Şimdi Ara

Koronavirüs (Covid-19) [ANA KONU] (4026. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
98.169
Cevap
237
Favori
4.379.051
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
250 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 40244025402640274028
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Normallesmeye dair hiçbir umudum yok. Açacaklar bu sefer Hint virüsü basimiza çıkacak. Yavaş yavaş on binlerden 30 binlere ve 70-80 binlere çıkıp yeni rekorunu kıracak, ardindan bugünlerde yapılan travma yaratacak yasaklar başlayacak. Yaz sonuna doğru baslayacak Ocak Şubat gibi yeni bir pik yapacagini ve seneye bu aylarda tekrar kontrol altına alınacağını seziyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi laylaylaylom -- 13 Mayıs 2021; 21:50:24 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Utandım...

• laylaylaylom L kullanıcısına yanıt

Sanmıyorum. Çünkü yaz aylarında büyük ihtimal %50-60'ı buluruz 18+ aşılamada. Aşı tedariği inanılmaz artacak. Ayrıca hem lisanslı hem ithal aşılar sayısal olarak bol olacak.

üstüne şu anda amerika da aşı fazlalığı oluşmuş durumda. Hem moderna hem pfizer aşıları da artacak.

EruVac'da Ekim gibi Faz-3 interim sonuçlarına hızlıca ulaşıp EUA alacak.

Daha önceleri hep dedim, yaz sonu rahatlarız diye. Ama aşı tedariği nemalanacak şirketlerin kavgaları sebebiyle gecikti. O yüzden bu tahminimi Eylül - Ekim olarak güncelliyorum. Eğer başka bir aksilik olmazsa Bu kış çok daha rahat geçecek.

• radko kullanıcısına yanıt

Yok.

UK , Almanya 1.2 milyon ortalama test yapıyor

Fransa 500-600 bin civarı

Bize en yakın olan fransa...

Bu konuda zaten berbat bir politika izliyoruz.

• Başı boşluğa bakın 17 mayısta açılıp açılmıcak mı diye keyiflerini bekliyor millet, kabinesi bilim kurulu toplansın açıklasın diye.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi radko -- 13 Mayıs 2021; 22:35:56 >
  • Alkalen Fosfataz A kullanıcısına yanıt

Aşıların tedariği ve lisanslı olarak hızlıca üretilmesine bağlı.

Ama felaket bir şey öğrendim, dünyada biyoreaktör konusunda bir kıtlık var. O sebeple local anlamda aşı üretmemiz kısıtlı kalabilir. Yani ağırlıklı ithal aşıya kaldık.

Haziran'a kadar 20-25 milyon beklentisi var sinovac tarafında.

Pfizer da ise 10 milyon.

Oldu mu 15 milyon full.

Daha gidecek çok mesafe var.

Ancak şu da var; Amerika da aşı fazlası oluşmuş durumda. Büyük ihtimalle bu fazlalıktan biz de yararlanabiliriz. Moderna da gelebilir bize. Görüşmeleri sürüyor diye biliyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: astegon

Sanmıyorum. Çünkü yaz aylarında büyük ihtimal %50-60'ı buluruz 18+ aşılamada. Aşı tedariği inanılmaz artacak. Ayrıca hem lisanslı hem ithal aşılar sayısal olarak bol olacak.

üstüne şu anda amerika da aşı fazlalığı oluşmuş durumda. Hem moderna hem pfizer aşıları da artacak.

EruVac'da Ekim gibi Faz-3 interim sonuçlarına hızlıca ulaşıp EUA alacak.

Daha önceleri hep dedim, yaz sonu rahatlarız diye. Ama aşı tedariği nemalanacak şirketlerin kavgaları sebebiyle gecikti. O yüzden bu tahminimi Eylül - Ekim olarak güncelliyorum. Eğer başka bir aksilik olmazsa Bu kış çok daha rahat geçecek.

Bu yeni virüsler yani Hint veya Brezilya varyantı kaçış varyantı virüsler. Yani vücutta oluşan antikorlardan gizlenerek kaçıp insanı hasta ediyorlar. Sinovac yüzde 90 larda hastahaneye yatışı engellediğine dair veri açıkladı ancak hangi varyanta karşı yüzde 90? Yani uzmanlar sadece aşı ile çözülebilecek olay olarak bakmıyor. 1 yıl içerisinde belki yeni bir varyant hattı çıkıp artık uysallasir ölümler yüz binde 1'e çıkar orasını bilemem ancak bu agresif varyantlarla uğraşacak gibiyiz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi laylaylaylom -- 13 Mayıs 2021; 22:56:36 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Pesimistik bir yapısı var radko'nun.

Diyecek şey bulamıyorum.

Uzatma felan sanmıyorum. İnanılmaz sıkıldı çoğunluk. Herkes rahatlamak istiyor artık. Öyle 5 gün daha uzattık, kapanmaya devam felan mümkün değil diyemezler.

Valla ben hastalığı çekeceğime sıkılmaya razıyım ya , yok öyle sıkıldık falan adamlar 96 gün kapandı? biz iki gün kapanmaya dayanamıyoruz. Gerekirse iki hafta daha çıkmayalım ama sıkılalım. Benim de işyerim var açmam lazım ama önce sağlık.

• mehmet97015 M kullanıcısına yanıt
    Bu sıkıldım bunaldım diye tayfanın alayının sıkılması covid olana dek.

