynı kadını dövseydi haber olur muydu acaba?
    Trafikte biribirine giren hususi oto şöförleri yok mu hiç?
    Var ama haber değeri yok.. Önemli olan insanları kışkırtacak olaylar bulmak, bulamayınca da uydurmak..

• @djoz şimdi bu yaratıklar yüzünden gerçekten evine ekmek götürmek için çalışan kişilere halk kötü gözle bakar oldu. Bunların bir şekilde bu sistemden temizlenmesi lazım. Tıpkı hastadan bıçak parası almadan ameliyat yapmayan doktor gibi, özel ders verdiği öğrenciye okulda notta kıyak geçen öğretmen gibi, çetelerle ortak iş çeviren polisler gibi bunların da temizlenmesi lazım.

Bırakın temizlenmeyi sayıları o kadar arttı ki artık işini insan gibi yapan taksici bulmak güçleşti. Bu yaratıkların bir çoğu aracın sahibi falan değil. Bu tip kötü örnekler çoğaldıkça ( ki çoğaldı örnek gösterecek düzgün taksici kalmadı ) korsana olan rağbet artacaktır. Kendim ettim kendim buldum olayıdır aslında tüm yaşanan...

Şöyle düşünün:

Taksiye binmişsiniz. Araç mis gibi, tertemiz koltuklar. ( 50TL bir kılıf ayda bir değiştirmek koymaz sanırım ). İçeride sizi selamlayan kibar biri. Koltuk arkasına konmuş gazete ve dergiler. Hatta araç içi televizyonu. İndiğinizde size iyi günler dileyen hiç bir dalavere çevirmeyen dürüst bir taksici. Hayal mi? İmkansız mı?

• quote:

Orijinalden alıntı: RaptorFX

@djoz şimdi bu yaratıklar yüzünden gerçekten evine ekmek götürmek için çalışan kişilere halk kötü gözle bakar oldu. Bunların bir şekilde bu sistemden temizlenmesi lazım. Tıpkı hastadan bıçak parası almadan ameliyat yapmayan doktor gibi, özel ders verdiği öğrenciye okulda notta kıyak geçen öğretmen gibi, çetelerle ortak iş çeviren polisler gibi bunların da temizlenmesi lazım.

Bırakın temizlenmeyi sayıları o kadar arttı ki artık işini insan gibi yapan taksici bulmak güçleşti. Bu yaratıkların bir çoğu aracın sahibi falan değil. Bu tip kötü örnekler çoğaldıkça ( ki çoğaldı örnek gösterecek düzgün taksici kalmadı ) korsana olan rağbet artacaktır. Kendim ettim kendim buldum olayıdır aslında tüm yaşanan...

Şöyle düşünün:

Taksiye binmişsiniz. Araç mis gibi, tertemiz koltuklar. ( 50TL bir kılıf ayda bir değiştirmek koymaz sanırım ). İçeride sizi selamlayan kibar biri. Koltuk arkasına konmuş gazete ve dergiler. Hatta araç içi televizyonu. İndiğinizde size iyi günler dileyen hiç bir dalavere çevirmeyen dürüst bir taksici. Hayal mi? İmkansız mı?

imkansız zor değildir zaman alır

• RaptorFX araçların temizliği konusunda ben de şikayetçiyim..

Dergi, gazete, tv falan da "tercih edilmeyi sağlamadığı için" gereksiz maliyet olarak görülür.. çünkü size el eden müşterinin araç içinde tv olup olmadığından haberi yoktur..

Bakın mesela araç modeli öyle değil.. Eğer sizin aracınız daha lüksse müşteri sizi uzaktan gördü mü önündeki albeayı durdurmaz, siz yaklaşınca el kaldırır..

