Şimdi Ara

Koronavirüs maske kullanım kılavuzları güncellendi, çift maske %95 engelliyor!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
0
Favori
787
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Koronavirüs maske kullanım kılavuzları güncellendi, çift maske %95 engelliyor!

Bütün dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pandemisi devam ederken çeşitli virüs varyantlarının görülmesi aşı ve maske tartışmalarını da beraberinde getirmişti. Şimdi ise CDC (centers for disease control and prevention) yani hastalık kontrol ve koruma merkezleri araştırmacıları çift maske kullanımının viral parçacıkların %95'inin geçişini önlediğini öne sürüyor.

Araştırmacılar çift maske kullanımının tek maske kullanımına oranla pandemiyle mücadele açısından çok daha etkili olabileceğini öne sürmekle birlikte CDC, maske kullanım kılavuzlarında yer alan ''yüze sıkıca oturup yüzü saran'' ifadelerini de güncelledi ve kılavuzları birden çok katmanlı maskeleri içerecek şekilde yayımladı.

Çift maske

Koronavirüs maske kullanım kılavuzları güncellendi, çift maske %95 engelliyor!

CDC'nin güncellediği birden çok katman ibaresini uygulamanın en kolay yolunu ise birden çok maske takmak oluşturuyor.

Yapılan labaratuvar testlerinde ise en etkili yöntemin cerrahi maskenin üzerine takılacak olan bez maske ile sağlandığı belirtiliyor yani diğer bir deyişle günlük kullandığımız maskelerin üzerine takılacak, ağzı burnu tam kapatan ve yüze oturan bez maske kullanımı viral partiküllerin %95'inden fazlasının engelliyor.

Ayrıca Bkz.Sıtma teşhisinde kullanılabilecek manyetik teknoloji geliştirildi

Son olarak maske kullanımının pandemiyle mücadele için oldukça önemli olduğunu ve materyal fark etmeksizin herhangi bir maske kullanımının, hiçbir maske kullanmamaya oranla oldukça yüksek koruma sağlayacağını belirtelim. Diğer bir deyişle maske, mesafe ve temizliğe dikkat etmemiz gerekiyor.

Yeni araştırma CDC tarafından kılavuz olarak yayımlandı. Yeni kılavuza kaynak linkinden erişebilirsiniz.

Kaynak:https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/your-health/effective-masks.html
    Kaynak:https://twitter.com/MarketWatch/status/1363319867349295104

• Çift maske ve kolonya harici hayatımda hiç bir şey değişmedi. Çok şükür daha hiç en ufak belirti görmedim

• Valla aşımı yaptırdığım an bir tane medikal maskeden fazlasını takmam. Şuanda N95 takıyorum zaten çift maskeye ihtiyacım yok tek başına %95 koruyor. Paraya kıyıp N95 maske alın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Elektrikliarabasever -- 22 Şubat 2021; 14:46:39 >
  • Uçakta 4 maske takanla karşılaştım. Yanlış mı görüyorum acaba deyip Kulağına giden ipleri saydım. Can tatlı :)
  • Referans verdiğiniz çalışmaya bakın, fotoğraflara bakın. Testi yapay mankenler üzerinde yapmışlar, insanda değil!
    Bu testin hiçbir anlamı yok. En ufak bile.

Ben mesela virüse karşı %100 etkili maske biliyorum. Hem de süper ucuz, herkes de çok kolaylıkla ulaşabilir.

Yapmanız gereken tek şey şeffaf bir alışveriş poşetini kafanıza geçirin ve sıkı sıkıya boynunuzdan bağlayın. Kesinlikle hiçbir virüs poşetten geçip vücudunuza giremez. %100 garanti veriyorum.

Gerçek mi çift maskenin hiç bir etkisi yok. Hatta tek maskenin bile etkisi yok. Çünkü siz nefes alıp verdiğinizde nefes maskenin içerisinde filitlenerek geçmiyor. Burnunuzun yanındaki, yanaklarınızdaki, çenenizdeki boşluklardan geçiyor. Hava en kolay nereyi buluyorsa oradan akar. Siz iki maske taktığınızda maskeyi daha da çok tıkıyorsunuz hava daha da fazla kenarlardan geçer. Eğer gerçekten havayı %95 ve üstü filitreleyen maske istiyorsunuz özel boya maskelerini kullanın. Onların içerisinde nefes almanın ne kadar zor olduğunu anlarsız ki onlarda dışarı verdiğiniz nefeste filitreleme pek olmuyor. Nefesi filitrelemek çok zor bir işlem, o yüzden uzun süre maske takmak ve havayı filitrelemek gereken işlerde özel nefes alıp vermeye yardımcı olan mekanizması olan maskeler kullanılır. Sadece insanın gücü ile nefesi filitrelemek çok sağlıksızdır.

Özünde maske takmak baştan sona yalandır. Zaten tek maske bir işe yaramadığı için çift maske takın diyorlar. Çift maskenin işe yaramadığını bildiklerinden insan üzerinde değil özel tasarlanmış manken üzerinde test ediyorlar.

• En başlarda maske gereksiz diyen proflar ne diyecek bu işe ?

• 3-4 maske takanlar bile var. Bencede ddaha güzenli çift maske

• Çift maskeyle hava gelmiyor, virüs nasıl girecek.

• Yetmez be kardesim 3-4 en az. Bogulana kadar...

• demirparcasi D kullanıcısına yanıt

Tebrikler büyük sırrı çözdünüz..

Maske kullanımı olmasaydı da görseydik bu virüs herkese bir anda nasıl bulaşıyor. Kimse maske korur, maske takan covid-19'a yakalanmaz demiyor ve demedi zaten. Meziyetiniz, işiniz nedir bilmiyorum ama sosyal medyadaki cahillikle uğraşmak virüsle uğraşmaktan daha zor. Youtube ve Twitter bilginleri maskenin yararlı olmadığını söylüyorsa yararsızdır tabi.

