Şimdi Ara

Koronavirüs (Covid-19) [ANA KONU] (3499. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir - 6 Masaüstü
5 sn
98.169
Cevap
237
Favori
4.379.071
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
250 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34973498349935003501
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Mete Can Karahasan

%50 koruyor olduğu, aşının kendinizi hasta hissetmenizi önlemesi. Şimdi, aşı olanları bir kenara bırakalım ve sizin hafif atlatan hasta dediklerinize bakalım: bu kişiler ise hastalığın ana etkeni durumunda hiç hasta hissetmedikleri için, insanlarla temaslarını kesmiyorlar ama sessiz geçirdikleri için aslında virüsü yayıyorlar. Biz bunlara 'taşıyıcı' diyoruz. İşte, bunları atlamamamız çok önemli. Aşılamanın amacı olaylı atlatanları değil, olaysız atlatanları - ama aslında sessiz taşıyıcı olanları - bulup aşılamamızın gerekmesi.
    quote:

BREZİLYA’DA CORONAVAC(ÇİN AŞISI) AŞISININ FAZ 3 ÇALIŞMA SONUÇLARI NASIL DEĞERLENDİRİLMELİ

Prof.Dr.Sedat Kadanalı

Breziya'da ki faz 3 çalışmasının sonuçları şöyle; Coronovac aşısının denendiği yüksek riskli sağlık personeli üzerinde ciddi hastalığı önlemede etkinlik % 100, orta derecede covid hastalığı önlemede etkinlik % 77.96 ve genel etkinlik % 50,4.

Yani aşı yapılanların % 50 si hiç hasta olmuyor, hiç birisinde yoğun bakım gerektirecek hastalık ve ölüm olmuyor, % 22 si hafif-orta derecede hastalığı geçiriyor.

Sonuçları yorumlarken diğer aşı çalışmalarından farklı olarak Brezilya Coronovac aşı çalışmasının yüksek riskli sağlık çalışanları üzerinde denendiği önemli bir ayrıntıdır. Yani virüs yükünün en yüksek olduğu grupta denenmiş. Diğer aşılar gibi genel toplumda denenseydi koruyuculuk oranı çok daha yüksek olabilirdi.

Ancak en önemli nokta covid-19 infeksiyonundan yoğun bakıma girmemek ve ölmemek, Coronova bunu % 100 sağlamıştır.

İlginç bir noktada Coronovac aşısısı 1394 gönüllü üzerinde 2 haftada aralık yerine 3 hafta aralıkla yapılmış ve etkinlik 2 haftada bir yapılan aşılamaya kıyasla % 20 daha fazla olarak görülmüştür.

Medya ve diğer aşı firmalarının taraflı bakış açısı olabilir.

Sonuçlar iyi bu aşı yapılabilir.

hocam aşının 2 hafta yerine 3 hafta yapılması yüzde 20 koruyuculuğu artırmış biz 4 hafta arayla yapacağız koruyuculuk sence yüzde 75 lere çıkarmı birde virüs yükü önemlimi

• Yiğit bilemiyorum aslına bakarsan ama sana katılıyorum, artması lazım.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Universitelerin acilma durumu var mi acaba?
    Dun gordum, bir universitenin rektor yardimcisi “bi donem daha kaybetme luksumuz yok.” vs. demis
  • Türkiye'ye iki hafta içinde Çin’den yeni bir parti gelecek. Üç parçada ve kısa süre içinde 10 milyon aşı gelmiş olacak. Kısa süre içinde Alman aşısı da devreye girecek.

sürekli 2 hafta erteleniyor ne bitmez iki haftaymış kardeşim ya

• ben bu vaka ve ölüm sayılarını inandırıcı bulmuyorum,günlük rakamları düşürmeye başladılar...

o kadar yasağın olduğu avrupada ölümler vakalar bizden 5-10 kat fazla çok ilginç...

• YigitErkin20 Y kullanıcısına yanıt

Ula sende hicbirseyden memnun değilsin canımı sıkıyorsun

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • kozmozun delisi K kullanıcısına yanıt
    Adam haklı, kafası çalışıyor;
    quote:

Gelen 3.000.000 doz aşının tamamı yapılıp, 2. dozun ithal etmesi mi beklenecek? Yoksa 1.500.000 doz yapılıp, kalan miktar 2. doza mı ayrılacak? Başlangıçta öncelikli 1.500.000 kişi aşılanacak ve kalan 2.doza ayrılacak deniyordu. Ama herkes 3.000.000 doza yeşilleniyor.

Bizlerin aşılamaları ve yaşlıların aşılamaları sonrası "haklı olarak" öğretmenler de gündemde. Aşıya maydanoz olan siyasileri unutmamak lâzım. Meclis başkanı, milletvekilleri de aşılanmalı diyor meselâ...