------------------------------------

Yukarıdaki haber hakkında da yeni bir ayrıntı farkettim..
    Tartışma başlayınca Jip taksinin önüne kırıyor, yani saldırmaya niyetleri var ve taksicinin kaçmasını engellemek istiyorlar..
    Ayrıca jipten inenler kadın değil travesti..
  • Arkadaşlar acil olarak bana pm atarmısınız. Yarın lazımda bundan. Pm bekliyorum
  • BEN KORSAN TAKSİCİYDİM, BIRAKMAK ZORUNDA KALDIM. GAYRETTEPE ÇOK ÜZERİMİZE GELİYOR BİR YIL DOLMADAN 4 KEZ BAĞLANMAK DEMEK YIL BOYUNCA BEDAVA ÇALIŞMAK DEMEKTİR. ŞİMDİ SİZE BU KONUYLA İLGİLİ ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR YAPACAĞIM.
    HERŞEYDEN ÖNCE ÇOK ESKİDEN BELGELERİNİ TAMAMLAYAN İNSANLAR TRAFİK ŞUBESİNE GİDİP PLAKA ALIP TAKSİCİLİK YAPABİLİYORLARDI.
    BU DURUM BELEDİYEYE GEÇTİ VE DOLMUŞ TAKSİ YAPANLAR VS HEPSİ PLAKA SAHİBİ OLDULAR. EN SON HATIRLADIĞIM 2000 MARK KARŞILIĞINDA BELEDİYENİN İHALE YOLUYLA PLAKA DAĞITTIĞIYDI. ÖRNEK : LALELİDE ORDU CD DİYELİM. ORADA 100 AD İŞ YERİ VAR BAŞKADA BOŞ ALAN YOK ORAYA 101. İŞ YERİNİ YAPMAK MÜMKÜN DEĞİLDİR. ORDU CADDESİNDE DEĞER ARTIŞI OLMUŞTUR AMA BAŞKA YER YOK. PEKİ BEDAVAYA VEYA 2000 MARKA ALINAN PLAKALARIN NEDEN DEĞERİ 700 – 800 BİN TL DİYE SORMAZLARMI? NEDEN BU KADAR YÜKSEK FİYATLARDA? İSTANBULDA TAKSİLERE YERMİ YOK. ŞU AN İSTANBULDA 18500 AD PLAKALI TAKSİ MEVCUT. 27000 ADET İSE KORSAN TAKSİ İŞ BAŞINDA. BUNLARIN İÇİNDE ÇİFT PLAKA ÇALIŞANLAR HARİÇ. ŞİMDİ SİZE SORUYORUM NEDEN 18500 AD TAKSİ VAR NEDEN DAHA FAZLASINA İHTİYAÇ VARKEN NEDEN BU SAYIDA KALINIYOR?
