Şimdi Ara

Koronavirüs (Covid-19) [ANA KONU] (3587. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
98.169
Cevap
237
Favori
4.378.971
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
250 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 35853586358735883589
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sokağa çıkma yasağı 15 marta kadar uzatılmış

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Dijital Asi Karti uygulamasi adim adim ulke ulke uygulamaya konulacak. Asilanmis insanlara tatilde ve diger ulkelere seyahatlerde karantina uygulanmayacak.
  • virusun en sevdiği sıcaklık +10 bugünlerde bizde benzer sıcaklılarda olan ülkelerde peak yapması gayet doğal..mart nisan grip ayıdır zaten normalde..

• Arkadaşlar üniversitemiz bu dönem uzaktan diye açıklama yaptı ama bir hocamız olursa dönem ortası yüz yüze açılırsa falan dedi sizce mümkün mü ? İl Muğla.

Üniversitelerin en başından açılmasını talep ediyordum ama dönem ortasında istemiyorum ev bulmak taşınmak çok uğraştırır.

• quote:

Orijinalden alıntı: astegon

Aaaa TTB ne diyor? Bir kısım TTB üyesi ise tam kapanma şart diyor.

Üstüne Slovakya da büyük baskılamaya rağmen bir başarı hikayesi tuzla buz oldu.

Üstüne de Kore'deki bir çalışmaya atıfla 10-18 yaş aralığındaki çocukların süper bulaştırıcı ya da yetişkin kadar bulaştırıcı olduklarını söylemişlerdi, hatırlıyor musunuz?

Hah o makale geri çekilmiş. Çok enteresan bir döneme girdik çok.

https://www.nytimes.com/2020/08/14/health/older-children-and-the-coronavirus-a-new-wrinkle-in-the-debate.html#click=https://t.co/InvGRNtOmr

E biz aylardır diyoruz pandemi yok plandemi var diye. Corona var mı ve insanlar ölüyor mu? Evet. Fakat tüm dünyada marttan beri olanlar, tüm dünya medyasının korku pompalaması, amaçsız lockdownlar amaçsız sosyal mesafe kuralları( mesrla havalimanında uçaga binme sırası var herkes 2 metre aralıklarda duruyor fakat uçak içinde herkes dipdibe saatlerce yolculuk ediyor Koronavirüs (Covid-19) [ANA KONU] )vs. korona yüzünden mi? Kesinlikle hayır. Hatta şubat gibi çin de sokak ortasında ölen insanlar falan paylaşılıyordu Koronavirüs (Covid-19) [ANA KONU] 

Attığın linklerle ilgili de şöyle açıklayayım büyük biraderler talimatları göndermiş p(l)andemi bitiş sürecini başlatmışlar. Biden göreve başlamadan önce abd de büyük medya şirketlerinin kanallarında anlık korona ölüm istatistikleri vardı, 7/24 altta geçerdi. Biden göreve başladı nasılsa o istatistikleri kaldırdılar.

Biden öncesi ocak ayında yanlış hatırlamıyorsam abd de günlük ortalama 150-250 bin vaka vardı, biden geldi hiçbir ek kısıtlama vb. getirmedi şu anda abd de haftalık ortalama günlük vaka sayısı 60binlere düştü, hem de daha çok bulaşıcı olduğu söylenen güney afrika ve ingiltere varyantları varken. Biden öncesi new york valisi insanların canlarını ekonomi uğruna riske atamayız kesinlikle tam kapalı olacağız derken biden sonrası artık açılmanın vakti geldi dedi, şaka gibi. Şu pandemi olmasaydı trump gene seçilecekti, pandemi süreci trump'ı sıkıntıya soktu. Şimdi anlaşılmıştır anlattıklarım abd de neden yapıldı.

Farklı bir konudan bahsedeyim:

Koronavirüs (Covid-19) [ANA KONU]

Yeni örümcek adam filminin ismi açıklandı, bu filmi marvel ve disney beraber çekiyor. Büyük biraderlerin şirketleri yani.

Altta ilgi çekici bir şey yazıyor. 25 aralıkta 'yalnızca sinemalarda'. Afişe sadece 25 aralıkta vizyonda gibi bir şey de yazabilirlerdi fakat pandemi(!) nin kış gelmeden biteceğinden o kadar eminler ki yalnızca sinemalardayı da eklemişler.