12 Şubat civarı 2. dozu olmamız gerekiyor (başta 14 gün iken ara 28 güne çıkartıldı). Bu tarihe, yeni aşı ithalâtı yetişir mi? Yoksa birisi çıkıp "TEK DOZ SYNOVAC YETERLİ" açıklaması mı yapar?

Ne dersiniz?

Beğen

Yorum Yap

Paylaş

• ertandu E kullanıcısına yanıt

Elinde bişey varsa çıkar göster

elinde birşey varsa durumu yok, ben fikrimi söyledim sadece...

• Bağa mı didin? kullanıcısına yanıt

kimsenin kaybettiği bir şey yok üniversteler Eylül Ekim de açılacak..

Mezun olanların büyük bir kısmı zaten Asgari ücret ile işe başlıyor. Kaybedecek bir şey yok yani ölüm riskini göze almaya değmez.

• quote:

Orijinalden alıntı: TulparHAN

Mezun olanların büyük bir kısmı zaten Asgari ücret ile işe başlıyor. Kaybedecek bir şey yok yani ölüm riskini göze almaya değmez.

Gerçek Eğitim görmeyen bir nesile kaybedecek bir şeyleri yok cümlesi anca bizim ülkede söylenir zaten.

bu konuda gençleri çekememezlik maksimum seviyede , yüksek ihtimal açmazlar zaten ama olur da bir sürpriz yapıp açarlarsa bu konudakileri merak ediyorum  

• Açarlarsa tekrar patlama yaşanır üstüne ev kirası sözleşmeler de cabası

Millet şehir değiştirecek lise gibi aç kapa çok zor olur

• quote:

Orijinalden alıntı: TulparHAN

virüs mutasyona uğruyor sürekli bence eylüldede açılmaz

• TulparHAN kullanıcısına yanıt

İstemeyen gitmez bunun anlaşılmayacak ne tarafı var?

Sinir etmeyin adamı

• YigitErkin20 Y kullanıcısına yanıt

Abi çıldırdım

sen kimsin birader sinir etmeyin miş ? Hayırdır

o kadar hevesliysen şehrine git üniv açılmasını bekle.. boş muhabbet yapma

• ertandu E kullanıcısına yanıt

Hayırda abi Avrupa'da en katı yasakları alan ülke Türkiye sen hala Avrupa'da okadar yasak olmasına rağmen diyorsun bu nasıl fikir

Hayır bide olum sayılarını düşürdüler diyorsun nerden biliyorsun budaminbir fikir bunun fikir olması için senin günlük covid kaynaklı ölümleri arastirman lazım git gez her hastaneyi sonra fikrini söyle

Cildirmisligin zirvesindeyim

• TulparHAN kullanıcısına yanıt

Ben boş boş niye gidiyorum asıl acildigi zaman senin gibi düşünenler gelmeyecek olması gereken bu marttannberi hebele hubele oooo acarsalar paariz oluruz biteriz felan , bu kadar dusuneceginize alın önleminizi acilincada sözümüzün eri olun gelmeyin okula bukadar basit.

• quote:

Orijinalden alıntı: ertandu

ben bu vaka ve ölüm sayılarını inandırıcı bulmuyorum,günlük rakamları düşürmeye başladılar...

o kadar yasağın olduğu avrupada ölümler vakalar bizden 5-10 kat fazla çok ilginç...

avrupadan geri kaldık diye üzüldün herhalde,oyle ahım şahım bir yasak ab de yok iş hayatı hatta eğitim hayatı bile aynen devam çoğu ülkesinde, halkı ben özgürüm kafasında maskeyi yüzün yerine mötüne takarsan abd gibi doğal çoğu ab ülkesi kendi içinde yol geçen hanı gibi halen para ezme modunda sınırlar açık, aşılama konusundada berbatlar fransa kağnı modunda zengin olmaları süper olcakları anlamına gelmez o kafadan bir kurtulun artık herşeyi parayla elde edemezsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kerimcem -- 21 Ocak 2021; 15:56:2 >
    Hocam biraz haksızlık olur sanki, millet elini kolunu sallaya sallaya girmiyor bu yerlere. Herkesin eğitim hakkının korunduğu bir ülke miyiz bu sene yatayım seneye bitiririm desin elin Avrupalısı gibi? Sen diyorsun ki, döneminden geri kalsın. Bir kere, mezuniyetini geciktirdiysen adın kötüye çıkıyor. Şu dönemde de bunun değişmesi için bir neden göremiyorum.
    Siz de kolay olmadığını söylüyorsunuz ancak Allah dara düşürmesin. Bizim şehirlerin trafik derdi çilesi zaten kötüydü, şimdiyse toplu taşımaya güvenip haftanın her günü trafikte yol almayı gözüne kestirmek için insanın birkaç tahtasının daha eksik olması gerekir diye düşünüyorum.

• 
Sayfa: önceki 34973498349935003501
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.