• por favor kullanıcısına yanıt
    Haklı olduklarını gösteriyor. Sahte manken üzerinde çalışma yapabilmişler sadece insan üzerinde yapamamışlar. Eğer işe yarasaydı insan üzerinde yaparlardı.

• En iyisi oksijen tüplü maskelerle dolaşmak
  • Kongrelere bakılırsa bence maske takmaya gerek yok, gerçekte ise maske ne maskesi, standartları neler, iki tane maske nasıl korur, gibi soruların cevapları yok. Bu konunun haber değeri de yok, çünkü Türkiye de maskelerin bir standartı da yok
  • quote:

Orijinalden alıntı: demirparcasi

Referans verdiğiniz çalışmaya bakın, fotoğraflara bakın. Testi yapay mankenler üzerinde yapmışlar, insanda değil!
    Bu testin hiçbir anlamı yok. En ufak bile.

Ben mesela virüse karşı %100 etkili maske biliyorum. Hem de süper ucuz, herkes de çok kolaylıkla ulaşabilir.

Yapmanız gereken tek şey şeffaf bir alışveriş poşetini kafanıza geçirin ve sıkı sıkıya boynunuzdan bağlayın. Kesinlikle hiçbir virüs poşetten geçip vücudunuza giremez. %100 garanti veriyorum.

Gerçek mi çift maskenin hiç bir etkisi yok. Hatta tek maskenin bile etkisi yok. Çünkü siz nefes alıp verdiğinizde nefes maskenin içerisinde filitlenerek geçmiyor. Burnunuzun yanındaki, yanaklarınızdaki, çenenizdeki boşluklardan geçiyor. Hava en kolay nereyi buluyorsa oradan akar. Siz iki maske taktığınızda maskeyi daha da çok tıkıyorsunuz hava daha da fazla kenarlardan geçer. Eğer gerçekten havayı %95 ve üstü filitreleyen maske istiyorsunuz özel boya maskelerini kullanın. Onların içerisinde nefes almanın ne kadar zor olduğunu anlarsız ki onlarda dışarı verdiğiniz nefeste filitreleme pek olmuyor. Nefesi filitrelemek çok zor bir işlem, o yüzden uzun süre maske takmak ve havayı filitrelemek gereken işlerde özel nefes alıp vermeye yardımcı olan mekanizması olan maskeler kullanılır. Sadece insanın gücü ile nefesi filitrelemek çok sağlıksızdır.

Özünde maske takmak baştan sona yalandır. Zaten tek maske bir işe yaramadığı için çift maske takın diyorlar. Çift maskenin işe yaramadığını bildiklerinden insan üzerinde değil özel tasarlanmış manken üzerinde test ediyorlar.

Sensörler koyulduğu için olabilir mi zeki! arkadaşım? O zaman araba kaza testlerinide gerçek insanlarla yapalım nede olsa onda da yapay mankenler kullanıyorlar...

• quote:

Orijinalden alıntı: Night_Blade

Kongrelere bakılırsa bence maske takmaya gerek yok, gerçekte ise maske ne maskesi, standartları neler, iki tane maske nasıl korur, gibi soruların cevapları yok. Bu konunun haber değeri de yok, çünkü Türkiye de maskelerin bir standartı da yok

Onlar aşılarını olmuştur hocam daha geçen bilmem nerenin belediye başkanı 55 yaşında olmasına rağmen aşısını yaptırttı ayrıca bir de aşı olmak suç mu diye pişkin pişkin konuştu...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Elektrikliarabasever -- 22 Şubat 2021; 15:58:16 >
  • Zorunlu olmayan hiçbir yerde maske takmıyorum.
  • En iyisi nefes almayalım, herkes nefesini tutup koşabildiği kadar koşsun dönsün. 3dk-5dk falan nefes tutuluyormuş antremanla. Bir de şimdi çift maske takmayan giremez diye standart getirirlerse boğulur gideriz artık. Sonra teknik olarak koronadan gitti derler.

• Elektrikliarabasever E kullanıcısına yanıt

Maske hakkında bilimsel hiçbir çalışmayı bilmediğinden böyle bir gerekçe ortaya koyuyorsun.

Özel koşullarda, laboratuvarda istediğin gibi maskeler şöyle böyle etkili diyebilirsin, istersen sensör, istersen yapay manken koyarsın, geniş aerasolları ölçersin falan filan.

Önemli olan gerçek hayattır. Gerçek hayatta maskeler üzerinde yapılan çalışmlar maskelerin virüsleri engellemede hiç etkisi olmadığını veya çok az etkisi olduğunu gösteriyor. Covid özelinde gerçek hayatta sadece tek bir tane maske çalışması yapıldı. O da Danimarka'da ve sonuç olarak maskelerin hiç anlamlı etkisi olmadığı görüldü. Maske takanlar ile takmayanlar benzer oranda covid oldular.

İnsanlara maske dayatmasını savunan güruh sürekli olarak böyle tuhaf şartlarda sensörlerle falan çalışma yapıyor. Gerçek hayatta yapmıyor. Bilim gerçek hayattır.

Maske zorunluluğu olmayan ülkelerde ve bölgelerde covid vaka ve ölümleri zorunluluk olanlarla aynı.

Araba kaza testleri örneğin zaten bu işi hiç anlamadığını gösteriyor. Ne alakası araba kazalarındaki manken kullanımıyla, tıpta manken kullanımı üzerine.

O zaman ilaç testlerini de mankenlerde deneyelim. Sensör koyarsın. Garanti ederim her ilaç onayı alır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi demirparcasi -- 22 Şubat 2021; 16:37:34 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.