• çalıştığım üniversite de aynı şekilde açık kapı bıraktı.Tabi gidişata göre zor görünüyor ancak en azından sınavların yüzyüze yapılması isteniyor.Bana kalsa ülke ekonomisine zarardan başka birşey olmaz.Yurtlar sıkıntılı , kimse boş evleri 3 5 aylık kiralamaz yada kiraya vermek istemez.Hayırlısı diyelim ama gidişata göre bence açılmaz hele yaz sezonunda açılacak vs. zor diyorum.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • meeb kullanıcısına yanıt

Neden bilmiyorum fakat siz pandeminin bitmesini kesinlikle istemiyorsunuz. Kimse aşı olunca sars-cov2 yeryüzünden silinecek demedi. Zaten kimse bu kadar bulaşıcı hastalıkları aşıyla yeryüzünden tamamen sileceğiz diyemez. Aşıyla amaçlanan virüsün öldürücülüğünün azaltılması.

Bu virüs kimleri öldürüyor? Yaşlıları-kronik hastalık sahibi olanları. Bu kişiler aşılandığında ölüm oranları düşecek mi evet. Hatta bizim şu anda yaptığımız coronavac'ın ölümleri %100 engelliyor gibi bir iddiası var, tabiki bu oranı tutturamaz fakat ölümleri büyük oranda engelleyeceği belli. Virüsün normalde öldürdüğü kişiler ölmeyince ne olacak? Bu virüs yüzünden neredeyse kimse ölmeyecek demek olacak.Virüse grip muamelesi yapılacak. Grip yüzünden sosyal mesafe-maske-sokağa çıkma yasakları- online eğitim zart zurt yapılıyor mu? Hayır.

Risk grubundaki insanların aşılanması bittikten sonra yapılması gereken tek şey bu insanların zamanı gelince tekrar aşılarını olması. Ve bundan böyle geçtiğimiz sene içinde yapılanların hiçbirisine ihtiyaç duyulmayacak. Neymiş online üniversiteymiş, kapalı restorantlar, kafeler, eğlence mekanları vb. ymiş, zorunlu maskeymiş falan filan. Haberlerde her gün kafamızı patlatıncaya kadar covid covid covidmiş. Hayatın her alanına sokulan korona kelimesi, hepsi uçup buhar olacak. Ne yazık(!) ki pandemi bitecek.

Şunu diyebilirsin bu virüs dolaşımda olduğu sürece mutasyona uğrayıp çok ölümcül olabilir aşılar işe yaramaz. E o zaman yıllardır dolaşımda olan influenza nın da böyle bir mutasyon geçirme ihtimali yok mu? Var, bal gibi de var fakat biz bu ihtimal yüzünden dünyayı kapalı tutuyor muyuz? Hayır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cheers darlin -- 25 Şubat 2021; 1:14:16 >

• cheers darlin kullanıcısına yanıt
    yahu niye istemeyeyim sapık mıyım ben.Ancak öyle bir konuşuluyor ki burada kasıtlı yapıldı , şimdi lap diye bitecek.Kanıt var mı yok? Diyorum ki elbet bitecek ama öyle lap diye değil.Sinizütüm var nefret ediyorum maske takmaya evde işte tüm gün burnumu çekiyorum ama napayım mecbur takıyoruz.Eşimle gezmeyi çok seviyoruz evde tıkıldık kaldık tatile bile gidemeyinde ayırdığımız bütçeyi yedik boş yere.Bu sene diyoruz ne olursa olsun gidip doğuyu görelim.Lafın özü en kötüsüne göre hayatınızı düzenleyin burada öyle demiştim bitecek bakın haberlerde konuşulmasın herşey yoluna girecek algısını yaratmayı bırakın.Herkes kendi tebbirine korumasına dikkat ederse en azından kendinizi sevdiklerinizi devletimizi korursunuz.Öyle boşverin yok kongrelerde düğünlerde parklarda öyle yapılıyor ediliyor.Anlıyoruz herkesin sıkıntıları var maddi manevi ama dediğim gibide bir gerçek var kabul edin yada etmeyin.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• kerimcem K kullanıcısına yanıt
    Ordan demek oyle gorunuyor birde burdan (Avrupadan) anlatayim karantina nasil oluyor. 3 aydir ilk defa berbere gidebildim cunku berberler daha gecen haftaya kadar kapaliydi. Berber ve kuaforler acildi ama tiras olmak icin once teste girmeniz gerekiyor test sonucu negatif olmali ve 48 saati gecmemis olmali.
    Gida marketleri disindaki diger buyik magazalar ticaret ve giyim kusam avm ler acilali henuz iki hafta oldu. Iki hafta oncesine dek surekli kapaliydilar. Simdide iceri alimlar belli insan sayisina gore oluyor.