Daha bu gün 48 yaşında hiç bi hastalığı olmayan kişinin covidden ölüm haberini aldık.
    96 gün kapanan adamla sen bir misin? sosyo-ekonomik şartların aynı mı? devlet desteği aynı mı? işsiz sayısı aynı mı? kuralsız çalıştırma, sigortasız çalıştırma, mesai ücretsiz çalıştırma aynı mı? aşılama politikası aynı mı? lütfen bir şey yazarken önce düşünün, sonra "illa yazmam gerek" diyorsanız yazın. nüfusun yarısı sokakta, işte, otobüste, metrobüste vb. sen ve radko " evden çıkmıyak" dan başka türkü söylemiyorsunuz.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • radko kullanıcısına yanıt

Benim de halam oldu geçenlerde , nasılsın diye aradığımda sesi bile zor çıkıyordu . Öyle başıboş elinde poşetle dışarı çıkmakla olmuyor bu işler ciddiyet gerekli. Ayrıca da kendi köyümde de 20 kişi poz şuan birisi de öldü Allah rahmet eylesin. Ben de sıkıldım hem de Antalya gibi bir yerde hani insanların gelmek için can attığı yerdeyim hem de merkezinde ama yapacak bişey yok. En azından biraz daha.

• 1234Rambo kullanıcısına yanıt

Benim ona lafım yok . Benim evde sıkılıp da parka bahçeye gidenlere lafım. yoksa ay sonu benim de ödenecek çeklerim elemanların maaşları sigortaları var.

Anlatabildim umarım.

• quote:

Orijinalden alıntı: laylaylaylom

Bu yeni virüsler yani Hint veya Brezilya varyantı kaçış varyantı virüsler. Yani vücutta oluşan antikorlardan gizlenerek kaçıp insanı hasta ediyorlar. Sinovac yüzde 90 larda hastahaneye yatışı engellediğine dair veri açıkladı ancak hangi varyanta karşı yüzde 90? Yani uzmanlar sadece aşı ile çözülebilecek olay olarak bakmıyor. 1 yıl içerisinde belki yeni bir varyant hattı çıkıp artık uysallasir ölümler yüz binde 1'e çıkar orasını bilemem ancak bu agresif varyantlarla uğraşacak gibiyiz.

Alıntıları Göster

Bu forumda bunlarla alakalı çok şey konuşuldu. Bilimsel olarak bu dediklerinizin sağlam bir dayanağı yok. Aksine NEJM'de yayımlanan makalelerde aşıların hemen tüm varyantlara karşı etkili olduğu bununla birlikte T ve B Cell hafızalarının ileriki dönemde bize çok faydalı olacağı hususunda bir çok yayın çıktı. Hemen hepsi de peer-reviewed.

Yani orada burada "Ay bittik yandık yeni varyantlar mahvedecek" bizi diye paylaşılan haberlerden ziyade bilimsel verileri göz önüne alın bence.

96 gün sokağa çıkma yasağı değil çok sıkı önlemler alındı. Bizim gibi yapmadılar. Ayrıca güzelce desteklediler esnaflarını. Bizim gibi yapmadılar.

Herkesin isteği bu konuda benzer ancak makalelere baktığımda covid yorgunluğu başlamış durumda herkeste.

Diğer hususta aşılamaya ağırlık vermeleri. Biz ise bu kapanmayı aşı bekleyerek geçirdik maalesef.

Ben de sağlık diyorum ama biz çift aşılı 65+ yaştakileri hala eve tıkmış durumdayız. UK, İspanya, Fransa, İtalya kimseye "Höt çıkmak yok" demediler. Çevrenizdeki parklarda 3-5 km yakınlara kadar yürüyüş yapabilirsiniz" dediler.

Dünyada pandemi covid-19 evet, ama post-pandemic geldiği zaman ülkece büyük sağlık sorunları çekeceğiz, başta psikolojik...

• astegon kullanıcısına yanıt
    Biyoreaktör elimizde olanlar ile yeterince üretiriz gibime geliyor. Moderne gelirse çok iyi olur ama ABD’nin daha yarısı aşılandı o yüzden kısa vadede vereceklerini sanmam J&J ve AZ sıkıntıya girmişken hele keşke gelse tabii.
  • 4TL4NT1S kullanıcısına yanıt
    Bulaşma aile arkadaş ziyareti ve iş yerlerinde oluyordu zaten hadi sen toplu taşımayıda kat. Şimdi bunlar önlendi market, açık hava, protesto vb. Yerlerde maskeli olduk,a bulaşması zor.

Yıkarsa bahsettiğim aile / arkadaş ve iş yerlerinde kimse maske takmıyordu zaten.
  • ressi1 kullanıcısına yanıt
    Desene geçen gün Hamas daha fazla öldürücü olmuş. 6 kişi mi ne ölmüştü.
  • quote:

Orijinalden alıntı: gun

Yolun yarısına anca gelmişler abi.
    Bitirmeye yakın hatırlatma dozlarına başlarlar.

Temmuz 4'te yetişkinlerin çoğunluğuna vurmayı planlıyorlar zaten şuan arz fazlası var, hatırlatma dozları sorun değil kapasiteyi aşacaklar, J&J, Novavax'da yetişiyor..

İngiltere'de göstergeler açık, bu aşıların tek dozuda işe yarıyor, Şili gibi olmazlar rahatlayınca dünyaya dağıtmaya başlayacaklar, Amerikan imajının düzelmesi için bu gerekli.

• quote:

Orijinalden alıntı: gun

Desene geçen gün Hamas daha fazla öldürücü olmuş. 6 kişi mi ne ölmüştü.

Maalesef öyle.

Maskede kalktı sadece kapalı alanlarda kalkıyorlar, son bir aydır Orthx Yahudilerin etkinlikleri var iç içe dışarıdalar üstüne bar-kafe her yer açık serbest ama vaka yok.

• quote:

Utandım...

Coğrafya kader değildir ama sandık kaderdir, unutma turco!

• 
Sayfa: önceki 40244025402640274028
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.