    BU PLAKALAR KİMİN ALMANYADAKİ YATIRIMCININMI, BURADAKİ YATIRIMCININMI NEDEN PLAKA YATIRIM ARACI OLSUN. BU İŞİ İHTİYACI OLAN TAKSİCİLİĞE UYGUN OLAN HERKESİN YAPABİLMESİ GEREKMEZMİ. ADAM İFLAZ ETMİŞ YAŞINI BAŞINI ALMIŞ İŞ BULAMIYOR GENÇ DEĞİL HANGİ KAPIYA GİTSE YOK DENİYOR BAKMAKLA YÜKÜMLÜ OLDUĞU İNSANLAR VAR NE YAPACAK BU ADAM? BİZLER UZAYDAN GELMEDİK BİZİ TERCİH EDENLERDE ÖYLE. BİZ BU ÜLKENİN GERÇEKLERİYİZ. KORSAN CD TAMAM KORSAN KİTAP TAMAM ORADA BİR EMEK VAR O EMEĞİN ÇALINMAMASI GEREKİYOR. AMA ÖZEL TAKSİLERDE 25 - 30 BİN TL LİK ARAÇLARLA MÜŞTERİYE HİZMET VERİYOR PLAKALI TAKSİLERDE AYNI DEĞERLERDE ARAÇLARLA MÜŞTERİYE HİZMET VERİYOR.NEDEN BU AYRICALIK NEDEN İHTİYACI OLAN KAZANMASIN. HEM PLAKALI TAKSİLERDE ÇALIŞANLARDA KAZANAMIYOR ASIL KAZANCI PLAKA SAHİPLERİ VE ONLARI KİRAYA VERENLER KAZANIYOR. NEDEN İNSANLAR OTURDUĞU YERDEN PARA KAZANSIN. GERÇEK İHTİYAÇ SAHİPLERİ NE OLACAK. BUNLARI HİÇ DÜŞÜNEN YOK. YETKİLİLER BUNLARI HİÇ DÜŞÜNÜYORMU ACABA. HANİ RANTIN OLDUĞU YERLERDEKİ MUSLUKLAR KAPATILACAKTI.
    ÖZEL TAKSİ UYGULAMASI AVRUPADAKİ ÜLKELERDE MEVCUT. ONLAR KENDİLERİNE GÖRE HER BİRİ FARKLI SİSTEM KURMUŞ DEVAM EDİYORLAR. NEDEN BİZDE OLMASIN?
    PLAKALILAR VERGİ ÖDEDİKLERİNİ SÖYLÜYORLAR NEYİN ÜZERİNDEN VERGİ ÖDÜYORLAR.YILDA ÖDEDİKLERİ 2000 TL VERGİ . SADECE KASKO BEDELLERİ BİZDEN YÜKSEK, ONUDA ÇOĞUSU KASKO YAPMIYOR. PEKİ YA ÖZEL TAKSİLER DEVLETE NE ÖDÜYOR ACABA: BEN BİR YIL BİTMEDEN 4 KEZ BAĞLANDIM 2 TANESİ ÇİFT CEZA 2 TANESİ TEK CEZA. 6 X 600 = 3600 TL + 4 X 150 = OTOPARK = 600 TL TOPLAMI BENDEN ÇIKAN 4200 TL VE 60 GÜN TRAFİKTEN MEN. ŞİMDİ SORUYORUM HANGİ PLAKALI TAKSİ BİR YILDA 4200 TL ÖDÜYOR. BENDEN DAHA FAZLA BAĞLANANDA VAR, YILDA 2 KEZ BAĞLANANDA VAR. ÖZEL TAKSİLER ORTALAMA YILDA 4 KEZ BAĞLANIRLAR VE ORTALAMA DEVLETE 2400 TL + 600 PARK PARASI VE 60 GÜN TRAFİKTEN MEN EDİLİRLER. NEDEN TRAFİKTEN MEN EDİLİYORLAR. ÖZEL TAKSİLERİDE VERGİYE TABİ ETSİNLER VERGİ ÖDEMEYİZMİ DİYORUZ. VERGİMİZİ ÖDEYELİM RAHAT ÇALIŞALIM.