Test merkezleri kuruldu, isteyen herkes gidip ucretsiz test oluyor. Bircok isyerinde pazartesi erkenden once teste girmek ve negatif sonucla ise baslaniyor.

Okullar iki grup seklinde acildi. Okuldada ogrenciler her 3 gunde bir test ediliyorlar.

Barlar ve Restoranlar gece kulupleri tamamen kapali. Icerde yemek yenemiyor ama paket olarak alip disarda veya evde yiyebilirsiniz.

Sokaga cikma yasaklari iki hafta oncesine dek 24 saat idi. Simdi ise testler ve kismen acilmayka saat 20 den sabah 6 ya kadar.

Evet simdi burdan bakinca Turkiyedeki tedbirlerin nasil gorundigine bakinca, sizdeki karantinaya can kurban diyoruz, saka gibi cunku. Zira virusun haftasonu tatili olmuyor. Zaten heryer hep acikti. Hicbirsey yapmamaktansa birsey yapmak icin yapiliyormus gibi gorunuyor. Ha bu arada eklemeyi unuttum Avrupada normal maskeler kullanilmiyor yasak FFP2 zorunlu ve icretsiz dagitiliyor heryerde. Ornegin alisverise gittiginiz marketler bile kapi girisinde ucretsiz FFP2 maskesi veriyor. Bu maskelerden ticari kar kaldirildi ve satin almak isteyen 0.50€ cent gibi bir paraya yani yarim Euroya bir adet alabiliyor. Disarda maske zorunlulugu yok ve hicte olmadi, boyle bir uygulamayada sadece Turkiyede sahit olduk.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _turbo_ -- 25 Şubat 2021; 1:59:50 >

• quote:

Orijinalden alıntı: cheers darlin

Neden bilmiyorum fakat siz pandeminin bitmesini kesinlikle istemiyorsunuz. Kimse aşı olunca sars-cov2 yeryüzünden silinecek demedi. Zaten kimse bu kadar bulaşıcı hastalıkları aşıyla yeryüzünden tamamen sileceğiz diyemez. Aşıyla amaçlanan virüsün öldürücülüğünün azaltılması.

Bu virüs kimleri öldürüyor? Yaşlıları-kronik hastalık sahibi olanları. Bu kişiler aşılandığında ölüm oranları düşecek mi evet. Hatta bizim şu anda yaptığımız coronavac'ın ölümleri %100 engelliyor gibi bir iddiası var, tabiki bu oranı tutturamaz fakat ölümleri büyük oranda engelleyeceği belli. Virüsün normalde öldürdüğü kişiler ölmeyince ne olacak? Bu virüs yüzünden neredeyse kimse ölmeyecek demek olacak.Virüse grip muamelesi yapılacak. Grip yüzünden sosyal mesafe-maske-sokağa çıkma yasakları- online eğitim zart zurt yapılıyor mu? Hayır.

Risk grubundaki insanların aşılanması bittikten sonra yapılması gereken tek şey bu insanların zamanı gelince tekrar aşılarını olması. Ve bundan böyle geçtiğimiz sene içinde yapılanların hiçbirisine ihtiyaç duyulmayacak. Neymiş online üniversiteymiş, kapalı restorantlar, kafeler, eğlence mekanları vb. ymiş, zorunlu maskeymiş falan filan. Haberlerde her gün kafamızı patlatıncaya kadar covid covid covidmiş. Hayatın her alanına sokulan korona kelimesi, hepsi uçup buhar olacak. Ne yazık(!) ki pandemi bitecek.

Şunu diyebilirsin bu virüs dolaşımda olduğu sürece mutasyona uğrayıp çok ölümcül olabilir aşılar işe yaramaz. E o zaman yıllardır dolaşımda olan influenza nın da böyle bir mutasyon geçirme ihtimali yok mu? Var, bal gibi de var fakat biz bu ihtimal yüzünden dünyayı kapalı tutuyor muyuz? Hayır.

Hocam yalnız coronayla infulenza arasında hiç bir bağ yok bu virüs yarasalarda olan öldürücü bir virüs 2012 yılında 6 madenciye yarasalardan bulaşıyor 3 ü ölüyor 3 ü yaşıyor yani öldürücülük yüzde 50 felan şuan mutasyon hali olduğu için öldürücülüğü dahada düştü bu virüsü çok çok rahat atlatan bi kesim var hatta 25 yaş altı gripten bile rahat atlatıyor çünkü burun ve boğaz bölgelerinden antikor oranı fazla yaşlılarda ise bağışıklık düşük olduğu için kötü oluyor ama yasaklar bitmiyor gördüğün gibi şimdide 15 marta ulaşmış sosyal mesafe olgusu yüzünden insanların psikolojisi bozuldu yasaklar uzadıkça uzuyor adamlar daha diyor vakalar böyle olursa normalleşme yok size şimdi bide valiye bırakmışlar kararları vali neye göre karar alcak anladığım şu hocam hazirana kadar böyle devam eder ayrıca sinovac aşısınada güvenmiyorum gerçekten ölümden koruyormu bilmiyoruz mesela suan 2. Dozu yeni olup yoğun bakımda olan birileri varmış tabi sayı o kadar yüksek değil belli koruyuculuk var ölümden yüzde 90 korusa zaten herkeside aşılasan bu muhabbet biter zaten yetkililerin amacıda mayıs ayının ortasına kadar tüm yetişkinlerde ilk dozu yapmak bu çok zor görünüyor ama aşı tedariği hızlanırsa olur yalnız tabloyu tıpçılar çok yanlış değerlendiriyor vaka sayısına göre yorum yapıyolar bense ölüm ve hasta sayısına bakıyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: cheers darlin

Hocam yalnız coronayla infulenza arasında hiç bir bağ yok bu virüs yarasalarda olan öldürücü bir virüs 2012 yılında 6 madenciye yarasalardan bulaşıyor 3 ü ölüyor 3 ü yaşıyor yani öldürücülük yüzde 50 felan şuan mutasyon hali olduğu için öldürücülüğü dahada düştü bu virüsü çok çok rahat atlatan bi kesim var hatta 25 yaş altı gripten bile rahat atlatıyor çünkü burun ve boğaz bölgelerinden antikor oranı fazla yaşlılarda ise bağışıklık düşük olduğu için kötü oluyor ama yasaklar bitmiyor gördüğün gibi şimdide 15 marta ulaşmış sosyal mesafe olgusu yüzünden insanların psikolojisi bozuldu yasaklar uzadıkça uzuyor adamlar daha diyor vakalar böyle olursa normalleşme yok size şimdi bide valiye bırakmışlar kararları vali neye göre karar alcak anladığım şu hocam hazirana kadar böyle devam eder ayrıca sinovac aşısınada güvenmiyorum gerçekten ölümden koruyormu bilmiyoruz mesela suan 2. Dozu yeni olup yoğun bakımda olan birileri varmış tabi sayı o kadar yüksek değil belli koruyuculuk var ölümden yüzde 90 korusa zaten herkeside aşılasan bu muhabbet biter zaten yetkililerin amacıda mayıs ayının ortasına kadar tüm yetişkinlerde ilk dozu yapmak bu çok zor görünüyor ama aşı tedariği hızlanırsa olur yalnız tabloyu tıpçılar çok yanlış değerlendiriyor vaka sayısına göre yorum yapıyolar bense ölüm ve hasta sayısına bakıyorum

• Dark Territory kullanıcısına yanıt

Kaynak

• quote:

Orijinalden alıntı: Dark Territory

Sokağa çıkma yasağı 15 marta kadar uzatılmış

kaynak ne uyduruk haber yapmayın

• YigitErkin20 Y kullanıcısına yanıt

Bugün kalksın artık haftasonu haftaicide saatleri duzeltsinler

• quote:

Orijinalden alıntı: YigitErkin20

ah be hocam yok öyle bişey ne yazıkki virüsün hızlı bulaştığı için az öldürdüğü bir şehir efsanesi ölüm azalış nedeni vaka azalışı

ne kadar az vaka o kadar az ölüm ayrıca artık ilaç tedavileri çok çok çeşitli hale geldi bi çok ilaç kullanılıyor

şuan vaka sayıları düşüyor dünyada buda paralel olarak ölümleri düşürüyor yoksa virüs aynı virüs ölümcüllüğü yine aynı hatta g.afrika varyantı yüzde 30 daha ölümcül diyolar

Alıntıları Göster

Genelde hastalar 1 hafta içinde hastalığın doruguna ulasiyorlar. Ancak 3 haftadır üst üste ölümlerde azalma var. İngiltere bile yasakların tamamıyla kaldırılacağı tarihini verdi.

• quote:

Orijinalden alıntı: YigitErkin20

benim anlamadığım nokta ingiltere de 10 bin vaka bildirdi bugün bizde 10 bin vaka bildirdik

ölüm sayısı

ingiltere :442

ispanya:400

bizde:72

nasıl bu kadar büyük bi fark oluyor

Nufusla alakalı. Türkiye'nin nüfusun çoğunluğu dinamik genç. Eğer İngiltere gibi bir yaş araligindaki nüfus olsaydı türkiye de günlük ölüm sayısı binleri bulmuştu. Bir de Türkiye yaşlılarla ilgili ağır sosyal izalosyon kararı aldı.

• quote:

Orijinalden alıntı: Cem_Alim

Medeni ülkelerde veriler şeffaftır. Bakan veya bürokrat müdahale edemez.

Kuzey Kore gibi ülkelerde salgın hastalıktan öldü demek idamı gerektiren bir suçtur.

Şeffafla alakası yok. Nüfusla ilgili. Gelişmiş ülkelerin nüfusu yaşlı olduğu için ve sosyal hayatta genelde yaşlı nüfus ağırlıkta bulunduğu için ölümler o yüzden yüksek. Türkiye'de covide yakalanan büyük bir kısım risk grubunda değil.

• quote:

Orijinalden alıntı: laylaylaylom

Genelde hastalar 1 hafta içinde hastalığın doruguna ulasiyorlar. Ancak 3 haftadır üst üste ölümlerde azalma var. İngiltere bile yasakların tamamıyla kaldırılacağı tarihini verdi.

Alıntıları Göster

avrupada yasakların kalkması çok çok mühim dün reis açıklamasında bizim normalleşmemiz bişey ifade etmez avrupanında normalleşmesi lazımki ticaret artsın dedi avrupa ne zaman açılıyor hocam birde işin garip yanı avrupa ne yapsa bizde öyle yapıyoruz adamlar kapanırsa bizde kapanıyoruz açılırsa bizde açılıyoruz ticari sebepler var bence

• Bir hafta önce yazmıştım, çocuk düştü tomografiye girdirdik mecburen diye. 2-3 gündür önce annemden başlamak üzere ciddi gribal durumlar var. Annem ve babam 1. doz aşıyı oldular. Babam koah hastası ve hep birlikte yaşıyoruz. Önce annem, sonra çocuk sonra ben ve hanım. Şimdide babamda başladı. Annem ilk önce ve ciddi rahatsızlık hissedince test yaptırdık negatif çıktı. Onda negatif olunca biz de yaptırmadık açıkçası. Grip olabilir mi acaba?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Knight-Rider

Bir hafta önce yazmıştım, çocuk düştü tomografiye girdirdik mecburen diye. 2-3 gündür önce annemden başlamak üzere ciddi gribal durumlar var. Annem ve babam 1. doz aşıyı oldular. Babam koah hastası ve hep birlikte yaşıyoruz. Önce annem, sonra çocuk sonra ben ve hanım. Şimdide babamda başladı. Annem ilk önce ve ciddi rahatsızlık hissedince test yaptırdık negatif çıktı. Onda negatif olunca biz de yaptırmadık açıkçası. Grip olabilir mi acaba?

belirtiler neler

• 
Sayfa: önceki 35853586358735883589
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.