BİZİM YASAK EDİLMEMİZ ÜLKEMİZEDE CİDDİ ANLAMDA ZARAR VERİYOR. NASILMI; ÖZEL TAKSİLER MÜŞTERİDEN KM FİYATI OLARAK 1 TL ÜCRET ALIYORLAR. MÜŞTERİYİ 20 KM LİK BİR YERE GÖTÜRDÜĞÜNDE 20 TL ÜCRET ALIYORUZ. FAKAT GERİYE BOŞ OLARAK DÖNMEKTEYİZ. BOŞ DÖNDÜĞÜMÜZ ZAMANDA YAKIT VE ZAMAN HARCAMAKTAYIZ. HALBUKİ, BİZİ SERBEST BIRAKSALAR MÜŞTERİDEN KM BAŞINA 0,75 KR ALSAK GİTTİĞİMİZ YERDENDE MÜŞTERİ ALSAK BOŞ DÖNÜŞ YAPIP HEM YOLLARI BOŞA DOLDURMASAK BOŞA YAKIT VE ZAMAN HARCAMASAK ALDIĞIMIZ 0,75 KR PARANIN 0,20 KR UNU DEVLETE VERGİ OLARAK ÖDESEK HERKES ÇOK DAHA RAHAT EDER VE PARAMIZ BOŞ YERE ÜLKE DIŞINA ÇIKMAMIŞ OLUR. HAVA DAHA AZ KİRLENİR. AYNI BÖLGEYE GİDEN İNSANLAR 4 KİŞİ TOPLANIP BİR ARACA BİNSE ÇOK DAHA UCUZ SEYEHAT EDİLMİŞ OLUR. BUNLARIN HEPSİ MİLLİ MENFAATLERİMİZDİR. BİZİM PEŞİMİZE DÜŞEN POLİSLERE BOŞ YERE MAAŞ VERİLMEMİŞ OLUR ONLARI DAHA ÖNEMLİ YERLERDE KULLANMAK VARKEN NE İŞLERİ VAR ÜÇ KURUŞ EKMEK PARASI PEŞİNDE KOŞAN İNSANLARIN? HEM DEVLET POLİS YETİŞTİRMEK İÇİN Bİ DÜNYA PARA HARCIYOR VE BU POLİSLER BİZİM GİBİ ÜÇ KURUŞ EKMEK PARASI PEŞİNDEN KOŞAN İNSANLARIN PEŞİNDE KOŞUYORLAR. SANKİ HER KÖTÜLÜK BİTTİ BİZ KALDIK. AMA BİZLER İYİ MÜŞTERİYİZ ZORBALIĞIMIZ YOK KÖTÜ HUYUMUZ YOK KUZU GİBİ BAĞLANIP CEZAMIZI PAŞA PAŞA ÖDÜYORUZ. İŞİN ASLI DEVLETE İYİ BİR GELİR KAYNAĞIYIZ. NEDEN BİZİ BİTİRSİNLERKİ? POLİSE İŞ LAZIM BİZİM PEŞİMİZDELER YA DAHA NE İŞ YAPSINLAR.
    DEVLET YETKİLİLERİ BİZİ İSTESELER BİR SAATTE BİTİRİRLER NEDEN BUNU YAPMIYORLAR? BU İŞLE İLGİLENEN GAYRETTEPE EKİPLERİ BÜTÜN DURAKLARIN YERİNİ BİLİYOR. BİLMESELER BİLE TELEFON TRAFİĞİNDEN HEMEN ORTAYA ÇIKAR. AYRICA SADECE ŞOFÖRE DEĞİL DURAK SAHİBİNEDE CEZA KESSİNLER SADECE BUNLARA DEĞİL ÖZEL TAKSİ KULLANAN MÜŞTERİYEDE CEZA KESSİNLER BAKAYIM ÖZEL TAKSİ KALIRMI?
    AYRICA KORSANI TAMAMEN KALDIRIN BAKAYIM DAMALILAR 27000 KORSAN DİYE TABİR EDİLEN ÖZEL TAKSİLERİN YÜKÜNÜ NASIL KALDIRACAKLAR. EN FAZLA 7000 AD ÖZEL TAKSİNİN YÜKÜNÜ KALDIRABİLİRLER. YA GERİSİ NE OLACAK. AYRICA ÇOK FAZLA İŞ OLDUĞUNDAN PLAKALILARIN YANLARINA BİLE YAKLAŞILMAZ ARTIK. ZATEN BU ŞEKİLDE BİLE ÇOĞUSU MÜŞTERİYE İYİ DAVRANMIYOR DİĞER TÜRLÜ OLDUĞUNDA KİM BİLİR MÜŞTERİYE NELER YAPARLAR. FİYATLARI NERELERE ÇIKAR.

• Arkadaşım seninki vergi değil "ceza".. ikisi farklı şeyler..

iyi o zaman ben şimdi gideyim kendi çapımda kural ihlalleri yapayım, kırmızı ışıkta falan geçeyim, sonra da "bakın şu kadar vergi verdim" diye övüneyim..

sizin bu tavrınız neye benziyor biliyor musun?
    bir adam düşünelim, bir karısı ve bir metresi var.. Metres halinden memnun, karısı ise haklı olarak kızıyor..
    Metresi karısına desin ki "ben ikinci kadın olmayı bile kabullenirken sen niye bağırıp çağırıyorsun, birinci kadınsın işte daha ne"
    Böyle bir mantık var mı? Sen yasal değilsin kardeşim, iş bitti..

madem bedavaya yahut 2.000 marka plaka alınıyordu ne güzel işte sen de alıverseydin birkaç tane..
    2.000 marka alınan dağlar taşlar da şimdi plaza doldu haberin var mı?
    Tekkeyi bekleyen çorbayı içer kardeşim.. Çok istiyorsanız buyrun arnavutköyden 10.000 liraya arsa alın çocuklarınız zengin olsun..

• Yıllardır söylerim; Korsanı yasaklayarak Bİ-Tİ-RE-MEZ-Sİ-NİZ.

Ticaretin altın kuralı şudur; Kaliteli malı uygun fiyata sunmak. Bu kadar basit.
    NAPSTER la başladı müzik indirme işi. Astronomik fiyata alıp kapattılar, sonra pıtrak gibi başka siteler, paylaşım programları çıkmadı mı?

Orijinal CD alan var mı içinizde? 3-5 kişiden fazla çıkmaz. Ancak orijinal CD nin fiyatını indir 2-3 liraya bak bakalım korsan kalıyor mu ortalıkta?

Eskiden şahine doğana binen millet niye şimdi toyota VW ye biniyor? Alınabilir seviyeye inen kaliteli araçlar FIAT a bile binekte fazla şans bırakmadı, doğan şahinin sıfırını alan çıkar mı bugün üretilse?

Pazarda elma alırken neye bakarsınız? Önce kaliteli olmasına, sonra da fiyatına...
    Daha kaliteli elmayı sizden daha ucuza satan pazarcının satışını bi şekilde (vergi kaçırıyor, fiş kesmiyor, pis mal satıyor, yer işgal ediyor vs.vs.) bahanelerle engellemeniz sizin satışınızı arttırır mı?

2 sene önce burada "Türkiyede 10 bin liraya araba sattırmazlar" diye bi tarafımı yırtarken gülüyorlardı bana; Her şeyin hazır olduğunu, arabaların ayağa düşeceklerini falan söylüyorlardı. Ne oldu? Avrupada bile satılamadı Tata Nano. Niye sattırmadılar?

Arz/Talep...

Ne oldu da araçların fiyatları habire yükseliyor? Neden habire akaryakıtta vergiyi yükseltiyorlar? Daha düşük vergi ile sürümden fazlasını kazanrlar. Hem de para döner piyasada. Neden istemiyorlar?

İstanbulda 10 sene önce kiralık ev bulmak hayaldi, fiyatlar astronomik. Seçme şansınız yok. Bugün her yerde kiralık ilanı asılı, istediğiniz eve gidip pazarlık ypıp fiyat indirebiliyorsunuz. Nasıl oldu dersiniz ?

Korsan taksi de doğal bir sonuçtur. İstanbul trafiği için yegane ihtiyaç farklı yol güzergahının arttırılması ve metro... Yapıların plansızlığı sebebiyle iki çözüm de çok çok zor. Ancak taksi kullanımı pratik. Doğal olarak da plaka fiyatları da, taksi fiyatları da yüksek. Adamların eyvallahı yok çünkü. Arttırın plaka sayısını bak neler oluyor? Ama işin içinde futbolcu, siyasetçi vs. olduğu için bilinçli olarak arttırmıyorlar. Tabi bi de trafiğin artma sorunu var.

Ticariler kendilerini düzeltip, fiyatlarını adam gibi seviyelere indirmezlerse isterlerse sırtlarına taksınlar o stikırları yine de korsanı engelleyemezler.

Şu vergi konusu ise komik. Hangi esnaf kazandığının tamamının vergisini ödüyor? Ödüyorum diyen var mı?

Edit: Son kısmı çıkardım gerginlik yaratmamak için

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ogün® -- 25 Kasım 2011; 1:13:26 >

• korsan cd, korsan kitap, korsan taksi, korsan tiger... alayını destekliyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: oxygen3

korsan cd, korsan kitap, korsan taksi, korsan tiger... alayını destekliyorum
    .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ogün® -- 27 Kasım 2011; 19:34:46 >
  • Bence devlet bütün taksileri tek tip arabaya çevirecek.Taksicinin şu anki aracını alacak yerinede işte gerekirse türkiyede hiç olmayan bir model araç ithal edip ucuza taksiciye verirsin olur biter.Birileri büyük para yiyor bu korsan taksi işinden devlette göz yumuyor başka izahı yok.Bitirilebilecek en kolay şeylerden bana göre şu korsan taksi.Orjinal plakası olan adamlara tek tip araç verirsen korsan olanı patır patır dökülecek zaten.
  • 
Sayfa: önceki 2223242526
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.